אן בוליין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקנה של אן בוליין

אן בוליין (Anne Boleyn; ‏1501 או 1507 - 19 במאי 1536) היא אשתו השנייה של הנרי השמיני, ואמה של אליזבת הראשונה, מלכת אנגליה. כמעט מיד לאחר נישואיהם סר חינה בעיני הנרי, ושלוש שנים לאחר מכן היא הוצאה להורג באשמת ניאוף.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוליין נולדה לסר תומאס בוליין ולאשתו, ליידי אליזבת' הווארד, בתו של דוכס נורפוק השני. ב-1519 מונה אביה לשגריר בצרפת והיא התלוותה אליו לשם ונכנסה לשירותה של קלוד מלכת צרפת, אשתו של פרנסואה הראשון. היא נשארה בחצר המלוכה הצרפתית, והשלימה את לימודיה בשפה הצרפתית, התרבות ומנהגי הנימוס הצרפתיים עד לשנת 1522, בה נצטוותה על ידי אביה לשוב לאנגליה.

עם שובה לאנגליה, נכנסה לשירותה של קתרין מאראגון. בוליין נודעה בעיקר בזכות שנינותה וחוכמתה, יותר מאשר יופייה. היא לא נחשבה יפה במיוחד על פי מודל היופי באותם זמנים, כיוון שהייתה כהה ורזה מאוד. למרות זאת, מנהגיה הצרפתיים וה"שיק" (Chique) שרכשה בחצר המלכות הצרפתית, הפכו אותה לאחת הנשים הנערצות ביותר בחצר המלוכה האנגלית, והיא יצרה לעצמה מעגל תומכים רחב בקרב אנשי החצר, נשים וגברים כאחד.

הנרי שם לב לצעירה השחרחורת במהרה[דרוש מקור] והחל להעדיף אותה על פני אחותה, מרי בוליין, ששימשה כמאהבת שלו מזה מספר שנים. בוליין לא נעתרה מהר לחיזוריו של הנרי ופלירטטה עמו שנים אחדות, כאשר היא מעודדת על ידי בני משפחתה שהיו מודעים לאכזבתו של הנרי מקתרינה, לאחר שזו לא הצליחה ללדת יורש זכר. אן נענתה לחיזוריו בערך בשנת 1527, אך עדיין עמדה בסירובה לממש את הקשר ביניהם.

לאור העובדה כי הליך ביטול נישואיו של הנרי לקתרינה התמשך זמן רב, בוליין ומשפחתה חששו כי עניינו של הנרי בה יתפוגג. בוליין החליטה לקחת סיכון ולממש את הקשר עם הנרי בקיץ 1532, כשבע שנים לאחר שמערכת היחסים ביניהם החלה. לאחר מכן העניק לה הנרי את התואר המרקיז מפמברוק בזכות עצמה, על מנת להבטיח את מעמדה והונה העתידי במקרה וימות לפני שיוכל לשאת אותה לאשה.

בוליין הרתה בחורף 1532-1533 והליכי נישואיהם זורזו כתוצאה מכך. בינואר 1533 הם נישאו בסתר, וביוני 1533 הוכתרה אן כמלכת אנגליה, בהיותה בחודש השישי להריונה.

ב-7 בספטמבר 1533 ילדה אן את בתם, אליזבת'. הולדת אליזבת' היוותה אכזבה קשה להנרי, כיוון שגילה כי על אף מאמציו בביטול נישואיו לקתרינה ונישואיו לבוליין, עדיין לא נולד לו בן שיירש את כיסאו ויבטיח את עתיד שושלתו. מרגע זה החלה להתפוגג האהבה הרבה וההערכה שחש כלפי בוליין ועינו החלה נודדת לכיוון נשים אחרות. לאחר לידתה של אליזבת, הרתה אן עוד שלוש פעמים, כולם נסתיימו בהפלה.

ציור המתאר את בוליין במגדל לונדון, בזמן שנכלאה וחיכתה להוצאתה להורג

בין בנות לווייתה הייתה ג'יין סימור, שהחלה מושכת תשומת לב רבה מהנרי, וכמו במקרה של בוליין לפניה סירבה להפוך למאהבת שלו. הנרי החל לסלוד מכוחניותה של בוליין, שהמשיכה להתערב בשלטון כפי שעשתה לפני נישואיה. בינואר 1536 הרתה ברביעית. היא ראתה בהריון זה הסיכוי האחרון להצלת נישואיה ומעמדה בעיני הנרי. אולם מספר ימים לאחר שהנרי נפגע כשנפל מסוסו במהלך קרב רמחים, נפילה אשר גרמה לאן לזעזוע רב, היא איבדה את תינוקה, שהיה, לפי דיווחו של שגריר האימפריה הרומית הקדושה, אוסטאס שאפווי, בן זכר.

האויבים הרבים שצברה כמלכת אנגליה, החלו טומנים חשדות ניאוף בראשו של הנרי. זה האחרון, שהיה מאוהב לגמרי בג'יין סימור, לא היה צריך שכנוע רב על מנת "לחשוד" שאן בוגדת בו והורה על פתיחת חקירה רשמית נגדה ונגד מקורביה. תחת עינויים, הצליחו החוקרים להוציא הודאות מארבעה מבני לוויתה כי הם היו מאהביה. גם אחיה, ג'ורג', נעצר והואשם בגילוי עריות עם אחותו וכן המשורר תומאס וייאט, שהורשע וזכה בחנינה‏[1].

בוליין הובאה בפני חבר שופטים במאי 1536 ונמצאה אשמה בניאוף ובבגידה במלך, שתי עבירות שעונשן היה אז הוצאה להורג.

בוליין הוצאה להורג ב-19 במאי 1536, לאחר שנישואיה להנרי בוטלו בעקבות מערכת היחסים שניהל עם אחותה, מרי, שנים לפני כן - ולאחר שהוצא להורג אחיה, ג'ורג' בוליין, וארבעה אנשי חצר נוספים.

השפעתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוהדיה של בוליין כיום רואים בה אחת מחלוצי הפרוטסטנטיות. זאת משום שבפועל, ייסוד הכנסייה האנגליקנית והניתוק מן הוותיקן שהתרחשו כדי להכשיר את נישואיה להנרי הפכו את ממלכת אנגליה למדינה פרוטסטטנטית. באופן רשמי, הליך ייסוד הכנסייה האנגליקנית הושלם בידי בתה אליזבת׳, שירשה את כיסאו של הנרי מאחותה הבכורה מרי. אוהדיה רואים בה אדם שהוענש על לא עוול בכפו. שונאיה ראו בה מכשפה, אשר השתמשה בכישוף שחור על מנת להפוך למלכת אנגליה, ובכך הפרידה בין הקתולים באנגליה לבין האמונה האמיתית היחידה.

אן בולין בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לעשרות ספרים ומחזות על התקופה, ייוחדו יצירות לדמותה של אן בולין, או שהיא משמשת בהן דמות מרכזית. בין היצירות הפופולריות והידועות ביותר נמנות:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אן בוליין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "תיק אן בולין" (באנגלית)


נשותיו של הנרי השמיני, מלך אנגליה

Michel Sittow 002.jpg קתרין מאראגון Anne boleyn.jpg אן בוליין Hans Holbein d. J. 032b.jpg ג'יין סימור AnneCleves.jpg אן מקליווס HowardCatherine02.jpeg קתרין הווארד Catherine Parr from NPG.jpg קתרין פאר