תחתונים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תחתונים לגבר
תחתונים לאשה

תחתונים הם בגד הנלבש בצמוד לגוף, מתחת לבגדים במטרה להגן על בד הבגדים מהפרשות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחר ההיסטוריה נהגו בני האדם להסתיר את איברי המין. על פי המסורת נהגו אדם וחוה להתכסות בעלי תאנה לאחר שאכלו מעץ הדעת. בעת העתיקה השתמשו בעיקר בבד גס שנכרך סביב המותניים. בסוף המאה ה-14, כשמכנסיים נעשו פופולריים, לא נותר עוד שימוש לחיתולים קדומים אלו בעולם המערבי. מספר שבטים בברזיל ואפריקה עדיין משתמשים בשיטה זו.

התחתונים כפריט לבוש תחתון נפוץ הומצאו בתחילת העידן הוויקטוריאני - המלכה ויקטוריה טענה כי לא מכובד שאיברי המין יגעו בבד המכנסיים. בשל כך פותחו בגדים תחתונים מכותנה מלאה ללבישה מתחת למכנסי הגבר - גטקס. התחתונים הראשונים היו ארוכים עד גובה הברכיים ורק לקראת סוף העידן הוויקטוריאני קוצרו לכשליש מגודלן המקורי.

התחתונים יוצרו בגזרה אחת ובגוון אחד בלבד - לבן. עם התחלת המהפכה התעשייתית החלו יזמים לייצר את התחתונים לגבר בצורה תעשייתית. מחירי הכותנה ירדו ואנשים עם הכנסה נמוכה יכלו להרשות לעצמם לקנות פריט לבוש זה.

עד תחילת המאה ה-20 עדיין נתפסו התחתונים כפריט לבוש לא הכרחי, אולם כאשר האפיפיור יצא בהצהרה כי על אברי המין להישאר מוצנעים כמה שניתן, הכנסייה הקתולית באירלנד הכניסה את התחתונים כפריט חובה שעל המאמין להשתמש בו באופן קבוע.[דרוש מקור] משם הופץ המנהג ברחבי העולם.[דרוש מקור]

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום הפריט מיוצר במספר רב של דגמים, גוונים וסוגי בדים. הפריט הדומה ביותר לתחתונים הקדומים הם תחתוני הבוקסר אשר נפוצים בעיקר בעולם המערבי.

עיצובים וסגנונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם כינויים מידע
מיועד לגברים ולנשים
תחתונים ארוכים
תחתונים ארוכים
גטקעס תחתונים ארוכים חמים במיוחד הכוללים מכנסיים באורך מלא וגופיה באורך מלא.
תחתונים טרמיים המיועדים לחימום באזורים קרים במיוחד.
טנגה
טגנה
מ"נטנגה", מילה המתארת את אזור החלציים בשפת הקימבונדו שהייתה נפוצה בדרום אמריקה לפני תקופת הקולוניות) - יושבים מתחת לקו המותן ומכסים את כל הישבן. הישבן ואזור המפשעה מכוסים לחלוטין ומחוברים ביניהם בעזרת רצועה או חוט באזור הירכיים.
מיועדים לנשים
תחתוני נשים
תחתוני נשים
תחתוני ביקיני
ביקיני
דומים בעיצובם לבגד ים ביקיני
חוטיני
חוטיני
G סטרינג
בגדי גברים
בוקסרז צמודים
בוקסרז צמודים
בוקסרז רחבים
בוקסרז רחבים
תחתוני גברים
תחתוני גברים
ג'וקסטרפ
ג'וקסטרפ

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]