אלקטרז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 37°49′35″N 122°25′21″W / 37.82639°N 122.42250°W / 37.82639; -122.42250

תמונה של האי והכלא עליו בשנת 2005
תמונה של האי מהאוויר. ניתן לראות את מבנה הכלא, את ביתני השמירה ואת מגורי העובדים ובני משפחותיהם
דוגמה לתא בכלא

כלא אלקטרז (Alcatraz) המכונה גם הסלע, היה בית סוהר אמריקאי לעבריינים מסוכנים ביותר על אי במפרץ סן פרנסיסקו שבקליפורניה, האי זכה להיכלל בספר השיאים של גינס בתור "הכלא השמור ביותר בעולם". בשנת 1963 נסגר הכלא בשל עלויות אחזקה גבוהות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האי אלקטרז החל את דרכו כבסיס וכלא של צבא ארצות הברית בין השנים 1850 - 1933, זאת בשל מיקומו האסטרטגי בכניסה למפרץ סן פרנסיסקו המאפשר שליטה על התנועה הימית הנכנסת לאזור. עם השנים היווה האי מעמסה כלכלית על צבא ארצות הברית ובשל כך הועבר הכלא בשנת 1934 לידי הממשל הפדרלי, שהחליט להמיר אותו לכלא פדרלי אזרחי. בשנת 1963 הוחלט על סגירת הכלא בשל עלויות האחזקה הגבוהות שיצר בידודו של האי מן היבשה ובשל הזיהום שנוצר מהזרמת שפכיו למי המפרץ. הוחלט כי יהיה יעיל יותר לבנות מבנה כלא חדש, יעיל ונוח יותר, מאשר להמשיך להחזיק במבנה הנוכחי. כלא חדש, יבשתי, הוקם באילינוי בשנה בה נסגר במטרה להוות תחליף לסגירתו.

ב-29 שנות תפקודו, החזיק הכלא אסירים רבים. מהמפורסמים שבהם: אל קפונה, רוברט פרנקלין סטראוד "איש הציפורים" ואלווין קפריס, שהיה האסיר ששהה בכלא זמן רב מכל אחד אחר.

היות שלא הייתה כל גישה לאי, כדי למנוע כל נסיון בריחה של האסירים, סמוך לכלא שהו וגרו גם הסוהרים ובני משפחותיהם.

לאחר סגירתו של הכלא נוצרה מחלוקת באשר לגורלו העתידי של האי והועלו הצעות רבות שעיקרן היה הפיכת האי לאתר תיירות וקזינו. בזמן שחלף עד לקבלת ההחלטה על עתידו של האי ניצלה קבוצת אינדיאנים משבטים שונים את המצב, בשנת 1969 השתלטה הקבוצה על האי כשהיא מנצלת חוק שיצא באותה תקופה ובו נאמר כי שטחים שהמדינה לא משתמשת בהם עוד יכולים לעבור לידי הילידים. הקבוצה החזיקה באי כשנתיים (עד שנת 1971) והשתמשה בו ככלי תעמולה במאבקם של האינדיאנים לקבל את אדמותיהם בחזרה.

לאחר שנתיים החלה להתרופף אחיזת האינדיאנים; רבים החלו לעזוב את האי, ושריפה שהתרחשה במקום זירזה את העזיבה. לבסוף השתלטו השלטונות בחזרה על האי וגרשו את מעט התושבים שנשארו בו. כיום משמש הכלא כאתר תיירות ומתקיימים בו סיורים מודרכים.

נסיונות בריחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל 29 שנות פעילותו של הכלא, לא נרשמה כמעט אף בריחה מוצלחת. בריחה מהכלא הייתה כמעט ובלתי אפשרית בגלל השמירה הקפדנית עד מאוד, המים הקרים המקיפים את האי שעליו שוכן הכלא, המרחק בין האי לחוף - כשני קילומטרים וחוסר באמצעים שיוכלו לסייע לבריחה אצל האסירים. כל נסיונות הבריחה מהכלא הסתיימו בתפיסה, במוות על ידי ירי או בטביעה של הנמלטים במפרץ סן פרנסיסקו. במשך השנים, שלושים ושישה אסירים ניסו להמלט מהכלא; שבעה נורו ונהרגו, שניים טבעו, לא ידוע מה עלה בגורלם של חמישה, אולם כמעט לבטח נהרגו, והשאר נלכדו מחדש והוחזרו אל הכלא.

שלושה אסירים נעלמו מתאיהם ב-11 ביוני 1962. שלושת אלה הם האסירים היחידים שאכן נעלמו מאלקטרז ולא התקבל שום מידע על מיקומם. מירב הסיכויים שהם מצאו את מותם בטביעה או מחוסר מזון, אך רשמית הם הוגדרו בכלא כ'נעדרים' עד סגירתו. על בריחה זו התבסס תסריט הסרט "הבריחה מאלקטרז" (1979).

הכלא כפי שהוא נראה מסן פרנסיסקו

לאחר הבריחה, כוחות מיוחדים וה-FBI איתרו במפרץ שליד האי והכלא רפסודה מאולתרת העשויה ממעילי גשם מנופחים ועצים. במשך השנים, לא התקבל אף דיווח של עדי ראיה כי ראו את השלושה.

בשנת 2003, נעשה נסיון לשחזור אפשרות של בריחה מהכלא במסגרת תוכנית טלוויזיה. במספר מצבים, ניסו 'אסירים' לברוח מהכלא על ידי סירות מאולתרות, ברפסודות או בשחייה, מבלי שה"כוחות המיוחדים" יתפסו אותם. התברר כי ניתן לברוח מהכלא, אך הסיכויים קלושים ביותר. עם זאת, השחזור אינו מדויק ואינו דומה לנסיונות בריחה אמיתיים, בגלל התנאים השונים בתכלית.

אסירים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט סטראוד, שהיה ידוע יותר לקהל בתור "איש הציפורים של אלקטרז", הועבר לאלקטרז בשנת 1942. הוא בילה את שבע עשרה השנים הבאות על "הסלע" - שש שנות הסתגרות בביתן D Block, ועשר שנים בכלא החולים. בשנת 1959 הועבר אל המרכז הרפואי הפדרלי ספרינגפילד לאסירים.

כאשר אל קפונה הגיע לכלא בשנת 1934, המשיך לפעול מאחורי הסורגים תוך שהוא משחד את הסוהרים. "ביג אל" הפנה כמות גדולה של תשומת לב מצד התקשורת אל הכלא, למרות העובדה שהוא ריצה רק ארבע שנים וחצי מתקופת מאסרו שם, לפני התפתחות מחלת העגבת והעברתו לכלא הפדרלי ב-Terminal Island בלוס אנג'לס.

ג'ורג' "מקלע" קלי הגיע לכלא ב-4 בספטמבר 1934. קלי נהג להתפאר בזמן מאסרו בגניבות ומעשי רצח שהוא לא ביצע. קלי הוחזר לכלא Leavenworth בשנת 1951.

ג'יימס' "איש לבן" בולגר ריצה תקופת מאסר של 3 שנים באלקטרז (1959-1962) לאחר שהורשע בשוד בנק.

אלקטרז בספרות ובקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורו של כלא אלקטרז ונסיונות הבריחה הנועזים ממנו היוו השראה לספרים, סדרות וסרטי קולנוע.

המפורסמים שבהם: "רצח מדרגה ראשונה" בכיכובם של קווין בייקון וכריסטיאן סלייטר; "איש הציפורים מאלקטרז" על בסיס ספר בשם זה, בבימויו של ג'ון פרנקנהיימר ובכיכובו של ברט לנקסטר; "הפריצה לאלקטרז" בכיכובם של שון קונרי וניקולס קייג'; "הבריחה מאלקטרז" בכיכובו של קלינט איסטווד; וסדרת הטלוויזיה "אלקטרז".

ספר הילדים והנוער, "איש המאפיה אל קפונה מכבס לי את החולצות", מאת ג'ניפר צ'ולדנקו, כתוב בצורת יומן ועוסק בהתמודדות האח הצעיר (המספר) לאחות אוטיסטית על רקע מגוריהם בבית הכלא אלקטרז בשנות ה-30.

עוד ספר לילדים ולנוער שבו מוזכר האי הוא "הסודות של ניקולס פלמל בן האלמוות"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]