אחמד ע'נדור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית

אחמד נאג'י אל-ע'נדור (מכונה "אבו אנס") הוא מפקד הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, בצפון רצועת עזה. נולד בשנת 1967, מתגורר בעיר עזה. מוצא משפחתו מיפו[דרוש מקור]. עם סיום פינוי היישובים הישראליים מרצועת עזה במסגרת ההתנתקות בשנת 2005, החמאס חשף בתקשורת את האישים המאיישים את שרשרת הפיקוד העליונה שלו ברצועת עזה. בחשיפה זו כונה אחמד רנדור בתואר "מפקד צפון רצועת עזה"[1].

מפקדי החטיבות הנוספות של החמאס ברצועת עזה הם: ראא'ד סעד (מפקד חטיבת העיר עזה), אימן נופל (מפקד חטיבת מחנות המרכז, נעצר במצרים בשנת 2008 ונכלא. בתחילת שנת 2011, במסגרת אירועי "יום הזעם" ברח מהכלא המצרי וחזר לרצועת עזה[2]), מוחמד סנואר (מפקד חטיבת ח'אן יונס), ראאד אל-עטאר (מפקד חטיבת רפיח), ומוחמד אבו שמאלה (מפקד חטיבת דרום הרצועה ואזור רפיח). עד חיסולו על ידי ישראל היו כלל מפקדי החטיבות כפופים לאחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בפועל ואחראי על חטיבה נוספת בעיר עזה.

אחמד ע'נדור היה פעיל בזרוע הצבאית של החמאס באינתיפדה הראשונה. ריצה עונש מאסר בישראל בשנים 1988-1994. היה כלוא ברשות הפלסטינית חמש שנים. באינתיפאדה השנייה, שימש עוזרו של עדנאן אל-רול, מהנדס החמאס ברצועת עזה ויד ימינו של מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של החמאס. לאחר חיסול אל-רול באוקטובר 2004, כחלק מהשינויים בצמרת החמאס, הוא מונה למפקד צפון רצועת עזה. היה יד ימינו של אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס וכיום הוא נחשב מספר 2 בהנהגה הצבאית של החמאס. ביחד עם ג'עברי ייצג את הפלג הניצי בהנהגת החמאס, שהתנגד להסכם מכה ולרגיעה עם הפת"ח. עודד את פעילי החמאס בהתקפות צבאיות על אנשי פתח, שעמם נותר חשבון דמים פתוח מחודשי מלחמת האחים ברצועה, והיה בעד חידוש בהדרגה של הפיגועים נגד ישראל. ע'נדור היה מהיוזמים של כיבוש הרצועה על ידי החמאס בשנת 2006. שמו נקשר גם לחטיפת החייל גלעד שליט. ע'נדור משמש כסמכות לאישור פיגועים עבור אנשי ועדות ההתנגדות העממית. הוא ואנשיו עומדים בקשר הדוק ומתמשך עם מוחמד דרמוש, ראש ועדות ההתנגדות העממיות, והוא מכוון את פעילותם.

ב-15 בפברואר 2003, היה האחראי לתקרית הטנק ולהתקלות עם חיילי צה"ל ליד היישוב דוגית שבה נהרגו 4 חיילים, יומיים לאחר מכן נהרס ביתו על ידי כוחות צה"ל[3].

ב-23 ביולי 2005, בזמן מצעד צבאי של החמאס שדנדור היה אחראי עליו במחנה הפליטים ג'בליה בצפון רצועת עזה, ע'נדור ניצל מהתפוצצות אדירה שהרגה 19 פלסטינים. החמאס טען כי היה זה ניסיון התנקשות ישראלי, אולם ישראל טוענת כי הפיצוץ נגרם מהתפוצצות של טילי קסאם.

ב-12 ביולי 2006, כשל ניסיון סיכול ממוקד בו, ביחד עם בכירים נוספים של הזרוע הצבאית של החמאס. הוא נפצע קל בלבד[4].

ב-14 באפריל 2006, היה אחראי על שליחת חוליה מג'בליה ברצועת עזה דרך סיני לישראל ומשם ליהודה ושומרון, להקים שם תשתית טרור[5].

במאי 2007 סירב להוראת אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס להפסיק את ירי הקאסמים לישראל[6].

ב-13 יוני 2008, בזמן שאחמד ע'נדור נועד בביתו של אחמד חמודה, מפקד גדודי עז א-דין אל קסאם בבית להיא, עם בכירים בארגון החמאס, הרעיד פיצוץ אדיר את השכונה וממנו נהרגו 9 פלסטינים. תחילה טענו הפלסטינים כי ע'נדור היה יעד לחיסול, אולם לאחר מכן הסתבר שמדובר ב"תאונת עבודה" ונטען כי הפיצוץ נגרם בניסיון לתכנן פיגוע איכותי כנגד ישראל.[דרוש מקור]

ב-8 באוגוסט 2018 נהרג בנו עלי ע'נדור, שאף הוא פעיל בחמאס, מסיכול ממוקד של צה"ל . בתגובה לכך החל החמאס בירי ארטילרי כבד על שדרות וישובי מערב הנגב בכל הלילה שבין 8-9 באוגוסט 2018.


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]