אות הערכה מטעם הרמטכ"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אות הערכה מטעם הרמטכ"ל
IDF Chief Of Staff Medal of Appreciation.png
אות הערכה מטעם הרמטכ"ל
Chief of Staff Medal of Appreciation - ISRAEL.svg
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
סוג עיטור צבאי
המעניק ראש המטה הכללי של צבא הגנה לישראל
למען "על מעשה בעל חשיבות עליונה שעשה אותו אדם, במישרין או בעקיפין, לחיזוקו של צה"ל, ואשר יש בו כדי לקדם באופן ניכר את ביטחון המדינה"
זכאות חיילים ואזרחים, לרבות אזרחים זרים
סטטוס פעיל
נוסד 26 באפריל 1981
הענקות
הוענק לראשונה 2000
הוענק לאחרונה 9 במאי 2018 (נכון ל-2018)
סה"כ הוענקו 12
הוענקו לאחר המוות 4
הענקות מובדלות 7
הענקות קבוצתיות 2
אות ההערכה מטעם הרמטכ"ל שהוענק לאילן רמון
האות שהוענק ליו"ר המטות המשולבים של ארצות הברית, ג'וזף דנפורד

אות הערכה מטעם הרמטכ"ל הוא עיטור של צה"ל המוענק על ידי הרמטכ"ל לאדם שתרם באופן ניכר לחיזוקו של צה"ל וביטחון מדינת ישראל.

הכללים למתן האות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך פקודת המטכ"ל המתייחסת לאות ההערכה:

אות הערכה מטעם הרמטכ"ל ניתן בהתאם להחלטת ממשלה 589 (סט/35) מיום 26 באפריל 1981 וועדת השרים לענייני סמלים וטקסים 35-60 מיום 31 במרץ 1981: "הרמטכ"ל רשאי להעניק לאדם אות הערכה, כביטוי סמלי של הוקרה על מעשה בעל חשיבות עליונה שעשה אותו אדם, במישרין או בעקיפין, לחיזוקו של צה"ל, ואשר יש בו כדי לקדם באופן ניכר את ביטחון המדינה".

אות הערכה, כאמור, יכול להינתן לאזרח מדינת ישראל, לאזרח של מדינה זרה או לאיש צבא של מדינה זרה, ואם אין הוא בחיים - לשאר בשרו. החלטתו של הרמטכ"ל להעניק אות הערכה תהא מבוססת על המלצת ועדת המטה הכללי (להלן: "הוועדה המטכ"לית") לעיטורים ולציונים לשבח.

החלטה להעניק אות הערכה מתואמת בעוד מועד עם מי שנקבע כזכאי לקבלו, כדי לקבל את הסכמתו לכך, ואם הוא אזרח של מדינה זרה - כדי להשיג את האישור הדרוש לשם כך משלטונות מדינתו, אם האישור דרוש. פרסום דבר הענקתו של אות ההערכה יישקל בכל מקרה בהתחשב בנסיבות ובהתאם לזהותו של מקבל האות.

מי שקיבל אות הערכה רשאי לעונדו בכל עת. מי שקיבל אות הערכה ושוהה ביום העצמאות בישראל, מוזמן לטקס פתיחת חגיגות יום העצמאות בהר הרצל, ואם הוא שוהה באותה שעה מחוץ לישראל - יוזמן לקבלת הפנים לרגל יום העצמאות, הנערכת מטעם הנספח הצבאי או שגריר ישראל באותה מדינה.

תיאור האות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אות ההערכה מורכב מפארה וסרט. הפארה עגולה ועשויה מתכת בצבע כסף, שבחזיתה מופיע מגן דוד עם ענף זית וחרב משמאלו וצידה האחורי ריק. הסרט, עליו תלויה הפארה, עשוי מאריג בצבעי תכלת ולבן המסמלים את דגל ישראל.

לאות מצורפת תעודה בעברית המפרטת את המעשה עבורו זכה המקבל באות.

אות ההערכה ייענד מעל הדש השמאלי של חולצת המדים או על חולצה אזרחית. במקרה והאות ניתן ליחידה הוא מוענק כסרט המחובר לדגל או נס היחידה.

מקבלי האות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]