אסא קיסר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסא קיסר
קיסר בסמינר הקיבוצים ב-2014
קיסר בסמינר הקיבוצים ב-2014
לידה 1 בספטמבר 1973 (בן 48)
קריית אונו, ישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים פתח תקווה, ישראל
תקופת הפעילות 2014–הווה (כ־8 שנים)
השקפה דתית יהדות עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר צאצאים 4 עריכת הנתון בוויקינתונים
asakeisar.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אסא קיסר (נולד ב-1 בספטמבר 1973) הוא מרצה ישראלי בנושא יהדות וטבעונות.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסא קיסר מרצה בישיבת בני עקיבא בקריית הרצוג בבני ברק

קיסר נולד למשפחת דתית לאומית מיוצאי תימן. את שירות החובה שלו בצה"ל עשה כמשגיח כשרות ולאחר מכן למד בישיבת בני עקיבא גבעת שמואל[דרושה הבהרה]. במקצועו הוא סופר סת"ם[1][2].

לדבריו, כבר בילדותו הנהיג אביו בביתם תזונה צמחונית, כי ראה בהיתר אכילת הבשר לאחר המבול היתר בזוי. הוריו נהגו להתאים היבטים שונים של המסורת היהודית לשולחן הצמחוני, קיסר מספר שהם נהגו להחליף את המילים בפיוט "מה ידידות" המושר בליל שבת, ובמקום "מבעוד יום מוכנים תרנגולים מפוטמים" הם שרו "מבעוד יום מוכנות הביצים שבחמין". צמחונות הייתה חריגה בנוף ילדותו, והוא מספר שבבית הכנסת היו מקניטים את אביו על כך. בבגרותו עבר קיסר מצמחונות לטבעונות לאחר שהתוודע לצער שחווים בעלי החיים בתעשיית החלב והביצים[3][2].

קיסר אב לארבעה. גר בפתח תקווה.

פעילות הסברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיסר מעביר הרצאות לפני קהל דתי וחילוני. סרטון על אודותיו שעלה לאתר יוטיוב בחודש מרץ 2018 הגיע לכשני מיליון צפיות.

הספר "ולפני עיוור השלם"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018 יצא ספרו בן מאת העמודים "ולפני עיוור השלם". הספר, שמופץ חינם בישיבות, כולל הרחבה ותיקונים של קונטרס קודם מ-2015, שכלל 53 עמודים ונקרא "וְלִפְנֵי עִוֵּר". מהדורה זו הודפסה בעשרות אלפי עותקים, והופצה גם היא חינם.

בספר מובאים מקורות מדברי חז"ל ופוסקי הלכה הסוברים שאיסור צער בעלי חיים הוא ציווי מדאורייתא. קיסר כותב שהאיסור אינו נשמר בתעשיית בעלי החיים בת ימינו, ומתאר פרקטיקות בתעשייה זו כגון הפרדת עגל מאמו, גריסת אפרוחים והשחיטה התעשייתית. לאור זאת טוען קיסר טוען שאילו הייתה היום סנהדרין היא הייתה אוסרת מזון מהחי באיסור הנאה. באין סנהדרין קיסר מסתמך על ציווי אחר מן התורה, לפני עיוור לא תיתן מכשול, שלפיו מוטלת חובה על האדם שלא לגרום לאחרים לחטוא. קניית מוצרים מהחי אסורה לדעת קיסר משום שהיא גורמת ליצרנים להמשיך לעבור על איסור צער בעלי חיים. בנוסף ניתן בספר הסברו של קיסר לסיבת הקורבנות, למקור הביטוי "אין שמחה אלא בבשר", ולתכליתם של בעלי החיים לפי היהדות.

ביקורות והסכמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר קיבל הסכמות ודברי שבח מהרב משה צוריאל[4],הרב דניאל שפרבר[5], הרב דוד רוזן[6], הרב נתן לופס קרדוזו (Nathan Lopes Cardozo)[7] והרב בניהו ברונר[8]. גם נשיא מדינת ישראל, ראובן ריבלין, שיבח את פועלו של קיסר ואת הקונטרס[9].

מאידך גיסא, הרב פרופסור ארי צבי זיבוטפסקי ויוסף זיבוטפסקי פרסמו במקור ראשון ביקורת על המהדורה הראשונה ("ולפני עיוור") שבה טענו שמבט כולל על הספרות התורנית מעלה תמונה אחרת לחלוטין מזו של קיסר, וכן שכמה מהמקורות שהביא קיסר הוצאו מהקשרם. עוד טענו שלא בכל התעשייה ישנו צער בעלי חיים. לביקורת צורפה תגובה של קיסר[10].

בשנת ה'תשס"ח 2008, בויכוח עם חבר הכנסת דאז יהודה גליק פעיל העליה להר הבית וחידוש עבודת הקרבנות, שלח קיסר את טענותיו, באמצעות עו"ד ראובן לדיאנסקי, מנכ"ל תנו לחיות לחיות. גליק הגיב בדף הפייסבוק שקיסר מטעה את הציבור בכך שאכן יש מצוות רבות ומרכזיות שאין לעשותם אלא אם משתמשים במוצרים מבהמות, כמו תפילין, מזוזות וכתיבת ספרי תורה, שאין לעשותן בלי עור של בהמה, ושקרבן הפסח נוסף על היותו מצווה שאסור לחדול ממנה, ישמש להאכלת אנשים (נזקקים) שיאכלו ממילא בשר בהמה שהיתה נשחטת למטרת אכילה. תגובה מפורטת למכתב פרסם באתר ויי נט של ידיעות אחרונות.[11]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיונות ומאמרים בעיתונות
התייחסות ביקורתית לדברי קיסר

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]