בני ליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בני ליס בכנס פורשי רשות השידור, יוני 2011

בני ליס (נולד ב-1944) הוא עיתונאי ישראלי ששימש במשך 43 שנה כטכנאי שידור וככתב טלוויזיה בערוץ הראשון. ליס היה לכתב הראשון בישראל לענייני ההתיישבות בשטחים[1]. הוא גם הכתב הוותיק בישראל, ועם 3,000 כתבות, הוא אף מחזיק בשיא הכתבות לכתב בישראל[1].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליס נולד ב-1944 בירושלים, אליה הגיעה משפחתו בשנות השלושים של המאה העשרים.[2].

ליס התגייס לצה"ל, ולמרות שאביו, חוקר תלמוד, פעל עבורו לשיבוצו בתפקיד ברבנות הצבאית, הוא העדיף לשרת בצנחנים. לאחר שחרורו עבר לגור בבאר שבע ועבד כטכנאי. ב-1964 נישא לחנה, שמנהלת כיום מעון ילדים[2].

בשנת 1968 החל לעבוד כטכנאי בערוץ הראשון ("הטלוויזיה הישראלית" דאז). בשנת 1978 נפגעה שמיעתו בעקבות השימוש הממושך באוזניות[1][2] והוצע לו תפקיד ניהולי, אך הוא סירב להצעה[2]. בעקבות המלצה של אהוד יערי ליס החל לשמש ככתב לענייני בריאות, ולאחר מכן ככתב לענייני רווחה. במשך התקופה הזאת גם שימש ככתב משנה וכעוזר לכתבים הצבאיים, ולאחר מכן היה לכתב הצבאי, אך בתפקיד זכה לביקורות שליליות, ואצל חלק מעמיתיו כונה "דובר צה"ל". גם לפי עדותו שלו הוא התקשה בתפקיד, בין השאר עקב רצונו, כדתי, לשמור שבת[2].

לאחר מכן החל ליס לשמש ככתב לענייני שטחים, כשבמהלך השנים בתפקיד נודע כמי שיש לו קשרים ענפים ומורכבים עם המתנחלים והנהגתם[1]. במסגרת התפקיד סיקר ליס במשך עשרות שנים את ההתיישבות בשטחים, את המתנחלים ואת מאבקם בממסד ועניינים נוספים הקשורים בתחום זה, כפיגועים וכדומה. במהלך האינתיפאדה השנייה נפצע פעם ליס בידיו בעודו משדר אירוע ירי, והוא המשיך לשדר כשהוא שותת דם. בין לבין עסק גם בסיקור תחום הארכאולוגיה, ובין השאר סיקר חפירות ארכאולוגיות הקשורות לנצרות; כן סיקר את מיסות חג המולד בבית לחם. לפי עדותו, הוא אף חילל מספר פעמים במהלך הקריירה שלו את השבת[2].

במשך השנים סיקר ליס בין השאר את שביתת האחיות בשנת 1978, הטבח בנמל התעופה לוד, את אסון מעלות ואת הפיגוע במלון סבוי. ב-1977, יחד עם אהוד יערי, חצה את הגבול ללבנון, נתפס בידי אנשי צבא דרום לבנון, וכמעט הוצא להורג ביריות, כשרק התערבותו של סעד חדאד, הצילה אותם[2].

ליס כיהן גם כיו"ר ועד העיתונאים של רשות השידור, ובמסגרת תפקידו זה הביע ביקורת נגד הרשות, על שאינה ממגנת כראוי את עובדיה הנחשפים לפגיעות מצד מחבלים פלסטינים[2]. ליס פרש לגמלאות ביוני 2011[1].

בשנת 2012 הופיע ליס בתפקיד עצמו, ככתב המסקר את ההתנתקות, בסרט זוהר הרקיע.

ליס נשוי ואב לשתי בנות, נשות ידיעת הארץ, ולבן העובד במחלקת כוח האדם בכנסת[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 ערן סוויסה, שיאן הכתבות פורש, 23 ביוני 2011, באתר nrg
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7 2.8 יעקב בר-און, סבא עם שכפ"ץ, 1 באפריל 2002, באתר ynet