פומרניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקום פומרניה
מפת פומרניה

פומרניהגרמנית פומרן בפולנית פומוז'ה) הוא שמו של חבל ארץ היסטורי שנמצא כיום בפולין והיה בעבר חלק מגרמניה. היה אחד מסלעי הסכסוך בין הגרמנים לפולנים אשר הוביל למלחמת העולם השנייה. יש להבחין בינו לבין הפרובינציה בעלת השם הזהה פומרניה, המשמשת כאחת מ-16 הפרובינציות של פולין בחלוקה המנהלית התקפה במדינה החל מ-1999.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פומרניה היא חבל ארץ הנמצא לאורך חופו הדרומי של הים הבלטי. פומרניה מתאפיינת בגבעות נמוכות, חסרת מחצבים ומשאבים טבעיים. בעלת אקלים יבשתי-קריר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פומרניה נקראה על-שם שבט הפומרנים הסלאבים, אשר התנצרו במאה ה-12 בידיו של הקדוש אוטו מבמברג. בהמשך חדרו למערבהּ שבטים גרמנים שייסדו בה דוכסות עצמאית. מזרחה נשלט על ידי האבירים הטבטונים ואחר-כך נכבש על ידי הפולנים. בשנת 1648 נכבשה פומרניה על ידי שבדיה ופרוסיה שחילקו ביניהם את הארץ. בין השנים 1720 ל-1815 העבירה שבדיה את השליטה בפומרניה לידי פרוסיה שתפסה גם את השטחים שנמצאו בידי פולין. חלקה המזרחי של פומרניה היווה חלק מהמסדרון הפולני. בשנת 1939 לאחר שפולין נכבשה בידי הגרמנים סופח בחזרה החלק המזרחי לידי גרמניה. התושבים הפולנים הוגלו ורוכשם הוחרם וגרמניה שלחה אליה עשרות אלפי תושבים גרמנים. לאחר תבוסת גרמניה בשנת 1945 הוחלט בוועידת פוטסדאם שמרבית פומרניה תעבור לפולין ושהתושבים הגרמנים יוגלו לגרמניה. החלקים מפומרניה שלא סופחו לידי פולין נשארו בידי מזרח-גרמניה וכיום הם חלק מגרמניה כולה.

יהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במפקד אוכלוסין שנערך בשנת 1905 היו בפומרניה 10,000 יהודים. לאחר מלחמת העולם הראשונה ירד מספר היהודים ל-7,700. במלחמת העולם השנייה נעקרו כל הקהילות היהודיות ורוב התושבים נספו בשואה. אך כיום בפומרניה יש קהילה קטנה של כמה מאות יהודים שהיגרו אליה אחרי המלחמה.