תפוז אנשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו האתר על הבניין בו שכנה בעבר חברת תפוז אנשים ברחוב בן-גוריון 30 ברמת גן

תפוז אנשים הוא אתר אינטרנט ישראלי, הכולל פורטל, בלוגים, פורומים, קומונות ואתר שיתוף סרטוני וידאו - Flix . משנת 2013, האתר בבעלות קבוצת קו מנחה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1996 הוקם אתר האינטרנט תפוז אנשים על ידי חברת אשנב לאינטרנט של האחים עופר ושי גיסין. תחילתו הייתה כאינדקס אתרי אינטרנט בעברית בלבד. לקראת סוף שנת 1998 נמכר חלק מהאתר לחברת זן מדיה בבעלותם של גלעד בימן וניר לוטן בהשקעה של 70 אלף דולר אמריקאי.

בשנת 1999 השלימה חברת זן מדיה את רכישת הבעלות בהשקעה נוספת של 400 אלף דולר ובהמשך נכנסו להשקעה בתפוז קבוצת מבטח שמיר וקבוצת סמוראי. בעלי קבוצת "תפוז", ניר לוטן וגילי בימן תכננו להנפיק את האתר בבורסה לפי שווי של 50 מיליון דולר, ודחו הצעה של חברת סלקום לרכוש את האתר תמורת 28 מיליון דולר.

משרדי החברה מוקמו אז בווילה בסביון וגררו חשיפה רבה בעיתונות כסמל לבועת האינטרנט דאז. ההנפקה לא יצאה לפועל והאתר ובעליו נקלעו לקשיים כספיים. לאחר משא ומתן של כחצי שנה נמכר האתר לאיש העסקים אילן בן דב, מנכ"ל קבוצת סאני. קום, בסכום של 450 אלף דולר. תוכניתו של בן דב הייתה לשלב את תפוז ביצירת יישומים ותוכן למיזם התוכן הסלולרי של סאני ופלאפון – "גו-נקסט".

ביולי 1999 תפוז קמה מחדש על ידי סאניקום כאשר רכשה אותה במצבה הקשה והפכה את תפוז מאינדקס אתרים לאתר קהילתי מצליח ואף זכה לשם החדש "תפוז אנשים". לאינדקס זה, שחלקו הגדול לקוח מהפורטל "אחלה פורטל ישראל" (היה בעבר פורטל של חברת סאניקום שהתחרה בתפוז), היה חסות מצד חברת מעריב (עיתון) וכיום הוא הפך יותר לחיפוש החדש של תפוז אנשים בשיתוף גוגל (מלווה בקישורים ממומנים). עם זאת, נכון ל- 2009, ניתן לחפש באינדקס.

בתחילת שנת 2000 החליטו ב"תפוז" להתמקד בתחום הקהילות והפורומים ולהמעיט ביצירת תוכן עצמי, כפי שתיאר זאת גיא אליאב במאמר לכבוד עשור שנים לאינטרנט:

Cquote2.svg

פנה מנהל השיווק של תפוז ערן גפן אז ילד בן 24 ואמר לי שהבין שאין לנו עתיד ביצירת תוכן עצמאי"

Cquote3.svg

. ואכן, אליאב וגפן החלו לקדם את הצ'אט של תפוז בקמפיין "דובשנית", ובמקביל לו החלו לפרסם הודעות מהפורומים בעמוד הראשי ולתת להן יחס של תוכן לכל דבר.

iCity (הקהילה המקוונת העברית הראשונה בתלת מימד, שכללה הדמיית מקומות אמיתיים) הועלתה בגרסת בטא ראשונה ב- 27.08.2000. תקופת בטא 1 נמשכה כחודש ולאחריה נמחק כל בסיס הנתונים והחלה בטא 2, ב- 24.11.2000. פלטפורמת הקהילה פותחה על ידי חברת Blaxxun הגרמנית ועולמות התלת מימד נבנו על ידי חברת eSpaces. לבסוף קהילה זו נסגרה ב24.3.2008 בגלל בעיות בחוסר התקציב, באגים מרובים וחוסר רווחיות. ICITY בחלק הקהילתי ניהלה שירלי בן דב (גרושתו של אילן בן דב ועובדת בסאניקום) ובחלק הטכני ניהל אורן לוי.

בתחילת שנת 2001 החל איחוד האתרים וואלה!-IOL ואליאב צירף לשורותיו את מנהלות הפורומים של IOL שפוטרו, נטע זילברג (מנהלת תחום הקהילות בתפוז עד לא מכבר) ונורית גזית (מנהלת הקהילות בגו-נקסט) דאז. תפוז החלו בשיפור מערכות הפורומים , ואף היו הראשונים לאפשר צפייה בהודעות באותו עמוד מבלי לעבור לעמוד אחר, אופציה שכיום הועתקה למרבית הפורומים בישראל.

בתחילת שנת 2001 במקביל לאתר וואלה! ו-IOL שהתאחדו גם אתר האינטרנט תפוז התאחד עם פורטל האינטרנט "אחלה פורטל לישראל" או בשמו המקוצר "אחלה", שהיה בבעלות חברת סאני. קום. כיום פורטל אחלה כבר אינו קיים, אך האינדקס והפורטל "הוועד האולימפי בישראל" שהיה בו, הועברו לתוך אתר תפוז ועדיין פעילים. גם העיר הווירטואלית בתלת מימד iCity הוכנסה אל תוך אתר תפוז עם המיזוג אך נסגרה ב-2008. באפריל 2014 icity נפתח מחדש, כאתר עצמאי.

לקראת סוף שנת 2002 היה תפוז הפורטל הראשון שדיווח על מעבר לרווח תפעולי. בהמשך שונה שם האתר מ"תפוז" ל"תפוז אנשים", לדברי בעליו, כדי להדגיש את עצם היות הגולשים מרכז האתר.

ביולי 2003 השיקו בתפוז את מערכת הבלוגיה, שירות המאפשר לפתוח בלוג אישי באתר תפוז.

בינואר 2004 העלו ב"תפוז" את שירות "בלוג TV" שאפשר לכל גולש לשדר תוכנית שידור משלו. השירות גרר חשיפה תקשורתית רבה, בעיקר בזכות שידורי הסקס, הכדורגל (בחסות ספורט 5) והחשיפות האישיות של הגולשים ששידרו. במקביל לבלוג TV שהושק, הושק גם Chat TV. במאי 2004 הושק שירות "תפוז קומונות" בשיתוף עם חברת "פרטנר תקשורת", שמאפשר לגולשים לפתוח קומונה (פורום קהילתי קטן בניהול המשתמש) משלהם.

ביולי 2005 עברה מערכת הבלוגים שדרוג מאסיבי. המערכת כונתה מעתה הבלוגיה ונבנה עבורה פורטל דינאמי במטרה להתחרות ב"ישראבלוג", קהילת הבלוגים הוותיקה. אחת האפשרויות שהוצעה בתפוז היא העברת הבלוג מישראבלוג לתפוז, אפשרות שגררה תגובה חריפה וחסימת האפשרות מצד נענע, שבבעלותה אתר "ישראבלוג".

בספטמבר 2005 תפוז רכשו שליש מחברת GET IT שכיום היא חברת הבת שלה. בסוף 2004 הועלתה בפעם השלישית האפשרות של הנפקת תפוז בבורסה, אך בסופו של דבר ההנפקה לא יצאה לפועל. האתר הונפק בבורסת תל אביב רק במרץ 2006 ומניותיה נשלטו בעבר על ידי קבוצת סאני אלקטרוניקה שבבעלות איש העסקים אילן בן-דב.

ביולי 2006, השיקה תפוז את אתר קטעי הווידאו "FLIX. האתר מאפשר לגולשים להעלות קטעי וידאו ולנהל מאגר סרטונים הניתנים לצפייה, תגובה ודירוג על ידי שאר הגולשים. הקטעים מנוהלים באתר על ידי תגיות המתארות את נושא הסרט. לאחר כשלושה חודשים מיום השקתו הכיל האתר למעלה מ-12,000 קטעי וידאו.

באוקטובר 2006 התעוררה סערה בקרב חברי הקהילות בתפוז בגלל שינוי בתקנון. גל המחאות גרם להנהלת הפורומים לצאת בהבהרה כי גם בעתיד לא ייפגעו זכויות היוצרים של הגולשים בפורומים, וכי התקנון החדש נוגע בעיקר לזכותו של אתר "תפוז אנשים" למכור תוכני בלוג TV ובלוגים.

בפברואר 2007 תפוז היו הראשונים בעולם הבלוגים הישראלי שהציעו תשלום לבלוגרים בעבור כמות צפיות ברשומות והבלוג עצמו. מודל התשלום מתבסס על כמות הצפיות בבלוג (נכון לתחילת השירות, 8 ש"ח לכל 1000 צפיות).

ביולי 2008 תפוז השיקו את מערכת הפורומים החדשים. באוקטובר 2008 השיקו בתפוז את שירות העולמות החדשים (פרופיל משתמש באתר תפוז) עם אפשרויות של עדכונים, הוספת חברים ועוד. לקראת תחילת חודש מאי 2009 תפוז השיקו את דף הבית החדש ודפי משנה

בספטמבר 2013 נמכרה פעילות האינטרנט של תפוז אנשים לחברת קו מנחה בסכום של 4.3 מיליון ש"ח, והחברה הבורסאית שבעבר החזיקה באתר שינתה את שמה ליוזר טרנד בע"מ.

לוגו ישן של האתר

פורומים וקומונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-11 באפריל 2013 קיימים בתפוז כ-1,200 פורומים ממגוון אשכולות וסוגים. מנהלי הפורומים הינם גולשים מתנדבים, מעל גיל 16 הנבחרים על ידי תפוז. הפורומים של תפוז נפתחים רק לאחר שהוכחה דרישה ופעילות לנושא מסוים.

מכיוון שלא כל אחד יכול לפתוח ולנהל פורום - תפוז פתחה אופציה לפורום אישי שאפשר לפתוח ללא ההליך המלא המכונה "קומונה". כל גולש בתפוז זכאי לפתוח באמצעות חשבון המשתמש שלו קומונה משלו שהוא יכול לעשות בה כרצונו. המשתמש רשאי לקבוע את הנושא ולנהל את התוכן ואת המתרחש בה.

לקראת סוף שנת 2009, תפוז לקחה על עצמה לנהל את הפורומים הרשמיים של אתר Mako, בבעלות זכיינית הטלוויזיה קשת.

נכון ליולי 2012 פורום תפוז הוא הפורום הנצפה ביותר בישראל.

תפוז היכרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר לתפוז אנשים היו שלושה אתרי היכרויות, אך כיום (2009) אין ברשותה אתרי הכרויות כלשהם. אתר היכריות הראשון שלה היה בשם Duet בשיתוף אתר נוסף (גלסופט בע"מ). לאתר היה פורום וצ'אט. האתר הזה נסגר ונפתח במקומו אתר אחר בשם Dating. בין החידושים של האתר היו הכריות טלפוניות בה כל חבר באתר קיבל תא קולי אישי מוגן בסיסמה להשארת הודעות.

לאחר מכן השיקה תפוז את אתר ההכריות "כפיות". בנוסף לכך כפיות סיפק לערוץ 2 זוגות רווקים לצורך תוכנית חדשה בשם "מבחן הזוגיות" ושילם עבור החסות, במקביל לתוכנית נפתח על כך פורום בתפוז. אתר התוכנית היה בחסות חברת בזק. עם השנים תפוז מכרה את חלקה באתר כפיות וכיום אין לה שום חלק בו.

הבלוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבלוגיה היא מערכת הבלוגים של "תפוז". היא מהגדולות במערכות הבלוגים הישראליות. מערכת הבלוגים של תפוז קמה ביולי 2003, ובראשיתה הייתה פשוטה יחסית. מערכת הבלוגים התפתחה וביולי 2005 הושקה תחת שם חדש: "הבלוגיה". עד יולי 2007 התפרסמו בבלוגיה כמיליון רשומות ורשומים בה עשרות אלפי בלוגים.

בפברואר 2007 הכריזו בעלי האתר תפוז על תקדים בעולם הבלוגים בישראל: תשלום לבלוגרים עבור רשומות (פוסט, תוכן) שהם מפרסמים (8 ש"ח עבור 1,000 צפיות), כלומר על הרווח שהם יוצרים לבעלי האתר דרך הפרסומות שמופיעות בבלוג ובתפוז כולו. את הכסף יוכלו לקבל הבלוגרים כאשר כבר צברו לפחות 80 ש"ח - כלומר כעשרת אלפים צפיות ומעלה. החל מה-1 באפריל 2012, התשלום שונה ל 6 ש"ח עבור 1,000 צפיות.

ב-2009 הכריזה הנהלת הבלוגיה בתפוז כי הבלוגיה צפוי לעבור שינויים. שינויים אלה יכללו שינוי מראו הגרפי של הבלוג, שינוי פני דף הנהלת הבלוג וגם אפשרויות חדשות כמו: הוספת סקריפטים ב-HTML (לא כולל JavaScript מסיבות אבטחה שונות).

בעבר היה לחברת פרטנר תקשורת מפעילת המותג Orange time , חסות על מספר בלוגים בבלוגיה של תפוז אנשים עם פרסומת למותג זה.

BlogTV[עריכת קוד מקור | עריכה]

BlogTV הוקם בשנת 2004 והיה בלוג ששילב צ'אט, מצלמה ומיקרופון, בו המשדר ניהל חדר תוכן משלו בעזרת המצלמה, בטכנולוגיית אדובי פלאש, תוך כדי דיבור עם הגולשים בחדר. גם אורחים בחדר יכלו להפעיל את מצלמתם, באישור מנהל החדר.

בלוגTV מבוגרים שודר בשעות 22:00 - 06:00 ושודרו בו תכנים מיניים, חלקם בוטים. הכניסה לבלוגTV מבוגרים הותרה מגיל 18 ומעלה.

באמצע שנת 2011 נסגר בלוגTV הישראלי, כאשר משתמשיו בחלקם עברו ל-BlogTV העולמי. בלוגTV מבוגרים המשיך בפעילותו.

ביוני 2007 הוקם BlogTV העולמי בייסודו של אורן לוי שכיהן כמנכ"ל החברה (לפני שייסד את בלוגTV העולמי עבד כCTO בתפוז אנשים).

במרץ 2013 נרכשה BlogTV על ידי חברת YouNow האמריקאי. שבועיים לאחר מכן נסגר האתר. סכום הרכישה לא נמסר.

FLiX[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו האתר

פליקס (אנגלית: FLiX) הוא אתר שיתוף וידאו של אתר תפוז אנשים. האתר החל כמעין גרסה ישראלית ל-YouTube, ואחר כך המשיך והתפתח ונוספו בו פינות, ערוצים, מצעדים ותחרויות נושאות פרסים כספיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]