אברהם חפוטא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אברהם חפוטא

הרב אברהם חפוטא (נולד בתרצ"ד, 1934), היה ראש ישיבת הרמב"ם בתל אביב, וכיום מכהן כראש כולל "מדרש רמב"ם" בפתח תקווה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד במרקש שבמרוקו לרב יאיר חפוטא, בן לשושלת רבנים. אביו היה ראש השוחטים בעיר מרקש שבמרוקו וכיהן כספרא דדיינא בבית הדין של הרב משה זריהן ונתבקש אף לכהן כדיין מן המניין אך בחר לעלות לארץ ישראל. לאחר עלייתו לישראל, בשנת ה'תש"ט (1949), מונה לרב הראשי של באר יעקב.

בגיל 14 נלקח על ידי הרב אברהם קלמנוביץ, יחד עם מספר נערים מצטיינים נוספים, ללמוד בישיבת מיר שבארצות הברית.[1] בכניסתו לישיבה נבחן על חמישים דפי גמרא מילה במילה, ושם קיבל את הכינוי העילוי ממרקש. באותה תקופה נתוודע לרב אליהו אליעזר דסלר, ששהה אז בניו יורק. לאחר זמן קצר עלה לישראל ולמד בישיבת פוניבז'. לאחר מכן למד תקופה קצרה בישיבת פורת יוסף, שם הוסמך לרבנות על ידי הרב עזרא עטייה. בהמשך עבר לישיבת באר יעקב, שם למד חמש שנים, עד שנתבקש לשמש כראש ישיבת הרמב"ם על פי עצת החזון איש.

הרב חפוטא כיהן כעשרים ושמונה שנה כראש ישיבת הרמב"ם בתל אביב. בשנות ה-80 הקים עם בחירי תלמידיו אברכים ומגידי שיעורים את בית המדרש "מדרש הרמב"ם" בפתח תקוה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב חפוטא נשוי לאביבה, בתו של הרב שמעון הכהן (ממקובלי ישיבת בית אל בירושלים). בנו הרב שלמה חפוטא הוא ר"מ בישיבת שבות יעקב, שבראשה עומד חתנו הרב יצחק מניר. בנו הרב משה יעקב חפוטא הוא רב קהילת דעת תורה בקליפורניה ומחבר ספר שו"ת "שפתי דעת". חתנו הוא הרב משה פינטו, ראש ישיבת פאר משה בפתח תקווה ורב שכונות צפון פתח תקוה, מחבר ספר "אמרי שפר". גם חתנו הרב אברהם שטרית מכהן כרב שכונה בפתח תקווה.

משנתו הלימודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאור מספר שיטות הלימוד אליהן נחשף, הרב חפוטא משלב בין דרכי לימוד בתלמוד השונות: בין שיטת הלימוד המערבית כפי שלמדו בישיבות במרוקו ותוניס לבין שיטת הלימוד כפי שלמדו באירופה ואף לדרך הלימוד של הגליציאנים. הרב חפוטא משלב בין שיטות אלו בתוספת חידושים משלו. מצד אחד מדגיש את העיון הספרדי שיורד לעומק הפשט ומאידך מצדד גם בפילפול האשכנזי.

שיטתו ההלכתית של הרב חפוטא מסתמכת בעיקר על מקורות מהגמרא ומהראשונים, בניגוד לשיטה המקובלת הנסמכת בעיקר על ספרי אחרונים.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההדרות ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבד מכתיבת ספרים עסק גם בההדרת ספרים:

  • נבחר מכסף - חוץ מההדרה הוסיף הערות על כל הספר מזקנו רבי יאשיהו פינטו.
  • עיני אברהם לרבי אברהם צפיג
  • גדולת מרדכי לרבי מרדכי קורקוס ממראקש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אברהם חפוטא בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על תופעה זו ראו: לופו יעקב, ש"ס דליטא: ההשתלטות הליטאית על בני תורה ממרוקו. תל אביב, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2004