אחוזת דוברובין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אחוזת דוברובין הייתה אחת החוות החקלאית הראשונות בעמק החולה. כיום פועל במקום מוזיאון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1895 הגה הברון רוטשילד תוכנית מיוחדת לבניית חמישה משקים משוכללים בסמוך ליסוד המעלה, כדוגמת החוות הפועלות בצרפת. על-פי תוכניתו, במרכז כל חווה יהיו בית מגורים, רפת ובאר. מסביב לחווה שתלו פרדס, כרם, גן ירק, שדות תבואה ועוד. חווה כזו נבנתה עבור משפחת גרף. לאחר עזיבת משפחת גרף את המקום, עברה אליה משפחת אייזנברג, מראשוני המתיישבים בייסוד המעלה. הריחוק מהמושבה והקרבה לביצת החולה הרחיקו את האיכרים שניסו לחיות בחווה. בשנת 1909 רכש אנדריי דוברובין את החווה והתיישב באזור עם משפחתו.

דוברובין היה בן למשפחת איכרים רוסים מאזור הוולגה. הוא ובני משפחתו עזבו את העיר אסטרחן שברוסיה והתיישבו ביבנאל (אז "בית גן") שבגליל התחתון. דוברובין ומשפחתו היו "סובותניקים" - רוסים נוצרים שאימצו לעצמם מנהגים יהודיים כגון שמירת השבת (ומן המילה "סובותה" - שבת, שמם). לאחר שהתגייר, המיר אנדריי את שמו ל"יואב" ואשתו קיבלה את השם "רחל".

בשנת 1909 רכש דוברובין את החווה החקלאית סמוך ליסוד המעלה, על קרקע בגודל של 650 דונם. היא שכנה בסמוך לאזור מוכה ביצות. לאחר שכמה מבני משפחתו חלו במלריה, שניים מהבנים ושני נכדים מתו כתוצאה מהמחלה, עברה המשפחה לראש פינה. רק יצחק, הבן הבכור, נותר במקום, על-מנת לשמור על מבני החווה, הפרדסים והמטעים. ברבות הימים, זכה דוברובין פרסים רבים על פועליו והישגיו בחקלאות. הוא נפטר בגיל 104.

בשנת 1968, משהזדקן והגיע זמנו לעזוב את האחוזה המשפחתית, הורישו יצחק דוברובין ויעקב דוברובין (נכדו של יואב דוברובין, בנו של אפרים דוברובין - בן הזקונים) את החווה לקרן קיימת לישראל.

הקמת המוזיאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

על-מנת לספר את תולדות המושבה יסוד המעלה וסיפור משפחת דוברובין, וכן כדי להנחיל את מורשת ההתיישבות בעמק החולה, הוקמה בשנת 1982, ביוזמת המועצה המקומית יסוד המעלה, "העמותה לשחזור אחוזת דוברובין". לאחר תהליך שנמשך כארבע שנים של שימור, שחזור ושיקום האחוזה, הוסבה האחוזה למוזיאון המנציח את סיפורה של משפחת דוברובין ומשחזר את חיי היום יום של החלוצים הראשונים. האתר נפתח לקהל ב-1986 ומוצגים בו חפצים אישיים ומסמכים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 33°3′43.65″N 35°35′57.05″E / 33.0621250°N 35.5991806°E / 33.0621250; 35.5991806