אילומינטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדם וייסהאופט, מייסד האילומינטי.

אילומינטילטינית: Illuminati, נאורים) הוא שם המתייחס למספר אגודות סתרים, היסטוריות ומודרניות, אמיתיות ובדיוניות, שהידועה בהן היא קבוצת האילומינטי הבווארית, אגודת סתרים מעידן הנאורות. בעידן המודרני מתייחס השם פעמים רבות לארגונים קונספירטיביים, שהתגלגלו מן האגודה הבווארית, אשר מתפקדים כ"כוח שמאחורי הכתר" ושולטים בעולם באמצעות ממשלות ותאגידים, ושואפים לכונן סדר עולמי חדש.

האילומינטי הבווארי החל ב-1 במאי 1776 כתנועת הארה על ידי אדם וייסהאופט (Adam Weishaupt) הישועי אך ממוצא יהודי, פרופסור לתאולוגיה ומומחה לחוקי הקנון הנוצרי. התנועה הייתה מסדר סודי, בדומה לבונים החופשיים, אך בשונה ממנה היו למסדרים אלו מטרות פוליטיות. עיקרה היה בכניעה לראשי המסדר אשר הינם מוליכים את החברים לעבר מטרה סודית כלשהי. היא הוגדרה כתנועת הארה ובוטלה יחד עם כל המסדרים החופשיים בבווארייה בשנת 1784 כאשר השליט החדש של בוואריה, קארל תאודור, אסר את קיומם.

פרופ' ג'יימס בילינגטון בספרו "אש במוחות האדם" כותב: "השם אילומיניסט ככל הנראה נבחר מתמונת השמש המקרינה הארה אל המעגלים החיצוניים. במרכזו של המעגל הפנימי של האראופוגיס (ריבון המסדר) בער נר שסימל את המקור הסולארי של כל ההארה. הכת הזורואסטרית מאניכאיסטית של האש הייתה מרכזית בעבור הסמליות של האילומיניסט, אשר בלעדיה הייתה נחשבת אקלקטית. לוח השנה שלהם התבסס על הפרסי ולא המודל הנוצרי הקלאסי."

התייחסויות בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אילומינטוס של רוברט אנטון וילסון ורוברט שיי, שיצאה לאור בשנת 1975, תוארה על ידי מחבריה כ"מעשיה לאנשים בעלי פרנויה". היא התבססה במקור על מכתבים שקיבלו מחבריה, ששימשו עורכי משנה של המגזין פלייבוי מקוראים על תאוריות קשר שונות ומשונות.

האילומינטי ממלאים חלק חשוב בספרו של דן בראון מלאכים ושדים, שם הם מוצגים כאחווה אנטי קתולית קיצונית שמנסה להשמיד את קריית הוותיקן. כן מפיעים אזכורים רבים לאילומינטי בספריו של אומברטו אקו - "המטוטלת של פוקו" ו-"בית הקברות של פראג". הסדרה גרוויטי פולס, בתוכה מזכירה הרבה מאוד סמלים שקשורים לאילומינטי. בחברת מארוול קומיקס, ישנה קבוצה בשם אילומינטי, בה חברים נציגים מתחומים שונים שמטרתם לנטרל איומים על יקום מארוול.

משחק הקלפים "אילומינטי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1981 הוציא סטיב ג'קסון (Steve Jackson) לשוק משחק קלפים בשם אילומינטי, שבו כל שחקן משחק סוג אחר של קונספירציה המנסה להשתלט על העולם והשוכנים בו. השליטה בעולם מושגת לאחר שהקונספירציה אותה משחק השחקן משתלטת על מספיק קבוצות (כמו המאפיה, ה-FBI ועוד) שמסוגלות לתקוף את השחקנים היריבים ולנצח.

האילומינטי בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האילומינטי מוצג לרוב בסדרות ילדים בצורה צינית או סודית. הסמל של העין הרואה הכל הופיע מספר פעמים בסדרת הילדים בובספוג ובעוד תוכניות של ערוץ "ניקלודיאון" כמו iCarly. כמו כן, ההופעה הבולטת ביותר של האילומינטי בסדרות ילדים היא הדמות ביל צופן מסדרת דיסני גרוויטי פולס. בליגת הצדק - הדור הבא יש אילומינטי בשם האור המנסים להיות השליטים של כדור הארץ ושביל החלב. לעתים, האילומינטי מופיע גם בפרסומות, מהדורות חדשות, סרטים ובערוצי תינוקות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.