כונן גוגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Google Drive
Googledrive logo.svg
GoogleDrivescreen.jpg
צילום מסך של Google Drive.
מפתח גוגל
מערכת הפעלה Microsoft Windows, OS X, Android,iOS
רישיון חופשי
קטגוריה שירות אחסון מבוסס ענן
אתר הבית

כונן גוגל (או גוגל דרייב, מאנגלית: Google Drive) הוא שירות אחסון קבצים וסנכרונם למחשב האישי ולמכשירים ניידים. גוגל דרייב מרחיב את Google Docs, והם מרכיבים יחד מערכת משולבת. רכיב Google Docs מאפשר לשמור, לפתוח ולנהל בחינם מסמכים, גיליונות אלקטרוניים ומצגות באינטרנט – כתחליף לתוכנות אופיס של מיקרוסופט. נכון לשנת 2014, גוגל מציעה למשתמשי כונן גוגל נפח אחסון חינמי של 15GB (נפח הגדול מזה של המתחרה העיקרית שלה בתחום, Dropbox, אך לאחרונה יש אפשרויות חינמיות להגדלת נפח האחסון). ניתן לשלם עבור נפח אחסון נוסף.

כונן גוגל הוצג לקהל לראשונה על ידי גוגל ב-24 באפריל 2012. השירות מרחיב את Google Docs, שירות שמיזג את שירותי Writely ו-Spreadsheets ב-10 באוקטובר 2006 למוצר אחד.

יתרון מרכזי בשירות הוא האפשרות לערוך מסמך על ידי כמה משתמשים בו-זמנית. בין השאר השירות כולל את האפשרויות הבאות: שיתוף תוכן עם אחרים, הוספה של תגובות, ועריכה של קבצים קיימים. כמו כן השירות מנצל את יכולות החיפוש המתקדמות של גוגל לשם איתור מסמכים, ויכול לחפש על פי מילים הכתובות בתוך המסמכים עצמם.

כמו רוב השירותים של גוגל, כונן גוגל יהיה מקושר לשירותים האחרים של גוגל. כך, למשל, יהיה אפשר לפרסם תמונת מהכונן ישירות אל הרשת החברתית של גוגל, Google+, ולצרף מסמכים ישירות ל-Gmail.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השירות Google Docs נמצא בדפדפן. יש אפשרות לשתף את המסמכים ואת הגליונות ואף לערוך ולאפשר למשתמשים אחרים לערוך את המסמך בו-זמנית.

  • מעבד תמלילים - ניתן לשמור את המסמכים כקובץ טקסט פשוט, כקובץ HTML, כקובץ Word Doc, כקובץ OpenDocument, כקובץ RTF או כקובץ PDF. ישנן תכונות עיצוב ועריכה שונות כגון: אפשרויות גופן בסיסי, יצירת תבליטים ומספור יחד עם פסקאות ושורות של רווח, וכן תכונות שהיו למעבדי תמלילים קלאסיים (ישנים).
  • גיליון אלקטרוני - גיליון אלקטרוני הוא חלק נוסף בשירות Google Docs. ניתן לשמור את הגיליונות כקובץ CSV, כקובץ מיקרוסופט אקסל או כקובץ OpenDocument. כפי שברוב גיליונות האלקטרוניים, גם ב-Google Docs יש אפשרות מיון, סידור וחישובים מתמטיים. יש אפשרות לעצב טופס לקליטת מידע. המידע יקלט בגיליון אלקטרוני באופן מקוון. הנתונים המרוכזים בגיליון ניתנים להצגה ולעיבוד סטטיסטי.
  • מצגות - ב-17 בספטמבר 2007 השיקה גוגל תוכנת מצגות ושילבה אותה בחבילת Google Docs. במצגת ישנן תבניות שונות. העבודה עם שקופיות נוחה וקלה כמו בתוכנת המצגת PowerPoint של מיקרוסופט.

תמיכה בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנה זמינה כיום בעברית מלאה, אם כי עדיין קיימות בעיות של דו-כיווניות בפסקאות שבהן יש מעבר סימולטני בין שפות הנכתבות מימין לשמאל ומשמאל לימין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוגו הישן

בעבר נקרא השירות Google Docs & Spreadsheets, שהתמזג עם השירותים שקדמו לו: Writely ו-Google Spreadsheets.

Writely היה מעבד תמלילים מבוסס דפדפן. Writely פותח ויוצר על ידי חברת Upstartle. החברה הציע שירות עם מאפיינים מגוונים כתחליף לתוכנות וורד של מיקרוסופט או מעבד תמלילים של OpenOffice.org‏ Writer. בתחילת שנת 2006 רכשה גוגל את חברת Upstartle. כשגוגל רכשה את חברת Upstartle, ב-Upstartle היו 4 עובדים. ב-Writely נסגר שירות הרשמה עד שהועבר האתר לשרתים של גוגל. באוגוסט 2006 Writely שלחה הזמנות למשתמשים שהיו רשומים. זמן קצר לאחר מכן פתחה גוגל את השירות למשתמשים רשומים בגוגל. Writely תוכנתה ב-ASP.NET וגוגל תיכנתה אותה מחדש.

בינתיים פיתחה גוגל את הגיליון האלקטרוני "Google Spreadsheets".

ב-10 באוקטובר 2006 מוזגו "Google Spreadsheets" ו-"Writely" למוצר אחד. שם השירות שונה ל-Google Docs, וגוגל הוסיפה לחבילת השירותים Google Docs כלי ליצירת מצגות.

כונן גוגל הוצג לקהל לראשונה על ידי גוגל ב-24 באפריל 2012. ב-28 ביוני 2012 יצאה גרסת Google Drive למכשירי אפל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]