תנין אורינוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןתנין אורינוקו
מצב שימור
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורהנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: תנינאים
משפחה: תניניים
סוג: תנין
מין: תנין אורינוקו
שם מדעי
Crocodylus intermedius
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
תנין אורינוקו צעיר מזנק למים בקולומביה

תנין האורינוקו (שם מדעי: Crocodylus intermedius) הוא מין תנין גדול השרוי בסכנת הכחדה חמורה המצוי במים מתוקים בצפון אמריקה הדרומית, במיוחד בנהר האורינוקו.

ממדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורך הבוגרים הוא 3–4.8 מטרים (9.8–15.7 רגל). משקל הנקבות הוא כ-200 ק"ג ומשקל הזכרים הוא כ-380 קילוגרם (840 ליברות). בעבר דווח על הפרט הגדול ביותר שנורה בשנת 1800 ואורכו היה 6.78 מטרים (22.2 רגל),[2] כאורכו של זכר בוגר של תנין הים, אף על פי שזה לא אושר ותניני אורינוקו בדרך-כלל לא מגיעים לאורך של יותר מ-5 מטרים (16 רגל). תנין האורינוקו מזוהה על ידי חוטמו הארוך יחסית ועור צהבהב עם פסים חומים כהים.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפוצתו מוגבלת לאגן הניקוז של נהר האורינוקו ובאגן הניקוז של נהר המטה בקולומביה ובוונצואלה. הוא נצפה מספר פעמים באי טרינידד, אך זה לא אושר וכנראה בלבלו בינו ובין התנין האמריקני.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כל התנינאים, התזונה של תנין האורינוקו מורכבת בעיקר מדגים, אבל בתור טורף-על אופרטוניסט, גם כמעט כל בעל חיים הנמצא בתחום תפוצתו יכול להוות טרף פוטנציאלי (כגון קפיבארה, חיות מבויתות, ולפעמים גם טורפים גדולים, אם המזון דל). ישנם דיווחים על תנינים שתקפו בני-אדם, אבל זה מאוד לא סביר, בהתחשב באוכלוסייה הקטנה והבידוד היחסי מיישובי אדם (קראקס היא העיר הגדולה הקרובה ביותר והיא נמצאת מחוץ לטווח תפוצתו).

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנין האורינוקו מזדווג בזמן העונה היבשה והנקבות חופרות קן לצאצאים 14 שבועות לאחר ההפריה. הוא חופר את הקן בשביל ביציו ובדרך כלל בונה את הקן על גדת נהר חולית. דגירת הביצים נמשכת 3 חודשים. הם בוקעים מהביצה במהלך הלילה וקוראים לאמם שמרימה אותם מהקן ונושאת אותם למים. הצעירים מוגנים על ידי אמם למשך שנה אחת. תניני אורינוקו צעירים מאוימים על ידי אורובו שחור, לטאות טגו, אנקונדות, קיימנים וטורפים אחרים.

מצב שימור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנין האורינוקו מצוי בסכנת הכחדה חמורה כתוצאה מציד ממושך בשל עורו. בין שנות ה-40 לשנות ה-60 של המאה ה-20, 1,000 מהתנינים האלו נשחטו בנהר האורינוקו ובביצות לוס יאנוס, והמין התקרב מאוד להכחדה. תנין האורינוקו הפך לחיה מוגנת בשנות ה-70. כיום הוא מוגן גם בוונצואלה וגם בקולומביה, ונכלל בנספח ראשון ב-CITES. בנוסף לציד בשל עורו, בין האיומים האחרים נכללים גם איסוף תנינים צעירים למכירה כחיות אקזוטיות והצעה לבניית סכר באזור העליון של נהר האורינוקו.

לא ברור כמה פרטים נותרו בטבע אבל מעריכים שהמספר נע בין 250 ל-1,500. האוכלוסייה בקולומביה היא קטנה מאוד, עם תת-האוכלוסייה הגדולה ביותר בוונצואלה שנמצאת במדינת קוחדס ובאזור סרארה במדינת לרה, עם פחות מ-500 פרטים בוגרים. מספר תת-אוכלוסיות קטנות יותר גם קיימות.

בנובמבר 2007, נרשמו 50 פרטים בגני החיות על ידי מערכת המודיעין הבינלאומית למינים (ISIS), והאוכלוסייה הגדולה ביותר נמצאת באקווריום העולמי בדאלאס, טקסס. כתוספת, מספר של פרטים מוחזקים בשבי במרכזי רבייה בוונצואלה. מאז שנות ה-90 המוקדמות, תנינים צעירים שוחררו גם בחוות פרטיות וגם בפארקים לאומיים בוונצואלה. תנינים רבים מתים לפני שהם מגיעים לבגרות, 360 פרטים גזעיים שוחררו רק לאחר שהגיעו לאורך של 2 מטר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תנין אורינוקו בוויקישיתוף
  • תנין אורינוקו באתר הרשימה האדומה של IUCN (באנגלית)
  • תנין אורינוקו (באנגלית)
  • הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

    1. ^ תנין אורינוקו באתר הרשימה האדומה של IUCN
    2. ^ גורדון גריג ודייוויד קירשנר, Biology and Evolution of Crocodylians,‏ 2015. עמ' 29–30. המדידה דווחה על ידי אלכסנדר פון הומבולדט ונעשתה על ידי עוזרו אמה בונפלאן.