לדלג לתוכן

Blackle

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Blackle
סוג מנוע חיפוש אינטרנטי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 2007–הווה (כ־17 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.blackle.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Blackle הוא אתר אינטרנט המאפשר חיפוש מבוסס על מנוע החיפוש גוגל. האתר הוא יוזמה ירוקה שנוצרה על ידי "היפ מדיה אוסטרליה" והוא מאופיין בכיתוב לבן על רקע של מסך מחשב שחור.

הרעיון מאחורי Blackle מבוסס על העובדה שתצוגת צבעים שונים צורכת כמויות שונות של אנרגיה במסכי המחשב. יוצרי האתר התבססו על מחקר מ-2002, שבחן סוגים שונים של מסכי CRT ו-LCD, ומצא שמסך שחור לגמרי צורך פחות אנרגיה ממסך לבן לגמרי.[1]

יוצרי Blackle טוענים כי הרעיון לאתר הגיע מבלוג, שהעריך שאתר גוגל שחור יחסוך 750 מגוואט שעה בשנה. מגוואט שעה אחד הוא שווה ערך לעשרת אלפים נורות של 100 ואט שדולקות ברציפות במשך שעה. בדף הבית של Blackle, יוצרי האתר מציגים מונה של מספר הוואט שעה שלהערכתם משתמשי Blackle חסכו באופן מצטבר.

מכיוון שהאתר אינו בבעלות גוגל, חסרות ב-Blackle תכונות רבות של אתר גוגל הרגיל, כולל אפשרויות ה-"Cached" ו"דפים דומים", וחסרים בו קישורי עזר רבים יחסית לאלו שניתן למצוא באתר גוגל. קישורים אלו כוללים פריטים כמו העדפות, חיפוש מתקדם, כלי שפה, תמונות, קבוצות, חדשות, גוגל סקולר, ו-iGoogle.

Blackle הוא שותף של החיפוש המותאם-אישית של גוגל, שמאפשר התאמה אישית של תוצאות החיפוש המוחזרות. לכן חיפוש ב-Blackle לאו דווקא יחזיר את אותן תוצאות כמו חיפוש בגוגל.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש המבקרים את יוצרי Blackle בשל חוסר הבהירות לגבי סוג מסך המחשב, גודלו והיצרן שלו, שאליו מיוחס החיסכון באנרגיה. אחד המבקרים, עיתונאי טכנולוגיה המסקר חומרות מחשב, בחן 4 מסכי CRT ו-23 מסכי LCD, ומצא שנחסכה אנרגיה רק במסכי ה-CRT, שהייתה פחותה מזו שנכתבה בבלוג ש-Blackle הושפע ממנו. מסכי ה-LCD שנבדקו הראו דווקא עלייה בצריכת האנרגיה ברוב המקרים, אם כי רוב המסכים הגדולים יותר (24 אינץ') אכן צרכו פחות אנרגיה בעת השימוש במסך השחור.

יחסית ליוזמות אחרות של חיסכון באנרגיה, נטען כי החיסכון באנרגיה של Blackle הוא קטן. למשל, יוזמת חסכני המחשוב, התאגדות של מוכרי חומרות ותוכנות מחשב שמקדמת מחשוב יעיל בקנה מידה רחב, צפויה לחיסכון של אנרגיה של עשרת אלפים מגה-וואט עד שנת 2010.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]