עד כאן צעירים למען ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עד כאן צעירים למען ישראל
התאגדות עמותה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים גלעד אך, אבירם זאבי, ליאור בן צור
יושב ראש אבירם זאבי
מנכ"ל גלעד אך
תקופת הפעילות 2013–הווה (כ־10 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.adkan.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

עד כאן צעירים למען ישראל היא עמותה ישראלית, העוסקת בביצוע תחקירים ובפעילות ציבורית נגד תופעות שלטעמה פוגעות בחוסנה ובתדמיתה של מדינת ישראל[1]. העמותה מחדירה שתולים לארגונים הנתפשים בעיניה כארגונים אנטי-ישראליים, מתוך מטרה לאסוף מידע אודות אותם ארגונים, לפרסם את הממצאים באמצעי התקשורת או למסור אותם לידי רשויות החוק.

הארגון פועל בשיתוף עם ארגוני ימין נוספים וחברי כנסת ממפלגות הימין במטרה להגביל ארגונים מהסוג האמור,[2] ולסיכול הבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטחי C[3] ולקח חלק בקמפיין נגד ממשלת בנט־לפיד והקואליציה עם מפלגת רע"מ,[4] ונגד התמודדות המפלגה לכנסת ה־25.[5]

פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם ב-21 בספטמבר 2015 על ידי אבירם זאבי[6] (עובד המשרד לביטחון הפנים[7]) וליאור בן צור ביוזמת גלעד אך שהקים בקיץ 2013 את עמותת "מגן לישראל יהודית ודמוקרטית"[8] המפעילה את "עד כאן"[9]. הארגון מתואר כגוף מחקר שמטרתו לערוך "מחקר עומק על ארגונים אנטי־ישראליים", ובין השנים 2014–2019 ביצעו חברי העמותות תחקיר על שוברים שתיקה, תעאיוש, בצלם, שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם, אנרכיסטים נגד גדרות, עקבות-ארכיוני הכיבוש, לוחמים לשלום ועוד. לדברי העמותה במהלך הפעילות נחשפו שורה של עבירות אשר מבוצעות בקביעות על ידי הארגונים; שקרים והסתה המופצים בעולם נגד מדינת ישראל, חיילי צה"ל ומפקדיו ותושבי יהודה ושומרון; קשרים חסויים בין ארגונים שונים; ועידוד הפרות סדר והפגנות אלימות נגד חיילי צה"ל.

עם זאת, בכמה מקרים פעילות הארגון לא הובילה להגשת כתבי אישום נגד הנילונים, בשל העדר תשתית ראייתית מספקת.[10][11] הארגונים הכחישו את טענות 'עד כאן' על הפצת שקרים מצידם, והאשימו את הארגון ברדיפה פוליטית.[12]

העמותה מקיימת פעילות חינוכית ועורכת הרצאות במכינות קדם צבאיות ובמוסדות לימוד.


חשיפות ופרסומים של העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחקיר על עזרא נאווי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחקיר הראשון שפורסם על ידי העמותה, שפורסם בתוכנית "עובדה" ששודרה ב-7 בינואר 2016, עסק בעזרא נאווי, פעיל תעאיוש, ונטען בו כי נאווי, בעזרת של פעילים המשתייכים לארגונים "בצלם" ו"רבנים למען זכויות אדם", התחזה למתווך קרקעות כדי להפליל ערבי ישראלי ולהסגירו לביטחון המסכל הפלסטיני, באשמת מכירת קרקעות להתנחלויות. בתחקיר הוצגו תיעודים ממצלמה נסתרת של אנשי הארגון, שצילמו את נאווי מתרברב כי הסגיר בעבר בנסיבות דומות שלושה ערבים לכוחות הביטחון הפלסטינים וכן כי גרם למותו של פלסטיני בשם אבו חליל, אשר רצה למכור את אדמתו הפרטית ליהודים[13][14]. בעקבות הכתבה נעצר נאווי כשניסה לצאת מהארץ[15] ונחקר במחוז ש"י של המשטרה. ב-27 במרץ 2016 המליצה המשטרה להעמיד את נאווי וגיא בוטביה, פעיל נוסף בתעאיוש, לדין[16]. ב-24 במאי 2018 הוגש נגד נאווי כתב אישום בגין מגע עם סוכן זר[17].

תחקיר על ארגון 'שוברים שתיקה'[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתבה שפורסמה בידיעות אחרונות בינואר 2016, חשף "עד כאן" תיעוד של פגישה בין מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל, לפעילי ארגון "שוברים שתיקה". במהלך הפגישה דיבר ליאל על חשיבותה של הפעולה מחוץ לישראל דווקא, וכן על דרכים לגרום להוצאת ישראל מהאו"ם ולהחרמתה ממשחקי פיפ"א. לשאלה כיצד יש להציג לציבור הישראלי את פעילות הארגון מחוץ לישראל, אמר ליאל: "תשובה שלדעתי אסור לענות אותה, למרות שהיא תשובה נכונה, שהקרב בתוך ישראל הוכרע... אני מאמין שרק הקהילה הבינלאומית, כמו במקרה של דרום אפריקה, יכולה לשנות את דעת הקהל"[18].

בכתבה דיבר ליאל גם על פעילותו לסיכול מינויו של דני דיין לשגריר ישראל בברזיל. בעקבות הכתבה הודיע ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כי דני דיין ימונה לשגריר בברזיל, או שלא ימונה שגריר כלל[19]. שר החינוך נפתלי בנט אמר: "אני מתחיל לחשוב אולי שיש בעיה ב-DNA של משרד החוץ... אם אנשים כמו אלון ליאל שהו במשך מספיק זמן במשרד החוץ יש שם בעיית עומק... כשהפירומן מספר 1 עומד בראש המערכת אז איזו הסברה הוא יסביר את ישראל?"[20].

בינואר 2016 פרסם "עד כאן" סרטון שבו נחשף כי ארגון "שוברים שתיקה" העביר במזומן כספים לפעילי ארגון תעאיוש עזרא נאווי וגיא בוטביה, ודרכם גם לסעיד עוואד - תושב יטא, הטוען לבעלות על שטח בדרום הר חברון[21]. בכתבה שפורסמה בחדשות ערוץ 2 פורסם כי גם ארגון שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם העביר כסף לנאווי. מארגון זה נמסר בתגובה כי הכסף הועבר לנאווי על שירותי הסעות שסיפק וסיורים לעורכי דין, וכי העבודה איתו הופסקה עם פרסום התחקיר ב"עובדה". לאחר מכן נמסר גם כי נאווי עבד בארגון "בשבריר משרה". מארגון שוברים שתיקה נמסר בתגובה: "אנחנו לא עובדים אצל השטאזי ולא מגיבים לשטאזי. מי שרוצה מדינת משטרה דוגמת הגוש הסובייטי – שיבושם לו"[22].

במרץ 2016 שידר ערוץ 2 תחקיר שהתבסס על צילומים שערכו פעילי "עד כאן", ולפיו פעילי "שוברים שתיקה" אוספים מידע מסווג מחיילים שהגיעו אליו[23]. לתחקיר הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי בכוונתו לחקור את הנושא ושר הביטחון משה יעלון הנחה את צה"ל לפתוח בבדיקה[24]. התחקיר גרר גינויים כלפי "שוברים שתיקה" גם מצד חברי הכנסת יאיר לפיד ואיתן כבל[25]. בפברואר 2019 הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי לא תיפתח חקירה בנושא[26]. ב-5 במרץ 2020 הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי 'עד כאן' וארגון הביטחוניסטים בדרישה להורות ליועמ"ש לפתוח בחקירה נגד ארגון שוברים שתיקה[27]. העתירה נדחתה[28].

באותו התחקיר בערוץ 2 פורסם שארגון שוברים שתיקה גובה עדויות מחיילים בשירות סדיר ומעובדי מדינה בניגוד לחוק. עוד פורסם שארגון שוברים שתיקה הורה לכאורה לפעילה בשם פרימה בוביס להתגייס למת"ק שכם כי שם קורים הדברים "הכי מעניינים"[29].

ב-14 ביוני 2016 פרסם "עד כאן" הקלטה של אחראי קשרי החוץ של שוברים שתיקה, יהודה שאול, שבה הוא אומר לתיירים ש"מתנחלים הרעילו את כל מערכת המים של הכפר הפלסטיני"[30]. כתגובה פרסם הארגון סרטון על קטעי אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים[31].

תחקיר על ארגון 'לוחמים לשלום'[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 2017 פרסם ארגון 'עד כאן' מספר אירועים שהתרחשו בארגון 'לוחמים לשלום' שתועדו על ידי פעיל שהסתנן לשורות הארגון[32].

באוקטובר 2019 פרסם 'עד כאן' תחקיר לפיו מסמך פנימי של הביטחון המסכל הפלסטיני, שסווג כסודי ביותר, הגיע לידיו, וממנו עולה שבכיר בביטחון המסכל מקיים קשר שוטף עם נטע חזן, פעילה בארגון 'לוחמים לשלום'. התחקיר פורסם בערוצי תקשורת ממוסדים[33][34]. בתביעת דיבה שהגישה חזן נגד האדם שהעביר לעד כאן' את המסמך, קבע בית המשפט שהמסמך איננו אמין - הבכיר בביטחון המסכל שלפי התחקיר היה בקשר עם 'לוחמים לשלום', הפסיק לעבוד ברשות שמונה שנים לפני התקופה הרלוונטית. בנוסף בדיקה של המעבדה לזיהוי פלילי העלתה חשד שהמסמך מזויף[35].

תחקיר על מכון 'עקבות'[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2018 פרסם 'עד כאן' דו"ח על פעילותו של "מכון עקבות", שכמצוין באתר האינטרנט שלו הוא מרכז "לתיעוד, מחקר וקידום של זכויות אדם במסגרת הסכסוך". בדו"ח של 'עד כאן' נטען שמכון עקבות פועל לחשיפת הארכיונים המסווגים של צה"ל, שב"כ והמוסד מארכיון המדינה, ושמדיניותו היא "להציג 'פשעים' שבוצעו לטענתם בידי ממשלות ישראל וההתיישבות היהודית" ושלצורך כך הארגון מנסה ליצור מייצג של פעילות בלתי חוקית. בדו"ח נטען שגנז המדינה, יעקב לזוביק, קיבל את עמדת מכון עקבות שדרשה לקצר את תקופת המגבלה על חומר ארכיוני[36].

עוד העלה 'עד כאן' טענות נגד פרופ' גדי אלגזי, חבר במועצת הארכיונים העליונה, שלטענתם קידם אג'נדה הדומה לזו של ארגון 'עקבות' בתיאום עם גנז המדינה. ביולי 2017 פנו ב'עד כאן' לגנז המדינה בדרישה "לחשוף את ההתנהלות החשודה מול ארגון 'עקבות' ולפעול בדבר חשיפת חומר ארכיוני בהתאם לדין". ביוני 2018 פתחו בעצומה הקוראת לראש הממשלה לפעול בעניין[37][38]. לאחר חודשיים נפגש שגריר ישראל בשווייץ, יעקב קידר, עם עמיתיו במשרד החוץ השווייצרי ודרש מהם, בהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו, לחדול מהמימון של מכון עקבות[39].

כנגד הטענות נגדו, הוציא מכון עקבות באוגוסט 2018 מסמך שכותרתו "קמפיין ההשמצה של עמותת עד כאן נגד מכון עקבות", שבו נכתב כי דו"ח עד כאן הוא שטחי ושקרי[40]. הארגון יצא בבקשת תמיכה מהציבור לאור הקמפיין נגדו ופנייתו של נתניהו אל משרד החוץ השווייצרי בדרישה להפסיק את התמיכה בפעילותו[41].

תחקיר על תוכנית 'אחוות עמים'[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2017 פורסם בערוץ 2 תחקיר של 'עד כאן' על תוכנית 'אחוות עמים' של השומר הצעיר העולמי, שבה נראים משתתפי התכנית מקיימים פעילויות במאחז פלסטיני בלתי חוקי בשם צומוד, שהוקם כמה חודשים קודם לכן[42]. 'אחוות עמים' היא תוכנית של תנועת 'השומר הצעיר העולמית' הפועלת כחלק מתוכניות 'מסע' של הסוכנות היהודית ובמימונה. במסגרת התכנית מגיעים צעירים מחוץ לישראל למשך חמישה חודשים שבהם הם עוסקים בסכסוך הישראלי פלסטיני. משתתפי התוכנית הובאו לפעילות במקום למשך ימים עד שבועות, בין היתר עם פעילי ארגון 'לוחמים לשלום'. בתחקיר האמור נראים פעילי התכנית נאבקים בחיילים המגיעים למאחז בהנחייתם ובעידודם של הפעילים הפלסטינים במקום. הצילום תועד על ידי דניאל רוט, ראש התכנית, במטרה לתעד את האלימות של חיילי צה"ל.

ב-2 באוגוסט 2018 הגיש 'עד כאן' תלונה ליו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי בדבר המימון של 'אחוות עמים' על ידי פרויקט מסע של הסוכנות. באוקטובר באותה שנה הופסק המימון[43].

תחקיר על ההשתלטות הפלסטינית הבלתי חוקית בשטחי C בעידוד האיחוד האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטחי C

במרץ 2020 פורסם בחדשות 13 תחקיר של 'עד כאן' החושף את ממדי ההשתלטות הבלתי חוקית של הרשות הפלסטינית על אדמות בשטחי C, הממומנת ברובה על ידי האיחוד האירופי. התחקיר בוצע על ידי אנשי הארגון שהסתערבו וקיימו ראיונות מצולמים עם ראשי התכנית ברשות. בחלק מהמקרים סברו ראשי התכנית שהם משוחחים עם נציגי תקשורת מאירופה.

לפי דבריהם של בכירי הרשות המנהלים את תוכנית ההשתלטות, 70 אחוזים מכספי הסיוע האירופי לרשות מיועדים לתוכנית זו. במסגרת התוכנית בונה הרשות בשטחי C ללא אישור ותיאום עם מדינת ישראל, וכן נוטעת וסוללת כבישים, במטרה ליצור רצף פלסטיני במקומות אסטרטגיים ולבלום רצף ישראלי. אחד המצולמים אומר כי "נציג מהאיחוד האירופי אמר לי תתכנן כאילו אין כיבוש, אל תגביל את עצמך. מאז זה הפך להיות המשפט המנחה שלנו, הוא אמר לי אל תגיד לי היהודים מסכימים או לא מסכימים, זה לא עניינם, זה האדמה שלך".

לפי העולה מהתחקיר - שיתוף הפעולה כולל ארבעה שלבים: 1. תמיכה אירופאית - עידוד הפלסטינים לפעול בנושא, והזרמת תקציבים לשם כך. 2. ניהול אסטרטגי - עזרה בביצוע תוכניות מושקעות ברמה מדינית, המיועדים לייצר רצפים פלסטינים ולפגוע ברצפים יהודיים באופן אסטרטגי, תוך שהאו"ם מאפשר למתכננים להיכנס לשם כך לשטחים צבאיים סגורים. 3. קביעת עובדות בשטח - הרחבת הכפרים הפלסטינים, סלילת כבישים ונטיעת מטעים. 4. קטיעת הרצף הישראלי, מניעה מוקדמת של יצירתו באזורים מועדים לכך, ובידוד יישובים יהודיים. המטרה הסופית של התוכנית היא ליצור, דה-פקטו, מדינה פלסטינית עצמאית. כשלדבריהם: "אין כוח בעולם שימנע ממני לתכנן את פלסטין: את ירושלים, את הבקעה, את הגדה. הכל"[44].

תחקיר על הקשר בין ארגוני זכויות אדם לארגון חמאס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – שתולה (סדרת טלוויזיה)

באוקטובר 2022 שודרה הסדרה שתולה בעריכת צבי יחזקאלי, השוטחת את סיפורה של ק', בחורה שוודית שהושתלה בעזרת תנועת "עד כאן" בארגוני זכויות אדם פלסטינים הפועלים ברשות הפלסטינית, ותיעדה קשר ישיר בין החמאס ובין ארגונים כדוגמת BDS ו-ISM.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2016 טענו אנשי "שוברים שתיקה" שחשפו פעיל "עד כאן" שמסר עדות, בניסיון להכשיל את הארגון בפרסום מידע מסווג, אך עדותו לא פורסמה[45]. "עד כאן" בתגובה טענו שמדובר באדם שהתנדב בארגון "שוברים שתיקה" כשנה ולקראת פרסום הממצאים נחשף על ידי גופי התקשורת שסיקרו את האירוע[46]. בתגובה לכתבה בתוכנית "עובדה" פרסם בנדט, ב-2016, כי ארגון "עד כאן" ממומן על ידי ועד מתיישבי השומרון, הממומן מכספי משלם המיסים[47]. ועד מתיישבי שומרון וארגון עד כאן הכחישו את הדיווח. בעקבות הכתבה, חשף הכתב חנן עמיאור כי עורכי אתר וואלה לא דיווחו על כך שבנדט הוא בן זוגה של רעות מור, יועצת התקשורת של "שוברים שתיקה"[48]. בעקבות כך הודיע אתר וואלה כי בנדט לא יסקר יותר את פעילות ארגון "שוברים שתיקה"[49].

בטור שכתב מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, בעיתון "הארץ", האשים את תנועת עד כאן כי לאנשיה אין שום כוונה להציל חיי אדם. "אם הדבר היה בראש מעיניהם" כתב אופנהיימר, "הם לא היו ממתינים עם התחקיר במשך שנה שלמה עד לשידורו בטלוויזיה, אלא מעבירים את ההקלטות של עזרא נאווי למשטרת ישראל עוד באותו היום בו צולמו"[50].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עד כאן צעירים למען ישראל, באתר "גיידסטאר ישראל"
 2. ^ אמיר אטינגר, החוק שמגביל את ארגוני השמאל עבר בוועדת השרים, באתר ישראל היום, ‏8 במאי 2022
 3. ^ מכירת חיסול, באתר עד כאןחומר רקע לוועדת החוץ והביטחון מטעם פורום שילה, עד כאן, רגבים ושומרים על הנצח, באתר כנסת ישראל, ‏15 ביוני 2020
 4. ^ חשיפת התחקיר המלא של קשרי מפלגת רע"ם וחמאס, באתר ערוץ היוטיוב של עד כאן, ‏2 בנובמבר 2021
 5. ^ בקשה לפסילת מפלגת "רשימת האיחוד הערבי" המוכרת בשם רע"ם מהתמודדות לכנסת ה־25, באתר עד כאן, ‏ספטמבר 2022
 6. ^ עמותה 580615987 ברישומי רשות התאגידים
 7. ^ מודעת אבל לאביו של אבירם
 8. ^ מגן - לישראל יהודית ודמוקרטית (ע"ר) 580579035, באתר גיידסטאר – אתר העמותות שח ישראל, משרד המשפטים
 9. ^ גדעון דוקוב, עד כאן: "יש לנו עוד עשרות שתולים בארגוני שמאל", nrg
 10. ^ רויטל חובל, היועמ"ש: אין מקום לפתוח בחקירה נגד שוברים שתיקה בחשד לאיסוף מידע שלא כדין, באתר הארץ, ‏5 בפברואר 2019
 11. ^ פסק הדין בבג"ץ 1814/20 עד כאן - צעירים למען ישראל נ' היועץ המשפטי לממשלה, באתר בית המשפט העליון, ‏12 באוקטובר 2020
 12. ^ מערכת הארץ, מעצר יונתן פולק — רדיפה פוליטית מצד "עד כאן", באתר הארץ, ‏08 בינואר 2020
 13. ^ עובדה, ‏תחקיר: פעיל השמאל הקיצוני שמסכן במודע חיי פלסטינים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 בינואר 2016‏
 14. ^ תחקיר עובדה על פעילות הארגון עד כאן
 15. ^ יניב קובוביץ, פעיל "תעאיוש" עזרא נאווי נעצר בנתב"ג כשניסה לצאת מהארץ באתר הארץ, 11 בינואר 2016.
 16. ^ שבתי בנדט‏, בעקבות התחקיר: המשטרה ממליצה להעמיד לדין שני פעילי שמאל, באתר וואלה!‏, 27 במרץ 2016,
  משה נוסבאום, ‏המשטרה: להעמיד לדין את עזרא נאווי, באתר ‏מאקו‏‏, ‏27 במרץ 2016‏
 17. ^ יעל פרידסון, אישום נגד פעיל השמאל עזרא נאווי: מרבית הסעיפים הוסרו, ynet, ‏2018-05-24
 18. ^ אתר למנויים בלבד יפעת ארליך, קו השבר, באתר "ידיעות אחרונות", 12 בינואר 2016
 19. ^ דנה סומברג, ‏נתניהו: דני דיין ימונה לשגריר בברזיל - או שלא יהיה שגריר כלל במדינה, באתר מעריב אונליין, 13 בינואר 2016
 20. ^ איתמר אייכנר, עובדי משרד החוץ הודיעו: מחרימים את בנט, באתר ynet, 16 בינואר 2016
 21. ^ קשר השתיקה של שוברים שתיקה.
 22. ^ עופר חדד, למה "שוברים שתיקה" שילמו לעזרא נאווי? חדשות 2, 11 בינואר 2016
 23. ^ עופר חדד, ‏שוברים שתיקה אוספים מידע מסווג?, באתר ‏מאקו‏‏, ‏17 במרץ 2016‏.
 24. ^ מערכת, סערת שוברים שתיקה: שר הביטחון הורה לפתוח בחקירה בעקבות תחקיר 'עד כאן', באתר של "רשת 13", 18 במרץ 2016 (במקור, מאתר "nana10")
 25. ^ עפר חדד, נתניהו: "בדיקה נגד שוברים שתיקה", באתר רשת, 18 במרץ 2016
 26. ^ ברק רביד, היועמ"ש קבע: לא תיפתח חקירה פלילית נגד שוברים שתיקה, באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 5 בפברואר 2019
 27. ^ יאיר אלטמן, ‏עתירה: "חשד לאיסוף מודיעין ב'שוברים שתיקה'", באתר ישראל היום, 5 במרץ 2020
 28. ^ אברהם בלוך, ‏בג"ץ: לא תיפתח חקירה פלילית נגד שוברים שתיקה, באתר "סרוגים", 12 באוקטובר 2020
 29. ^ עופר חדד, N12 - שוברים שתיקה אוספים מידע מסווג?, N12, ‏2016-03-17
 30. ^ חופי עמוס, מקור ראשון, www.makorrishon.co.il
 31. ^ שוברים שתיקה › עזבו, אל תאמינו לנו - בואו לראות את המציאות בעצמכם., באתר שוברים שתיקה
 32. ^ עד כאן, תחקיר לוחמים לשלום, https://www.adkan.org.il
 33. ^ קצין פלסטיני בתוך ארגוני השמאל?, https://www.inn.co.il/
 34. ^ הקצין הפלסטיני שסייע לארגן הפגנות על גדר ההפרדה, ynet, ‏2019-10-04
 35. ^ ת"א (שלום י-ם) 58434-05-17 נטע חזן נ' יצחק מגרפתה (נבו 07.03.2021), www.nevo.co.il
 36. ^ עד כאן, דו"ח ארגון עקבות, www.adkan.org.il
 37. ^ דרישה מרה"מ: בחן פעילות ארגון "עקבות", www.israelhayom.co.il
 38. ^ עקבות - ארכיוני הכיבוש, Ad Kan
 39. ^ אתר למנויים בלבד חיים לוינסון ונעה לנדאו, מתעמולה למדיניות: כך הפך דו"ח של ארגון ימין למסמך דיפלומטי, באתר הארץ, 11 באוקטובר 2018
 40. ^ קמפיין ההשמצה של עמותת עד כאן נגד מכון עקבות
 41. ^ נתניהו מנסה לפגוע במכון עקבות, באתר מכון עקבות, 15 באוקטובר 2018
 42. ^ עד כאן ב-Facebook Watch, נבדק ב-2020-05-17
 43. ^ Oriel Eisner, Why MASA Was Wrong to Cut Our Funding, Jewish Currents, ‏2017-09-20 (באנגלית)
 44. ^ ערוץ 7, כך מקים האיחוד האירופי מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון, באתר ערוץ 7
 45. ^ שבתי בנדט‏, שתול של ארגון ימין ניסה לגרום ל"שוברים שתיקה" לפרסם מידע סודי, באתר וואלה!‏, 24 בפברואר 2016
 46. ^ תחקיר שוברים שתיקה, https://www.adkan.org.il/
 47. ^ שבתי בנדט, ועד מתיישבי השומרון מממן את פרויקט "השתולים" של ארגון הימין, אתר וואלה, 13 בינואר 2016.
 48. ^ חנן עמיאור, וואלה!' לא שוברים שתיקה, אתר פרספקטיבה, 13 בינואר 2016
 49. ^ שירה קורן, וואלה: "שבתי בנדט לא יסקר את 'שוברים שתיקה'", באתר כל הזמן, 14 בינואר 2016
 50. ^ אתר למנויים בלבד יריב אופנהיימר, ארי שביט, נפלת בפח, באתר הארץ, 16 בינואר 2016