גוגל תמונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גוגל תמונות
Images logo lg.gif
תאריך ההקמה דצמבר 2001
מייסדים לארי פייג' וסרגיי ברין
בעלות גוגל (חברה)
הרשמה אופציונלי
https://images.google.com

גוגל תמונותאנגלית: Google Images) הוא שירות של ממשק חיפוש מבית חברת גוגל, לחיפוש תמונות באינטרנט. השירות מבוסס גם על מילים הכתובות סביב התמונה, שם הקובץ וכדומה וגם על "הבנת תוכן התמונה". המנוע משולב עם מנוע החיפוש העיקרי של החברה וגם כחלק מחוצץ "תמונות" ב"גוגל פלוס".

כאשר החיפוש מתבצע מתוך מנוע החיפוש הרגיל של "גוגל", בדף התוצאות מופיעות תוצאות החיפוש בתמונות ממוזערות הניתנות להצגה בגודל מלא. כאשר עוברים עם ה"עכבר" מעל לתמונה מסוימת, מופיע מידע על אותה תמונה; גודל התמונה, בפיקסלים, וקישור לדף באתר המקור של התמונה.

הקלקה על גבי התמונה, פותחת חלון רחב שבו מוצגת התמונה על שטח גדול יותר, יש פרוט רב יותר על מקור התמונה, מופיעות תמונות נוספות מאותו אתר אינטרנט כ"בולים" ואפשר לבחור אם לעבור לאתר האינטרנט המקורי או לגודל מקסימלי של התמונה. במצב זה הדפדפן עדיין נשאר בתוך האתר של "גוגל".

כמו כן ישנן אפשרויות חיפוש מתקדמות בהם ניתן להגביל ולסנן את תוצאות חיפוש של התמונות: ניתן להגדיר את גודל ופורמט התמונות הרצויות, וכן ניתן לחפש תמונות רק בצבע מסוים.

השירות הושק בדצמבר 2001 וב-20 ביולי של 2010 הושקה גרסה חדשה, שהחידוש המרכזי בה, הוא הגדלה אוטומטית של התמונה כאשר מניח המשתמש את סמן העכבר מעל התמונה.

ביוני 2011 נוספה האפשרות לחיפוש על פי תמונה קיימת, וקבלת תמונות דומות או דפים בהם מופיעה אותה תמונה[1].

מנוע החיפוש עושה שימוש בטכנולוגיה של "זיהוי מידפסים רבוד"[2]. טכנולוגיה זו, מהווה ענף של ה"אינטליגנציה מלאכותית" והיא מאפשרת ל"גוגל" להבין את תוכן התמונה, כלומר, להעביר את התמונה מתמונת "מפת סיביות" לתמונה ווקטורית שבה "גוגל" מבינה אלו עצמים ואפילו אלו "רגשות" אפשר לייחס לתמונה.

כך לדוגמה, אם ב"גוגל פלוס", בחציץ התמונות, נדפיס את המילה "חתול", מנוע החיפוש יציג לנו כתשובה את כל התמונות הפרטיות שלנו - שיש בשם הקובץ שלהן את המילה "חתול", שיש ב"מטה-דאטה" שלהן את המילה "חתול" (למשל כתיוג טקסטואלי) וגם - את התמונות שבהן התוכנה של "גוגל" מזהה חתול, גם אם לא תייגנו אותו ככזה ואין לגביו שום טקסט טקסטואלי תומך. מנגנון זה שולב במנוע החיפוש החל מאמצע 2013[3]

תכונה זו מאפשרת לראשונה, לחפש "באופן טבעי" תמונה מסוימת באוסף התמונות של המשתמש, כמו גם תמונה רצויה מסוימת מתוך כלל מצאי התמונות הזמינות ל"גוגל" ברשת האינטרנט כולה. נכון לספטמבר 2014, חיפוש מתוך חציץ התמונות של "גוגל פלוס", יציג תמונות מכל חברי ה"מעגלים" של המשתמש ולא מכלל רשת האינטרנט. שילוב התכונה מחבר את יכולת החיפוש החזקה ביותר שיש היום בעולם, ביחד עם תכנת "ארגון התמונות", "Picasa", ביחד עם נפח אחסון גדול ש"גוגל" מספקת במשותף לשירותי "ג'ימייל", "כונן גוגל" ואחסון תמונות ברזולוציה גבוהה וביחד עם גרף הקשרים החברתיים של המשתמש, כפי שמשתקף ב"גוגל פלוס".

כך למשל, אם מחפשים תמונות של בן משפחה שנולד לפני כמה חודשים, אם נקליק בשדה החיפוש את שמו - התוכנה תמצא את כל התמונות של המשתמש שבהן תויג שם זה (למשל, באמצעות Picasa). אם נקליק בחלון החיפוש את המונח Baby, בחלק המוקדש לתמונות של המשתמש - יופיעו כל התמונות שתויגו עם מילה זו, ששם הקובץ שלהן מכיל את המונח וגם, כל התמונות שבהן התוכנה של "גוגל" מזהה שיש "דמות של תינוק" בתמונה. בחלק המוקדש לחברי המעגלים של המשתמש, יופיעו כלל התמונות שבהן התוכנה מזהה "תינוק".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Crystal kpackage.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תוכנה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.