רפורמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: מנעד של דוגמאות ספציפיות מידי או כלליות מידי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רפורמהאנגלית: reform) היא תהליך שינוי שיטתי והדרגתי של סדר חברתי (בעיקר דתי, פוליטי-מנהלי וכלכלי) ישן. נהוג להבחין בין רפורמה למהפכה: מהפכה משמעותה שינוי יסודי, מיידי ורדיקלי, ואילו רפורמה מביאה לשינוי איטי יותר והדרגתי. רפורמה יכולה לבוא בעקבות חילופי שלטון במהפכה. מקורה של המילה "רפורמה" במילה האנגלית reform, שמשמעותה תצורה או עיצוב מחדש (שינוי צורה) של דבר מה (re-formation).

רפורמה אגררית[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפורמה אגררית היא חלוקה מחדש של האדמות בין האזרחים. רפורמה כזו באה הרבה פעמים אחרי החלפת השלטון בידי בני המעמדות הנמוכים. במסגרת רפורמה כזו, עשויה להיות הלאמת אדמות או חלוקת אדמות אצולה ואדמות כנסייה לאנשים פשוטים. עשויה להיות גם חלוקה של אדמות למשפחות אנשי הצבא הכובש.

דת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפורמציה הפרוטסטנטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרפורמציה הפרוטסטנטית

בתחום הדת, התנועה הרפורמית הגדולה ביותר הייתה הרפורמציה הפרוטסטנטית. התנועה, שפעלה באירופה במאה ה-16, קראה לשינוי ערכי ומוסדי בכנסייה הקתולית, במסגרת הדת הנוצרית. בתחילת דרכה הנהיג את התנועה הנזיר האוגוסטיני הגרמני מרטין לותר. תנועת הרפורמציה הפרוטסטנטית קמה בתגובה לשחיתות בממסד הקתולי, ולמה שנתפס על ידי כחוסר גמישות הגותית. התנועה הביאה לפיצול בעולם הנוצרי וליצירתם של זרמים ומוסדות עיקריים, ביניהם הנצרות הפרוטסטנטית ותת-זרמים נוספים.

היהדות הרפורמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רפורמה ביהדות

בסוף המאה ה-18 החלה להתפתח תנועת רפורמה בקרב יהודי אירופה. התנועה התפתחה בתגובה למהפכה הצרפתית, לאמנציפציה החלקית שניתנה ליהודי אירופה וכהמשך לתהליכי החילון. תנועת הרפורמה הביאה לשינוי במנהגי הדת, באורח החיים הדתי ואף באופן שבו הדת נתפסת על ידי המאמין. התנועה ליהדות מתקדמת (או התנועה הרפורמית - יהדות מתקדמת בישראל) היא ארגון הגג של קהילות ומוסדות היהדות הרפורמית, ומאגדת תחתיה מרכז משפטי, תנועת נוער, מכינה קדם-צבאית וארגונים נוספים. על אף מאמצים רבים, התנועה הרפורמית לא קיבלה הכרה רשמית ממדינת ישראל וזאת בהתאם להסדר הסטטוס קוו.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה הצ'רטיסטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת התנועות המשמעותיות ביותר שפעלו למען רפורמה פוליטית היא התנועה הצ'רטיסטית (Chartism) בבריטניה. התנועה הצ'רטיסטית הייתה תנועת עובדים שפעלה בין השנים 1838 ו-1848, והייתה תנועת העובדים ההמונית הראשונה בעולם. הצ'רטיסטים שאפו להכניס רפורמות בשיטת הממשל בבריטניה על מנת להפוך אותה לדמוקרטית יותר. שמה של התנועה נגזר מ"הצ'רטר העממי" (אנגלית: People's Charter), הצהרת עקרונות שפורסמה בשנת 1838 והעלתה את הדרישות הבאות:

  1. מתן זכויות הצבעה אוניברסליות לזכרים;
  2. התקנת שיטת הצבעה חשאית;
  3. ביטול דרישות הרכוש מחברי פרלמנט;
  4. תשלום משכורת לחברי פרלמנט (כך שעניים יוכלו להיות חברי פרלמנט);
  5. אזורי בחירה בגודל שווה;
  6. בחירות שנתיות לפרלמנט.

על אף שהתנועה הצ'רטיסטית לא הובילה באופן ישיר ליצירתם של רפורמיות פוליטיות, היא הייתה תקדים רב משמעות ופתחה פתח שאיפשר לארגונים ואינדיבידואלים שבאו אחריה להיאבק למען רפורמות.

רפורמות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים משרי החינוך של מדינת ישראל הכריזו על רפורמות נרחבות, שבסופו של דבר יושמו באופן חלקי.

בשנת 2009 נערכה בישראל רפורמה במערכת ההוצאה לפועל שכללה עריכת שינויים נרחבים בחוק ההוצאה לפועל, ביטול זמני של צווי המאסר נגד חייבים והכנסת הגבלות מסוגים חדשים.

בשנת 2010 קידמה הממשלה הצעת רפורמה בחוק התכנון והבנייה, שמטרתה לקצר את הליכי האישור של תוכניות בניה. הצעת הרפורמה ספגה ביקורת רבה מצד ארגוני איכות הסביבה בישראל, אשר סברו כי היא הועברה במחטף וכי הפעלתה תביא להשלכות קשות על הסביבה.‏[1]

בשנת 2011 קיבלה הממשלה החלטה מספר 3993 על רפורמה בניהול ההון האנושי בשירות המדינה ראה קישורים להודעות נציבות שירות המדינה בנושא זה [1] [2] [3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]