מחשבון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחשבון
מחשבון מדעי

מחשבון (ידוע גם בשם מחשב כיס) הוא מכשיר אלקטרוני שנועד לביצוע חישובים. קדמו למחשבון מכונת החישוב, שהיא מכשיר מכני לביצוע חישובים, סרגל חישוב ששימש בעיקר אנשי מדע ומהנדסים, בעיקר לפעולות כפל וחילוק והחשבונייה, ששימשה במשך אלפי שנים כשיטה לביצוע ארבע פעולות החשבון. המחשבון משמש לפתרון בעיות חישוביות פשוטות שאינן מצריכות שימוש במחשב. תלמידים וסטודנטים משתמשים במחשבונים לצורך לימודיהם, ומותר להכניסם לבחינות הבגרות.

המחשבון הראשון שהיה אפשר להחזיקו ביד אחת היה מכני, לא אלקטרוני. הוא היה מסוגל לחבר, לחסר, להכפיל, לחלק ולסייע בחישוב שורשים ריבועיים ומעוקבים. שלא כמו סרגלי החישוב האנלוגיים, הקורטה (מחשבון מכני גלילי) פתר בעיות בדיוק של אחת־עשרה ספרות לפחות. ממציאו, קורט הרצשטרק, השלים את התכנון כשהיה כלוא במחנה הריכוז בוכנוואלד במהלך מלחמת העולם השנייה. הוא אימץ טכניקות מתמטיות ומכניות חדשניות כדי לחסוך בנפח ובמשקל. קרנו ירדה רק כשנכנסו לשוק מחשבוני הכיס האלקטרוניים בתחילת שנות השבעים.

בדרך כלל המחשבון אינו בר-תכנות, כלומר על המשתמש להנחות את המחשבון צעד אחר צעד בביצוע פעולת החישוב, אך יש גם מחשבונים ברי־תכנות כמו HP-65, שהיה המחשבון הראשון שהיה ניתן לתכנות.

הבחנה נוספת בין סוגי מחשבונים היא ההבחנה בין מחשבון מדעי למחשבון רגיל. מחשבון רגיל מסוגל לבצע את ארבע פעולות החשבון, ולעתים פעולות פשוטות נוספות, כגון חישוב באחוזים והוצאת שורש ריבועי. מחשבון מדעי מסוגל לבצע גם פונקציות טריגונומטריות, חזקה, לוגריתם ועוד. דגם נוסף הוא מחשבון פיננסי, שכולל פונקציות לחישובים פיננסיים: חישובי ריבית, היוון וכדומה.

מערכות הפעלה רבות כוללות תוכנת מחשבון, המחקה את פעולתו של מחשבון רגיל או מדעי.

כיום, מחשבונים משולבים בטלפונים סלולריים או בעזרי PDA. ישנם שעוני יד שכוללים בתוכם מחשבון (אם כי זו הייתה אופנה נפוצה יותר בשנות ה-80).

כיום מחשבונים הם מבוססי חשמל ובדרך כלל המחשבונים המדעיים ניזונים מסוללות, והמחשבונים הפשוטים מופעלים לרוב באמצעות תא פוטו-וולטאי. הם מיוצרים במגוון חברות ולכל חברה יש מגוון צורות ודגמים (לדוגמה: מחשבון שמשולבת בו מדפסת). בולטות בתחום זה החברות קסיו, HP ו־TI.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]