לדלג לתוכן

VirusTotal

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו VirusTotal

VirusTotal הוא אתר אינטרנט בבעלות חברת גוגל, המספק שרותי בדיקה של קבצים חשודים להימצאות וירוס מחשב, תולעת מחשב, סוס טרויאני או תוכן מזיק או לא רצוי אחר, כגון רוגלה או תוכנת פרסום (adware). האתר עושה שימוש ב-55 תוכנות אנטי-וירוס שונות וב-61 מנועי סריקה מקוונים כדי לסרוק ולבדוק קובצי וירוסים.[1] השימוש ההשוואתי במגוון התוכנות בעת ובעונה אחת אמור להוות פתרון נגד נוזקות שלא זוהו על ידי תוכנת האנטי-וירוס המותקנת במחשב המשתמש, או כדי לאשרר סטטיסטית את נכונות זיהויה החיוביים (כלומר, הימצאותם של וירוסים או תוכנות מזיקות), כאשר ייתכנו מקרים שבהם בסופו של דבר, לא יהיה מדובר בווירוס או תוכנה מזיקה (מצב המכונה "זיהוי חיובי שגוי", או בלעז: "False Positive").[2]

קיימת מגבלה על גודל הקובץ המועלה לבדיקה, אשר מתעדכנת מפעם לפעם. בדצמבר 2022 עמדה המגבלה על 650 מגהבייט.

בנוסף, האתר מציע שירות של בדיקת של כתובת אינטרנט חשודות URL, על-מנת לבדוק אם הן בטוחות לגלישה (למשל, מפני סכנה הקרויה באנגלית: "Drive-by download") ולחפש בבסיס הנתונים של VirusTotal, לפי חתימות ידועות מראש.

ניתן להעלות קבצים לבדיקה במגוון דרכים, כגון: באמצעות אתר האינטרנט, ממשק תכנות יישומים (API), תוכנה ייעודית או בדואר אלקטרוני.‏[3] כדי לשפר את התוכנה שלהם, חברות תוכנות אנטי-וירוס יכולות לקבל עותקים של קבצים שסומנו על ידי סריקות של תוכנות אחרות כנגועים או חשודים, אבל בתוכנה שלהם לא זוהתה בעיה.
VirusTotal נבחרה על ידי PC World כאחד מ-100 המוצרים הטובים ביותר של שנת 2007.[4]

שימוש באתר אינו מבטיח כי קובץ מסוים אינו זדוני, מאחר שייתכן וייקח זמן בין הפצה של תוכנה זדונית לזיהוי ראשוני שלה. עם זאת, אם מדובר בקובץ שנבדק בפעם הראשונה לפני מספר חודשים, הסיכוי לאישור שגוי (False Negative) נמוך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא VirusTotal בוויקישיתוף
  • VirusTotal, הבלוג הרשמי
  • VirusTotal for AV testing is a bad idea - מאמר קצר שטוען שהסתמכות על תוצאות VirusTotal, המתבססות בעיקר על חתימות קבצים ולא על טכנולוגיות פרואקטיביות כגון היוריסטיקות, אינן בהכרח משקפות את יחסי הכוחות והאיכויות בין תוכנות האנטי-וירוס השונות (באנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]