Google AdWords

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Google AdWords
Adwords logo.png
Example adwords.PNG
כלי התצוגה מקדימה של Google AdWords. המודעות מופיעות בראש הדף או לשמאלו
בעלות google
שירותים עיקריים פרסום
adwords.google.co.il

Google Ads (לשעבר Google AdWords)[1] הוא מוצר הפרסום העיקרי של גוגל והמקור העיקרי של ההכנסות שלה. אדוורדס הכניס לגוגל כ-28 מיליארד דולר בשנה, נכון ל-2010. אדוורדס מציעה שני סוגי תשלום: תשלום לפי קליק או תשלום לכל אלף הופעות ואינה דורשת תשלום מינימום. מודעות אדוורדס הופיעו בעבר בראש הדף או בצידו (שמאל או ימין, בהתאם לשפה) וכיום מופיעות רק בראש או בתחתית הדף.

הוגה הרעיון של גוגל אדוורדס היה ביל גרוס שלקח את רעיון הצבת המודעות לצד תוצאות חיפוש מדפי זהב. גוגל ניסו לקנות את הרעיון מביל גרוס אך העסקה לא יצאה אל הפועל[2]. לבסוף יצרה גוגל נוסחה דומה משלה למודעות והשיקה את אדוורדס ב-2000. השקה זו הובילה לתביעה משפטית מצד ביל גרוס שיושבה לבסוף מחוץ לכתלי בית המשפט.

עם הקמת אדוורדס, היוו מודעות אדוורדס כ-30% מכמות הקליקים של הגולשים. כיום, האחוזים ירדו בצורה דרסטית ומגיעים לפחות מ-5% מכמות הקליקים[3].

מרכז המכירות של אדוורדס נמצא בקליפורניה ומשרדי המשנה נמצאים במישיגן.

מודעות אדוורדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודעות אדוורדס ניתנות להצגה במנוע החיפוש של גוגל, שותפי גוגל ורשת המדיה. בתחילת יצירת כל מסע פרסום ניתן להגדיר היכן יוצגו המודעות.

גוף המודעה - מודעות אדוורדס מתחלקות ל-4 חלקים: כותרת, גוף המודעה, כתובת אתר לתצוגה וכתובת דף נחיתה אמיתי. בדרך כלל ניתן להכניס עד 25 תווים בכותרת, עד 70 תווים בטקסט המודעה ועד 35 תווים בכתובת אתר לתצוגה. מגבלת התווים יכולה להשתנות על פי שפת המודעה.

מילות מפתח - מילות מפתח אלו מילים שמפעילות את תצוגת מודעות אדוורדס והן מוגדרות על ידי בעל החשבון. מילת המפתח שתוגדר תגרום להצגת המודעה בזמן שמשתמש במנוע החיפוש של גוגל יקליד אותה.

בחירת מילות מפתח היא אלמנט קריטי בהצלחת המודעות ולפיכך הוא אחד הנושאים היותר מדוברים בבלוגים ובמאמרים העוסקים בקידום אתרים. לרוב, בחירת מילות המפתח הרלוונטיות תבוצע לאחר תהליך של מחקר מילות מפתח.

ציון איכות - מערכת אדוורדס מחשבת ציון איכות עבור כל מילת מפתח שבעל החשבון מזין. ציון זה הוא תוצאה של חישוב מגוון של גורמים כמו רלוונטיות מילת המפתח לטקסט המודעה, איכות דף הנחיתה וזמן הטעינה שלו ועוד. ציון זה משפיע על המחיר אותו משלם בעל החשבון והמיקום של המודעה. ככל שציון האיכות גבוה יותר כך המחיר המשולם נמוך יותר ומיקום המודעה גבוה יותר.

אופן הצגת המודעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלמנטים המשפיעים על מיקום המודעה במנוע החיפוש של גוגל הם ציון האיכות של המודעה ומחיר מקסימום עבור קליק אותו מגדיר יוצר המודעה. ציון האיכות נקבע על ידי חמשת הגורמים הבאים: 1. הצעת המחיר 2. פורמט המודעה 3. שיעור הקליקים הצפוי 4. איכות דף הנחיתה 5. רמת הרלוונטיות של מילת המפתח[4].

לרוב, מתוך מטרה להופיע במיקום גבוה יותר יהיה על בעל החשבון להקציב מחיר מקסימום לקליק גבוה ככל שניתן. אולם, אף על פי שלרוב מודעה המוצגת בראש העמוד נחשבת למודעה שתניב מספר קליקים גבוה יותר, מחקרים מוכיחים שלמעשה מיקום גבוה אינו ערובה וודאית ליתרון בהקלקה[5].

מקום הצגת המודעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המודעות יכולות להופיע במקומות שונים על פי הגדרת בעל החשבון כמו:

  • מנוע החיפוש של גוגל
  • רשת השותפים של גוגל - רשת זו כוללת מנועי חיפוש אחרים כמו AOL, ASK, NETSCAPE ועוד.
  • רשת התוכן של גוגל - רשת זו כוללת הצגת מודעות באתרים שאינם מנועי חיפוש המשתמשים בפונקציות האחרות של פרסום גוגל כמו Google AdSense בו משתמשים בעלי אתרים המקצים מקום למודעות אדוורדס תמורת תשלום עבור כל קליק. בשונה מרשת החיפוש מודעות גוגל אינן מופיעות על פי מילות המפתח שמוקלדות על ידי המשתמש בשאילתת החיפוש ולפיכך גוגל מחשב את הרלוונטיות של המודעה על פי הקשר בין תוכן האתר למילות המפתח המוגדרות במודעה עצמה. שוני נוסף הוא שכמות הקליקים הנכנסת ממודעות המוצגות ברשת התוכן אינה משוקללת בציון האיכות של אדוורדס.

טכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת אדוורדס הראשונית התבססה על בסיס נתונים של MySQL אולם לאחר שהמערכת כבר הושקה הוחלט להשתמש במקומה באורקל. צעד זה גרם למערכת להיות איטית יותר, ולבסוף הוחלט לחזור לשימוש ב-MySQL.

מדיניות פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוגל מפרסמת את מדיניות הפרסום שלה המתעדכנת מדי תקופה. מדיניות זו כוללת כללים שהמפרסמים נדרשים לעמוד בהם. מדיניות זו כוללת דרישות הנוגעות לחווית המשתמש, בטיחות ואבטחה ותנאים משפטיים המשתנים ממדינה למדינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]