ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קיצור דרך: וק:זישות

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
Torchlight forward.png
עזרה:תפריט ראשי

שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסויימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסויימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בענין שימוש בתמונות שרשיונן הוגבל:

 1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
 2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסויימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:

נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה


תוכן עניינים

תמונה משנת 1905[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברצוני להשתמש בתמונה הזאת (מקור) עבור הערך תפקיד מכנסיים. אמנם מצוין שהתמונה צולמה סביבות 1905, אבל לא מצוין שם היוצר, כך שאי אפשר לדעת מתי נפטר. האם בכלל אפשר להסתמך לשם זכויות יוצרים על הכתוב בדף אינטרנט לא מוסמך, או שהכרח הוא למצוא התמונה בספר כלשהו וכד'? תודה מראש, ש. יונתן - שיחה 11:43, 3 באוגוסט 2013 (IDT).

על פי המקור הזה התמונה פורסמה בארצות הברית לכן {{PD-1923}} יכול להתאים. אולם המקור מספר גם כי הצלם הוא Otto Sarony‏ (1859-1903), בנו של נפוליאון סרוני לכן עדיף {{PD-old-100}}‏. Geagea - שיחה 14:10, 3 באוגוסט 2013 (IDT)
תודה. התמונה צולמה ב-1905, כך שלא ייתכן שהצלם הוא Otto Sarony שנפטר בשנת 1903. אשתמש באפשרות הראשונה. ש. יונתן - שיחה 14:40, 3 באוגוסט 2013 (IDT)
התמונה לא צולמה ב-1905 אלא פורסמה ב-1905. Geagea - שיחה 19:45, 3 באוגוסט 2013 (IDT)
אבל המחזה "פיטר פן" הועלה לראשונה ב-1904 והשחקנית המצולמת שיחקה בהפקה של 1905. ש. יונתן - שיחה 22:23, 3 באוגוסט 2013 (IDT)
צודק. התמונה אכן צולמה ב-1905 על ידי צלמים אחרים מהסטודיו לצילום שלו (.Otto Sarony Co). הסטודיו פעל אחרי מותו עד שהתמזג עם Marceau Studio בשנת 1906 (הנה כאן). {{PD-1923}} יהיה פשוט יותר. התמונה המקורית אגב במוזיאון העיר ניו יורק. Geagea - שיחה 01:31, 4 באוגוסט 2013 (IDT)

תמונות בערכים של שחקנים, סרטים, סדרות וכו'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצטערת אם זה אינו המקום לשאול על כך, אולם ברצוני לדעת אילו תמונות מותר לי להעלות לערכים של סדרות, בהם אין כלל תמונה? ומה בנוגע לערך של שחקן שהתמונה אינה עדכנית או אינה מייצגת כראוי את הדמות? האם אפשר לערוך חיפוש בגוגל תמונות ולהעלות את סמל הסדרה? למשל בערך ג'סי או גוד לאק צ'ארלי אין תמונה. האם זו פגיעה בזכויות היוצרים להעלות את התמונה [[1]] או [[2]]? בברכה טור - שיחה 23:30, 3 באוגוסט 2013 (IDT)

בנוגע לערכים על סדרות, ניתן להעלות את הלוגו או הכרזה של הסדרה תחת רשיון שימוש הוגן. בנוגע לתמונות של שחקנים אין להעלותם לויקיפדיה ללא אישור מפורש מבעל זכויות היוצרים על התמונה. קובי כרמל - שיחהויקיפדיה היא אנציקלופדיה • 23:43, 3 באוגוסט 2013 (IDT)

שימוש הוגן בתמונות מסוכנויות ידיעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם מותר להשתמש בתמונות של סוכנויות ידיעות דוגמת רויטרס, בלי שמצויין שם הצלם אלא רק רויטרס בתור שימוש הוגן? FireSky - שיחה 02:31, 9 באוגוסט 2013 (IDT)

לא, רוטרס זו סוכנות צילום שעל התמונות פרנסתה, לא הוגן להשתמש בתמונות שלם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 22:11, 26 באוגוסט 2013 (IDT)

תמונות מויקי האנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום,
יש 2 תמונות מויקיפדיה האנגלית ((אנ') ו-(אנ')) שאני צריך בשביל ערך שאני מתרגם, הגיברלטר כרוניקל. התמונות האלו לא נמצאות בויקישיתוף. ניסיתי להבין מה בדיוק המעמד שלהם, והאם אני יכול להעלות אותם לויקיפדיה שלנו או לא, ודי הסתבכתי בהגדרות. השאלה שלי היא - האם אני יכול להעלות את התמונות לויקיפדיה העברית? מתן י - שיחה 22:01, 26 באוגוסט 2013 (IDT)

התמונות הן ברישיון בשימוש הוגן. אפשר להעלות אותם לויקיפדיה העברית, אבל יש לקשר למקור מהן הן נלקחו, לא הקובץ בויקיפדיה האנגלית, אלא המקור שמהם הם לקחו. בנוסף ניתן להעלות אותם רק לערך העוסק בנושא שהתמונות עוסקו בו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 22:10, 26 באוגוסט 2013 (IDT)
תודה רבה! מתן י - שיחה 22:14, 26 באוגוסט 2013 (IDT)
כשאתה רואה בפרטי הרישיון של התמונה את ההגדרה Non-free media , זה אומר שמדובר בקובץ שאינו ברישיון חופשי, שזה רישיון בשימוש הוגן אצלנו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 22:21, 26 באוגוסט 2013 (IDT)

עטיפת אלבום המופיעה בהכרזה על יציאתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום. אני רוצה לפתוח ערך על אלבום מוזיקה שעתיד לצאת בעוד חודש וחצי ולהשתמש בתמונה של העטיפה כפי שפורסמה באתר בו יציאת האלבום הוכרזה לראשונה, חנויות מוזיקה מקוונת(נעשה שימוש בהרשאה זו בוויקיפדיה האנגלית בדף הערך) וכד'. העליתי את הקובץ לוויקישיתוף אך קיבלתי הערה שאומרת שבמידה ולא אספק מידע נוסף על הרשיון לפרסום התמונה, היא תמחק תוך 7 ימים. רציתי לקבל ייעוץ- 1) האם הטענה תקפה(מניח שכן, מכיוון ששוב- בערך המקביל בוויקיפדיה האנגלית הרשיון היה תקף)? 2) איך לספק שם מידע נוסף על הרשיון/בוויקיפדיה, ומידה ואתייאש ואעלה את הקובץ לפה? תודה מראש. Tomer947 - שיחה 01:10, 31 באוגוסט 2013 (IDT)

תג זכויות יוצרים לכרזת סרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני מנסה להעלות לויקימדיה את כרזת הסרט "קיסר חייב למות". מכיון שאין לי זכויות יוצרים על הכרזה, בדקתי את כרזת הסרט "ממזרים חסרי כבוד" (https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:Inglourious_Basterds_Poster_Israel.jpg), וראיתי שהיא מועלת תחת תנאי השימוש ההוגן ומותרת לשימוש רק בתוך הערך על הסרט אותו היא מציגה.

כאשר ניסיתי להעלות את התמונה דרך האשף, נדרשתי למלא את השדה הבא:

הרישיון מתואר בקוד הוויקי הבא (צריך להכיל תג זכויות יוצרים תקין):

ניסיתי כמה ניחושים מושכלים, למשל:

{{כרזת סרט|קיסר חייב למות}}

אבל קיבלתי את אותה הודעת השגיאה:

נראה שזה לא קוד ויקי תקין או שהוא מכיל רישיון.


באיה תג זכויות יוצרים עלי להשתמש כדי להעלות כרזת סרט, לפי תנאי השימוש ההוגן?

--Adam Matan - שיחה 08:40, 31 באוגוסט 2013 (IDT)

כרזה של סרט ניתן להעלות רק לויקיפדיה העברית, זו תמונה בשימוש הוגן. בעת העלאה בחר באפשרות של שימוש הוגן, ובפרטי הרישיון (יש חלון הוספה למטה) בחר ברישיון של כרזה. ומלא את הפרטים כנדרש. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 08:49, 31 באוגוסט 2013 (IDT)

שתי שאלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. בערך יום במלכודת, האם הסרטון המצורף בקישורים חיצוניים ליוטיוב מותר או שזה פגיעה בזכויות יוצרים? הוא כותב בערוץ שלו שהוא מעלה קדימונים רק לסרטים עד לשנת 2009 כי זה הדרישה של יוטיוב.
 2. למה קובץ:Daily menu.jpg נחשב לשימוש הוגן? ‏cheshin61‏ • שיחה • ד' בתשרי ה'תשע"ד • 01:47, 8 בספטמבר 2013 (IST)
לאף אחד אין מה לחדש לי בנושא? ‏cheshin61‏ • שיחה • י"ג בתשרי ה'תשע"ד • 03:01, 17 בספטמבר 2013 (IDT)

שינוי רשיון של תמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, איך ניתן לשנות את סוג הרשיון של תמונה זו שיצרתי? תודה,--שלמה - שיחה 13:45, 8 בספטמבר 2013 (IST)

זה כבר בויקישיתוף, אז כנראה שכבר אישרת שאתה מוותר על זכויות היוצרים על התמונה ונראה לי שלא ניתן לשנות את זה. ‏cheshin61‏ • שיחה • ד' בתשרי ה'תשע"ד • 15:03, 8 בספטמבר 2013 (IST)
תודה רבה.

תמונה משנת תר"פ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר- שבתי זכריה, ירושלים הבלתי נודעת, הוצאת בית אל, ירושלים 1998, יש תמונה משנת תר"פ של בית ויטנברג, בה רואים תבליט מגן דוד גדול שהיה אז על הבנין.
 1. האם אפשר להעלות את התמונה לשימוש חופשי, כיון שהיא תולמה בתר"פ, או שלזכריה יש זכויות יוצרים? (נסיתי ליצור איתו קשר ולא הצלחת)
 2. האם אפשר להעלות ב"שימוש הוגן", כיון שאין תמונה אחרת של הבית שמראה תבליט מגן דוד גדול שהיה בתר"פ על הבניין? --בן נחום - שיחה 14:40, 10 בספטמבר 2013 (IDT)
האם המדובר בבית ויטנברג? לדעתי ניתן להעלות התמונה בשימוש חופשי. תמונה שצולמה בארץ ישראל בשנת תר"פ היא חופשית. גם אם לצלם היו זכויות יוצרים (ודי סביר שהצלם במקרה זה לא ידוע) הן פגו בשנת 1971 לערך. בברכה --Kippi70 - שיחה 23:46, 10 בספטמבר 2013 (IDT)
תודה. אכן "בית ויטנברג]]. --בן נחום - שיחה 08:26, 11 בספטמבר 2013 (IDT)
קיפי, מה שבן נחום לא כתב כאן היא העובדה שהוא העלה כבר מספר תמונות מהספר הזה. העלאה שיטתית של תמונות מאותו ספר היא הפרה של זכויות יוצרים כי זה אוסף. זה גם לא שימוש הוגן להעלות שפע תמונות מאותו מקור. מי שכתב את הספר השקיע מאמץ רב ביצירת האוסף, ובכך יצר לעצמו זכויות. מחקתי את התמונה שהועלתה. בן נחום, אני מבקשת לא להעלות יותר תמונות מאותו ספר, חפש מקורות אחרים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 09:08, 11 בספטמבר 2013 (IDT)
חנה, לצערי אני נאלץ לחלוק עלייך. לכותב הספר (שבוודאות לא צילם את התמונה המדוברת) אין ז"י על התמונה.למחבר הספר יש לבטח זכויות על התוכן שכתב ועל תמונות שצילם בעצמו וכלל בספר. אולם כל התמונות שצולמו בישראל לפני סוף 1962 הן חופשיות בלא תלות בצלם. אינני רואה מה הקשר בין התמונות בספר לבין יצירת אוסף כזה או אחר. האם ניסה העורך בן נחום להעתיק את הספר כולו או רובו לתוך איזשהו ערך כאן? מעבר לכך, רשאי כל אדם להעלות לכאן חומרים שהם חופשיים עפ"י החוק ללא הגבלה. הטיעון "אין להעלות שפע תמונות מאותו מקור" תופס רק במידה ומדובר בשימוש הוגן. אין זה המקרה כאן. בברכה --Kippi70 - שיחה 00:06, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
קרא בבקשה את תשובתו של ערן בשיחת משתמש:ערן#מחיקת תמונות בשימוש הוגן. אם זה לא הוגן על אחת וכמה זה לא חופשי. כפי שערן כתב שם: "חלק מהמלאכה של כתיבת אנציקלופדיה או ספר היא איסוף וארגון מידע. כשמעתיקים בצורה שיטתית מאותו המקור בעצם מסתמכים על העבודה של ארגון המידע שעשו העורכים.". חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 12:38, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
שלום חנה. אינני מבין מה הקשר בין העלאת כמה תמונות חופשיות מספר לוויקיפדיה - דבר שהוא מותר ואף רצוי, ובין העתקה שיטתית של חומר (טקסט). במקרה הנ"ל, העתקת טקסט מן הספר היא הפרה ברורה של ז"י. בערך הנ"ל יש כרגע תמונה אחת חופשית ואחת בשימוש הוגן. הוספת תמונות נוספות בשימוש הוגן ככל הנראה לא נחוצה. הטענה שלך "אם זה לא הוגן על אחת וכמה זה לא חופשי" לא נכונה. כשאני רוצה להוסיף תמונה לערך, קודם אני מחפש תוכן חופשי ואם אין אני בודק האם יש תוכן שאינו חופשי שניתן להשתמש בו (בכפוף למגבלות של שימוש הוגן). בברכה --Kippi70 - שיחה 13:56, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
בן נחום החל להעלות בצורה שיטתית תמונות מהספר של שבתי זכריה, ירושלים הבלתי נודעת, הוצאת בית אל, ירושלים 1998. לו לא הייתי עוצרת אותו אז הוא היה סורק את כל התמונות בספר ומעלה לויקיפדיה. חלק העלה ברישיון בשימוש הוגן וחלק ברישיון חופשי. איסוף התמונות לספר זה לא תהליך פשוט, זו יצירה, זה אוסף. הוא לא לקח תמונות ממקורות שונים אלא מאותו מקור שוב ושוב. ערן מחק תמונות רבות שהעלה עורך אחר כי את כולם הוא סרק מאנציקלופדיה שיצאה בשנת 2008, כולם היו של אנשים שנפטרו מזמן. אפשר גם לשאול את דרור אם אינך מסתפק בתשובתי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 14:05, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
חנה, אשמח אם דרור יביע דעתו כאן. אני מניח שהוא עוקב אחר הדף. יש לי בעיה עם הסרת תמונות חופשיות מאנצ' - אני העליתי הרבה כאלה (שרובן באיכות ירודה) מתדהר, במקרים בהן הן בוודאות חופשיות. לכן הטיעון של איסור העלאת תמונות חופשיות רבות מאותו מקור נשמע לי לא סביר ולא הגיוני. בברכה --Kippi70 - שיחה 14:24, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
בואו נעשה סדר בעובדות. הספר מכיל 350 עמודים, ומשולבים בו כ-80 צילומים של אתרים ומסמכים. העלתי תמונה אחת בלבד ב"שימוש הוגן" ועוד כ-5 תמונות בשימוש חופשי. יש עוד כ-7 תמונות שאני מעוניין להעלות בשימוש חופשי. בסך הכל זה מהווה אחוז זניח מהספ. אפשר? --בן נחום - שיחה 18:43, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
שלום בן נחום. אם ברור לך שהתמונות חופשיות (ראה לעיל), אני לא רואה בעיה. בברכה --Kippi70 - שיחה 20:14, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
אני מבקשת לא לתת אור ירוק לבן-נחום לפני שנשמע את דרור. אני אפנה את תשומת לבו לדיון ואבקש את חוות דעתו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 20:16, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
כיוון שהפזיזות מן השטן אז נחכה...--Kippi70 - שיחה 22:04, 12 בספטמבר 2013 (IDT)
נימוקיו של Kippi70, שכנעו אותי.
לאחר הזמן הרב שחלף, דומני שהגיע העת להמשיך לעלות. --בן נחום - שיחה 16:43, 15 בספטמבר 2013 (IDT)
ממש מפתיע שהוא שכנע אותך. נתתי תזכורת לדרור. אני מבקשת שתפסיק את העלאת התמונות השיטתית מהספר הזה, עד שנקבל תשובה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 17:10, 15 בספטמבר 2013 (IDT)
השאלה לא פשוטה - אם התמונה חופשית - היא חופשית - ולא משנה מה אומר הספר. מצד שני צריך להיזהר -לפעמים תמונה ישנה עברה רסטורציה מקיפה וניקוי - ולמעשה מה שרואים בספר כתמונה ישנה היא בעצם יצירה נגזרת חדשה המוגנת בזכיוות יוצרים.
לגבי תמונות בספר זה שאינן חופשיות - מרגע שלקחנו הרבה תמונות חופשיות מהספר, קשה לאמר שאפילו תמונה אחת יכולה להיות ב"שימוש הוגן". דרור - שיחה 18:14, 15 בספטמבר 2013 (IDT)
תודה על התשובה. אבל עכשיו נשארנו עם הבעיה שאיננו יודעים דבר לגבי התמונות, ולכן עדיף לדעתי להיזהר. מכל מקום בן נחום, העלית מהספר גם תמונות בשימוש הוגן. לדבריך יש בספר 80 תמונות. כמה העלית כבר מתוכו? כמה ברישיון חופשי וכמה בשימוש הוגן? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 18:37, 15 בספטמבר 2013 (IDT)
רק התמונה הזו הועלתה ב"שימוש הוגן"
לפי המראה של התמונות אפשר לקבוע שהם לא עברו שום רסטורציה.
אז אמשיך להעלות את התמונות החופשיות, ואבקש לשחזר את התמונה החופשית של ישיבת תורת חיים. --בן נחום - שיחה 19:00, 15 בספטמבר 2013 (IDT)
העלתי כ-8 תמונות בשימוש חופשי, ובכוונתי להעלות עוד מספר דומה, בע"ה--בן נחום - שיחה 19:25, 15 בספטמבר 2013 (IDT)

הוספת תמונה של מוזיקאית ברשותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב, אני מנסה כבר זמן רב להוסיף תמונה של המוזיקאית אסתרית בלצן. העליתי את התמונה מספר פעמים גם לוויקי העברי וגם לוויקי האנגלי ותמיד הורידו בטענה של זכויות יוצרים אפילו שהתמונה היא תמונה פרטית של אסתרית בלצן וניתנה לי על ידיה על מנת להעלות וגם אני וגם היא שלחנו מייל אשר מאשר את שיחרור התמונה מזכויות יוצרים על מנת שהיא יהיה זמינה לוויקיפדיה. כמו כן, ניסיתי להעלות את התמונה לפליקר (http://www.flickr.com/photos/99945174@N07/9454000469/) ולשחרר את הזכויות שם אבל עדיין היא הורדה.

אשמח לעזרה בנושא תודה רבה Moragos (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

אני עוסקת בנושא האישורים ולא ראיתי כל אישור שנשלח מאסתרית בלצן. עליך לפעול לפי ההנחיות הכתובות בדף ויקיפדיה:OTRS, בקש מאסתרית בלצן לשלוח לכתובת הדוא"ל בדף, על פי הנוסח הכתוב שם, ואז לא תהיה בעיה. בעת העלאת הקובץ כתוב שנשלח אישור OTRS חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 09:11, 11 בספטמבר 2013 (IDT)

תמונה של סיור, מאתר העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באתר הרשמי של עמותת "רחובות העיר ימלאו", יש גלריית תמונות של סיורי העמותה. מותר להעלות תמונה אחת של סיור, ב"שימוש הוגן" לערך רחובות העיר ימלאו על העמותה? --בן נחום - שיחה 22:21, 15 בספטמבר 2013 (IDT)

לענ"ד לא. פנה אליהם במייל או בטלפון ובקש שישחררו לך תמונה אחת מן הגלריה. בברכה --Kippi70 - שיחה 00:42, 16 בספטמבר 2013 (IDT)

צילום אווירי של אזור כפרי מסויים (הכפר קנטו בסיציליה) בגוגל ארט'[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם יש לגביו זכויות יוצרים או שהוא חופשי להעלאה לויקיפדיה? תודה. עמירם פאל - שיחה 12:32, 16 בספטמבר 2013 (IDT)

הוא מוגן. הידרו - שיחה 19:09, 16 בספטמבר 2013 (IDT)
אולי שימוש הוגן? עמירם פאל - שיחה 07:34, 17 בספטמבר 2013 (IDT)
בוודאי שלא. הרי לכל כפר יש צילום אווירי שם. אם היה מדובר בצילום היסטורי של כפר שאינו קיים יותר אז אולי אפשר היה לטעון לשימוש הוגן. בברכה --Kippi70 - שיחה 14:33, 17 בספטמבר 2013 (IDT)
תודה לשניכם. עמירם פאל - שיחה 14:41, 17 בספטמבר 2013 (IDT)
חשבתי על משהו ואשמח לתגובה - למה זה לא דומה למשל לכריכה של ספר או עיתון, המופיעה בשימוש הוגן בערך על אותו ספר או עיתון? כאן, בהתאמה, הצילום יכול להופיע אולי בשימוש הוגן, אך ורק בערך על אותו הכפר? עמירם פאל - שיחה 09:25, 18 בספטמבר 2013 (IDT)
עמירם, אני לא רואה דמיון. בערך על גוגל ארת' אפשר לשים צילום אוויר שלהם תחת שימוש הוגן. הסברתי לך כבר קודם שלפי ההגיון שלך (שאיננו נכון!) אפשר להעלות לכל ערך על כפר\עיירה\עיר כאן צילום אוויר מגוגל ארת' ולטעון לשימוש הוגן. כדי להעלות תמונה בשימוש הוגן חייב להתקיים הכלל ש"אין קובץ חופשי מקביל". במקרה של הערך קנטו אין כל בעיה ללכת ולצלם שם תמונות חופשיות. במקרה של כריכת ספר קשה מאוד להשיג תמונה חופשית - גם הספר וגם כריכתו מוגנים, לכן האפשרות היחידה (כמעט) לשים בערך כזה תמונה היא בנימוק של שימוש הוגן. אני מקווה שהצלחת להבין את המשמעות של שימוש הוגן. בברכה --Kippi70 - שיחה 09:51, 18 בספטמבר 2013 (IDT)

לוגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותר להוסיף את הלוגו של חברת סאני אלקטרוניקה לערך של אילן בן דב או שהדבר אינו חוקי? תפוניק - שיחה 18:43, 19 בספטמבר 2013 (IDT)

לא דרור - שיחה 21:23, 19 בספטמבר 2013 (IDT)

העלאת תמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מה אפשר לעשות עם התמונה הזו [3] שנלקחה מתוך אתר התקשורת הממשלתי הסלובני. להעלות בשימוש הוגן? Yoav Nachtailer - שיחה 19:26, 8 באוקטובר 2013 (IDT)

מרכז גפן לרפואה משלימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, שמי יונתן רונן:

שם משתמש: jonathan.ronen לאחרונה העלתי קובץ בשם : "מרכז גפן" לרפואה משלימה, הכולל גם תוכן מילולי וגם את תמונת הלוגו אותה יצרתי. משום מה התוכן המילולי אינו מופיע כאשר עושים חיפוש בגוגל למרכז גפן, שכן עולה רק תמונת הלוגו עם אזהרה מפני הפרת זכויות יוצרים למרות שאני יצרתי את התמונה. אשמח לעזרה בנושא : 1) כיצד לגרום ללוגו להופיע כחלק מדף המלל הרלוונטי של "מרכז גפן ? 2) כיצד לעשות שהדף שלי יעלה כאשר הערך "מרכז גפן" מוקלד באינטרנט ?

תודה !

יונתן רונן

העלית את הקובץ ללא רישיון מתאים ולכן התבנית. שיניתי לרישיון בשימוש הוגן של לוגו, והוספתי לטיוטה שלך משתמש:Jonathan.ronen/מרכז גפן. התוכן לא מופיע כי הדף שכתבת לא נמצא במרחב הערכים. עברתי על הערך שכתבת והוא ערך פרסומי שאין כל סיכוי שיישאר במרחב הערכים. גם לא ברור מהי חשיבותו האנציקלופדית של המרכז הזה. לא לכל עסק יש מקום לערך. אני מציעה שתסתכל בדף ויקיפדיה:חשיבות אנציקלופדית. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 12:02, 30 באוקטובר 2013 (IST)

איך מחליפים תמונה שלי באתר שלי שהתיישנה?[עריכת קוד מקור | עריכה]

איך מחליפים תמונה באתר שלי, שהתיישנה? יש לי את שם הצלם שצריך להעלות. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

דף זה עוסק בשאלות לגבי תמונות המשובצות בערכים אנציקלופדיים בוויקיפדיה העברית. איננו עוסקים בתמונות באתרי אינטרנט פרטיים.
אם כוונתך היא לתמונה בערך אודותיך, ראה את הסעיף "אם ברצונך לתת אישור לשימוש בתמונה, סרט, קובץ קול או טקסט" בדף "ויקיפדיה:OTRS".‏ Ldorfmanשיחה 17:02, 6 בנובמבר 2013 (IST)

הרשאה לשימוש הוגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, מה בדיוק צריך לכתוב? הטופס שבמסגרת בדף ה-OTRS נראה לא מתאים. הכוונה לצילום מסך של אתר אינטרנט, הכולל גם לוגו (תבנית מצאתי). תודה shoshie8שיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ד • 19:33, 5 בנובמבר 2013 (IST)

בנוסף, באותו אתר אינטרנט יש תמונת כותרת גדולה, כנראה לשימוש חופשי. אני מניחה שצריך לתת קרדיט גם לה. כיצד? תודה shoshie8שיחה • ג' בכסלו ה'תשע"ד • 07:01, 6 בנובמבר 2013 (IST)
כבר העלו shoshie8שיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ד • 21:04, 7 בנובמבר 2013 (IST)

תמונות חופשיות באתר שדומה לויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב. ראו >כאן<.

פניתי אליהם והם הביעו נכונות לתת קרדיט על דפים שאצביע עליהם. שאלתי כעת היא בנוגע לתמונות. באתר ישנה מערכת קבצים דומה לשרת ויקיפדיה. התמונות מופיעות בערכים מתוך השרת שלהם. על התמונות לא מופיע קרדיט ולא פרטי רישיון (תמונות ברישיון חופשי ייחוס). כשלוחצים על התמונה מגיעים אל דף התמונה שהוא עצמו העתק מויקיפדיה ובו מופיעים הרישיון והיוצר. האם זה תקין? או שמא עליהם לציין יוצר ורישיון במקום הצגת התמונה? --‏Meni181818 שיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ד 22:00, 7 בנובמבר 2013 (IST)

אם הם נותנים קרדיט ליוצר ולויקיפדיה, אני לא רואה בעיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:04, 12 בנובמבר 2013 (IST)

מהן זכויות היוצרים שלי אם אני כותב בוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם אני כתבתי שני ערכים בוויקיפדיה, אותם, עד כמה שידוע לי, אף אחד לא כתב לפני, האם יש לאנשים שאינני מכיר זכות למזג אותם לערך אחד, כאשר את הערך שכתבתי ראשון, ואשר היה חשוב בעיני, הם הכניסו כעניין משני לערך השני? כמו כן, אם יש בידי תמונה, שאת גודלה שיניתי, האם העלאת תמונה זו עדיין מהווה הפרות זכויות יוצרים (ובעיקר כאשר בלתי סביר בעליל להניח שמי שמעלה טיעון כזה התייעץ בכלל עם בעלי התמונה)? (נכתב על-ידי משתמש: ראם במאי סרטים ב-00:28, 12 בנובמבר 2013‏)

שלום לך,
הייתי מציע לך לקרוא את הכתוב בדפי העזרה של ויקיפדיה העברית וכמו כן, כדי להבין את סביבת העבודה בה הינך פועל, את הערך "ויקיפדיה".
לשאלותיך, כן - יש לאנשים זכות למזג ערכים. הערכים הכתובים בוויקיפדיה אינם שייכים ליוצריהם. כל הכותבים רשאים לשנות כל ערך, בתנאי שהם עושים זאת תוך הקפדה על כללי ויקיפדיה. גם אם אינך מכיר את יתר הכותבים באנציקלופדיה, "כותבים קבועים" או מזדמנים, אין זה משנה. העיקרון המנחה את כולם בפועלם, הוא עשייה לטובת המיזם והמידע המוצג בו. אני בטוח שככל שתוסיף לקחת חלק בפעילות כאן, תכיר עוד ועוד מהנפשות הפועלות. פעילות כגון איחוד המידע על יאנוש ולוס לתוך הערך על כריס האני הינה מותרת, והעורך שביצע אותה פעל על-פי הנהלים המקובלים, ואף קיבל הסכמה של אחרים למהלך זה. לגבי עניין התמונות, תשובות תמצא וודאי בדף "ויקיפדיה:רישוי תמונות".
אם משהו עדיין אינו ברור או אם יש לך שאלה אחרת כלשהי, אנא פנה אלי ואשמח לעזור. בברכת הצלחה בצעדיך הראשונים ככותב בוויקיפדיה, Ldorfmanשיחה 02:27, 12 בנובמבר 2013 (IST)
שים לב שבחלון העריכה למטה כתוב "בשמירת הדף, אתם מסכימים לתנאי השימוש ואתם מסכימים באופן בלתי חוזר לשחרר את תרומתכם בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 ולרישיון GFDL. אתם מסכימים לכך שקישור או כתובת URL הוא ייחוס מספיק בהתאם לרישיון Creative Commons.". כלומר אתה מסכים לכך שהתוכן שכתבת שוחרר תחת הרישיון הזה שמאפשר ליצור נגזרות ולערוך. את השאלה לגבי התמונה לא הבנתי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:03, 12 בנובמבר 2013 (IST)

העתקת תוכן מפזמונט[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם ניתן להעתיק תוכן מאתר פזמונט: http://pizmonet.co.il/wiki/%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%93_%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99 התוכן המועלה לשם הוא תחת: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ (כמובן שעריכה מסוימת תבוצע, כדי להתאים לויקיפדיה שיש לה ייעוד שונה).

לפי תנאי הרשיון, כן. בברכה --Kippi70 - שיחה 22:16, 24 בנובמבר 2013 (IST)

מפת דרך אמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם ניתן לקחת את המפה, שיש קישור אליה מהקישורים חיצוניים, ותחת איזה רשיון להעלות אותה? ‏cheshin61‏ • שיחה • כ"ב בכסלו ה'תשע"ד • 19:43, 24 בנובמבר 2013 (IST)

לדעתי לא, כי המפה אמנם ישנה אבל הצילום הוא שלהם. למה שלא תבקש מהם דרך הדלפק שלהם ויקיפדיה:דלפק היעץ של הספרייה הלאומית. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 22:20, 24 בנובמבר 2013 (IST)
חנה, רשיונות ובקשות זו המומחיות שלך, איך אני יקח לך את זה?! אשמח אם תוכלי את לעשות זאת ואני אעקוב אחרי הבקשה ואראה איך ראוי לעשות, אני פשוט תמיד מתבלבל בכל הרשיונות. תוכלי לעזור לי בזה? ‏cheshin61‏ • שיחה • כ"ב בכסלו ה'תשע"ד • 00:31, 25 בנובמבר 2013 (IST)
חברים. לא לדאוג. אני עובד על זה. כרגע הצילום הוא בזכויות יוצרים של הספרייה הלאומית (הוא עבר עיבוד מסויים ולכן יש זכויות). בקרוב (אני מקווה שתוך כמה שעות) ישוחררו הזכויות והתמונה תעלה לויקישיתוף תחת רישיון חופשי. דרור - שיחה 09:26, 25 בנובמבר 2013 (IST)
כל הכבוד. ‏cheshin61‏ • שיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ד • 03:19, 27 בנובמבר 2013 (IST)

google street view[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגוגל סטריט ויו יש תמונות של מקומות בישראל. על חלק נכבד מהמקומות בישראל יש גם ערכים בויקיפדיה שחסרים בהם תמונות. השאלה שלי היא האם מותר לעשות פרינט שוט בגוגל סטריט ויו ולהעלאות את הצילומי מסך לערכים בויקיפדיה? או שזה הפרת זכויות יוצרים? וואליד - שיחה 23:50, 30 בנובמבר 2013 (IST)

אסור, זו הפרה של זכויות יוצרים. 00:16, 1 בדצמבר 2013 (IST)

תמונות מארכיון הבימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם ניתן להשתמש בתמונות המופיעות בארכיון "הבימה" ושצולמו בעליל ב-1955 (למשל כאן) ברשיון חופשי? Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 00:56, 5 בדצמבר 2013 (IST)

בזהירות, לא בעליל. על פי אתר הארכיון ←כאן יש בו 1500 רפרודוקציות, וכל אחת מהן היא יצירה חדשה. Mr.Shoval - שיחה 00:31, 9 בדצמבר 2013 (IST)

מסמכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כותב המסמך הלך לעולמו לפני למעלה מ-70 שנה. המסמך נמצא כיום ברשות אספן. יש ז"י? תודה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

זכויות יוצרים פגות תוך 70 שנה ממות היוצר. לא משנה איפה המסמך. (התשובה מתייחסת לדין הישראלי. במדינות אחרות הכללים שונים, כך לדוגמא יש מדינות בהם צריך להמתין 110 או 130 שנה ממות היוצר). דרור - שיחה 15:09, 10 בדצמבר 2013 (IST)
תודה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

תמונות בהן מופיעים בבירור אנשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מה דין תמונות שבהן מופיעים בבירור אנשים, ממש ב closeup ? תודה, Dindia - שיחה 16:38, 17 בדצמבר 2013 (IST)

באיזה הקשר השאלה? דרור - שיחה 14:44, 18 בדצמבר 2013 (IST)
הצבעת מחלוקת שפתח בן נחום. גילגמש שיחה 14:44, 18 בדצמבר 2013 (IST)
גם, אבל לא רק. אני מדבר על תמונות דוגמת אלה. שימו לב להזהרה שמופיע בדף תמונה מכותל:
לדעתי, בלי קשר להצבעה שם, לא ראוי להציג בוויקי תמונות אנשים "מן הרחוב" ובפרט לא קטינים וחסרי-ישע ולא חיילים או שוטרים במדים, שתמונתם יכולה להתגלגל ללא שליטה ויחד עם אמצעי זיהוי הפנים הקיימים יש בהם כדי לסכן את המצולמים. כפי שאנחנו "יותר קדושים מהאפיפיור" בשמירה קנאית על זכויות יוצרים, ראוי לאמץ גישה מחמירה ושמרנית גם בנושא צילום אנשים. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 22:05, 19 בדצמבר 2013 (IST)
התמונה של הילדים הכותבים פתקאות לא משמשת בשום ערך, לא ברור לשם מה הועלתה. התמונה השנייה היא משנת 1992 עברו 21 שנה. אף אחד חוץ מהקרובים לא יזהה אותם. אני לא רואה בתמונה זאת בעיה. אני מניחה שזה מה שהיה באלבום המשפחתי משנת 1992. אני העליתי את התמונה של ילדים משחקים בשלג בכניסה לגן התעשייה בתפן , כי לא רואים את פני הילדים העדפתי על תמונות שבהם רואים את הילדים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:28, 25 בדצמבר 2013 (IST)

תמונות מאתר יד ושם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בס"ד
לצורך ערך חסר תמונות, ברצוני להוריד תמונות מאתר יד ושם. מדובר בתמונות שגילן למעה מ-50 שנה, אולם הן מוגנות בזכויות יוצרים כפי הנכתב באתר.
אמנם, כאן נכתבו אפשרויות שימוש נאות בחומרים מהאתר, האם ניתן להעלות משם תמונות לויקישיתוף? ותחת איזה רשיון? אשמח לתגובה ועזרה. בתודה, אורח לרגעויקיהדות • כ"א בטבת ה'תשע"ד • 14:25, 24 בדצמבר 2013 (IST)

בעייתי מאד. כלל ה-50 שנה לא חל במדינות רבות. דרור - שיחה 11:31, 25 בדצמבר 2013 (IST)

העלאת תמונות של שחקני עבר של מכבי ת"א בכדורגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני מעוניין להעלות לויקיפדיה תמונות של שחקני עבר של מכבי ת"א בכדורגל כגון : ניר קלינגר, אלי דריקס, איציק זוהר.

האם מותר לי להשתמש בתמונות אשר נמצאות באתר הרשמי של קבוצת הכדורגל מכבי ת"א?

לאתר יש זכויות יוצרים. עליך לפנות אליהם ולבקש את אישורם בכתב להעלות את התמונות ברישיון חופשי לויקיפדיה. נוסח האישור שהם צריכים לאשר נמצא בדף ויקיפדיה:OTRS. בדף נמצאת גם כתובת הדוא"ל אליה יש לשלוח את האישור. ללא אישורם אין להעלות את הקבצים . חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 13:46, 26 בדצמבר 2013 (IST)

מוסדות וארגונים בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם יש למוסדות או לארגונים זכות לקבוע כיצד יראה הערך עליהם בוויקיפדיה? שמואל בורג (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

מה זה קשור לזכויות יוצרים? התשובה לשאלתך לא. הם יכולים להשתתף ולערוך אבל אין להם זכות המילה האחרונה אנא חתום על פניותיך באמצעות 4 טילדות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 18:47, 26 בדצמבר 2013 (IST)

זכויות יוצרים לגבי תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברצוני לעשות משחק לפלאפון ולשלב בו תמונות של אנשים. אני רוצה להשתמש אולי בתמונות החופשיות שיש בויקיפדיה. השאלה היא האם אנשים יכולים להתעצבן על כך שיש תמונות שלהם במשחק שלי? בהנחה שהם יכולים - האם יש דרך לדעת מה חופשי או לא (תמונות של עציצים, נניח, זה חופשי?)? רן כהןשיחה 11:19, 28 בדצמבר 2013 (IST)

זכויות יוצרים מאדם שנפטר .[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם צריך לבקש זכויות יוצרים כשרוצים לפרסם ספר המשך לספר של סופר אחר ? ואם כן איך עושים זאת אם הסופר נפטר?

תמונה משפחתית משנת 1905 בערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותר להעלות סריקה? באיזה רישיון? חזרתישיחה 15:52, 31 בדצמבר 2013 (IST)

שאלה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונות שזכויות היוצרים עליהם פגו במדינות המוצא (נגיד, תמונות שצולמו בצפון אפריקה לפני שנות ה-30), האם ניתן להעלות אותם לויקיפדיה (לווא דווקא לויקישיתוף)? יש תמונות שאני לא בטוח לגבי המעמד החוקי שלהם בארה"ב כי לא ידוע מתי הם פורסמו שם. השאלה האם זה מספק שזכויות היוצרים יפוגו במדינת המוצא. Ben tetuan - שיחה 16:31, 31 בדצמבר 2013 (IST)

מבחינת ויקישיתוף זה לא מספיק. אם התמונה לא הייתה נחלת הכלל בשנת 1996 - חתימת הסכם אורגוואי (URAA) אזיי היא צריכה לעמוד בתנאים כפי שמפורט כאן. בכל מקרה אפשר לבדוק אם שם היוצר מופיע באתר www.copyright.gov. אגב, תמונות שפורסמו לפני ה-1 בינואר 1923 נמצאות בנחלת הכלל. Geagea - שיחה 05:12, 4 בינואר 2014 (IST)

הבהרת רשיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשמח להברת הרשיון המתאים להעלאת התמונה קובץ:Krishna Menon14.jpg. ‏Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 22:36, 13 בינואר 2014 (IST)

תיקנתי במקור. הרישיון שלך נכון. מתניה שיחה 22:56, 13 בינואר 2014 (IST)

ספר שהועלה לגוגל דרייב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו שיחת משתמש:89.139.50.56#ירחמיאל ישראל יצחק דומב. מה עושים עם זה? יאירשיחה 00:15, 15 בינואר 2014 (IST)

מפות ותרשימים מאנציקלופדיה גרמנית מ-1895[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם יש בעיה של זכויות יוצרים עם סריקת מפות ותרשימים מאנציקלופדיה גרמנית מ-1895??? ביקורת - שיחה 21:15, 18 בינואר 2014 (IST)

חנה, את יודעת משהו בנדון? תודה מראש! ביקורת - שיחה 17:37, 20 בינואר 2014 (IST)
אני לא מתמצאת בזכויות יוצרים של גרמניה. עדיף שדרור יענה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 17:41, 20 בינואר 2014 (IST)
תודה חנה, נחכה לו. בינתיים: ידוע לך אם יש לנו תרגום של הדף הזה, אם לא, נראה לי שזה יחסוך המון בעיות, אני מוכן לבצע עריכה בסיסית, ואת תעברי/תגיהי/תפרסמי ביקורת - שיחה 20:37, 20 בינואר 2014 (IST)
בדקתי שם עכשיו ואני רואה שיש שם קוד היתר ל: "(for images from the 4th edition of Meyers Konversationslexikon (1885-90". אני מחזיק באנציקלופדיה של ברוקהאוס, ולא של מאיירס, אבל אולי ניתן ללמוד מהתאריך שישנה בעיה? או שבסך הכל נתנו שם קוד מיוחד למהדורת מאיירס כדי להקל על וידוא הרשיון? ביקורת - שיחה 20:44, 20 בינואר 2014 (IST)
דרור, ידוע לך האם אנציקלופדיית ברוקהאוס מהדורת 1895, משוחררת לרשות הציבור??? ביקורת - שיחה 14:57, 21 בינואר 2014 (IST)
בעיקרון, באנציקלופדיה, מדובר ב-70 שנה ממות אחרון העורכים, אולם אם מדובר במפה או תרשים, ויודעים מי צייר אותו, זה 70 שנה ממות המצייר או המאייר. אם לא ידועה זהותם - 70 שנה מיום הפרסום (זו יצירה יתומה). זה הדין בגרמניה היום, ואפשר לפעול לפיו. מצד שני, אולי כדאי לבדוק מה היה הדין הגרמני בשנת 1895, כי יתכן והתקופות היו קצרות יותר או שלא היו אז זכויות יוצרים בגרמניה. מכל מקום, הרגשתי היא שאפשר להעלות את המפות והתרשימים לויקיפדיה העברית. דרור - שיחה 09:42, 24 בינואר 2014 (IST)

איך לשמר תמונה שעומדת להימחק מויקימדיה בגלל זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

- הועבר מויקיפדיה:דלפק ייעוץ

התמונה הזו עומדת להימחק מויקימדיה בגלל בעית זכויות יוצרים בארה"ב, אך למיטב ידיעתי התמונה חפשית בארץ. היצבתי את התמונה בערך ירושלים. לפי נוהלי ויקימדיה , תוך כדי תהליך המחיקה, הויקיפדיה העברית תישאל אם קימת הסכמה להעתקת התמונה מהויקימדיה לויקיפדיה העברית. האם ביכולתי לשפר את הסכוי שהויקי העברית תשיב בחיוב ותהיה מעונינת בהעתקת התמונה לויקיפדיה העברית? יהודה קנטור - שיחה 19:07, 22 בינואר 2014 (IST)

- סוף העברה
תעלה את התמונה הזו לויקיפדיה העברית, ותכתוב כאן שהיא "שימוש הוגן". דרור - שיחה 09:40, 24 בינואר 2014 (IST)
התמונה הזאת נמצאת בויקיפדיה העברית קובץ:Prof Fekete Rector Heb U1.jpg. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 09:50, 24 בינואר 2014 (IST)
תודה. מתנצל שהטרחתי ולא בדקתי קודם בעצמי. יהודה קנטור - שיחה 18:13, 24 בינואר 2014 (IST)

pd-israel[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם החוק המנדטורי הישן (שתקף עד שנת 2008) המשחרר לרשות הציבור תמונות 50 שנה מרגע יצירת היצירה תקף גם לגבי סרטים? כלומר, אם יש סרטון וידאו שצולם בשנת 1920 בארץ ישראל, הוא כבר ברשות הציבור? תודה סול במול - שיחה 21:46, 26 בינואר 2014 (IST)

כן. זכרי שאם ברצונך להעלות סרטון לשרתי ויקימדיה, יש להמירו תחילה לפורמט חופשי. Ldorfmanשיחה 02:47, 31 בינואר 2014 (IST)

הרשאה להעלאת תמונות מספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנסתי עכשיו ערך חדש בשם קאמילו ניסי. אני מעונינת להעלות תמונות מתוך הספר הביתה של יהושע הלוי ז"ל. בנו אבנר הלוי העביר אלי את קובץ ה- PDF של הספר. קבלתי ממנו הרשאה להעלות את התמונות. מה עוד צריך להעשות לפני העלאת התמונות? בתודה , מאשה. Mashalif (שיחה | תרומות | מונה) שכחה לחתום

ברכות על כתיבת הערך הראשון! אנא הוסיפי פרטים (גם בערך החדש) לגבי הספר - שם ההוצאה לאור והשנה.
לגבי התמונות, מי צילם אותן ומתי ואיפה צולמו? Ldorfmanשיחה 02:50, 31 בינואר 2014 (IST)

שאלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מי יכול לומר לי מה משמעות ההערה במקורות החיצוניים של הערך הזה (אנ')? האם אני יכול לשים את המקור הזה בערך שכתבתי בעברית? Itaygur - שיחה 09:51, 6 בפברואר 2014 (IST)

" This article incorporates public domain material from the United States Geological Survey document "Annenkov Island" (content from the Geographic Names Information System). "
משמעות ההערה היא שמידע המשולב במאמר נלקח ממקור חופשי. הדבר מקביל להערה שאנו, בוויקיפדיה העברית, משלבים בערכים המתבססים על המהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה (ראה את רשימת הערכים כאן). בקיצור, ניתן להשתמש ללא כל חשש במידע החופשי המופיע באותו מקור. Ldorfmanשיחה 01:01, 7 בפברואר 2014 (IST)

תמונה מפיקיוויקי- החלפת הרשיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשיון של תמונה זו שמקורה בפיקיוויקי הוא חפשי עקב התישנות. באתר פיקיויקי לתמונה מיוחס רשיון חפשי. האם על סמך האתר של פיקיוויקי ניתן לבקש המרת הרשיון של התמונה לרשיון חפשי, או שצריך לבקש מהם אישור על הטופס של ויקיפדיה?

השאלה היא תקדימית כי קימות עוד תמונות כאלה. יהודה קנטור - שיחה 00:27, 7 בפברואר 2014 (IST)

פיקיוויקי הוא בסך הכל ממשק להעלאת תמונות לוויקישיתוף תוך שימוש בתפריטים בעברית ועזרה מצד אנשים בשר-ודם בהכנסת המידע לפרטי התמונות. זהו מיזם משותף של ויקימדיה ישראל ואיגוד האינטרנט הישראלי. התמונות שמועלות דרך ממשק פיקיוויקי מגיעות בסופו של דבר לוויקישיתוף, כאשר נציגה של איגוד האינטרנט אמורה לטייב את פרטי התמונה (המוזנים בטופס ההעלאה) ולהוסיף קטגוריות. לשאלתך, כל תמונה בוויקישיתוף היא תמונה שהועלתה לוויקישיתוף לפי תנאי המיזם, ולא משנה באיזו דרך הגיעה לשם. לפיכך, אין צורך לפנות לפיקיוויקי, שכן כל התמונות בוויקישיתוף הינן חופשיות לכל שימוש, כולל שימוש מסחרי. Ldorfmanשיחה 00:52, 7 בפברואר 2014 (IST)
ויקישיתוף שינו את המדיניות והתחילו למחוק תמונות שמתבססות על התישנות לפי pd-israel , ראה למשל תמונה זו שכבר נמחקה. לכן צריך להקדים רפואה למכה ולהעביר תמונות חפשיות בויקישיתוף מרשיון על בסיס התישנות, לרשיון חפשי בהרשאת בעלי הזכויות, במידת האפשר. מי זו "נציגה של איגוד האינטרנט אמורה לטייב את פרטי התמונה" ? אם זה הנוהל, אפנה אליה כדי שתשנה את הרשיונות, יהודה קנטור - שיחה 09:53, 7 בפברואר 2014 (IST)
כל תמונה שתצליח לקבל אישור מבעל זכויות היוצרים, אז תבורך, כמו שעשית עם קובץ:Butterfly Armored-car Gvar-Am-israel1948.jpg. תמונות אלה נמחקות בויקישיתוף בגלל פסיקה בארצות הברית. אבל לא נמחקות בוויקיפדיה העברית. ראה ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/הצלת תמונות - ויקישיתוף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 12:40, 7 בפברואר 2014 (IST)
נושא אחד לא קשור לשני. תמונות שמועלות דרך פיקיוויקי לוויקישיתוף מתוקף היותן ישנות (משמע PD-Israel), לא נתרמות כחופשיות על-ידי מעלי התמונות, שכן הם אינם בעליהן. הן מועלות כחופשיות רק בשל הדין הישראלי המתיר זאת. לפיכך, גם נציגת איגוד האינטרנט לא תוכל לעזור במקרה זה. היא, כמו כל אדם אחר, צריכים להכניס את הרשיון האמיתי (לא רשיון שגוי, רק כדי לשמר את התמונה). אם ביום מן הימים ירצו למחוק תמונה זו או אחרת, נתמודד עם זה אז. Ldorfmanשיחה 16:12, 7 בפברואר 2014 (IST)
המחיקה היא מכוונת ולא מקרית. בוויקיפדיה האנגלית שולטים הפרו ערבים בערכים שקשורים לסכסוך הישראלי ערבי, שנגועים בהטיה אנטי ישראלית קשה. הנה למשל טענות שלי על הטיות אנטי ישראליות, בקשר למלחמת ששת הימים, מלחמת העצמאות. אגב, הם באמת מאמינים שאנו תכננו שנים רבות מראש את גירוש כל ערביי ארץ ישראל המנדטורית, אנו יזמנו את כל המלחמות בידיעה שננצח בהם ונכבוש עוד טריטוריה וכו'. מחיקת התמונה הזו היתה יזמה של אחד האנטי ישראלים האלה, שניצל את שינוי המדיניות של ויקישיתוף. נכון שגם לולא "הלשנתו", התמונה היתה נמחקת, אבל היה לוקח זמן כנראה.

ברגע שאעלה עוד תמונות נוספות כאלה לערכים מרכזים כמו "מלחמת השחרור", הוא ידאג למחיקתם. לכן עדיף להקדים רפואה למכה. מי זו "נציגה של איגוד האינטרנט אמורה לטייב את פרטי התמונה" ? אפנה אליה כדי שתשנה את הרשיונות, במידת האפשר. (אולי ארכיון הפלמ"ח מסכים).

אגב, בינתיים אני הישראלי היחידי שמשתתף בערכים כמו מלחמת השחרור. כנראה שהישראלים האחרים נמנעים ממאמרים שבהם מחלוקות קבועות.

הלוואי שעוד ישראלים יערכו בויקיפדיה האנגלית בערכים אלה. יהודה קנטור - שיחה 19:23, 7 בפברואר 2014 (IST)

סליחה שאני אומר זאת, מר קנטור הנכבד, אבל אתה פשוט לא מתמצא בתחום שאתה חושב שאתה מבין בו. מחיקת התמונות מוויקישיתוף קשורה לפסיקת בית המשפט העליון של ארה"ב ולא לפרו-פלסטינים-לכאורה בוויקיפדיה האנגלית (וגם מה הקשר לוויקיפדיה האנגלית? מדובר פה על ויקישיתוף - לא על ויקיפדיה). בכל מקרה, אם תעלה תמונות לוויקיפדיה העברית, לא תוכל לקשר אותן לערכים בוויקיפדיה האנגלית, ולשרתי ויקיפדיה האנגלית לא תוכל להעלות את התמונות ה"בעייתיות" לאור זה שאינן עומדות בתנאים כרגע.
לגבי הערתך האחרונה, אני מסכים באופן כללי: הלוואי שעוד ישראלים יכתבו בוויקיפדיה בכלל - לא רק בוויקיפדיה האנגלית. אני חושב שהבהרתי את הנקודה. ערב טוב. Ldorfmanשיחה 22:37, 7 בפברואר 2014 (IST)
-חבל שלא קראת כהלכה את מה שכתבתי. בתגובה להערתך הקודמת שיש עוד זמן ("אם ביום מן הימים ירצו למחוק תמונה זו או אחרת, נתמודד עם זה אז"), כתבתי שאין עוד זמן, כי הפרו ערבים בויקיפדיה האנגלית "מלשינים" על תמונות אלה, כפי שכבר עשו לתמונה זו שכבר נמחקה. .

-באשר למי שלא מתמצא, אתה הוא שכתבת בטעות "כל תמונה בוויקישיתוף היא תמונה שהועלתה לוויקישיתוף לפי תנאי המיזם, ולא משנה באיזו דרך הגיעה לשם. לפיכך, אין צורך לפנות לפיקיוויקי, שכן כל התמונות בוויקישיתוף הינן חופשיות לכל שימוש, כולל שימוש מסחרי.", ואני הוא שעדכנתי כי חלק מהתמונות החופשיות של ויקישיתוף, מפסיקות להיות חפשיות, ולכן מישהו (פיקיוויקי?) צריך לנסות להשאירן חופשיות

-לא ברור מדוע זקוקים לטונים הצורמים. שאלתי שאלה, וזכותך להגיד שאינך רוצה לענות. חבל שבמקום זה פעלת לפי הפסוק "הפוסל במומו פוסל"

-האם בכל זאת תוכל להרחיב את הערתך "כאשר נציגה של איגוד האינטרנט אמורה לטייב את פרטי התמונה" ? מי זו ואיך מגיעים אליה? תודה יהודה קנטור - שיחה 22:56, 7 בפברואר 2014 (IST)

העלאת תמונה שנלקחה מאתר נחדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני רוצה להעלות תמונה מאתר חדשות YNET ומקורה של התמונה מהתעשייה האוירית לישראל האם יש כאן הפרה של זכויות יוצרים? Shspero (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

כן. לא ניתן להעלות תמונה כזו לוויקיפדיה ללא אישור בכתב מבעלי התמונה. Ldorfmanשיחה 01:55, 14 בפברואר 2014 (IST)

פיני רבנו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, בערך פיני רבנו מצוטט שיר שלם. האם תקין? בברכה אמא של גולן - שיחה 11:16, 16 בפברואר 2014 (IST)

שימוש בתוכן מוויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ר' שיחת ויקיפדיה:זכויות יוצרים#שימוש בתוכן מוויקיפדיה והטיוטה. אשמח לקבל הערות. Tzafrir - שיחה 00:41, 17 בפברואר 2014 (IST)

הפרת זכויות והשמצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 במאי 2013 דף הויקיפדיה שלי הותקף ע"י קולגה שהכניס שינויים לא הוגנים ולא נכונים. מה עושים?

תמנה אנונימית שמופצת ברשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמונה משמאל מופצת ברשת באופן אנונימי, ויוצרה מסתיר את זהותו.

האם במקרה כזה ניתן לומר שאין ז"י על התמונה?
אם יש ז"י, במידה ומעלים ב"שימוש הוגן" - מה כותבים ב"שם היוצר"? --בן נחום - שיחה 15:02, 25 בפברואר 2014 (IST)
לדעתי יש להסיר במקודם ככל האפשר את התמונה משרתי ויקיפדיה • חיים 7 • (שיחה) • כ"ה באדר א' ה'תשע"ד • 18:35, 25 בפברואר 2014 (IST)
בן נחום, מה לנו ולקריקטורה הנ"ל? אולי היא מתאימה לאיןציקלופדיה? --Kippi70 - שיחה 20:25, 25 בפברואר 2014 (IST)
חברים יקרים, כאן דנים רק בשאלות - האם יש לתמונה מסוג זה זכויות יוצרים? וכן לגבי "מקור" בשימוש הוגן.
לצערי לא הצלחתי למצוא בשני התגובות דלעיל, תשובה לשאלות. בן נחום - שיחה 09:06, 26 בפברואר 2014 (IST)
לכל תמונה יש ז"י. למה שזאת תהיה שונה? גילגמש שיחה 09:10, 26 בפברואר 2014 (IST)
אני בפירוש לא מתמצא בז"י, אבל אולי כאשר בעל הז"י מפיץ את התמונה בצורה אנונימית - זה נחשב שהוא מפקיר את הז"י?
נ.ב. שים לב שלא ענית על השאלה השניה --בן נחום - שיחה 09:14, 26 בפברואר 2014 (IST)
בן נחום, אני מבקשת שלא תעלה תמונות המפרות זכויות יוצרים לשרתי וויקיפדיה. זה לא שימוש הוגן להעלות את התמונה לכאן. אתה יכול לתת קישור לתמונה הנמצאת הרשת לצורך השאלה. כשבעל זכויות היוצרים לא כתב במפורש רישיון חופשי ולא ציין איזה רישיון אז היא לא תמונה חופשית, אפילו אם כל העולם ואשתו ישתמשו בה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 12:42, 26 בפברואר 2014 (IST)

שימוש בגלויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגלויה הזו:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:PikiWiki_Israel_5628_Synagogue.jpg

נוצרה על ידי יוסף אליהו (1899-1979)

היא לא רק צילום, הוא הדביק בה דמויות אנשים, שגזר מצילומים אחרים (פוטומונטז')

האם לפי החוקים החדשים אפשר להשתמש בה בויקיפדיה?

תודה רבה מראש -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לפי פרטי התמונה היא צולמה בין 1911-‏1924. זה מספיק ישן כך שאין בעיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 12:46, 26 בפברואר 2014 (IST)

צילמתי בגאנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכנסתי למוזיאון בגאנה, ודרשו ממני בכניסה תשלום נוסף, בעבורו, הותר לי לצלם תמונות כאוות נפשי. האם התמונות חופשיות? ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 11:30, 18 במרץ 2014 (IST)

אני חושב שהכי טוב זה לשאול את אנשי המוזיאון. אם הם גבו תשלום על כך, בטח יש להם דף הסבר בנושא - אולי אפילו באתר האינטרנט שלהם. Ldorfmanשיחה 12:11, 18 במרץ 2014 (IST)
דף הסבר? יקירי, כאן זה אפריקה. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 12:25, 18 במרץ 2014 (IST)
ביקשתי דפי הסבר, אבל בדיוק נגמר להם. האם אתה יכול למצוא משהו כאן? ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 12:29, 18 במרץ 2014 (IST)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה - אז אולי עליך לחפש כתב יתדות או ציורי מערות... (ולא אני התחלתי עם הסטראוטיפים...)
אם נהיה רציניים לרגע: אני לא חושב שנמצא סעיף בחוק זכויות היוצרים של גאנה, בהנחה שיש כזה, המתייחס לנושא. Ldorfmanשיחה 12:30, 18 במרץ 2014 (IST)
או בעצם כאן ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 12:31, 18 במרץ 2014 (IST)
"Entrance fee is charged from the visitors and there's an additional nominal charge for taking photographs inside" - לא מצויין איזה שימוש מותר לעשות בתמונות. Ldorfmanשיחה 12:32, 18 במרץ 2014 (IST)
במוזיאון אחר, לא הרשו לצלם, וזהו. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 12:36, 18 במרץ 2014 (IST)
מתנצל - סתם השמצתי את הממשל בגאנה. זה חוק זכויות היוצרים שלהם. Ldorfmanשיחה 12:38, 18 במרץ 2014 (IST)
אז מה התשובה? ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 12:53, 18 במרץ 2014 (IST)
הכלל די פשוט. כל יצירה אמנותית מוגנת 70 שנה ממות היוצר (אמנת ברן אומרת את זה). בארצות הברית התקופה ארוכה יותר. השאלה היא האם יש בגאנה "Freedom of Panorama", כפי שיש במדינות המשפט האנגלו אמריקאי, או לא. התשובה לשאלה זו תמיד תהיה כאן. במקרה זה, אין חופש ולכן לא ניתן לצלם יצירות אמנות המצויות דרך קבע במקום ציבורי, וצילום הוא הפרת זכויות היוצרים. דרור - שיחה 14:00, 18 במרץ 2014 (IST)
התהיה מוכן לייצג אותי בתביעה כנגד המוזיאון שגבה תשלום עבור צילום. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 13:58, 24 במרץ 2014 (IST)

אני כותב ערך על עץ מסוים האם מותר לי להשתמש בנתונים מאתרים של משתלות?[עריכת קוד מקור | עריכה]

וחוץ מזה האם מותר לקחת תמונות מאותם אתרים?

תמונות אסור לקחת, אבל נתונים מותר. יחד עם זאת, אתר של משתלה הוא לא בדיוק מקור מהימן. עדיף להשתמש במגדיר צמחים. גילגמש שיחה 08:31, 30 במרץ 2014 (IDT)

תמונות לוגואים שהועלו לויקישיתוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבקש לדעת מה הנוהל התקין לגבי תמונות כגון כאן וכאן. העליתי בזמנו את הקבצים קובץ:GL logo.jpg, קובץ:Sinestro-Corps-logo.jpg וקובץ:Flash logo.jpg ושאלתי היא אם ניתן להחליפם או אפשר להמשיך להשתמש בהם בשל גודלם? תודה מראש, ארימיסשיחה 14:54, 31 במרץ 2014 (IDT)

שלום לך, בעקבות שאלתך, החלפתי את סמל סינסטרו שהעלית לסמל מוויקישיתוף. רק לידיעתך, השימוש בסמל שהעלית בדף המשתמש אינו תקין. קבצים בשימוש הוגן מותרים רק בערך העוסק בהם. אם מצאת סמלים בוויקישיתוף, אתה מוזמן להשתמש בהם בכל ערך וגם בדפי משתמש. ויקי העברית לא יכולה לקבוע האם הסמלים בוויקישיתוף רשאים להיות שם, כיוון שמדובר בשני מיזמים נפרדים. בברכה --Kippi70 - שיחה 22:23, 31 במרץ 2014 (IDT)
תודה על הבהרתך, שכן לא הייתי בטוח שהתמונות שהועלו לויקישיתוף היו תקינות עקב היותן לוגו. אתקן בהתאם. ארימיסשיחה 23:33, 31 במרץ 2014 (IDT)
ארימיס ו-Kippi70, בהנחה שלא נעשה שחרור של הזכויות על סמליל (ויש מקרים בהם יש שחרור כזה), בוויקישיתוף נשמרים סמלילים שאין בהם תחכום רב, או גרפיקה יוצאת דופן. הכוונה למקרים בהם יש הסתמכות על גופן מסויים (כאשר הסמליל מורכב מטקסט בלבד) או איור ברמה בסיסית (כמו אלה שקישור אליהם הובא כאן). סמלילים כאלה מותרים לאחסון בוויקישיתוף וכדוגמה לכך ראה את סמליל אוניברסיטת אריאל. זה מקרה די יוצא דופן, שכן רוב הסמלילים בהם יש שימוש בוויקיפדיה העברית מועלים לשרתיה ומוצגים כאן בשימוש הוגן. Ldorfmanשיחה 00:57, 1 באפריל 2014 (IDT)

קק"ל בהרווארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם ניתן להעלות תמונה מכאן? ואם כן האם מותר לעבדה? Shannen - שיחה 14:27, 1 באפריל 2014 (IDT)

בהחלט. הכללים הם פשוטים: א': תמונה של אדם פרטי, אשר צולמה על אדמת ארץ ישראל, בין אם לפני קום המדינה או לאחר מכן, אם חלפו 50 שנה מיום צילומה (יצירת הנגטיב), הרי היא משוחררת מזכויות יוצרים. ב': תמונה שצולמה בידי צלם אשר עבד עבור מדינת ישראל או עבור גוף ממשלתי כלשהו, אם חלפו 50 שנה מיום פרסומה, הרי היא משוחררת מזכויות יוצרים. כלל זה תקף גם לגבי תמונות אשר הוחזקו בבעלות גופים ממשלתיים שונים וכן ארכיונים ומועצות מקומיות.
לפיכך, יש לה מקום בוויקישיתוף בגרסה הנוכחית ({{PD-Israel}}). אז, תוכל להעלות גם עיבוד שלה (כגרסה נוספת). אל תשכח להעתיק את כל המידע לגבי התמונה (אם כבר טרחו וציינו את כל הפרטים, יש להעבירם גם לוויקישיתוף). Ldorfmanשיחה 22:08, 1 באפריל 2014 (IDT)

האם מותר לי להעלות תמונות שנמצאות בספר הזה?[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נקרא Extinct animals ופורסם ב-1905. הסופר הוא Edwin Ray Lankester, מת ב-1929. אני רוצה לצלם את התמונות שבעמודים 163–165. --‏Manedwolf‏ • שיחה 22:24, 3 באפריל 2014 (IDT)

מותר, בהנחה שהיוצר הוא כותב הספר (הספר משנת 1905). הרישיון {{PD-art-two|PD-old|PD-1923}} - ‏PD-old זה עבור הרישיון במדינת המוצא (אנגליה) ו-‏PD-1923 עבור העובדה שהיצירה עומדת בתנאי הסכם אורגוואי (URAA).‏ Geagea - שיחה 02:33, 10 באפריל 2014 (IDT)
תודה רבה! --‏Manedwolf‏ • ◄✉ 11:51, 10 באפריל 2014 (IDT)

מפה מ-1914[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם מותר לסרוק ולהעלות מפה מספר שראה אור ב-1914, אך עדיין ממשיך להופיע בהדפסות (לא מהדורות) מחודשות על ידי אותה הוצאה? תודה, שמחה - שיחה 07:03, 9 באפריל 2014 (IDT)

זכויות יוצרים בתצלום רפרודוקציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מה דינו של תצלום שנעשה בארץ ישראל לפני 1950, אך נעשה עליו צילום רפרודוקציה ע"י צלם בן זמננו. האם הוא משוחרר בpd- israel? בתודה, סול במול - שיחה 14:38, 22 באפריל 2014 (IDT)

לדעתי הוא מוגן בזכויות יוצרים. כדאי לשמוע מה דרור חושב. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:55, 24 באפריל 2014 (IDT)
תודה. כתבתי לו בדף השיחה. השאלה מכוונת לתמונות השלישית והשישית בדף הזה. סול במול - שיחה 14:15, 24 באפריל 2014 (IDT)
צילום רפקודוקציה הוא העתק של היצירה המקורית, והוא גם יכול להיות יצירה נגזרת המוגנת בזכויות יוצרים אם אכן מדובר ביצירה נגזרת (זאת אומרת אם עשו עיבוד, ניקוי או שינוי ביצירה המקורית). אם היצירה המקורית חופשית, והרפרודוקציה הוא רק צילום זהה שלה בלא עיבוד או שינוי או ניכוי, זה העתק של היצירה המקורית, אך לא יצירה נגזרת בעלת זכויות יוצרים משלה, במילים אחרות - להבנתי שתי התמונות חופשיות בישראל (שם לב, יכול להיות שהם לא חופשיות בארצות הברית ולכן ימחקו מוויקישיתוף). דרור - שיחה 13:26, 25 באפריל 2014 (IDT)
תודה רבה ושבת שלום! סול במול - שיחה 14:42, 25 באפריל 2014 (IDT)

תמונות - זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב, האם אני יכולה לקחת תמונות מהערכים בויקיפדיה (של מוסדות להשכלה גבוהה) ולהציג אותן בפרסום של לקט נתונים של המועצה להשכלה גבוהה? מדובר ב-4-5 תמונות של כמה אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות? תודה רבה.

בדוק בכל תמונה את תנאי הרשיון שלה (לחיצה על התמונה תוביל אותך למידה עליה) ובמידה וניתן תוכל להשתמש בהתאם לתנאי הרשיון (בדר"כ תמונה חופשית דורשת מתן קרדיט כיאות) • חיים 7שיחה • כ"ג בניסן ה'תשע"ד • 13:17, 23 באפריל 2014 (IDT)

זכויות יוצרים על תמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם מותר להשתמש בתמונה של ביונסה מהערך שלה במסגרת תוכנית טלוויזיה ולשדר זאת?? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת 19:14, 23 באפריל 2014‏

כן, בהנתן הקרדיט הנדרש לפי רשיון השימוש בתמונה. Ldorfmanשיחה 02:29, 6 במאי 2014 (IDT)

זכויות יוצרים בולים ומטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם מותר לי להשתמש בתמונות הבולים והמטבעות האלו?: http://www.pibburns.com/cryptost/okapi.htm --‏Manedwolf‏ • ◄✉ 21:13, 28 באפריל 2014 (IDT)

חוקי זכויות היוצרים בבולים שונים ממדינה למדינה, ולעתים אף שונים מן החוקים לגבי מטבעות ושטרות של אותה מדינה (בישראל, למשל). השאלה היא מה ברצונך לעשות בתמונות הבולים? לגבי חלק ממדינות אפריקה לא מצאתי מספיק מידע (בעניין זכויות היוצרים) אפילו בוויקישיתוף. בברכה --Kippi70 - שיחה 22:21, 28 באפריל 2014 (IDT)
להעלות אותם לויקישיתוף.--‏Manedwolf‏ • ◄✉ 22:24, 28 באפריל 2014 (IDT)
לגבי בולים, הנה קישור לקטגוריה הגלובלית בויקישיתוף. [4] מדינות שאינן ברשימה, חוקי זכויות היוצרים בבולים בהן לא ברור\ידוע. בהצלחה! --Kippi70 - שיחה 00:35, 29 באפריל 2014 (IDT)
תודה!--‏Manedwolf‏ • ◄✉ 10:57, 29 באפריל 2014 (IDT)
ההנחיות לגבי זכויות היוצרים בקומונס נמצאות: עבור בולים ועבור מטבעות. צריך לשים לב גם ליצירה המופיע העל בול. בדרך כלל היצירה חופשית אבל לפעמים יש טעויות. כמו למשל במקרה של הבול הזה מאזרבייג'ן שהועלה לקומונס ונמחק כיוון שתמונתו של ג'ון לנון על הבול לא הייתה חופשית בארצות הברית. Geagea - שיחה 22:55, 9 ביוני 2014 (IDT)

זכויות יוצרים לתמונה שצולמה ע"י בעל הערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום,
בעל הערך(יותר נכון אשתו) צילמה את בעל הערך ושלחה לי את התמונה כדי שאוסיף לערך שאני כותב עליו. זה מה שהיא שלחה לי.
I created the attached photograph and hereby authorize the use of the attached picture 'blabla.jpg' in Wikipedia.

1)האם זה מספיק?
2)אני אמור לתת שם משתמש בויקיפדיה והיא אינה משתמשת בויקיפדיה(כלומר אין לה יוזר). מה כותבים ב"יוצר"?
3)לפי מה שהיא כתבה האם זה תחת "קריאטיב קומונס"?

בתודה מראש, --Skobig - שיחה 22:05, 5 במאי 2014 (IDT)

מה זאת אומרת בעל הערך? האיש שהערך נכתב עליו?
אישור „להשתמש בוויקיפדיה” אינו תקף. זה צריך להיות אישור מפורש לרישיון שמתאים לוויקיפדיה, הכי טוב cc-by-sa 3.0 לפי ההוראות בדף ויקיפדיה:OTRS. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 00:29, 6 במאי 2014 (IDT)
כן בעל הערך זה מי שאני כותב עליו את הערך.
מה לגבי השאלה השנייה? ביוצר אני אמור לרשום שם משתמש בויקיפדיה לא(ואין למי שיצר שם משתמש)? --Skobig - שיחה 00:36, 6 במאי 2014 (IDT)
ללא קבלת אישור בנוסח המדוייק המופיע בדף שאמיר הפנה אליו, לא תוכל להעלות את התמונה לוויקישיתוף. שמירה של תמונה מעין זו בוויקישיתוף דורשת משלוח של האישור, כך שישמר ויהיה זמין במערכת ה-OTRS. בהנחה שתשיג אישור שכזה, ב"שם היוצר" אנא כתוב את שמה של הצלמת - זו שחתומה על האישור.
אגב, המונח הנכון אינו "בעל ערך", שכן הערך אינו בבעלותו, אלא "נשוא ערך". Ldorfmanשיחה 02:27, 6 במאי 2014 (IDT)
כשאני לוחץ על "העלאה" האתר נותן לי שגיאה בה הוא כותב. "המידע שסיפקתם אינו מלא. חובה לספק את שם בעל זכויות היוצרים".מילאתי את זה כך(אשמח גם לדעת מה כותבים ב"מקור" ואם איך שמילאתי בכללי זה טוב - מחקתי פה את הסינטקס הנכון כדי שזה יציג את זה כך).
תקציר
מידע
תיאור=Oded Shmueli's photo. נשלח אישור OTRS
מקור=דבורה שמואלי יצרה את התמונה.
תאריך יצירה=3.5.2014
יוצר=Deborah Shmueli
אישורים והיתרים=Cc-by-sa-3.0|שם משתמש=שם-בעל-זכויות-היוצרים}}
גרסאות אחרות=
--Skobig - שיחה 20:15, 6 במאי 2014 (IDT)
Skobig, שים לב לשורה "אישורים והיתרים=Cc-by-sa-3.0|שם משתמש=שם-בעל-זכויות-היוצרים", תחליף את שם-בעל-זכויות-היוצרים בDeborah Shmueli. בברכה, Nurick - שיחה 14:00, 8 במאי 2014 (IDT)

סרט המבוסס על סיפור אמיתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם אני מפרסם סרט שמבוסס על בן אדם כלשהו, אבל לא מפרסם את שם הבן אדם בשום מקום ובלי רמזים אליו. האם זה חוקי? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לא הבנתי איך שאלתך קשורה לוויקיפדיה. Ldorfmanשיחה 21:40, 9 ביוני 2014 (IDT)
אמנם אין קשר לוויקיפדיה אך ישנה התייחסות לשאלה באחד הערכים. מתוך הערך רובי פורת-שובל: "פורת-שובל תבעה את אבי נשר, במאי הסרט "סוף העולם שמאלה", באשמת הפרת זכויות ושלילת הקרדיטים המגיעים לה. לטענתה, נשר עשה שימוש בסיפור חייה לעלילת הסרט אך הציג את התסריט כפרי דמיונו, בעוד פורת-שובל שימשה מקור השראה בלבד. עוד טענה כי התסריט שונה בניגוד להסכמתה וכי נשר ניכס לעצמו בלעדית את היצירה. במאי 2011 פסק בית המשפט כי היא תקבל חצי מיליון שקל על זכויות היוצרים לסרט.‏" ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 10:22, 5 ביולי 2014 (IDT)

תמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש מצב שהתמונה הזו חופשית? Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 17:10, 10 ביוני 2014 (IDT)

לא. על פי המקור התמונה צולמה על ידי (Agustí Centelles (1909-1985 . זכויות היוצרים בספרד כאן, תגיות מיוחדות לספרד בקומונס כאן. Geagea - שיחה 17:55, 10 ביוני 2014 (IDT)

שאלה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם פגו זכויות היוצרים על תמונה עקב התיישנות, אך הארגון שסרק את התמונה מסמן אותה כאילו היא תחת זכויות יוצרים - האם מותר להשתמש בה? Ben tetuan - שיחה 13:27, 13 ביוני 2014 (IDT)
כן. סריקה תמונה לא מעבירה בעלות. כל עוד הזכויות פגו התמונה חופשית לכלל הציבור. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 13:37, 18 ביוני 2014 (IDT)

שימוש הוגן בתצלומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר תצלומים ארכיוניים שאני רוצה להעלות לויקיפדיה. ידוע לי מי הצלם ושזה צולם במסגרת התנועה. באיזה אופן עלי להעלות את התמונות? בתחילה חשבתי להעלות לויקישיתוף אך לאחר מכן התחרטתי וביקשתי למחוק את התמונות. לאיפה צריך להעלות אותם על מנת שישמשו ערך ספציפי. Ronyuval1 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

"התנועה" זה "תנועת העבודה"?
אם מדובר בצילומים היסטוריים, אכן המקום להם הוא ויקישיתוף (לא ברור לי מדוע התחרטת). כך, ניתן יהיה להשתמש בהם במקביל בערכים בוויקיפדיה העברית ובוויקיפדיות בשפות אחרות. הערה אחת שראוי לשים לב אליה: כאשר אתה מעלה כל תמונה, אנא הכנס לפרטיה על כל המידע שיש ברשותך לגביה - שנת הצילום, שם הצלם, איפה פורסמה וכו'. בנוסף, אנא הוסף אותן לקטגוריות המתאימות שם, כדי שיהיה ניתן לאתרן בקלות. בהצלחה! פנה אלי אם תתקל בבעיה כלשהי או אם תהינה לך שאלות. Ldorfmanשיחה 23:44, 26 ביוני 2014 (IDT)
לא מדובר בתנועת העבודה אלא בתצלומים משנות השמונים הנוגעים לתנועה הקיבוצית המאוחדת (קרי:התק"ם) ולאיחוד הקבוצות והקיבוצים. Ronyuval1 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום
תמונה של אדם פרטי, אשר צולמה על אדמת ארץ ישראל, בין אם לפני קום המדינה או לאחר מכן, אם חלפו 50 שנה מיום צילומה (יצירת הנגטיב), הרי היא משוחררת מזכויות יוצרים. מכיוון שמדובר בשנות ה-80, הרי שתמונות אלה אינן חופשיות והאפשרות היחידה לשחררן היא באמצעות אישור מהגוף המחזיק בהן. לגבי נושא זה, ראה את הדף "ויקיפדיה:OTRS".
שימוש הוגן אינו רלוונטי במקרה זה, אלא אם כן מדובר בתמונה שבאה להמחיש באופן מיוחד נושא שקשה, או לא ניתן, להבינו ללא הצגת תמונה. Ldorfmanשיחה 22:37, 28 ביוני 2014 (IDT)

זכויות יוצרים של ספרים ישנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחרונה כתבתי ערך על יומן השואה של מרים חשצ'באצקי נערה בגיטו: יומן מתקופת השואה. ברצוני להבין הזכויות על יומן זה. להלן כמה עובדות:

1. היומן המקורי נכתב עד 1942 בשפה הפולנית. הכותבת נרצחה פחות מחודש לאחר כתיבת הפיסקה האחרונה.

2. הגירסה העברית פורסמה כחלק מספר יזכור שהוא כידוע פתוח באינטרנט (על ידי NYPL).

3. ספר היומן (בעברית) עצמו הודפס ב 1978 על ידי אירגון יוצאי רדומסק בישראל. הוא נדיר וגם יקר בצורה מוגזמת.

4. האירגון עצמו לא פעיל יותר ולא ברור מי קיבל את זכויותיו.

5. על הספר הנ"ל אין הודעה על זכויות יוצרים.

האם יש דרך להנגיש את הספר לקוראים דרך האינטרנט (ללא כוונת רווח).

--Tzahi d - שיחה 10:06, 5 ביולי 2014 (IDT)

1. על המהדורה המקורית אין זכויות יוצרים כי חלפו 70 שנה ממות המחברת.
2. לא מכיר נוהל שונה לגבי ספר יזכור.
3. האמנם זכויות התרגום הועברו לארגון?
4. כל עוד לא הוכח אחרת יש להניח שהזכויות הועברו למישהו, אתה אומר שהספר יקר, על ידי מי הוא נמכר כיום?
5. כל ספר מוגן בזכויות יוצרים, אין צורך לציין זאת מפורשות בגוף הספר.
6. תוכל לפנות לפרויקט בן-יהודה, זה אתר המתמקד בפרסום ספרות עברית חופשית, יתכן ויוכלו לסייע גם בהקשר של בירור זכויות יוצרים. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 10:15, 5 ביולי 2014 (IDT)

תודה, כמה תשובות:

1. אני מצאתי אותו בתגא לאחר חיפוש שיטתי בחנויות דומות בתל אביב.

2. פניתי לבן יהודה. נראה פרוייקט חיובי ביותר.

3. לא ידוע לי מי מחזיק זכויות על הספר (או התרגום לעברית).

--Tzahi d - שיחה 11:35, 5 ביולי 2014 (IDT)

העלאת תמונה עתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב, אני מעוניין להעלות לערך שאני כותב את התמונה מתוך האתר הזה אשמח לקבל הדרכה בנוגע לזכויות היוצרים בויקישיתוף.Ilanbarshalom - שיחה 15:13, 23 ביולי 2014 (IDT)

לא ברור לי איזו הדרכה מתבקשת פה, אבל תשובות ניתן למצוא בדף "עזרה:תמונות" ובדפים אליהם יש קישורים ממנו. Ldorfmanשיחה 03:27, 24 ביולי 2014 (IDT)
אני הבנתי, הרשיון שאתה מחפש הוא {{PD-old}}. פשוט תכתוב את זה בשורת זכויות היוצרים. איתן96 (שיחה) כ"ו בתמוז ה'תשע"ד 09:38, 24 ביולי 2014 (IDT)

העלאת ספרי משפחה ישנים לויקישיתוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום לכם, יש ברשותי שני ספרי משפחה ישנים וסרוקים עם מידע ותמונות מתקופת הבילויים ועוד לפני. אני מעוניינת להעלות אותם לויקישיתוף, אבל אני חוששת בעקבות כל הבלאגנים האחרונים שיש שם עם מחיקות קבצים, אז אני רוצה לוודא קודם שלא תהיה בעיה עם זה.

 • הראשון הוא "בית רבי מרדכי נוימן למשפחותיו" - בספר עצמו כתוב: הוצאת המשפחה ישראל, תשי"ז - 1957.
 • השני הוא "בראשית ברוא / דוד נימן" - בספר עצמו כתוב: הוצאת המחבר - תל אביב תשכ"ג (שלפי גוגל זה 1962)

משני הספרים אני יכולה גם לסרוק את התמונות ההיסטוריות ברזולוציה יותר גבוהה ולהעלות בנפרד.

אני יודעת שיש איזו פרוצדורה עבור "אלבום משפחה" שנראה לי שיכולה להתאים למקרה הזה. אם כן - אשמח שתנחו אותי מה בדיוק לכתוב בתיאור של הקבצים כדי שלא תהיה בעיה בהמשך. תודה! Chenspec - שיחה 21:26, 28 ביולי 2014 (IDT)

ככלל, זכויות על תצלומים בישראל פוקעות 51 שנה לאחר הצילום, מה שמאפשר לך להעלות את שניהם לווקישיתוף וברשיון להשתמש בתבנית {{PD-Israel}}. אבל, בגלל כל הבלאגן (שאני מקווה שנגמר לתקופה זו), השיטה הנוחה ביותר עם אלבום משפחתי היא לשלוח אישור לOTRS, אם הזכויות שייכות לך, בלי קשר לשנה. אם הזכויות לא שייכות לך (לדוגמא עברו לבן משפחה אחר) אז תעלי תחת הרשיון הנ"ל. איתן96 (שיחה) ב' באב ה'תשע"ד 10:15, 29 ביולי 2014 (IDT)
למיטב ידיעתי הזכויות לא שייכות לי, אז אני צריכה להשתמש בתבנית {{PD-Israel}}. נראה לי שאני אחכה עם זה קצת ונראה לאן נושבת הרוח.... תודה! Chenspec - שיחה 11:06, 29 ביולי 2014 (IDT)
כשאני קורא שוב אני רואה שיש גם תמונות עתיקות יותר. תמונה שצולמה לפני 1923 ניתן לשחרר תחת רשיון {{PD-1923}} ותמונה שחלף 70 שנה ממות היוצר ניתן לשחרר תחת {{PD-old}} בלי קשר לשנת פרסום האלבום המשפחתי. עם רשיונות אלו אין בעיה בכל מקרה. ככלל הבעיה בוויקישיתוף נפתרה כרגע, אבל סיכוי טוב שעוד איזה זמן היא תעלה מחדש, אני הייתי מעלה גם את התמונות שהן רק ברשיון ישראל ומוסיף אותן לרשימת המעקב כדי לראות מה קורה. איתן96 (שיחה) ב' באב ה'תשע"ד 11:12, 29 ביולי 2014 (IDT)
אוף ניסיתי להעלות את אחד הספרים לניסיון אבל אז מסתבר שאי אפשר להעלות קבצים גדולים מ- MB100 וזה קובץ של 862.... אם זה היה וורד הייתי פשוט מחלקת את זה לכמה קבצים ומעלה בנפרד - איך אפשר לעשות את זה ב PDF בלי לפגוע באיכות של הסריקה? Chenspec - שיחה 17:27, 9 באוגוסט 2014 (IDT)
חן, יש לי דרך לפצל קבצי PDF גדולים. נראה לי שנוכל להעלות את הספר במספר חלקים וכך נביא לפתרון הבעיה. אני מציע שתשלחי לי מייל ונמשיך את השיחה הזו שם. Ldorfmanשיחה 23:25, 18 באוקטובר 2014 (IDT)
מגניב - תודה! Chenspec - שיחה 06:43, 19 באוקטובר 2014 (IDT)

הצלחתי להעלות את הראשון - בית רבי מרדכי נוימן למשפחותיו, אחכה קצת לראות שהכל בסדר ואז אעלה את השני. המון תודה! Chenspec - שיחה 09:22, 8 בנובמבר 2014 (IST)

סחתיין! כל הכבוד! Ldorfmanשיחה 02:59, 16 בנובמבר 2014 (IST)

מיקום שיגורי רקטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צה"ל פירסם בחשבון הפייסבוק שלו מפה של מיקומי השיגורים מעזה כאן. האם ניתן להשתמש בתמונה? Assafn שיחה 10:15, 4 באוגוסט 2014 (IDT)

לא, יש לבקש מצה"ל לשחרר אותה ברשיון מתאים. אם הוא הועלתה גם לפליקר אז אולי, לא ברור לי מה הולך כיום עם התמונות של צה"ל בוויקישיתוף. אולי משתמש:Matanya יידע יותר ממני. איתן96 (שיחה) כ"ה באב ה'תשע"ד 12:59, 21 באוגוסט 2014 (IDT)
כרגע כלום. מתניה שיחה 13:44, 21 באוגוסט 2014 (IDT)

העלאת תמונה וזכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש לי תמונות מקוריות שנתן לי ספורטאי לצורך העלאתן לערך, שמקרה אותן התמונות נמצאות באתר הרשמי שלו, אם כך מדוע הן הוסרו מהערך שבניתי עבורו? אלו אישורים אני זקוקה מלבד של הספורטאי עצמו? Sintific (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

בערך גזאצ'ו יוסף. אדם מה - שיחה 22:11, 20 באוגוסט 2014 (IDT)
שלום לך, בהנחה שמדובר באתר האינטרנט הזה, שנמצא בבעלותו של האצן, עליך להשיג אישור רשמי ממנו לשימוש בתמונות שתבחר לשלוח. אישור כזה מועבר לפי הפרטים המופיעים בדף "ויקיפדיה:OTRS" (תחת הכותרת "הצהרת הסכמה לכל הבקשות"). ציין במקום הנדרש את שמות הקבצים (הקפד על כך שיהיו אלה שמות משמעותיים בלועזית) ושלח את האישור לכתובת permissions-he@wikimedia.org יחד עם התמונות. בהצלחה, Ldorfmanשיחה 02:32, 21 באוגוסט 2014 (IDT)

צילום של סמל מסחרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילמתי מיגונית הנמצאת במרחב הציבורי ושצוירו עליה דמויות מסרטי ילדים, נאמר, כמו מיקי מאוס. שתי שאלות:

 1. האם ניתן להעלות לוויקישיתוף או שיש כאן שימוש אסור בסמל של דיסני (או חברה אחרת)?
 2. אם התשובה לשאלה הראשונה היא חיובית ואני אעלה את התמונה, האם הצייר התמים חשוף לתביעה מדיסני? תודה.אודי - שיחה 23:15, 2 בספטמבר 2014 (IDT)
מי שצייר חשוף לתביעה של דיסני, כי הוא הפר זכויות יוצרים. גם התמונה שלך מפירה ולכן יכולה להימחק מויקישיתוף (אתה לא חשוף לתביעה). דרור - שיחה 09:50, 9 בספטמבר 2014 (IDT)

שימוש הוגן לתמונה בערך לא קיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצאתי תמונה שהייתי שמח להוסיף לערך שאני כותב (נקרא לו א'), אבל היא מוגבלת לערך אחר שלא קיים (נקרא לו ב') תחת שימוש הוגן. האם מותר להשתמש בה בא' כל עוד ב' לא נוצר (ולא סביר שיווצר אי פעם), כשבא' מופיע כחלק מהטקסט תאור מורחב של הערך של ב'?

ואם לא, האם אפשר ליצור ערך ב' רק כדי לשים בו תמונה והפנייה לא', כדי שבא' אשים הפנייה לב'?

סליחה על כל האותיות, זה הכי טוב שיכולתי להסביר מבלי להפוך את זה לעמוד שלם. תודה, (IKhitron (שיחה, 132.72.45.122) 19:41, 5 בספטמבר 2014 (IDT))

IKhitron, התשובה חיובית. ניתן להעלות תמונה לשרתי ויקיפדיה לפי תנאי "שימוש הוגן" רק להמחשת נושא מסויים בערך ספציפי. היה ולא נכתב הערך הספיציפי ההוא (סביר יותר להניח שנכתב ובהמשך, נמחק), תוכל לשנות את שם הערך בפרטי התמונה ולהשתמש בה בערך אותו אתה כותב (ובו בלבד). Ldorfmanשיחה 00:54, 6 בספטמבר 2014 (IDT)

שימוש בטקסט חופשי מתוכנה קניינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב.

ישנן תוכנות שמכילות טקסט חופשי, או נטול זכויות כמו מקרא, משנה, תלמוד, וכדומה. יוצרי התוכנה כמציינים במפורש בחוברת מצורפת תחת "תנאי שימוש", שאין לעשות שימוש שלא לצורך אישי וכדומה. האם מותר להעתיק (העתק הדבק) מהתוכנה ולהשתמש בטקסט בויקיפדיה או בויקיטקסט או בתוכנה חופשית או קניינית אחרת? תודה. --‏Meni181818 שיחה • י"ב באלול ה'תשע"ד 00:47, 7 בספטמבר 2014 (IDT)

טקסט חופשי הוא חופשי, ואפשר להעתיק אותו. מצד שני - ברוב התוכנות האלה, הטקסט לא חופשי באמת, אלא ישנם סימני ניקוד, טעמי מקרא, פיסוק, הערות, עימוד, עיצוב - וכל אלה מוגנים בזכויות יוצרים. דרור - שיחה 09:53, 9 בספטמבר 2014 (IDT)
תודה. אכן כוונתי רק על הטקסט בלי עימוד או ניקוד וכדומה. --‏Meni181818 שיחה • י"ד באלול ה'תשע"ד 16:37, 9 בספטמבר 2014 (IDT)

תמונה לערך של בן אדם חי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם קיימת אפשרות חוקית לארגן תמונה לערך של בן אדם חי, כשלקבל אותה ממנו או מסוכנות הייצוג שלו לא מצליחה? עדיף רק בתוך הויקיפדיה, מבלי לפנות לגורמים חיצוניים. תודה מראש, (IKhitron (שיחה, 132.72.45.122) 15:32, 11 בספטמבר 2014 (IDT))

הגדר "לארגן תמונה". אם תפגוש את האדם ברחוב או באירוע כלשהו, תוכל לצלמו - רצוי לאחר קבלת רשות ממנו. אז, תתקבל מן הסתם תמונה טובה יותר. ראה דוגמה לערך בו יש צילום לאחר בקשת רשות ולאחד שיש בו תמונה, אולם כזו שככל הנראה לא צולמה לאחר שיחה עם נשוא(ת) הערך. Ldorfmanשיחה 04:05, 12 בספטמבר 2014 (IDT)
לא התכוונתי, Ldorfman, למשהו שמערב את הבן אדם. אלא למה שאנו יכולים לעשות בעצמנו - צילום מסך מתוכנית שמוקדשת רק לו, סריקה מעיתון שקניתי מכספי, צילום יח"צ מסדרה שהשתתף בה ועוד אפשרויות נוספות. יש משהו כזה? תודה, (IKhitron (שיחה, 132.72.45.122) 14:30, 12 בספטמבר 2014 (IDT))
לא. במקרה של אדם חי, נמתין עד לקבלת תמונה חופשית ממנו, או להשגת תמונה חופשית שלו בדרך אחרת, ונאחל לו בריאות וחיים ארוכים. Ldorfmanשיחה 23:19, 12 בספטמבר 2014 (IDT)
תודה רבה לך, Ldorfman.‏ (IKhitron (שיחה, 132.72.45.122) 13:33, 14 בספטמבר 2014 (IDT))

שימוש בתמונה מתוך אתר הספרייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבנתי שיש אפשרות לפרסם תמונה (של משורר, סופר וכו') שנלקחה מתוך אתר הספרייה.

 1. האם אכן ישנה אפשרות כזו?
 2. האם הפרסום בויקיפדיה צריך להיות בשימוש הוגן? כלומר יש להעלות התמונה רק לשרת ויקיפדיה ורק לערך המיועד?

תודה רבה דוג'רית - שיחה 02:53, 17 באוקטובר 2014 (IDT)

לצערי, לא הבנת נכון. לצורך העניין, אין הבדל בין אתר זה לאתר אינטרנט אחר כשמדובר בהעתקה של תמונות אישים מתוכו. היצירה היא עבודתו של הצלם שצילם אותה ולכן, גם אם הועלתה לאתר "הספרייה", אין בכך כדי לשחררה מזכויות יוצרים. Ldorfmanשיחה 01:29, 18 באוקטובר 2014 (IDT)
אני חושבת שבערך של המשוררת שז נעשה שימוש כזה, ומצוין בו כי השימוש עבר אישור של OTRS. יש אפשרות שתבדוק כדי להסביר לי מה בדיוק הולך שם? תודה רבה. דוג'רית - שיחה 05:38, 18 באוקטובר 2014 (IDT)
אני מניח שאת מתכוונת לתמונתה. גם לי לא ברור כיצד הוכנס אישור ל-OTRS על תמונה שהיא צילום-מסך מתוך סרטון שהועלה לאתר, בעוד המשוררת מתהלכת בינינו. אולי משתמש:איתן96 יוכל להסביר. אני סבור שמדובר בטעות שיש לתקן ע"י מחיקתו של הקובץ (לא נורא - ניתן גם לפנות לשולח המייל ולבקש ממנו תמונה חדשה), אבל אולי במייל שהועבר לצוות שלנו הובא מידע שאינו ידוע לי. Ldorfmanשיחה 23:17, 18 באוקטובר 2014 (IDT)
תודה רבה. דוג'רית - שיחה 13:19, 20 באוקטובר 2014 (IDT)
אכן זכור לי המקרה, בעל זכויות היוצרים על הסרטון הוא המפעל לתרגום ספרות מופת. הסרטון שייך למפעל ומנהלו שלח אישור OTRS. זו גם התשובה לשאלה למעלה - אסור לבצע צילום מסך ולהעלות, אך ניתן לבקש אישור מאת בעלי הסרטון וסיכוי טוב שהוא גם יתקבל. (אגב, ליאור, שם המשתמש שלי הוא באנגלית ולכן לא תוייגתי). בברכה, איתן96 (שיחה) כ"ח בתשרי ה'תשע"ה 09:48, 22 באוקטובר 2014 (IDT)
היי איתן, אני מודה שלא חשבתי כלל על אפשרות שבעל סרטון ישלח אישור לשימוש בו לצורך לקיחת צילום בודד. אני מתאר לעצמי שתוך כדי צילומי הוידאו, צולמו גם כמה תמונות סטילס. מניסיוני, כך זה עובד בד"כ. אם כך, מדוע אותו בעל זכויות יוצרים לא תרם תמונת סטילס איכותית? האם האישור שלו אומר שהסרטון כולו חופשי כעת או שהאישור ניתן רק לתמונה הספציפית? תודה על היידוע לגבי שם המשתמש שלך - אשתדל לזכור למקרים הבאים. להשתמע, לירון Ldorfmanשיחה 10:31, 22 באוקטובר 2014 (IDT)
המקרה הזה היה מעט יותר מורכב. משתמשת שהרחיבה את הערך גזרה את התמונה מתוך הסרטון וביקשה (וגם קיבלה) אישור מבעל זכויות היוצרים להשתמש בתמונה מתוך הסרטון, לכן רק התמונה הזו חופשית אך הסרטון אינו חופשי. ייתכן בהחלט שצולמו גם תמונות סטילס, אך בגלל הדרך בה הגיעה אלינו התמונה אנחנו לא יכולים להשתמש בהן. איתן96 (שיחה) כ"ח בתשרי ה'תשע"ה 13:05, 22 באוקטובר 2014 (IDT)

העלאת תמונה של כריכת ספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

משוררת שלחה לי ביחד עם תמונת הפנים שלה, גם תמונות של כריכות ספריה. היא אישרה כי היא בעלת זכויות היוצרים של כל התמונות ששלחה, וכי ניתן לעשות בהן שימוש לפי רישיון חופשי cc by sa 3.0. שאלה: האם הדבר תקף גם לכריכות הספרים שהיא שלחה? האם אוכל להעלות תמונות אלו לויקישיתוף (או לשרת של ויקיפדיה) ומשם לערך שלה? תודה דוג'רית - שיחה 20:54, 17 באוקטובר 2014 (IDT)

את העבודה על העיצוב עשו וודאי מעצב או מעצבת, ולא המשוררת עצמה, ולפיכך, היא אינה זו שמחזיקה בזכויות על יצירה זו. בכל מקרה, תמונות של כריכות ספרים תועלנה כתמיד בשימוש הוגן לשרתי ויקיפדיה העברית - לא לוויקישיתוף (שכן לוויקישיתוף מועלות רק תמונות חופשיות). את האישור לתמונת הפנים יש לשלוח לתיוק במערכת ה-OTRS.‏ Ldorfmanשיחה 01:26, 18 באוקטובר 2014 (IDT)
תודה רבה דוג'רית - שיחה 05:38, 18 באוקטובר 2014 (IDT)

זכויות יוצרים על סידור מידע בטבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב. האם יש זכויות יוצרים על צורת סידור המידע בטבלה? אני מתכוון לטבלה שמתמצתת מספר עמדות של אסכולות דת בקשר לסוגייה מסוימת (בסמלה), ואני לא רואה דרך אחרת לסדר את המידע הזה. ואם לא, האם זה בסדר לסרוק אותה ולהעלות כשימוש הוגן? אליסף · שיחה 17:04, 18 באוקטובר 2014 (IDT)

תמונה מסרט לערך של דמות מהספר עליו הוא מבוסס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני מתרגם עכשיו את הערך "סאורון" (משר הטבעות) מויקיפדיה אנגלית. ראיתי שכתבתם כי "לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו". הערך "סאורון" הוא לא על הסרט שר הטבעות אלא על דמות מתוכו (ובעיקר מתוך הספר אם כי לא רק), האם מותר במקרה זה ? (בערך בויקיפדיה אנגלית ראיתי תמונות מהסרט) תודה מראש ייצ'יק - שיחה 01:58, 22 באוקטובר 2014 (IDT)

מותר לשים תמונה אחת של סאורון מתוך הסרט "שר הטבעות" במסגרת שימוש הוגן. איתן96 (שיחה) כ"ח בתשרי ה'תשע"ה 09:41, 22 באוקטובר 2014 (IDT)
דווקא אחת? ייצ'יק - שיחה 09:46, 22 באוקטובר 2014 (IDT)
כן, צר לי. איתן96 (שיחה) ב' בחשוון ה'תשע"ה 20:49, 25 באוקטובר 2014 (IDT)

שימוש הוגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

משתמש:Smaddar/מורשת נתיבי ישראל העלה את "קובץ:Hunger Road.jpg" תחת "שימוש הוגן", וציין (או ציינה) "ניתן להשתמש בקובץ זה בערך מורשת נתיבי ישראל בלבד." לי נראה שהמקום הנכון הוא דווקא כביש 241 ולשם העליתי את התמונה. האם ניתן לקבל את הדרישה של משתמש:Smaddar/מורשת נתיבי ישראל?אודי - שיחה 08:49, 26 באוקטובר 2014 (IST)

אני לא רואה סיבה להשתמש בקובץ בערך כלשהו תחת שימוש הוגן, אבל הקובץ חופשי בישראל. תיקנתי את הרשיון, ניתן להשתמש בו למה שרוצים. איתן96 (שיחה) ב' בחשוון ה'תשע"ה 10:35, 26 באוקטובר 2014 (IST)
תודה איתן, אבל ראה ב"גרסאות קודמות" של דף זה, המשתמשת הנ"ל כתבה הודעה ושחזרה אותה אחרי כמה דקות. לפי הודעתה, היא קיבלה הנחייה לשמור על הזכויות בתמונות שהעלתה. בברכה.אודי - שיחה 11:27, 26 באוקטובר 2014 (IST)
דרישה כזאת לא תופסת. אם במקרה יש ברשותי עותק יחיד של ספר שנכתב לפני 400 שנה, איני יכול לדרוש את הוצאתו לאור בכך שיתנו לי זכויות יוצרים, המקרה פה דומה (סריקה לא נותנת ז"י). מכיוון שאין לתמונה זכויות איש לא יכול לטעון שהזכויות שלו. איתן96 (שיחה) ב' בחשוון ה'תשע"ה 11:44, 26 באוקטובר 2014 (IST)

איך אני יודע אם התמונות שאני מעלה עם או בלי זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איך אני יודע אם התמונות שאני מעלה עם או בלי זכויות יוצרים? שוראש - שיחה 11:28, 7 בנובמבר 2014 (IST)

הכללים בגדול כתובים למעלה, אם יש לך שאלה ספציפת תוכל לשאול. ציון הלוישיחה • י"ד בחשוון ה'תשע"ה 11:35, 7 בנובמבר 2014 (IST)
מאיפה אתה מעלה תמונות. ככלל - תעלה רק תמונות שאתה צילמת, ואז אתה בעל זכויות היוצרים ואתה יכול לוותר עליהן. דרור - שיחה 11:39, 7 בנובמבר 2014 (IST)

סריקת דבר חקיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום,

אני מעוניין להעלות לויקיפדיה סריקה ארוכה מתוך "ספר החוקים"( לא "שימוש הוגן"). אני יודע שלדברי חקיקה אין למדינה זכויות יוצרים. עם זאת שאלותי: 1. האם העימוד/סידור שעשתה המדינה וצורת פרסום דבר החוק בתוך חוברת "ספר החוקים" אינו מוגן בפני העתקה? 2. אני סורק את המקור מספריית האוניברסיטה. האם יש בעייה בכך?

תודה,

יוסי

שלום יוסי,
הפעולה שציינת מיותרת שכן חוקי מדינת ישראל זמינים כבר לציבור הרחב בכלל, ולקוראי מיזמי קרן ויקימדיה בפרט, כחלק מוויקיטקסט. במקום להעלות קובץ, יש לקשר לדף במיזם זה. בברכת שבוע טוב ומוצלח, Ldorfmanשיחה 02:55, 16 בנובמבר 2014 (IST)

תמונות מהוצאת משרד הביטחון לשימוש בערך ספציפי בויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו הערך לוז (טיל) שבו תמונות מעטות על הטיל עצמו. בספר "רפא"ל : בנתיבי המחקר והפיתוח לביטחון ישראל" מאת מאיר מרדור בהוצאת משרד הבטחון (בשנת 1981) ישנם תמונות שצולמו בשנות ה 50', ניתן לראותן כאן. אני מעוניין להציג חלק מתמונות אלו אך ורק בערך טיל הלוז בויקיפדיה. כיצד ניתן לעשות זאת והאם זה בגבולות שימוש הוגן בתמונות ? תודה. מינוזיג - שיחה 09:46, 28 בנובמבר 2014 (IST)

שלום לך,
ענייני "שימוש הוגן" אינם רלוונטיים פה שכן התמונה משוחררת מזכויות יוצרים. תמונה של אדם פרטי, אשר צולמה על אדמת ארץ ישראל, בין אם לפני קום המדינה או לאחר מכן, אם חלפו 50 שנה מיום צילומה (יצירת הנגטיב), הרי היא משוחררת מזכויות יוצרים. תמונה שצולמה בידי צלם אשר עבד עבור מדינת ישראל או עבור גוף ממשלתי כלשהו, אם חלפו 50 שנה מיום פרסומה, גם היא היא משוחררת מזכויות יוצרים. כלל זה תקף גם לגבי תמונות אשר הוחזקו בבעלות גופים ממשלתיים שונים וכן ארכיונים ומועצות מקומיות. לפי הכללים הללו, אנא העלה את התמונה לוויקישיתוף (תוך שימוש בתבנית {{PD-Israel}}), ציין בדף התמונה את כל הפרטים שברשותך, וניתן יהיה לשבצה בכל ערך רלוונטי. Ldorfmanשיחה 01:17, 10 בדצמבר 2014 (IST)
תודה על התשובה.מינוזיג - שיחה 00:30, 20 בדצמבר 2014 (IST)

PLANET LABS תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום באתר חברת PLANET LABS ישנן תמונות של מקומות מהחלל. באתר החברה רשום

The foregoing are works by Planet Labs Inc. and are licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. We'd love to hear how you are using our images..

איך נכון להעלות תמונות של החברה? אני רואה שהעלו לדוגמא את הקובץ הזה ממצרים, אבל האם צריך לתייק את האישור של החברה, או שהקישור שהוא עשה לאתר מראה שזה משוחרר? בברכה אמא של גולן - שיחה 12:50, 30 בנובמבר 2014 (IST)

את יכולה להעלות את התמונות תחת הרשיון {{cc-by-sa-4.0}}. אני הייתי מוסיף {{LicenseReview}} ליתר ביטחון. Geagea - שיחה 15:46, 30 בנובמבר 2014 (IST)

שימוש בתמונה שנמצאת ברשות הציבור בארה"ב[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם מותר לעשות שימוש בתמונות שנמצאות ברשות הציבור בארה"ב? למשל - בתמונה הזו? אשמח לדעת מה הנוהל. תודה. דוג'רית - שיחה 11:48, 9 בדצמבר 2014 (IST)

הייתי מהמר שלא, לפי הנוסח שם, כך גם טוען הגוגל, אבל ליתר ביטחון מתייג את משתמשת:Hanay. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:52, 9 בדצמבר 2014 (IST)
התמונה הזאת הועלתה לוויקישיתוף ברישיון חופשי. באר"הב כל תמונה פדרלית היא מיידת ברישיון חופשי, אפשר להשתמש בתמונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:21, 9 בדצמבר 2014 (IST)
אז מזל שתייגתי. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:52, 9 בדצמבר 2014 (IST)
תודה על התשובה. מה זאת אומרת 'תמונה פדרלית'? כל תמונה שנמצאת ברשות הציבור בארה"ב היא מותרת או שיש תנאי ספציפי שבה היא צריכה לעמוד כדי שאוכל לעשות בה שימוש? אני מעוניינת להחליף את התמונה הראשית בערך של אמלין פנקהרסט לתמונה הזו. האם מותר? תודה דוג'רית - שיחה 00:05, 10 בדצמבר 2014 (IST)
כוונתה של חנה היא לכל תמונה שצולמה בידי עובד הממשל האמריקאי (Federal Employee) - זה יכול להיות חייל מארינס, צלם של משרד החקלאות או אסטרונאוט של נאס"א. כל תמונה שצולמה במסגרת עבודתו של מי שמקבל את משכורתו מהממשל האמריקאי היא משוחררת מתוקף היותה מצולמת במהלך שעות עבודתו. העקרון המנחה הוא שאותו עובד קיבל משכורת ממשלם המיסים האמריקאי ולפיכך, כל תוצר שיצר במהלך עבודתו, גם אם מדובר "בסה"כ" בתמונה, צריכה להיות יצירה שתשמש את הציבור והזכויות עליה, מתוקף היותו המממן, הן של הציבור. Ldorfmanשיחה 01:10, 10 בדצמבר 2014 (IST)

תרגום מכתבי בטהובן משנת 1964[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, ברצוני לעשות שימוש בכתיבת הערך מכתבי בטהובן בספר שיצא בשנת 1964: תרגום של כמה ממכתביו החשובים. האם מותר לי להשתמש בחומר אחרי 50 שנה? Ilanbarshalom - שיחה 20:01, 9 בדצמבר 2014 (IST)

שנת הוצאת הספר לא משנה אלא שנת מות המתרגם. אם עברו 70 שנה מאז מותו - מותר. איתן96 (שיחה) י"ח בכסלו ה'תשע"ה 21:26, 9 בדצמבר 2014 (IST)

העליתי תמונה ועשיתי טעות בבחירת הרישיון, אני מעוניין למחוק אותה מהמהאגר או שלא יוכלו להשתמש בה. כיצד עושים זאת?[עריכת קוד מקור | עריכה]

העליתי תמונה ועשיתי טעות בבחירת הרישיון, בחרתי רישיון שאני משחרר את זכויות היוצרים שלי. האם אני יכול למחוק את התמונה מהשרת? ואם כן אז איך?

איזה תמונה? (תן קישור אליה). דרור - שיחה 12:31, 19 בדצמבר 2014 (IST)
ככל הנראה מדובר בזה. נויקלן 13:52, 19 בדצמבר 2014 (IST)

תמונה לערך- דמות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני עורכת מתחילה :), החלטתי שהערך הראשון שאני עושה הוא על נזירה ג'ונבלאט,(אמו של המנהיג הפוליטי כמאל ג'ונבלאט. ברצוני להעלות את התמונה שלה לשרת. אין לי מושג באיזה קטגוריה התמונה שלה אמורה להיות. מכיוון שהיא נפטרה ב1951, וזו תמונה אחת ויחידה שקיימת!. לפי מה שהבנתי כשהייתי בהדרכה של הויקפדיה, מכיוון שהיא מתה אז אפשר להעלות את התמונה שלה ולצרף את הקישור של האתר שממנונלקחת התמונה.

אשמח לקבל עצות, הכוונה איך אני יכולה להעלות את התמונה. חשוב לציין- שלתמונה הזו לא צוין זכויות יוצרים .

Sherenfa - שיחה 23:31, 18 בדצמבר 2014 (IST)

השאלה מורכבת. היכן צולמה התמונה? אם בישראל אז חופשית. בכל מדינה הכללים שונים (לפעמים צריך להמתין 50 או 70 או 130 שנים מיום הצילום ולפעמים ממות הצלם). מכל מקום - אפשר להעלות את התמונה היחידה בשימוש הוגן לויקיפדיה העברית (אך לא לאתר ויקישיתוף). דרור - שיחה 12:30, 19 בדצמבר 2014 (IST)

זכויות יוצרים על פענוח כתובת עתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים אני רואה כתובות עתיקות מפוענחות בויקיפדיה, ושאלתי היא האם אין זכויות יוצרים על פענוח כתובות, שהרי יכולה להיות קריאה אחרת מחוקר לחוקר? למשל בכתובת מצבת מישע או חזון גבריאל. תודה. --אפי ב.התחברו ל♥ • 23:05, 21 בדצמבר 2014 (IST)

כלל - על הכתובת העתיקה אין זכויות, על פיענוח יש. דרור - שיחה 11:18, 7 בינואר 2015 (IST)

רישיון All rights reserved בתמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום. ביקשתי מאישה, שעל שמה יש ערך בויקיפדיה, לשלוח אלי תמונה שלה על מנת להוסיף אותה לערך. היא פנתה לארכיון עיתון הארץ לבקשת תמונה. היא התבקשה לשלם עליה והסכימה. העניין הוא שבשום אופן הם לא מסכימים שהתמונה תהיה ברישיון חופשי. הם מוכנים לתת רישיון לויקיפדיה אבל לא לוותר על הבעלות שלהם בתמונה לגורמים אחרים שירצו להשתמש בה. הם מוכנים לעלות את התמונה רק עם סימון באדום All rights reserved כלומר התמונה לא תותר לשימוש הגולשים.

שאלה: האם הדבר אפשרי? במידה וכן - מי צריך לאשר לי שימוש בתמונה? האישה שרכשה אותה או הגורם שממנו נקנתה? מהו השם הספציפי של הרישיון אותו יש לאשר על מנת לעמוד בדרישות? תודה רבה דוג'רית - שיחה 11:32, 6 בינואר 2015 (IST)

ראשית - לא. אם לפרט יותר, במידה והערך הוא על אדם מת שלא ניתן להשיג תמונה שלו ברשיון חופשי מותר להשתמש בתמונה עם רשיון {{שימוש הוגן}}, אך זה המקרה היחיד בו תמונה על אדם תהיה ברשיון שאינו חופשי. איתן96 (שיחה) ט"ו בטבת ה'תשע"ה 11:38, 6 בינואר 2015 (IST)
תודה רבה דוג'רית - שיחה 19:57, 6 בינואר 2015 (IST)

כתיבת הערות שולים לצורך מתן ייחוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, אני משתמשת חדשה, וערכתי טיוטת ערך על ד"ר עמי זאבי (בעלי). את החומר לטיוטה העתקתי כמעט מילה במילה מטקסט שנכתב עליו בתוך חוברת(שהוענקה לו במתנה) מטעם משרד החינוך, המזכירות הפדגוגית: "פרסי חינוך ותעודות הערכה לשנת הלימודים התשנ"ט, ירושלים התשנ"ט". מכיוון שאני צועדת צעדים ראשונים, לא ידעתי איך לכתוב הערת שוליים המציינת את המקור לכתיבת הערך. רציתי לעשות זאת הן כדי להדגיש את הנייטרליות שלי, והן כדי לא להפר זכויות יוצרים.

רק אמש קיבלתי את ההנחיות איך לכתוב את הערת השולים, והבוקר, כשניגשתי לכתוב את ההערה, נדהמתי לראות שהערך הוסר בשל חשד להפרת זכויות יוצרים. העיכוב בהכנסת ההערה נעשה בתום לב - הייתי עסוקה קודם בלמידה איך לציין קישורים וכו', ואני מאוד מבקשת שתתחשבו, ותחזירו את הערך למקומו במהירות האפשרית. תודה מראש על ההבנה. טובה זאבי - משתמש טובהז שוב שלום, שמחתי לראות שהחזרתם לי את הערך. הוספתי הערת שוליים ביחס למקור הטקסט. אני מקווה שפעלתי לפי הכללים. אשמח לשמוע אם הערך כתוב בסדר, ואיך אוכל להעלות אותו למרחב הערכים. תודה, טובה זאבי--טובהז - שיחה 16:22, 8 בינואר 2015 (IST)

צילום יח"צ[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאלה. נגיד אני רוצה להעלות את תמונת היח"צ הזאת לערך של נוחי דנקנר בשימוש הוגן. זה ייחשב הפרת זכויות יוצרים ויימחקו לי את התמונה? או שמותר להעלות כי זאת תמונת יח"צ?

בדוגמאות שכתבתם מעלה, לא התייחסתם בכלל לתמונות יח"צ. אולי רצוי לכתוב דוגמה על זה? שנהב כל. - שיחה 14:57, 7 בינואר 2015 (IST)

שלום לך,
ראשית, "נוחי דנקנר" אינו ה"הערך של נוחי דנקנר", אלא ערך אודות דנקנר. ישנו הבדל גדול בין השניים ואנו מקפידים לקיימו. לגבי עניין התמונה, מכיוון שמר דנקנר עוד מהלך בינינו ואנו מאחלים לו אריכות ימים, בהתאם לכללים הנהוגים בוויקיפדיה העברית, לא ניתן יהיה לשבץ בערך תמונה בשימוש הוגן. אנו ממתינים לכך שהוא, מישהו מטעמו, או כל אדם אחר הנתקל בו, ידאגו להעלאת תמונה חופשית.
עוד על הנחיות העלאת תמונות בשימוש הוגן תוכל לקרוא בדף "ויקיפדיה:שימוש הוגן". בברכת הצלחה בפועלך הוויקיפדי, Ldorfmanשיחה 00:54, 8 בינואר 2015 (IST)
1. תיקנתי, 2. הבנתי, 3. תודה על המענה וההתייסות שנהב כל. - שיחה 13:10, 8 בינואר 2015 (IST)

מוודא שהעלתי תמונה ללא הפרת זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני עובד על ערך, ואני לא בטוח אם התמונה שהעלתי בטיוטה מפרה זכויות יוצרים או לא. אני עוד כותב חדש בויקיפדיה.

קישור לדף.

אני אשמח לקבל תשובה.

שאל-וענה - שיחה 18:09, 13 בינואר 2015 (IST)

התמונה בסדר גמור. מותר תמיד להשתמש בתמונות מוויקישיתוף. איתן96 (שיחה) כ"ד בטבת ה'תשע"ה 09:20, 15 בינואר 2015 (IST)

שימוש הוגן?[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת שימוש הוגן, האם ניתן לדעתכם להעלות איור של הטבח ביהודי יורק שמופיע באתר מורשת אנגליה? המאייר עדיין חי... Thip - שיחה 05:20, 14 בינואר 2015 (IST)

שימוש במידע מ-TED[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותר לי להשתמש ממידע שקיבלתי בעקבות צפייה בסרטון באתר TED על מנת ליצור ערך ויקיפדיה? האם יש צורך להפנות לסרטון הרלוונטי? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

כן. סביר להניח שמדובר במידע מהימן, אם כי רצוי יהיה להביא תימוכין ממקורות נוספים. גם לגבי השאלה השנייה התשובה היא חיובית - רצוי מאוד להפנות לסרטון שבו המידע עליו הינך מתבסס לצורך תחילת כתיבת הערך. בכל מקרה, מאוד לא מומלץ להתחיל את התרומה לוויקיפדיה בכתיבת ערך חדש. לפני שמתנסים בכתיבה של ערך, רצוי ללמוד את דרך העבודה במערכת על-ידי שיפור של ערכים קיימים, תיקוני שגיאות, הוספת מידע וכו'. לאחר שתצבור ניסיון, תדע מהי הדרך הנכונה לכתוב ערך חדש. זאת, לא לפני שתשקול אם אכן יש לו מקום באנציקלופדיה, שכן לא כל נושא מוגדר כבעל חשיבות אנציקלופדית. עליך להיות ער לכך שערכים שהוחלט שאינם בעלי חשיבות אנציקלופדית, נמחקים מדפי המיזם.
בהנחה שתבחר בכל זאת לכתוב את הערך, בצע את התהליך בדף טיוטה ורק לאחר שיהיה תקין ומתאים להעברה למרחב הערכים, ניתן יהיה להעבירו. Ldorfmanשיחה 01:12, 15 בינואר 2015 (IST)

שאלה לגבי זכויות יוצרים של אתר התצלומים הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד בדף ויקיפדיה:מקורות לתמונות כתוב שבתצלומים מאוסף התצלומים הלאומי ניתן להשתמש רק אם הם צולמו קודם ל-25.5.1958, באתר התצלומים הלאומי עצמו כתוב:

מותר לך:

 • להשתמש בכל תצלום שמופיע באתר, שלא כתוב עליו " Copyright held by the photographer ©"
 • להעתיק, להפיץ, להראות ולשלוח כל תצלום כאמור לעיל, אבל לא את כולם ביחד.

האם מותר לי להשתמש בתמונות מהאתר בכפוף לתנאים המלאים שבו?

--Harelooli - שיחה 21:33, 19 בינואר 2015 (IST)

למה נמחקה תמונה מויקישיתוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום. לפני מספר חודשים העלאתי תמונה של ליאור דיין לויקישיתוף. שמתי לב שהתמונה נמחקה - גם מויקישיתוף וגם מהערך עצמו. אשמח לדעת מה יכולה להיות הסיבה. תודה רבה. דוג'רית - שיחה 22:32, 20 בינואר 2015 (IST)

הקובץ קובץ:ליאור_דיין_Leore_dayan.JPG נמחק בצדק. העלאת קבצים של מישהו אחר (ידוע או לא ידוע) אסורה. זו הפרת זכויות יוצרים. מותר להעלות תמונות שאת צילמת או ששוחרו לחופשי לפי אחת מהרישיונות שלנו. Geagea - שיחה 00:44, 21 בינואר 2015 (IST)
התמונה שוחררה לפי הנהלים המקובלים. למעשה, קיבלתי למייל אישור מצוות OTRS שקיבל ואישר את ההיתר הנדרש. שלחתי באותה העת את התמונות של אסי דיין ושל ליאור דיין. בעוד התמונה של אסי דיין עדיין נמצאת בויקישיתוף, התמונה של ליאור דיין הוסרה. רציתי לדעת אם משהו היה לא תקין. למי אפשר לפנות? תודה דוג'רית - שיחה 19:02, 21 בינואר 2015 (IST)
האישור של אסי דיין כולל את אסי דיין בלבד. בפירטי התמונה שנמחקה כתוב שהיוצר לא ידוע. לא רואה אישור אחר. Geagea - שיחה 20:02, 21 בינואר 2015 (IST)
מצאתי את האישור. Geagea - שיחה 20:14, 21 בינואר 2015 (IST)
היוצר לא ידוע משום שהתמונה צולמה בחתונתו של ליאור דיין, והוא אינו זוכר את שם הצלם ששכר את שירותיו, אבל על פי החוק, הבעלות על התמונות היא של מזמין השירות, אלא אם סוכם בין שניהם אחרת. לכן איני יכולה להזין את שם הצלם. מהתשובה שלך לא ברור לי מה הוחלט לגבי תמונתו של ליאור דיין. תודה דוג'רית - שיחה 21:54, 21 בינואר 2015 (IST)
התמונה שוחזרה. Geagea - שיחה 00:07, 22 בינואר 2015 (IST)
תודה רבה דוג'רית - שיחה 03:14, 22 בינואר 2015 (IST)

רכבים שצילמתי במסגרת תערוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום. צילמתי שני רכבי אספנות (אחד מהם היה האוטובוס הראשון בארץ) בתערוכה קטנה שהוצגה בלובי של בניין משרדים בתל אביב. האם מותר לי לפרסם את התמונות בויקישיתוף? תודה רבה. דוג'רית - שיחה 18:37, 1 בפברואר 2015 (IST)

תמונות של ארגון שאני אחד העומדים בראשו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב, על כל תמונה שאני מעלה אני מקבל התראה: "This media may be deleted", למרות שמרבית התמונות שהעליתי הן חומרים של ארגון שאני אחד העומדים בראשו (סגן יו"ר). מה עלי לעשות כדי שמי שמפקח על זכויות יוצרים יפסיק "לרדוף" אותי ואת התמונות שלי? Amikamraz - שיחה 00:09, 5 בפברואר 2015 (IST)

תמונה שצולמה בבריטניה לפני 79 שנים - חופשית?[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם תמונה שצולמה בבריטניה ב-1936 חופשית (כמו תמונה שצולמה בארץ ישראל המנדטורית)? בפרט תמונה זו. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 17:05, 5 בפברואר 2015 (IST)

ניסיתי למצוא את שם הצלם כאן ולא הצלחתי. אולי טבלה זו תעזור לך. היא מצורפת בתבנית PD-UK-unknown בקומונס. Geagea - שיחה 22:57, 10 בפברואר 2015 (IST)
רן, התשובה היא "כן". דרור - שיחה 12:03, 6 במרץ 2015 (IST)

תמונה מפליקר ברישיון CC BY 2.0[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום. אני מעוניינת לעלות תמונה מפליקר ברישיון (Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0. איך עושים את זה? אני צריכה לעלות את התמונה הזו לויקישיתוף או לשרת של ויקיפדיה? אם מעלה לויקישיתוף - יש לציין משהו מיוחד? תודה רבה דוג'רית - שיחה 18:26, 10 בפברואר 2015 (IST)

כן, נא להוסיף {{flickrreview}}.‏ Geagea - שיחה 22:21, 10 בפברואר 2015 (IST)


תמונות שהעליתי ונמחקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום רב, על כל תמונה שאני מעלה אני מקבל התראה: "This media may be deleted" וכעבור כמה זמן הן נמחקות. מדובר בתמונות שרובן תמונות שלי או שמיועדות לשימוש בציבור הרחב, חלקן מקורן בארגון שאני אחד מראשיו (סגן יו"ר). אין לי שמץ של מושג מה אני צריך לעשות כדי להפסיק את תהליך המחיקה השרירותית. למרות שהעליתי כבר את השאלה בעבר, לא זכיתי למענה. אז אולי בכל זאת מישהו יושיע? מה עלי לעשות כדי שמי שמפקח על זכויות יוצרים יפסיק "לרדוף" אותי ואת התמונות שלי? ערכים שמהן נמחקו תמונות שהעליתי: פישוט לשוני, נגישות, גבעת המורה, קלרה אשר-פינקהוף.
תודה, Amikamraz - שיחה 21:08, 12 בפברואר 2015 (IST)

שלום עמיקם,
תמונות לא נמחקות כך סתם. לגבי כל תמונה שהעלית לוויקישיתוף ושהיתה סיבה-לכאורה למחוק אותה, הושארה לך התראה (ראה בדף השיחה שלך שם - בדקתי ואכן יש בו לך הודעות על כך). מרגע קבלת ההתראה מתקיים דיון במשך שבוע ובמהלכו, זכותך לציין מדוע לדעתך התמונה חופשית מזכויות יוצרים וניתן להשאירה במאגר ויקישיתוף. היה ולא התקבלה כל פנייה ממך, או שהוחלט בסופו של הדיון כי עדיין אין מקום לתמונה זו, היא נמחקת. בצורה זו אנו דואגים לכך שוויקישיתוף ישאר מאגר התמונות החופשיות הגדול בעולם ושכל התמונות בו אכן תהינה חופשיות. עצתי היא שלהבא, אם משהו אינו ברור לך, פשוט שאל לגביו. אתה מוזמן לפנות אלי בשאלות (בדף השיחה שלי), כולל כשאינך בטוח למשל אם ניתן להגדיר תמונה כלשהי כ"חופשית". כך בחשבון שלעיתים יתכן שנזדקק לאישור רשמי מהארגון בו הינך מועסק לכך שהתמונה משוחררת (לגבי זה, ראה את האמור בדף "ויקיפדיה:OTRS"). בברכה, 22:50, 12 בפברואר 2015 (IST)
שלום Ldorfman,
תודה על תשובתך. כפי שכתבתי בשאלתי, אני מודע לכך שקיבלתי התראות לקראת כל המחיקות. הבעיה היא שלא היה לי שמץ של מושג מה לעשות עם זה וגם לא הצלחתי למצוא הסבר שהיה מספיק ברור עבורי. יתכן שאני זקוק לפישוט לשוני :-)) גם שאלתי מ-5 בפברואר, עוד לפני שהתמונות נמחקו בפועל (ראה לעיל) לא זכתה לתגובה. אני שמח שעכשיו השבת לי והצעת את עזרתך גם בעתיד, ואני בהחלט מתכוון להשתמש בכך, כי הנושא של זכויות יוצרים אינו מספיק ברור לי בהיבטיו המעשיים. כתבת שיתכן שתזדקקו לאישור רשמי מהארגון בו אני "מועסק" (אני פעיל בו באופן אינטנסיבי בתפקידים בכירים אבל בהתנדבות מלאה) לכך שהתמונה משוחררת. הגעתי בהנחיתך לטופס "הצהרת הסכמה לאישור שימוש חופשי בתמונות" ואני מניח שכוונתך באישור הוא לטופס הזה לאחר מילוי. אני מניח שב"שם בעל הזכויות ביצירה" הכוונה לחתימה. אם כן, מי אמור לחתום על הטופס, כשמדובר בעמותה רשומה? האם אחד ממורשי החתימה של העמותה (שאני אחד מהם)? האם יותר ממורשה אחד? האם מספיקה חתימתי, או שעדיף שיחתום מורשה חתימה אחר? ראוי לציין ששלושה מהפריטים שנמחקו: סמל הנגישות הקוגניטיבית, סמל הפישוט הלשוני וחוברת ההסבר על הבחירות בפישוט לשוני - הם פריטים שיוצרו כדי לשמש את הציבור באופן חופשי לגמרי, כשהשאיפה שלנו כראשי העמותה שישתמשו בהם כמה שיותר. האם זה משנה משהו בהליך לאישור העלאתם לוויקישיתוף ופרסומם בוויקיפדיה? ושאלה אחרונה: מה לגבי תמונה שאני עצמי צילמתי (זו שנמחקה מהערך גבעת המורה)? מה ההליך לאישורה?
לתשובותיך אודה. שבת שלום, Amikamraz - שיחה 00:27, 13 בפברואר 2015 (IST)
בשדה "שם בעל זכויות היוצרים" אנו מתכוונים לשמו של מנהל אותו ארגון המחזיק בזכויות ליצירה שאותה בחר לשחרר. רצוי לצרף לצד השם את החתימה. את ההודעה ובה האישור יש לשלוח מכתובת מייל רשמית של הארגון.
דף זה אינו המקום להכנס להסברים פרטניים לגבי קובץ ספציפי. אם ברצונך לשאול לגבי מקרה מסויים, פנה אלי בדף השיחה שלי.
לגבי תמונה שצילמת בעצמך, המקרה הוא פשוט מאוד: בתהליך ההעלאה כל שיש לעשות הוא לציין שאתה הוא בעל התמונה ושאתה בוחר לשחרר אותה לכל שימוש. העלאת הקבצים לוויקישיתוף נעשית באמצעות אשף העלאה המלווה בהסברים בעברית, וכל שעליך לעשות הוא לבחור את האפשרות המתאימה בכל שלב. חשוב לקרוא את כל הכתוב שם לגבי כל סעיף.
לגבי אי-התגובה לפנייתך הקודמת, צר לי, אולם כל העונים על הפניות פה עסוקים מידי יום במטלות נוספות בתוך ויקיפדיה, במיזמים אחרים של קרן ויקימדיה וגם מחוץ להם. לפיכך, לעיתים קורה שתשובה נכתבת רק לאחר פרק זמן מסויים. בסה"כ זמנם של כל המתנדבים פה הוא מוגבל ואם לא קיבלת תשובה זמן לא רב לאחר השארת ההודעה, אין לפרש זאת כהתעלמות.
בברכות להצלחה ולסופ"ש נעים, Ldorfmanשיחה 01:19, 13 בפברואר 2015 (IST)

תמונות מפקדים יחידת מצפ"ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך של יחידת מצפ"ן התמלא בתמונות של מפקדי יחידות המשנה. התמונות נראים כצילום מלוח קיר. האם רישיון שצויין מתאים לסוג התמונות האלה. והאם הכל בסדר מבחינת צנזורה/בטחון שדה לפרסם את התמונות האלה? McKaby - שיחה 21:54, 12 בפברואר 2015 (IST)

תודה על הפניית תשומת הלב לנושא. טיפלתי בעניין. העלאת התמונות בהחלט לא היתה תקינה שכן ספק רב אם המשתמש מחזיק בזכויות היוצרים של תמונות שצולמו בצה"ל, ע"י צה"ל. מעבר לזה, גם ללא כניסה לענייני צנזורה או שיקולי בט"ש, בהחלט לא מקובל ליצור טבלה מעין זו של כל מפקדיה של יחידה, לדורותיהם, כולל תמונות של כל אחד. אין לזה אח ורע בוויקיפדיה העברית. Ldorfmanשיחה 02:34, 15 בפברואר 2015 (IST)

שימוש+קרדיט בתמונה שהיא חצי ברשות הציבור וחצי בGFDL[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני מוציא חוברת ורוצה לשים בה את התמונה הזו מקומונז. הערות הרישיון שם הצליחו לבלבל אותי. מצד אחד זה PD, אבל מצד שני יש reproduction ויש compilation שאני לא יודע בדיוק מה הם, ויש מישהו שמשחרר אותה בGFDL. האם מותר להשתמש בה ללא תנאי או רק תחת GFDL? ולמי צריך לתת קרדיט, אם צריך בכלל? תודה. 194.90.134.226 18:01, 23 בפברואר 2015 (IST)

מישהו? :( 93.172.157.195 11:19, 27 בפברואר 2015 (IST)
"PD מתוך Wikimedia Commons, ‏The Yorck Project" יספיק פה. אין ציון של שם הצלם ולכן בקרדיט תוכל פשוט לכתוב "The Yorck Project" (במקום "צילום:..."). Ldorfmanשיחה 01:57, 6 במרץ 2015 (IST)

זכויות יוצרים על תעודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום לכם, במפגש המשפחתי האחרון מצאנו תעודות ישנות של סבא שלי ז"ל. אחת מהן היא של חברות בבונים החופשיים וזה נראה לי מעניין לסרוק אותן לוויקישיתוף. השאלה היא האם יש זכויות יוצרים על תעודות בכלל ואם כן, איך זה עובד? Chenspec - שיחה 08:34, 6 במרץ 2015 (IST)

חן, הקביעה לגבי זכויות היוצרים נעשית לפי הדין במקום הנפקת התעודה. מדובר בבונים החופשיים באיזו מדינה? Ldorfmanשיחה 11:59, 6 במרץ 2015 (IST)
נדמה לי בסקוטלנד, אבל התעודה לא אצלי כרגע - לקחו אותה לסריקה ובקרוב יהיה לי את הקובץ ואוכל לבדוק את הפרטים. Chenspec - שיחה 15:24, 6 במרץ 2015 (IST)
אכן סקוטלנד, משנת 1944. באשף ההעלאה של ויקישיתוף יש אפשרות לדברים שפורסמו לפני 1923 וזה לא מתאים... מה עושים? Chenspec - שיחה 18:11, 13 במרץ 2015 (IST)
Ldorfman אתה יודע אם יש מקבילה ל PD-Israel לסקוטלנד וממתי אפשר להשתמש בה? Chenspec - שיחה 15:21, 21 במרץ 2015 (IST)

העלאת תמונות לויקישיתוף מאתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחתית אתר זה כתוב כי היצירות הן תחת Creative Commons Attribution 3.0 United States License ובעמוד הזה של האתר, כתוב למעלה שניתן להעתיק את התמונות. האם מותר לי להעלות את היצירות ממנו לויקישיתוף? נדמה לי שגם התמונה הזו שנמצאת בויקישיתוף, היא מהאתר הזה. תודה רבה. דוג'רית - שיחה 21:05, 7 במרץ 2015 (IST)

על פניו נראה בסדר. תצייני בשדה Permission את כל הנוסח המלא של מה שכתוב בתחתית הדף (לפעמים אתרים כאלה נעלמים ואין דרך לדעת מה הנוסח המלא שהיה) ודבר נוסף את צריכה להוסיף תבנית {{LicenseReview}} מתחת לרישיון כדי שסוקר קומונס יאשר את הדברים. Geagea - שיחה 01:11, 14 במרץ 2015 (IST)
תודה רבה. דוג'רית - שיחה 15:48, 14 במרץ 2015 (IST)

האם ערך על מפעל אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם מותר לי לכתוב ערך על אדם/איש מקצוע שאני מכיר היטב?

זה לא שאלה בנושא זכויות יוצרים. דרור - שיחה 09:59, 17 במרץ 2015 (IST)


תמונה של תמונה מספר נחשבת הפרת זכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום, אם אני רוצה להעלות תמונה של אדם שצילמתי מתוך מאיזשהו ספר, זה אפשרי או שנחשב הפרת זכויות יוצרים. ואם אפשרי איך בדיוק? בתודה מראש, --Setareh1990 - שיחה 18:53, 26 במרץ 2015 (IST)

ישנה הבחנה בין תמונתו של אדם המהלך בינינו לבין אדם שאינו עוד בין החיים. אם תספק פרטים נוספים, אשמח למסור לך את התשובה הנכונה למקרה זה. Ldorfmanשיחה 01:05, 17 באפריל 2015 (IDT)
מדובר על תמונות של אנשים שאינם עוד בחיים, מספרים שהם עצמם כתבו (ב-2 המקרים). לדוגמא חביב לוי (תמונה קיימת אך לא כ"כ טובה) בנוסף גם עוד רב שכרגע את שמו אני לא זוכרת, שהיה ראש הקהילה באיראן לפני כ-100 שנה וכתב כמה ספרים. בתודה מראש --Setareh1990 - שיחה 19:39, 20 באפריל 2015 (IDT)
אם כך, כשאין לנו עדיין תמונה חופשית של נשוא הערך, ניתן להשתמש בתמונה הסרוקה מספר בהתאם לעקרון המשפטי של שימוש הוגן, לפי ההסברים בדף "ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן". לפי מה שהבנתי מהדברים, אחת מהתמונות מיועדת להחליף תמונה אחרת שיש לנו (שאינה חופשית) ושגם היא בשימוש הוגן. גם אז, מוצדק להשתמש בתמונה מהספר בתנאי שנמחק את התמונה הראשונה משרתי המיזם. Ldorfmanשיחה 15:24, 21 באפריל 2015 (IDT)

עמוד ענן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אני בטוח שהייתה התייחסות כבר לנושא, אבל לא מוצא. אז אני שואל שוב, וסליחה על החזרה: האם מותר להשתמש במפות הטופוגרפיות שבאתר עמוד ענן? תודה, קלונימוס - שיחה 23:26, 5 באפריל 2015 (IDT)

על פי האתר המפות לקוחות מהאתרים הבאים:
 • מפות טופוגרפיות © המרכז למיפוי ישראל. לא חופשי
 • מפות עירוניות בלבד: © OpenStreetMap contributors, CC-BY-SA - חופשי. במקרה הזה עדיף להיכנס לאתר OpenStreetMap ולקחת ישירת משם
 • מפות PEF: באדיבות דן ירדני - אין הודעה המשחררת אותן לחופשי לא חופשי
 • תצלום לוויין: גוגל. - לא חופשי
Geagea - שיחה 23:50, 5 באפריל 2015 (IDT)
תודה על התשובה המפורטת. חג שמח, קלונימוס - שיחה 10:28, 6 באפריל 2015 (IDT)

תמונות שואה/מחנות עקורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רציתי להעלות תמונות של חוברת ממחנות העקורים של גרמניה (עד 1948). לא ברור לי של מי הזכויות של המגזין ע"ה. והשטח היה בגרמניה באיזור האמריקאי.

ובכלל - תמונות שואה ידועות. למי הזכויות? לא מטריד אותי "לגזול" את זכויותיו של קצין האס.אס. שצילם אותם. והאם יש הבדל אם אעלה אותם לויקיפדיה או לויקישיתוף? --שפ2000 - שיחה 19:20, 15 באפריל 2015 (IDT)

פטור מזכויות כאשר...[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם עלי לקבל רשות להצגת עטיפה של ספר שמוזכר בטקסט שלידו. מדובר בספר עיוני להורים מורים מחנכים עו"סים, רופאי ילדים וכו' - הצגת העטיפה באה בעיקר כדי לעודד את הקוראים לפנות את הספר המדובר. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

זכויות יוצרים קיימות על כל יצירה מרגע שהחלה העבודה עליה. יש לכבדן תמיד. עם זאת, ניתן להציג כריכת ספר בהתאם לעקרון המשפטי של שימוש הוגן, לפי ההסברים בדף "ויקיפדיה:רישוי תמונות/שימוש הוגן". בכל מקרה, אין זה "פטור" משמירת זכויות היוצרים בידי היוצר עד להחלטה אחרת שלו או שחרור מזכויות מתוקף החוק (בתום פרק הזמן הרלוונטי). Ldorfmanשיחה 01:02, 17 באפריל 2015 (IDT)

הסתייגויות של בעל זכויות היוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעל זכויות היוצרים מסרב לשינויים בתמונה ללא תיאום איתו וכן לשימוש מסחרי ביצירה. איזה רישיון מתאים? Tuna miguel (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמה

אין רישיון מתאים. לא מעלים את התמונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:35, 3 במאי 2015 (IDT)

אשקלון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימו לב, בערך אשקלון הוכנסו תמונות רבות ללא זכויות יוצרים מועתקות מהאינטרנט. לא נמחק כבר מעל חודש מויקישיתוף. FireSky - שיחה 21:14, 16 במאי 2015 (IDT)