אילומינטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדם וייסהאופט, מייסד האילומינטי.

אילומינטילטינית: Illuminati, נאורים) הוא שם המתייחס למספר אגודות סתרים, היסטוריות ומודרניות, אמיתיות ובדיוניות, שהידועה בהן היא קבוצת האילומינטי הבווארית, אגודת סתרים מעידן הנאורות. בעידן המודרני מתייחס השם פעמים רבות לארגונים קונספירטיביים, שהתגלגלו מן האגודה הבווארית, אשר מתפקדים כ"כוח שמאחורי הכתר" ושולטים בעולם באמצעות ממשלות ותאגידים, ושואפים לכונן סדר עולמי חדש.

האילומינטי הבווארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האילומינטי הבווארי החל ב-1 במאי 1776 כתנועת הארה על ידי אדם וייסהאופט (Adam Weishaupt) הישועי אך ממוצא יהודי, פרופסור לתאולוגיה ומומחה לחוקי הקנון הנוצרי. התנועה הייתה מסדר סודי (בדומה לבונים החופשיים) אך בשונה ממנה היו למסדרים אלו מטרות פוליטיות. עיקרה היה בכניעה לראשי המסדר אשר הינם מוליכים את החברים לעבר מטרה סודית כלשהי. היא הוגדרה כתנועת הארה ובוטלה יחד עם כל המסדרים החופשיים בבווארייה בשנת 1784 כאשר השליט החדש של בוואריה, קארל תאודור, אסר את קיומם. במוסקבה הייתה קבוצת מארטיניסטים מקובלים שפרופסור שוורץ[דרושה הבהרה] עמד בראשה ואף היא נקראה בשם אילומיניטאים.

התייחסויות בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אילומינטוס של רוברט אנטון וילסון ורוברט שיי, שיצאה לאור בשנת 1975, תוארה על ידי מחבריה כ"מעשיה לאנשים בעלי פרנויה". היא התבססה במקור על מכתבים שקיבלו מחבריה, ששימשו עורכי משנה של המגזין פלייבוי מקוראים על תאוריות קשר שונות ומשונות.

האילומינטי ממלאים חלק חשוב בספרו של דן בראון מלאכים ושדים, שם הם מוצגים כאחווה אנטי קתולית קיצונית שמנסה להשמיד את קריית הוותיקן. כן מפיעים אזכורים רבים לאילומינטי בספריו של אומברטו אקו - "המטוטלת של פוקו" ו-"בית הקברות של פראג". האילומיניטי מובאים אף בספרו הגדול של טולסטוי מלחמה ושלום ככת מסוכנת אשר למאסונים מהבונים החופשים יש מן הצורך להתרחק ממנה. הסדרה גרוויטי פולס, בתוכה מזכירה הרבה מאוד סמלים שקשורים לאלומנטי.

משחק הקלפים "אילומינטי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1981 הוציא סטיב ג'קסון (Steve Jackson) לשוק משחק קלפים בשם אילומינטי, שבו כל שחקן משחק סוג אחר של קונספירציה המנסה להשתלט על העולם והשוכנים בו. השליטה בעולם מושגת לאחר שהקונספירציה אותה משחק השחקן משתלטת על מספיק קבוצות (כמו המאפיה, ה-FBI ועוד) שמסוגלות לתקוף את השחקנים היריבים ולנצח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.