אשכולות - החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אשכולות - החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל בע"מ
נתונים כלליים
סוג חברה לניהול זכויות משותפות
מייסדים אילי גורליצקי, יצחק ברקת שייקה לוי, ששי קשת, אורי לוי, מוסקו אלקלעי, חופני כהן, ירדנה ארזי, שלמה בר-שביט, יהודה פוקס, מיכאל ורשביאק, מתי כספי, מוטי גלעדי, טוביה צפיר, רותי הולצמן
תקופת הפעילות 1984–הווה (כ־39 שנים)
מיקום המטה תל אביב
שליטה בחברה 106 אמנים מבצעים בעלי מניות
ענפי תעשייה תמלוגים
יו"ר יעקב מנדל, גיא לואל (סגן יו"ר)
מנכ"ל זליג רבינוביץ', אורי רשטיק
 
https://eshkolot.co.il
לוגו חתל"י -חברת אשכולות בשמה הקודם

אשכולות - החברה לזכויות מבצעים של אמני ישראל בע"מ, היא חברה פרטית המשמשת כארגון האמנים המבצעים היציג בישראל ומייצגת על פי חוק את זכויות המבצעים של כל האמנים והאמניות המבצעים בישראל ובהם: שחקנים, זמרים, בדרנים, מדבבים ורקדנים, כהגדרתם בחוק זכויות מבצעים: "אדם המבצע במשחק, בשירה, בנגינה, במחול או בדרך אחרת, יצירה ספרותית, אמנותית, דרמטית או מוזיקלית".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשכולות נוסדה בשנת 1984, תחת השם - "חברת תמלוגים לאמני ישראל (חתל"י)[1], על ידי האמנים :אילי גורליצקי, ששי קשת, יצחק ברקת ,שייקה לוי .

אילי גורליצקי כיהן כמנכ"ל אשכולות, במשך 37 שנים וכעת משמש כנשיא החברה .

בשנת 1994 שינתה החברה את שמה לשמה הנוכחי[2].

לוגו חברת אשכולות בשנים 1994-2018

בשנת 1984 נחקק חוק זכויות מבצעים (1984)[3], היה זה ההישג הראשון במאבק ארוך של החברה הנמשך עד היום למען זכויות האמנים המבצעים בישראל, בראשו הזכות לקבלת תגמול ראוי עבור ביצועיהם והשימוש בהם. כך קבע, אליעזר קולס, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט בדיון בכנסת בו אושר החוק ביום 27/3/1984[4]:

"חוק חשוב זה, מכיר לראשונה בזכות שיש למבצע על יצירה ובתרומתו האישית לביצועה, ולא רק מבחינה חומרית, אלא גם מבחינת רוחנית-מוסרית"

מאבק זה הניב ב-1996 הישג נוסף, כשהכנסת אישרה קובץ תיקונים[5] במסגרתו הוכרה זכותם של האמנים המבצעים בישראל לקבל "תמלוג ראוי" גם על השמעה והצגה של ביצועים במקומות פומביים. שנתיים לאחר מכן הוכרה אשכולות כארגון היציג של האמנים המבצעים בישראל.

פועלה של החברה בתחומי החקיקה נמשך כאשר בשנת 2017, הורחבו זכויות המבצעים ל 70 שנים מיום הביצוע[6].

בשנת 2021 זכתה החברה בבג"ץ "הקלטות הריקות" שמטרתו פיצוי האמנים על יצירות המועתקות לשימוש ביתי[7].

ארגון התמלוגים היציג של האמנים המבצעים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום 26.11.1998 הכריז שר החינוך והתרבות דאז, יצחק לוי, על אשכולות כתאגיד המייצג את מרבית בעלי זכויות המבצעים הזכאים לקבלת פיצויים בגין אבדן הכנסה ופגיעה בזכויות הנגרמת להם בשל טביעה או שעתוק על קלטות לשם שימוש פרטי וביתי[8] בהתאם לאמור בסעיפים 3ג ו-3ד לפקודת זכות יוצרים[9].

סעיף 3א לחוק זכויות מבצעים קובע כי תמלוגים בגין השמעה או הצגה של מבצע "ישולמו לארגון תמלוגים המייצג את המספר הגדול ביותר של מבצעים ובעלי זכויות מבצעים". אשכולות היא הארגון בעל המספר הגדול ביותר של אמנים מבצעים אשר העבירו לרשותה כתב העברת זכויות, ומחזור הכנסותיה של אשכולות גדול משמעותית ממחזור ההכנסות[10] של גופים אחרים המייצגים אמנים מבצעים. כפועל יוצא, אשכולות היא הארגון היציג לצורך חוק זכויות מבצעים.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשכולות מנוהלת על ידי דירקטוריון, שהרכבו נקבע במסגרת התקנון, אשר כולל נציגים מהסקטורים השונים של המבצעים (זמרים, שחקנים, בדרנים ומדבבים) והוא הקובע את מדיניות החברה, חלוקת התמלוגים נעשית בהתאם למפתחות חלוקה[11] שנקבעו במהלך השנים .

החברה מנהלת את האיסוף והחלוקה של תמלוגים עבור האמנים המבצעים, מגופי השידור המקבלים ממנה רישיונות לשידור היצירות, בתמורה להסכם הקובע את גובה התמלוגים אותם ישלם כל גוף שידור. כמו כן, אשכולות פועלת לקידום זכויות חבריה במגוון תחומים.

במאגר החברה רשומים נכון להיום למעלה מ-40 אלף אמנים ואמניות מבצעים אשר קיבלו, מקבלים או יקבלו בעתיד תמלוגים מאשכולות. למעלה מ-9,000 אמנים ואמניות מבצעים העבירו לאשכולות את זכויות המבצעים שלם לצורך קבלת תמלוגים.

בין גופי השידור איתם אשכולות חתמה הסכמים, נכללים:

״כאן״ (תאגיד השידור הישראלי), ערוץ 12 (קשת), ערוץ 13 (רשת), HOT, YES, ערוץ יהודי ישראלי (14), סלקום TV, פרטנר TV, ערוץ 24, תחנות הרדיו של קול ישראל (רדיו "כאן"), גל"צ-גלגלצ, תחנות רדיו אזוריות, חברות הסלולר ועוד.

החברה גובה כספים על השמעות פומביות (בתי עסק, רשויות מקומיות, אולמות שמחה ועוד).

אשכולות פועלת כדי להתמודד עם אתגרים רבים בפניהם עומדים רוב ארגוני האמנים בעולם, ביניהם אמצעי מדיה חדשים, שמביאים לכך שיצירות וביצועים נגישים לשימוש הציבור ללא כל תשלום. כדי להתמודד עם אתגרים אלה ביעילות, נעזרת החברה בארגונים בינלאומיים ובארגונים דומים במדינות זרות.

החברה מנוהלת כיום על ידי המנכ"לים המשותפים זליג רבינוביץ' ואורי רשטיק. חברי דירקטוריון החברה כיום הם – יו"ר הדירקטוריון יעקב מנדל (זמר), סגן ומ"מ יו"ר הדירקטוריון גיא לואל (שחקן), אסתי זקהיים (שחקנית), ששי קשת (זמר), חנן יובל (זמר), דור סרוגו (שחקן, מדבב), עליזה דיין חממה (דירקטורית חיצונית) ושחר בוצר (דירקטור חיצוני).

אילי גורליצקי, המנכ"ל ויו"ר הדירקטוריון הראשון של החברה, משמש כנשיא כבוד של החברה.

מטרות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להוות תאגיד לניהול משותף של זכויות ולנהל את הזכויות בביצועים של מיוצגים לרבות גביית דמי רישיון ו/או תמלוג ראוי, חלוקתם, ניהול מעקב אחר שימוש בביצועים ואכיפת זכויות מיוצגיה בביצועים.

לגבות עבור אמנים מבצעים פיצוי המגיע להם על פי דין בקשר למכירות של קלטות או התקנים לשם שימוש פרטי וביתי בהתאם לפקודת זכות יוצרים או כל דין אחר.

לתמוך בקרן סיוע לאמנים מבצעים.

לתמוך באיגודים מקצועיים של אמנים.

קרן אשכולות לעזרה הדדית (ע.ר)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמותת קרן אשכולות לעזרה הדדית הוקמה על ידי הנהלת אשכולות בשנת 1988, כיוזמה של אשכולות וזאת מתוך מטרה לסייע כלכלית לאמנים מבצעים בישראל הזקוקים לכך. הקרן מחלקת מענקים לאמנים מבצעים באשכולות והמצויים במצוקה כלכלית ו/או רפואית בכפוף לכללי חלוקת המענקים וקריטריונים[12].

קרן אשכולות לעזרה הדדית היא עמותה רשומה בעלת אישור ניהול תקין[13]. בראש הקרן עומד זליג רבינוביץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ תעודת רישום - חברת תמלוגים לאמני ישראל בע"מ
 2. ^ תעודה לשינוי שם החברה
 3. ^ חוק זכויות מבצעים, התשמ"ד-1984, באתר אתר כנסת ישראל (מאגר החקיקה הלאומי)
 4. ^ הישיבה השלוש מאות ושלוש של הכנסת העשירית, באתר אתר הכנסת (מאגר החקיקה הממשלתי)
 5. ^ חוק זכויות יוצרים ומבצעים (קלטות) (תיקוני חקיקה), התשנ"ו-1996, באתר כנסת ישראל (מאגר החקיקה הלאומי)
 6. ^ חוק הארכת תקופת זכות יוצרים בתקליט וזכויות מבצעים (תיקוני חקיקה), התשע"ז-2017, באתר אתר כנסת ישראל (מאגר החקיקה הלאומי)
 7. ^ ynet (2022-01-04). "החוזה החדש שיכניס לאודי כגן מאות אלפי שקלים | בועות". Ynet. נבדק ב-2022-10-26.
 8. ^ הכרזת שר החינוך והתרבות על אשכולות כארגון התמלוגים היציג פורסמה ברשומות ביום 26.11.1998 (י"פ 4704), בעמ' 833).
 9. ^ פקודות זכות יוצרים, באתר אתר נבו
 10. ^ נתונים כספיים מבוקרים
 11. ^ מפתח חלוקת התמלוגים של אשכולות
 12. ^ קריטריונים של קרן אשכולות לחלוקת מענקים
 13. ^ קרן אשכולות לעזרה הדדית באתר גיידסטאר, באתר Guidestar