תעאיוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Taayush-transparent.gif

תעאיושערבית: تعايش) היא ארגון שמאל יהודי-ערבי, שמטרתו המוצהרת היא לקדם את השותפות בין יהודים לערבים ובין ישראלים לפלסטינים ולחתור לשוויון ולשלום. הארגון פועל למען הפלסטינים וערביי ישראל ומוחה נגד פעולות של ממשלת ישראל על ידי מאבק בכלי של פעולה ישירה לא אלימה. פירוש המילה תעאיוש בשפה הערבית הוא "דו-קיום".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעאיוש החלה את פעילותו בסוף שנת 2000, כאשר בעקבות האינתיפאדה השנייה חלה ירידה בשיתוף הפעולה בין ערבים ליהודים. עם מייסדי הקבוצה נמנים גדי אלגזי ודוד שולמן.

בתחילת פעילות הקבוצה עסקו חבריה בעיקר על פרויקטים להקמת מרכזים קהילתיים, שיפוץ גני ילדים, כבישים וכדומה, ביישובים פלסטיניים, בכפרים ערביים בישראל, ביישובים בדואים בלתי מוכרים ובערים מעורבות של יהודים וערבים. הם שלחו במשאיות ובמכוניות פרטיות מזון וציוד רפואי לפלסטינים. כיום פעילות הקבוצה כוללת גם שמירה על זכויות המרעה של רועים פלסטינים דרך ליוויים לשטחי המרעה, הפגנות אלימות מול מתנחלים והתמודדות מול גירושים.

הקבוצה מוחה נגד גדר ההפרדה ופעיליה משתתפים בהפגנות נגד הגדר בבילעין.

בינואר 2016 פרסמה תוכנית התחקירים "עובדה" תחקיר שבוצע על ידי ארגון עד כאן שתיעד את אחד מפעילי תעאיוש הוותיקים, עזרא נאווי, מספר על כך שהעביר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים שמות של פלסטינים שמעוניינים למכור את אדמותיהם ליהודים, בידיעה שהם יעונו ויירצחו, ומתגאה שנהג כך בעבר מספר פעמים[1]. משטרת ישראל פתחה בחקירה וב-27 במרץ 2016 המליצה להעמיד את נאווי וגיא בוטביה, פעיל נוסף בתעאיוש, לדין בגין מגע עם סוכן זר וקשירת קשר לביצוע פשע[2]. ביוני 2017 הודיעה פרקליטות ירושלים כי תגיש כתב אישום נגד נאווי בגין העברת מידע למנגנון הביטחון המסכל ברשות הפלסטינית, בכפוף לשימוע[3] וביולי 2018 הוגש נגדו כתב אישום[4][5].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום חברי תעאיוש פועלים בעיקר בליווי רועי צאן פלסטינים בבקעת הירדן ובדרום הר חברון. הפעילות כוללת ליווי אל שטחי המרעה ועזרה בהתמודדות מול הצבא ומול מתנחלים שתוקפים אותם.[6].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דוד שולמן, תקווה מרה - מיומנו של פעיל תעאיוש 2006-2002, תל אביב: הוצאת חרגול בשיתוף עם עובד, 2007.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]