היולט פקארד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "hp" מפנה לכאן. לערך העוסק ביחידת מידה להספק, ראו כוח סוס.
היולט-פקארד
Hewlett-Packard Company
HP D B RGB 72 MX+space.png
סוג: חברה ציבורית, נסחרת ב-NYSE
שנת הקמה: 1939
משרד ראשי: פאלו אלטו, קליפורניה, ארצות הבריתFlag of the United States.svg
מייסדים: ויליאם היולט ודייב פקארד
אנשי מפתח: מג ויטמן, מנכ"לית
מוצרים עיקריים: מחשבים, מוצרי הדפסה והדמיה,
מוצרי אחסון וגיבוי, מוצרים הקפיים, שירותים
שווי שוק: 129.51 מיליארד דולר (2011)
הכנסות: 127.24 מיליארד דולר (2011)
רווח: 7.07 מיליארד דולר (2011)
עובדים: 349,600 (2011)
www.hp.com

היולט-פקארדאנגלית: Hewlett-Packard Company), המוכרת גם כ-HP, היא חברה בינלאומית שמרכזה בפאלו אלטו, קליפורניה, ארצות הברית. תחומי הפעילות העיקריים שלה הם מחשבים (חומרה, תוכנה ושירותים), דפוס (מדפסות ומכונות דפוס) ודימות ספרתי (סורקים ומצלמות דיגיטליות).

היסטוריה של החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מ-1939 עד שנות השבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

HP נוסדה ב-1939 על ידי ויליאם היולט ודייב פקארד, שסיימו שניהם את לימודיהם באוניברסיטת סטנפורד ב-1934, כיצרנית מכשירי בדיקה ומדידה. המוצר הראשון שלהם היה מתנד (אוסצילטור) קול מדויק, דגם 200A. חדשנותם הייתה בשימוש בנורה כנגד מיוצב-טמפרטורה בחלק קריטי של המעגל. זה אפשר להם למכור את דגם 200A ב-54.40 דולר, בשעה שהמתחרים מכרו מתנדים יציבים פחות ב-200 דולר. אחת מלקוחותיהם הראשונים הייתה חברת דיסני, שרכשה שמונה מתנדים מדגם 200B (תמורת 71.50 דולר לאחד) לשימוש בבדיקת מערכות קול לסרט "פנטסיה".

ב-1968 HP הייתה הראשונה להשתמש להשתמש במונח מחשב אישי, בפרסומת למכונת חישוב שולחנית‏[1]. אך בהמשך שינתה את המונח למחשבון שולחני (desktop calculator), ולא מחשב (computer). לדברי ביל היולט "אילו היינו קוראים לו מחשב, מומחי המחשבים של לקוחותינו היו דוחים אותו מכיוון שהוא לא נראה כמו מחשב של יבמ. לכן קראנו לו מחשבון, וכל השטויות האלה עלמו".

החברה זכתה להערכה עולמית בזכות מגוון מוצרים. היא הציגה את ה"מחשבון האלקטרוני המדעי" הראשון ב-1972 (ה-HP-35), את ה"מחשבון הניתן לתכנות" הראשון ב-1974 (ה-HP-65), ואת המחשבון ה"אלפאנומרי, ניתן לתכנות ולהרחבה" הראשון ב-1979 (ה-HP-41C).

HP מוכרת כמייסדת הסמלית של עמק הסיליקון, למרות שלא פעלה בתחום המוליכים-למחצה עד הקמת חטיבה שעסקה בתחום, ב-1960 לערך.

משנות השמונים והלאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

HP-150 של חברת היולט פקארד שיצא לשוק בשנת 1983 היה המחשב האישי המסחרי הראשון שבו שולב מסך מגע.

ב-1984 הציגה HP מדפסות הזרקת דיו ולייזר שולחניות. יחד עם קו הסורקים שלה, מוצרים אלה התפתחו מאוחר יותר למוצרים רב-שימושיים, כגון מדפסת/סורק/מכונת-צילום/פקס ביחידה אחת.

בשנות ה-90 החלה HP לייעד מחשבים ללקוחות פרטיים. כחלק מאסטרטגיה זו, רכשה החברה ב-2002 את קומפאק (שרכשה לפני כן את דיגיטל). הרכישה הפכה את HP ליצרנית המחשבים האישיים הגדולה בעולם.

ב-1987 המוסך בפאלו אלטו שבו החלו היולט ופקארד את העסק שלהם הוכר כציון דרך היסטורי של מדינת קליפורניה. עם זאת, עסקי ציוד הבדיקה והמדידה של HP פוצלו ממנה ב-1999 לחברה בשם "אג'ילנט".

ב-2001 רכשה HP את חברת אינדיגו, חלוצת הדפוס הדיגיטלי ויצרנית מכונות הדפוס הדיגיטליות שמרכזה בישראל, והפכה אותה לחטיבת הדפוס הדיגיטלי של החברה שכונתה HP Indigo.

במרץ 2002 הודיעה החברה שתחדל לייצר מחשבונים מדעיים ופיננסיים — קו מוצרים ושוק שהחברה למעשה ייסדה שלושים שנה לפני כן. חרף זאת, ב-2003 חזרה לשוק הזה עם כמה דגמים חדשים.

HP היא מהמובילות בתעשייה בתמיכה בקוד פתוח ובלינוקס. עובדים רבים של החברה תורמים באופן פעיל, חלקם בתוקף תפקידיהם בה, למיזמי קוד פתוח.

ב-2005 פוטרה מנכלי"ת החברה, ומי שעמדה בראש המיזוג השנוי במחלוקת עם קומפאק, קרלי פיורינה. היא גם הייתה האשה הראשונה ששימשה כמנכ"ל בחברה הנכללת במדד דאו ג'ונס. במקומה מונה מרק הרד (Mark Hurd). באותה שנה רכשה החברה עוד חברה ישראלית בתחום הדפוס, סאייטקס ויז'ן.

ב-2005 העסיקה החברה 151,000 עובדים בכל העולם ורכשה את חברת סאיטקס ויז'ן הישראלית שהתמחתה בהדפסה בפורמט רחב. ב-2006 רכשה HP את חברת התוכנה מרקורי אינטראקטיב. ב-2007 רכשה HP חברה ישראלית נוספת בתחום הדפוס, נור מאקרופרינטרס‏[2]. ב-2008 רכשה HP חברת Electronic Data Systems כדי להתחרות ב-IBM בתחום של שירותי מערכות מידע. באפריל 2010 היא רכשה את חברת מחשבי כף היד פאלם (בסכום של 1.2 מיליארד דולר), כדי להיכנס לשוק הטלפונים החכמים‏[3].

ב-2010 רכשה HP את חברת 3COM ומותג H3C והכניסה את עצמה לראש רשימת ענקיות מוצרי התקשורת בעולם. כיום HP משמשת כייצרן וכפתרון תקשורת מערכות המתקדמות בעולם. הכניסה לשוק יצרה תחרות עזה עם חברת הענק CISCO.

באוקטובר 2014 הודיעה החברה על כוונתה להתפצל לשתי חברות, אחת שתתמקד במגזר העסקי, ותספק לו שרתים, שירותים ותוכנה, ושנייה שתתמקד במגזר הצרכני, ותספק לו מחשבים ומדפסות.‏[4]

חטיבת התוכנה של HP[עריכת קוד מקור | עריכה]

HP פעילה גם בתחום התוכנה, לאחר רכישת חברת מרקורי הקימה HP חטיבת תוכנה על בסיס השלד הארגוני של מרקורי. חטיבת התוכנה מייצרת תכונות לאופטימיזציה של טכנולוגיה עסקית עבור שוק מערכות המידע, שכולל כלי ניהול מערכות נתונים, תקשורת ואחסנה.

התוכנות מתחלקים לשני סוגים מרכזים, תוכנות עבור בדיקה (Application) ותוכנות עבור שלב התפעול (Operation). כלל המערכות מסוגלות לפעול בתיאום זו עם זו.

תוכנות הבדיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין התוכנות הנ"ל קיימות התוכנות QC‏, PC לבדיקת מערכות, NNM להצגת מצב רכיבי התקשורת, ו-BAC לבדיקת חווית המשתמש.

תוכנות התפעול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין התוכנות הנ"ל קיימות התוכנות

אתרי פעילות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחברה מספר אתרי פעילות בישראל:

 • HP ישראל - ארגון המכירות, השיווק, השירות והתמיכה בשרתים באזור התעשייה ברעננה.
 • ICSC (חברה חיצונית האמונה על התמיכה הטכנית במדפסות ובמחשבים מתוצרת HP) - באזור התעשייה החדש בנתניה (פארק שיאים).
 • HP Labs - מעבדת המו"פ בפארק הטכניון, חיפה
 • HP Indigo - בקריית ויצמן בנס ציונה ובאזור התעשייה בקריית גת.
 • HP Industrial Large Format (לשעבר Scitex Vision) - באזור תעשייה החדש, נתניה
 • חטיבת התוכנה (לשעבר מרקורי) - ביהוד. בתחילת 2010 הועסקו בו 850 עובדים, שהם כ-30% מכלל עובדי החברה בחטיבת התוכנה.
 • משרדי EDS - חברה בת ל-HP, הנותנת שירותי IT, בהרצליה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא היולט פקארד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Aaron Clark,‏ The First PC
 2. ^ עומרי כהן, HP רוכשת את נור מקרופרינטרס הישראלית תמורת 123 מיליון דולר, באתר TheMarker‏, 10 בדצמבר 2007
 3. ^ ניב ליליאן, ניצן סדן, HP קונה את פאלם: חברת מחשבי כף היד ניצלה?, באתר ynet‏, 29 באפריל 2010
 4. ^ הראל עילם, רשמית: HP מתפצלת לשתי חברות, תפטר עוד 5,000 עובדים, באתר כלכליסט, 6 באוקטובר 2014