משחק ירי בגוף שלישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Dead Justice כדוגמה למשחק ירי בגוף שלישי

משחק ירי בגוף שלישיאנגלית: Third-person shooter, או בקיצור TPS) הוא תת-ז'אנר של משחקי הפעולה בו השחקן נע בו בעולם תלת-ממדי, כאשר הוא רואה את דמות השחקן לנגד עיניו, ומתמקד בעיקר בקרבות ירי על ידי שימוש בנשק חם. בניגוד למקביליהם, משחקי הירי בגוף ראשון (FPS), השחקן לא רואה את עולם המשחק דרך "עיניה" של דמות המשחק אלא משקיף עליה ממבט על או במבט מן הצד, כמו מבעד למצלמה הממוקמת מעל (או בצד) השחקן.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי הירי בגוף שלישי עלו לגדולה בשנים האחרונות בעיקר בזכות קונסולות המשחק. ברבים מן המשחקים האלו משולבים, בנוסף לאלמנטי הירי שמאפיינים את משחקי ה-FPS, גם אלמנטים של טיפוס וקפיצה שלרוב מאפיינים משחקי חידות או פלטפורמה. בקונסולות, משחקים כאלו כמעט תמיד יכללו מערכות עזר לכיוון על אויבים (Aim assist) כיוון שלעיתים השליטה והכיוון דרך מצלמת גוף שלישי יהיו קשים מדי דרך מרבית בקרי השליטה (קונטרולרים) של הקונסולות הנפוצות. לאחרונה יש מגמה בתעשיית משחקי המחשב להוסיף מצב גוף ראשון למשחקי גוף שלישי, כדי להקל על שחקנים במשימות שמצריכות כיוון מדויק יותר על מטרות, או על מציאת אלמנטים שלא ניתן לראותם בדרך כלל דרך מצלמת הגוף שלישי.

השינוי בפרספקטיבת הראייה של הדמות מוביל למצב שהשחקן, לרוב, יכול להסתכל על סביבתו בצורה רחבה ובהירה יותר מאשר במשחקי גוף ראשון. הדבר מאפשר לשחקן לתכנן טקטיקות משחק בצורה יותר טובה, או לנווט ביתר קלות במקומות צרים, ומפתחי משחקים מנצלים זאת כדי לפתח משחקים ששמים דגש על טקטיקה ולא רק על אקשן טהור. דוגמה בולטת לכך היא סדרת משחקי Gears of War מבית אפיק גיימס. כמו כן, משחקי ירי בגוף שלישי לעיתים מפצים על טווח הראייה הרחב מדי של השחקן על ידי עיצוב סביבות פתוחות ומרווחות יותר מאשר הסביבות בהן מתנהלים משחקי ירי בגוף ראשון.

בשנים האחרונות הגבול בין משחקי ירי "טהורים" לבין משחקי פעולה-הרפתקאות (Action-adventure game) הופך להיות דק יותר ויותר, עד כדי כך שקשה לשייך משחקים מסוימים לז'אנר מסוים ולרוב מעדיפים לשווק אותו כשייך לשילוב של שני הז'אנרים האלו. במשחקים אלו יהיו תכונות רבות שלא אפיינו משחקי ירי "טהורים": קרבות פנים אל פנים (בידיים ריקות או נשק קר), נהיגה, פעלולים וכדומה. קבוצה מסוימת של משחקים שכאלו הם משחקים שנקראים באופן לא רשמי בשם "GTA Clones" (אנ'), על שם סדרת המשחקים Grand Theft Auto שמשחקיה, החל מהמשחק השלישי, נטו יותר לכיוון מגמה זו. בין משחקים כאלו נמנים, לדוגמה, סדרת Max Payne (חלק מהמשחקים בסדרה פותחו גם הם על ידי רוקסטאר גיימס, המפתחת של סדרת Grand Theft Auto), סדרת Mafia, סדרת Just Cause, סדרת Saints Row, שני המשחקים בסדרת Watch Dogs ועוד.

משחקי וידאו בולטים בז'אנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משחק ירי בגוף שלישי בוויקישיתוף