ארגון הצופים העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל ארגון הצופים העולמי

ארגון תנועת הצופים העולמי (World Organization of the Scout Movement - WOSM) הוא ארגון חוץ-ממשלתי בינלאומי שמרכז את רוב תנועות הצופים הלאומיות, ומונה כ-31 מיליון חברים. הארגון הוקם בשנת 1920 בז'נבה, שווייץ, כמקבילה של אגודת המדריכות והצופות העולמית (World Association of Girl Guides and Girl Scouts -WAGGGS). ייעוד הארגון הוא לתרום לחינוך הנוער, דרך מערכת ערכים המושתתת על "הבטחת הצופה" ו"חוקת הצופה", כדי לעזור לבניית עולם טוב יותר שבו אנשים פועלים להגשמה עצמית כפרט וממלאים תפקיד מועיל בחברה.‏[1]


ועידת הצופים העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועידת הצופים העולמית (World Scout Conference) היא הגוף ששולט ונפגש כל שלוש שנים, לפני פורום הצופים הצעירים העולמי. ועידת הצופים העולמית היא האספה הכללית של הצופים והיא בנויה משישה נציגים מכל הסתדרות צופים. אם במדינה יש יותר מהסתדרות צופים אחת, כמו בישראל, קובעות ההסתדרויות התאחדות אחת לוועידות וייצוגים עולמיים. הבסיס לחברות בוועידת הצופים העולמית כולל דבקות במטרות ובעקרונות של ארגון הצופים העולמי ועצמאות מבחינת הזדהות פוליטית.

בוועידת הצופים העולמית נערכים הסכמי שיתוף פעולה ומתוכננים קשרים הדדיים בין הסתדרויות וארגונים שונים. הוועידה האחרונה התקיימה בשנת 2005 בתוניסיה.

ועד הצופים העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועד הצופים העולמי (World Scout Committee) הוא הגוף המבצע הראשי של ועידת הצופים העולמית והוא בנוי ממתנדבים שנבחרים בבחירות. הוועד מייצג את ועידת הצופים העולמית בין פגישות הפורום המלא שלה. חברי הוועד נבחרים בבחירות שמתקיימות כל 6 שנים בוועידת הצופים העולמית בלי חשיבות ללאומיותם.

זאב הארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאב הארד (Bronze Wolf) הוא סימן ההוקרה היחיד המוענק על ידי ארגון הצופים העולמי עבור שירות יוצא דופן לקידום תנועת הצופים בעולם. זאב הארד הוענק לראשונה ללורד באדן פאואל בסטוקהולם בשנת 1935.בין מקבלי פרס ההוקרה נמנה גם יהודה ברקאי מראשי תנועת הצופים העבריים.

משרד הצופים העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרד הצופים העולמי (World Scout Bureau), המוכר גם בתור "המשרד הבינלאומי", הוא המזכירות המוציאה את ההוראות של ועידת הצופים העולמית ושל ועדת הצופים העולמית. משרד הצופים העולמי מנוהל על ידי המזכיר הכללי, שנתמך על ידי צוות קטן של עובדים טכניים. צוות המשרד עוזרים לארגונים לשפר את רוח התנועה על ידי אימונים מקצועיים והתנדבותיים, ביסוס מדיניות כלכלית וגיוס כספים, שיפור אמצעים קהילתיים ועזרה לבסס את הכלים הלאומיים של כל מדינה במטרה לקדם את יסודות תנועת הצופים.

הצוות גם עוזר לארגן אירועים גלובליים כמו ג'מבורי הצופים העולמי, לעודד אירועים אזוריים וליצור קשרים בין תנועת הצופים לבין ארגונים בינלאומיים אחרים.

משרד הצופים העולמי מנוהל בז'נבה, שווייץ ויש לו משרדים בשישה אזורי חלוקה של הצופים:

      אירופה: שווייץ, בלגיה וסרביה.
      ארצות ערב: מצרים
      אפריקה: קניה, דרום אפריקה וסנגל
      אסיה: הפיליפינים, אוסטרליה ויפן
      אמריקה: צ'ילה
      רוסיה: רוסיה ואוקראינה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]