ארה פקיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Ara Pacis-Ben Demey.jpg
RomaAraPacis ProcessioneNordParticolare.jpg
מקטע מתבליט המזבח, מוזיאון הלובר

ארה פאציס אוגוסטה או ארה פאקיס אוגוסטהלטינית: Ara Pacis Augustae - "מזבח השלום האוגוסטיני") ובקיצור "ארה פאציס" הוא מזבח המוקדש לשלום ש"הוענק לעולם" על ידי הקיסר הרומאי, וממוקם באזור שדה מרס שברומא.

המזבח הוקם על ידי הקיסר אוגוסטוס והוקדש ב-30 בינואר שנת 9 לפנה"ס על פי סנאטוס קונסולטום על מנת לחגוג את השלום שהושג בעקבות הניצחונות של אוגוסטוס בגאליה ובספרד.

תיאור המזבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזבח נחצב משיש לבן ותיאר סצנות בהם הקיסר הרומי זבח זבחים לאלים. בסצנות החקוקות על קירות המזבח מתוארות דמויות שונות הלובשות טוגות על ראשיהם - דבר המסמל שמדובר בבעלי תפקיד רשמיים המקריבים קורבנות מתוקף תפקידים ולא קורבנות אישיים. דמויות אחרות לובשות זרי עלי דפנה - סמל הניצחון.

המזבח נחשב אחת מיצירות האומנות היפות ביותר שנוצרו בתקופה הרומית, אף שאין לדמויות במזבח את השלמות והפרספקטיבה האידאליים המופיעים בפיסול היווני, וניתן לזהות חלק מהדמויות כדמויותיהם של אנשים בני התקופה.

שרידי המזבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזבח כיום הוא שילוב של שרידים מהמזבח המקורי שנמצאו באתר ומהעתקי גבס של שרידים המצויים במוזיאונים שונים ובהם מוזיאון הלובר בפריז.

שימור המזבח[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזבח היה ממוקם במקור בשדה מרס (Campus Martius). בעת שלטונו של בניטו מוסוליני באיטליה הפשיסטית העביר מוסוליני את המזבח אל מול מאוזוליאום אוגוסטוס ובנה סביבו מבנה המגן עליו.

המבנה הנוכחי הוא מבנה מאוחר יותר שנבנה על פי תכנון של האדריכל האמריקאי ריצ'רד מאייר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 41°54′23″N 12°28′32″E / 41.90639°N 12.47556°E / 41.90639; 12.47556