תד אריסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

תאודור (תד) אריסוןאנגלית: Ted Arison;‏ 24 בפברואר 1924 - 1 באוקטובר 1999) היה איש עסקים ישראלי-אמריקאי, בבעלותו היו חברת האוניות Carnival Cruise Lines וקבוצת הכדורסל מיאמי היט מליגת ה-NBA.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריסון נולד בתל אביב. אביו, מאיר אריסון, נולד בזכרון יעקב. בתחילת שנות העשרים עברה משפחת אריסון לתל אביב. אריסון הוא בוגר הגימנסיה הרצליה בתל אביב. למד אדריכלות באוניברסיטה האמריקנית בביירות, אך הפסיק את לימודיו בטרם סיים את שנתו הראשונה והצטרף לבריגדה היהודית בצבא הבריטי, שבשורותיה לחם באיטליה ובגרמניה. במלחמת השחרור שירת בצה"ל, השתתף יחד עם חטיבה 7 בקרבות לטרון ובקרבות נוספים והשתחרר בדרגת סגן אלוף.

עם שחרורו נסע עם משפחתו לארצות הברית והשתלב בעולם העסקים. אריסון קבע את מושבו במיאמי שבפלורידה וצבר עושר רב בתחום שיט התענוגות באוניות שעשועים. ב-1972 הקים את חברת שייט התענוגות "קרניבל קרוז ליינס", שנחשבת למובילה בתחומה בעולם. בשל הצלחתו הפך אריסון לאחד היהודים העשירים בעולם.

אריסון הקים את הקרן הלאומית לקידום האמנויות, המעניקה מלגות ופרסים בתחום האמנות, וייסד את הסימפוניה העולמית החדשה. ב-1988 הביא אריסון למיאמי קבוצת NBA חדשה, "מיאמי היט". הוא ייסד את קרן אריסון בארצות הברית, התורמת בתחומי החינוך, הבריאות, המחקר והאמנויות.

ב-1990 חזר אריסון לישראל והפך לאחד מגדולי הנדבנים במדינה. הוא תרם כספים רבים להקמת בתי חולים ומוסדות צדקה. תרומתו הגדולה ביותר היא למרכז הרפואי תל אביב. המבנה המרכזי במרכז-הרפואי הוא מגדל האשפוז ע"ש תד אריסון, שהוא המשוכלל והמודרני בישראל. המגדל נבנה בתרומתם של תד אריסון ובתו, שרי אריסון. המגדל, המתנשא לגובה של 13 קומות, כולל 8 קומות אשפוז, קומה טכנית, קומת ספרייה ומנחת מסוקים. באותה שנה גם הקים את זרוע הפעילות הראשית שלו בישראל, חברת אריסון השקעות. כמו כן, העביר את השליטה והניהול בחברת השיט קרניבל לבנו מיקי אריסון.

ב-1992 דורג תד במקום ה-8 ברשימת עשירי העולם של העיתון הכלכלי Forbes, והיה בכך לישראלי הראשון שהופיע ברשימה‏[1]. ב-1997 רכשה חברת אריסון השקעות ממדינת ישראל 43% ממניות בנק הפועלים, הבנק הגדול בישראל, אשר הקנו לה שליטה בבנק. תמורת מניות אלה שילמה אריסון השקעות כ-1.37 מיליארד דולרים (כ-4.8 מיליארד שקלים באותה העת). (עסקה אשר שיקפה מחיר של 11.2 מיליארד שקלים לבנק) מהסתדרות העובדים רכש את חברת שיכון ובינוי, שכללה גם את שיכון עובדים וסולל בונה[2]. תד המשיך להופיע ברשימה לשארית חייו‏[3].

לאריסון היו אחזקות נוספות בחברת התקשורת יורוקום, חברת הצבעים ניר לט וחברות רבות נוספות.

אריסון היה נשוי למינה אריסון ולאחר מכן ללין אריסון.

תד אריסון נפטר ב-1 באוקטובר 1999 בישראל. הוא נקבר בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

ילדיו הם מיקי אריסון, המתגורר בארצות הברית, ושולט בחברת "קרניבל קרוז ליינס" ובקבוצה "מיאמי היט", ושרי אריסון, בעלת השליטה בנכסים בישראל ובעיקר בבנק הפועלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]