Warframe (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Warframe
כללי
תאריך הוצאה 25 במרץ 2013 עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה משחק פעולה-תפקידים, משחק ירי בגוף שלישי
פיתוח Digital Extremes
הוצאה לאור Microsoft Windows:
25 במרץ 2013
PlayStation 4:
צפון אמריקה: 15 בנובמבר 2013
אירופה: 29 בנובמבר 2013
Xbox One:
2 בספטמבר 2014
Nintendo switch:
20 בנובמבר 2018
ארץ מקור קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית, יפנית, רוסית, פולנית, סינית מסורתית, פורטוגזית ברזילאית, טורקית, סינית מפושטת, קוריאנית, גרמנית, ספרדית, צרפתית, איטלקית, אוקראינית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Digital Extremes
דרישות תוכנה
מנוע משחק Evolution
מצבי משחק שחקן יחיד, רב משתתפים
פלטפורמות Microsoft Windows
פלייסטיישן 4
Xbox One
Nintendo Switch
warframe.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Warframe הוא משחק פעולה חינמי בגוף שלישי שפותח על ידי Digital Extremes עבור Microsoft Windows, פלייסטיישן 4, Xbox One ו-Nintendo Switch. במשחק שולטים השחקנים בחברי הטנו, גזע של לוחמים עתיקים אשר התעוררו לאחר מאות שנים של תרדמת הקפאה ומוצאים עצמם במלחמה עם פלגים שונים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-"Warframe" שולטים השחקנים בחברי הטנו, גזע של לוחמים עתיקים אשר התעוררו לאחר מאות שנים של תרדמת הקפאה ומוצאים עצמם במלחמה עם גריניר (Grineer), גזע מטריארכלי של שיבוטים אנושיים ירודים בנויים לקרב אשר בנויים על מתכת, דם, ומלחמה; קורפוס (Corpus), מגה-תאגיד עם רובוטיקה מתקדמת וטכנולוגיית לייזרים אשר בנויה על רווח; אינפסטד (Infested), קורבנות מושחתים של וירוס הטכנוציט, אזכור ל-Dark Sector; ומאוחר יותר נלחמים בסנטיאנטס (Sentients), כוח חייזרי של יצורים מכניים אשר חוזר ממערכת הטאו לאחר שהוחזר לפני מאות שנים. על מנת להילחם בחזרה, הטנו משתמשים בחליפה ביומכנית אשר פועלת בשליטה מרחוק כדי לתעל את היכולות הייחודיות שלהם — ה-Warframes אשר על שמם נקרא המשחק.[1] מאוחר יותר משימות חושפות שה-Warframes הם למעשה קליפות ביומכניות אשר מחוברים לתודעה של הטנו הממשי, ילדים אנושיים שקיבלו כוחות בלתי צפויים על ידי כוחות הריק. כוחות אלו הובילו אותם להיות אחוזי שדים והם הוגלו לתוך תרמילי הקפאה על הירח. הטנו וה-Warframes שלהם היו בשימוש על ידי אימפריית אורוקין (Orokin) במאבק נואש נגד הסנטיאנטס (Sentients) ועצרו את הפלישה שלהם. עם זאת, מסיבות לא ידועות, התהפך הגלגל והאימפריה התמוטטה. האימפריה נופצה עם השאריות אשר הופכות להיות הגריניר (Grineer) והקורפוס (Corpus) בזמן שהטנו הונחו להקפאה למאות שנים לאחר מכן.

המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן יכול לעסוק בתוכן שחקן נגד הסביבה (PvE) באמצעות משימות או תוכן שחקן מול שחקן (PvP) באמצעות "קונקלייב" (Conclave). יש גם "קווסטים", שהם סט של משימות PvE עם נרטיב או סיפור מאחוריהם.

משימות זמינות מפוזרות על פני כוכבי מערכת השמש, הירחים פובוס, אירופה, לואה (ירח כדור הארץ), וגמדי כוכבי הלכת פלוטו, קרס, אריס וסדנה. שחקנים יכולים גם לגשת לסט משימות בכיס מימד הקרוי הרִיק (Void) באמצעות השלמת צמתים על כוכבי לכת אחרים, והם יכולים להילחם באויבים מן הריק דרך סדקי חלל. Warframes, ורוב שאר הפריטים במשחק, ניתנים להשגה דרך פעילויות תוך-משחק שונות, כגון פרסי משימות, פרסי קווסטים, וכו'. שחקנים יכולים להחזיק את כל ה-Warframes במלאי שלהם אבל לצייד רק אחד בכל פעם. Warframes, כמו גם אלמנטים אחרים שונים במשחק, הם ניתנים להתאמת צבעים אישית ברמה גבוהה. Warframes חדשים מתפתחים ומשתחררים כל 3–5 חודשים. לכל Warframe יש 4 יכולות פעילות ויכולת פסיבית. במהלך פעילות משותפת (Co-op), שחקנים יכולים לתחזק את יכולות ה-Warframes הרצויות שלהם על מנת להגביר נזק, להגביל תנועה של אויבים, או כדי לעזור ולהגן אחד על השני. Warframes למעשה אינם מתוכננים לקטגורית משחק מסוימת, כמו התגנבות או הגנה אבל יכולים להשתנות כדי שיתאימו לסגנון משחק יותר היברידי באמצעות שילובים שונים של מודים. היכולות של כל Warframe כפופים לשינוי על ידי המפתחים בהתאם לשימוש ומשוב מהקהילה.

השחקנים מצוידים בשלושה כלי נשק: הנשק העיקרי, נשק משני, ונשק תגרה. את כל הציוד ניתן לשדרג עם "מודים" שניתנים מאויבים או ניתנים מתמלוגי משימות; אפשר לציידם, להסירם ולשדרגם לתוך סלוטים (מקומות) על חלק מהציוד. קומפניונס (Companions) אפשר גם לצייד ושילוו טנו במשימות, כל אחד עם הכוחות שלו. הם יכולים להיות שומרים מכניים מרחפים, הנקראים סנטינלס (Sentinels), או, בעקבות קווסט, שחקנים יכולים להשיג קוברואו (Kubrow), דמויי הכלב, או קוואט (Kavat), חיה חתולית עם תכונות זוחלים. Warframes, ציוד, קומפניונס, כמו גם אלמנטים שונים אחרים במשחק יכולים לעלות רמות, דבר אשר מגביר את התכונות ו/או ומאפשר לצייד יותר "מודים".

שחקנים נחים, ונוסעים בספינה הקטנה, והניתנת להתאמה אישית שלהם בין משימות. עד ארבעה שחקנים יכולים לעבוד יחד כדי להשלים משימות, כגון חיסול אויבים, אחזור נתונים ממסופים, חיסול מטרות בכירות/מסוכנות, הגנה על חפץ, או לשרוד זמן רב ככל האפשר, לפני שהם יכולים להשתחרר והמשימה תחשב להצלחה. המשימות מדורגות לפי רמת בסיס, המציין את כוח היריבים שהשחקן יפגוש. יש מגוון משימות גל אינסופיות, אשר מאפשרות לשחקנים להמשיך במשך זמן רב ככל שהם רוצים, עם אויבים קשים יותר ויותר ותמלוגים אפשריים יותר טובים.

המצלמה ממוקמת מעל הכתף בשביל ירי גוף שלישי. השחקן יכול לקפוץ, לרוץ, להחליק, ולהתגלגל, כמו גם לשלב טכניקות כדי לעבור במהירות ברחבי השלב ולהימנע מיריות האויב. המשחק גם מאפשר לשחקנים לנצל טכניקות פארקור כדי להתחמק מאויבים, לעקוף מכשולים או לקבל גישה לתחומים סודיים. מפות נוצרות באופן תהליכי עם חדרים בנויים מראש מחוברים יחד אז אין שלבים עם אותה הפריסה. לפעמים, השחקן יתבקש לפרוץ מסופי אבטחה על ידי השלמת פאזל מיני-משחק תוך מגבלת זמן קצרה כדי להמשיך במשימות. קרדיטים, תחמושת, משאבים, ומודים ניתנים למציאה במקומות מוגדרים, כגון לוקרים ומכולות הניתנות להריסה, כמו גם על ידי נפילה מאויבים. אם טנו של שחקן מאבד את כל החיים שלו, הטנו נופל; אם השחקן נמצא לבד, הם יכולים להרחיב אחד מהחזרות לחיים שלהם עבור המשימה הזאת כך שיחזרו עם חיים מלאים, בעוד שאם נמצא עם שחקנים אחרים, שחקן אחר יכול להחיות את הטנו הזה. אם כל הטנו נפלו ואף אחד לא חוזר לחיים, או במקרה של משימות מסוימות, אם המטרה לא נפגשה, המשימה מסתיימת בטרם עת בעוד שהשחקנים מפסידים את כל התגמולים מעבר למה שכבר אספו.

כלי נשק חדשים, Warframes, ציוד, ושרטוטים לבניית ציוד כלשהו ניתן לרכוש בשוק, או באמצעות קרדיטים שנצברו במשחק, או פלטינום, מטבע פרמיום אשר ניתן לרכוש באמצעות קניה כספית או מסחר במשחק.[2] כמו כן, שרטוטים מסוימים ניתנים מאויבים מסוימים. ציוד המוגדר כשרטוטים ניתן לבנות באמצעות משאבים שנאספו במשימות. שחקנים יכולים לסחור חלק מהציוד שלהם עם שחקנים אחרים, כמו כן.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הווידאו מ-2008 Dark Sector של Digital Extremes היה במקור אמור להתקיים בסביבת מדע בדיוני בחלל החיצון, שבו שחקנים לוקחים את התפקיד של דמות הנמצאת בחליפה מכנית מלוטשת עם כוחות מטורפים.[3] עם זאת, Dark Sector שופץ, ורוב אלמנטי המדע הבדיוני הושלכו.[4] ב-2012, Digital Extremes הודיעו שהם עובדים על Warframe, אשר לווה בכבדות מהקונספט של Dark Sector המקורי, עם עיצוב דמויות ושלבים כמו גם עם שמות שונים שיוצרים את הופעתו.[5]

יציאה לשוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Digital Extremes התחיל את הבטא הסגורה של "Warframe" ב-24 באוקטובר 2012. מאז יש לו מספר שחרורי גרסאות ותיקונים,[6][7] והבטא הפתוחה הושקה ב-25 במרץ 2013.[8] גרסת פלייסטיישן 4 גם פותחה, ושוחררה בקונסולה בנובמבר 2013,,[9] בעוד גרסת ה-Xbox one של המשחק הושקה ב-2 בספטמבר 2014.[10] גרסת המשחק לפלטפורמת Nintendo Switch יצאה ב-20 בנובמבר 2018.[11]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"Warframe" קיבל ביקורות מעורבות על ידי המבקרים, מחזיק את התוצאה של 68/100 ב-Metacritic, המבוססת על תשע ביקורות. גרסת ה-PS4 של המשחק קיבלה גם ביקורות מעורבות או ממוצעות, ומחזיקה את התוצאה של 64/100 ב-Metacritic .GameZone של מייק ספלאצ'טה נתן לגרסת ה-PS4 ציון 8.5/10, באומרו "אם אתה כבר נהנה ממשחקים כמו Monster Hunter אשר דורש ממך "לעשות פרמינג" עבור פריטים על מנת להכין טובים יותר, Warframe עוקב אחרי אותה נוסחה פחות או יותר, רק עם לחימה הרבה יותר מספקת ומהירה".[12] IGN נתן למשחק 7.0 בעודו משבח את ה-co-op של המשחק.

המשחק הוא בין אחד המשחקים הזמינים בסטים הכי משוחקים. Digital Extremes מייחס את ההצלחה של הכותר לעדכונים התכופים שהם מפתחים למשחק ולקהילת המעריצים של המשחק. Digital Extremes מתאר את המשחק כ"הצלחה מזויפת", כיוון שהמשחק מסוגל לאבטח ולשמור על מספר גדול של שחקנים בלי להשיג תשומת לב משמעותית מאנשים אחרים.[13] יותר מ-26 מיליון שחקנים שיחקו את המשחק מאז שחרורו.[14]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Story". Warframe.com. אורכב מ-המקור ב-2012-10-27.
 2. ^ "Now Playing: Warframe". GameSpot.com. GameSpot.
 3. ^ "Dark Sector original concept video". YouTube. Digital Extremes.
 4. ^ Klepek, Patrick. "Closing Digital Extreme's Psychic Wound". Giant Bomb. CBS Interactive Inc. נבדק ב-19 בפברואר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 5. ^ "Press Release: Warframe announced!". Warframe. Digital Extremes. 2012-06-25. אורכב מ-המקור ב-2013-09-21. נבדק ב-2013-03-26.
 6. ^ "Welcome to Warframe". Warframe. Digital Extremes. 2012-10-24. אורכב מ-המקור ב-2012-10-28. נבדק ב-2013-03-26.
 7. ^ Onyett, Charles (22 ביוני 2012). "Warframe: Digital Extremes' Free Co-op Shooter". IGN.com. IGN. נבדק ב-19 בפברואר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "Welcome to Warframe Open Beta". Digital Extremes.
 9. ^ Moriarty, Colin (2013-06-05). "Free-to-Play Shooter Warframe Coming to PS4". IGN. נבדק ב-2013-06-05.
 10. ^ "Xbox One Games Page". נבדק ב-2015-03-07.
 11. ^ Matt Kim, Warframe for Nintendo Switch Release Date Confirmed. Gamer Network. July 7, 2018
 12. ^ Splechta, Mike (5 בדצמבר 2013). "Warframe Review: Cyborg ninja all the things". GZ. נבדק ב-22 בינואר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ Marks, Tom (23 באפריל 2016). "Why Warframe's developer considers it a "rogue success story"". PC Gamer. נבדק ב-24 באפריל 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 14. ^ Marks, Tom (16 ביולי 2016). "The story of Warframe: how a game no publisher wanted found 26 million players". PC Gamer. נבדק ב-16 ביולי 2016. {{cite web}}: (עזרה)