גבריאל גיפורדס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גבריאל גיפורדס
8 ביוני 1970; טוסון, אריזונה, ארצות הברית (בת 45)
Gabrielle Giffords official portrait.jpg
Signature of Gabrielle Giffords.jpg
גבריאל גיפורדס, 24 במרץ 2010
שם בשפת המקור Gabrielle Dee "Gabby" Giffords
מדינה ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית
בן-זוג

האסטרונאוט מרק אי. קלי

חברת בית הנבחרים של ארצות הברית מטעם המחוז ה-8 של מדינת אריזונה
תקופת כהונה 3 בינואר 2007 - 25 בינואר 2012 (5 שנים)

גבריאל די "גבי" גיפורדסאנגלית: Gabrielle Dee "Gabby" Giffords‏; נולדה ב-8 ביוני 1970) היא פוליטיקאית אמריקנית ממוצא יהודי, שכיהנה משנת 2007 ועד 25 בינואר 2012 כחברת בית הנבחרים של ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית במחוז ה-8 של אריזונה.

בין השנים 20032005 כיהנה בסנאט של אריזונה. היא נכנסה לבית הנבחרים עם המהפך של הדמוקרטים בבחירות אמצע הקדנציה של שנת 2006. היא האישה השלישית בהיסטוריה מאריזונה שנבחרה לקונגרס של ארצות הברית, והאישה היחידה מאריזונה במושב הקונגרס ה-110.

היא חברה במועצת ההנהגה של הדמוקרטים וב"קואליצית הכלבים הכחולים", תת-קבוצה בסיעה הדמוקרטית הנוקטת עמדות ימניות יותר יחסית ליתר חברי הסיעה.

ב-8 בינואר 2011 נורתה בראשה ונפצעה אנושות באירוע ירי בטוסון שבאריזונה, במהלך מפגש עם ציבור בוחריה.

ראשית חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס נולדה לספנסר, יהודי ממוצא ליטאי ולגלוריה, מאמינה ב-Christian Science[1]. למדה בתיכון יוניברסיטי בטוסון שבאריזונה. קיבלה תואר ראשון בסוציולוגיה והיסטוריה של אמריקה הלטינית מסקריפסקולג' בקלארמונט, קליפורניה ב-1993 ותואר שני בתכנון עירוני מאוניברסיטת קורנל שבניו יורק ב-1996.

היא מנהלת-שותפה ב"גיפורדס ניהול הון", חברה לניהול נכסים בטוסון. לפני כן כיהנה כנשיאה וכמנכ"ל של "אל קאמפו מחסני צמיגים". אל קאמפו הייתה רשת חנויות למכוניות שייסד סבה. בשנת 2000 היא הייתה ממונה על מכירת החברה לחברת "צמיגי גודייר". בזמן המכירה היא ציינה את הקשיים שהעסקים המקומיים ניצבים בפניהם, כאשר הם מתחרים נגד חברות ארציות‏[2].

הרשות המחוקקת של אריזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס החלה את הקריה שלה כמחוקקת בבית המחוקקים של אריזונה, שבו כיהנה בשנים 2005-2003.

בסתיו 2002 נבחרה לסנאט של אריזונה, והייתה לאישה הצעירה ביותר שנבחרה אי פעם לגוף זה. היא נכנסה לתפקידה בינואר 2003 ונבחרה מחדש ב-2004. היא התפטרה מהסנאט של אריזונה ב-1 בדצמבר 2005, כמתחייב מהחוק וכהכנה לקמפיין למשרה ברמה ארצית, בבית הנבחרים של ארצות הברית.

בתחילת 2005 אמרה על הרשות המחוקקת של אריזונה: "שני המושבים הקודמים נהנו מהיתרונות של קואליציה מתפקדת שהכילה דמוקרטים ורפובליקנים של אמצע הדרך. עקב חסך ברשות מחוקקת מחוזית ואחוזים נמוכים של הגעה לקלפי בזמן פריימריס של המפלגה הרפובליקנית, נתח גדול של, בעיקר רפובליקנים שמרנים ישלוט בבית [הנבחרים של אריזונה] ובסנאט [של אריזונה]". דאגותיה של גיפורדס באו לידי ביטוי בדמותה של רשות מחוקקת שמרנית שנאלצה לעבוד מול ממשל של מושלים דמוקרטים מבחוץ ושילוב הזה הביא להעלאת הקיטוב המפלגתי בפוליטיקה של אריזונה‏[3].

ביטוח בריאות עבור העניים היה נושא מרכזי עבור גיפורדס במהלך כהונתה ברשות המחוקקת של אריזונה. היא פעלה למען הרחבת ביטוח הבריאות לנשים בעלות הכנסה נמוכה וילדים על ידי מספר יוזמות חוק. היא רצתה לערוך שינויים בחוק שמאפשר לבתי הספר לסייע לילדים אשר חסר להם ביטוח בריאות. היא יזמה תוכנית בקרה לסרטן באריזונה והובילה בחקירה של נושא סרטן צוואר הרחם. היא דחפה לתמיכה של אריזונה בביטוח רפואי לאזורים כפריים. דחפה גם בכיוון של הצעות חוק הנוגעות לבריאות הנפש.

בעת שכיהנה בסנאט של אריזונה קיבלה את פרס הפעיל הערכי ביותר מידי הארגון הסביבתי הנודע, מועדון סיירה[4].

גיפורדס הייתה חברה בשדולה הדו-מפלגתית לילדים, שחתרה לשיפור החינוך וביטוח הבריאות לילדי אריזונה. מבקרים של תוכנית זו טענו כי זה הגיע לידי כך שמשלם המסים הפריש מכיסו למעונות היום. היא עבדה ביחד עם המושלת של אריזונה, ג'נט נפוליטנו, במטרה לקדם את מעונות היום בכל גני הילדים. גיפורדס תמכה בגיוס כספים לבתי הספר הציבוריים "דרך תוספת סיוע המדינה [של אריזונה] דרך איגרות חוב והקלות מס". היא קיבלה את פרס המחוקק המצטיין לשנת 2003 מארגון ההשכלה למשפחה של אריזונה‏[5].

מסע הבחירות לקונגרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס פתחה את המערכה שלה ב-24 בינואר 2006. הקמפיין קיבל תשומת לב לאומית עוד בשלבים מוקדמים של מערכת הבחירות, כאפשרות להצלחה של הדמוקרטים. דמוקרטים בולטים הודיעו על תמיכה בגיפורדס, ובהם טום דאשל, רוברט רייך, ג'נט נפוליטנו וביל קלינטון. "רשימת אמילי", ארגון נחשב של הוועד לפעולה פוליטית למען זכויות ההפלה, הודיעה על תמיכה בגיפורדס עוד בשלבים מוקדמים של סיבוב הבחירות‏[6] והפכה למקור המימון הגדול ביותר של גיפורדס. מועדון סיירה, הארגון הסביבתי ואיגוד החינוך של אריזונה הודיעו אף הם על תמיכה בגיפורדס‏[7]. בספטמבר זכתה גיפורדס בפריימריס ובמועמדות מטעם מפלגתה לבחירות הכלליות בנובמבר.

בבחירות הכלליות התמודדה מול המועמד הרפובליקני רנדי גראף, סנאטור לשעבר שמרני בסנאט של מדינת אריזונה, הידוע בעמדותיו לגבי אכיפה נוקשה על הגירה ומהגרים בלתי חוקיים. גיפורדס ניצחה בבחירות הכלליות ב-7 בנובמבר 2006, עם 54% מהקולות. גראף זכה ל-42% מהקולות.

ב-2008 התמודדה מול נשיא הסנאט של אריזונה טים בי וזכתה בניצחון לקראת כהונה שנייה ברוב של 56% מול 41%.

ב-2010 התמודדה מול המועמד הרפובליקני השמרני ג'סי קלי, שנתמך על ידי תנועת מסיבת התה ושרה פיילין, וניצחה אותו ברוב של 48.7% מול 47.2%.

קריירה בקונגרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחוז ה-8 של אריזונה

המחוז ה-8 של אריזונה, אותו מייצגת גיפורדס, מקיף את החלק הקיצוני של דרום-מזרח אריזונה. זה כולל את כל מחוז קושי וחלקים של פימה, פיניאל ומחוזות סנטה קרוז, וכולל בתוכו את העיר טוסון

בנאום ההשבעה שלה במליאת בית הנבחרים של ארצות הברית, אמרה גיפורדס כי חבילת רפורמת הגירה כוללת חייבת לכלול טכנולוגיה מודרנית כדי לאבטח את הגבול, יותר סיירי גבול, סנקציות מעבידים נוקשות לעסקים שביודעין שוכרים מהגרים בלתי חוקיים והתוכנית לעובדים אורחים.

בחודש הראשון שלה בתפקיד הצביעה בתמיכה להעלאת המימון למחקר בתא גזע, העלאת שכר המינימום, אימוץ ההמלצות של הוועדה לחקר אירועי ה-11 בספטמבר ובתמיכה באימוץ החוקים החדשים של הדמוקרטים לאתיקה בבית הנבחרים. הצביעה גם לביטול הסובסידיה לחברות הנפט הגדולות ולהשקעת חיסכון הזה באנרגיה חלופית. "אנחנו שמים את הביטחון הלאומי שלנו בסכנה בזה שאנחנו נשענים על נפט ממשטרים בלתי יציבים במזרח התיכון ואמריקה הלטינית", אמרה לעמיתיה בנאום במליאת בית הנבחרים במהלך דיון על החוק לאנרגיה נקייה. החוק מבטל 14,000 מיליארד דולר בסובסידיות שניתנות לחברות נפט ומייסד מאגר רזרבות אסטרטגי לאנרגיה חלופית על מנת להגביר את המחקר באנרגיה מתחדשת ונקייה, מפתח יעילות אנרגטית גבוהה יותר ומשפר את שימור האנרגיה.

במהלך מושב 2007 - 2008 של הקונגרס הציגה את חוק בית הנבחרים 1441‏[8], שאוסר על מכירה של חלקים ממטוסי F-14 בשוק החופשי[9]. היא גם הצביעה בעד חוק תוספת החירום לתקציב עיראק של מאי 2007, השנוי במחלוקת באומרה, "אני לא יכולה, בדעה צלולה, לאפשר לצבא להתרוקן מכסף בזמן שאנשי ונשות השירות מותקפים מדי יום"‏[10].

כחברת הקונגרס, גיפורדס רואיינה מעת לעת יחד עם הרפובליקני פיטר רוסקאן ב-NPR בתוכנית האקטואליה "הכול נחשב", על ניסיונם כחברי קונגרס טריים.

ועדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ועדת הכוחות המזוינים
  • ועדת המשנה לחיילות האוויר והקרקע
 • הוועדה לטכנולגיה ומדע
  • ועדת המשנה לאנרגיה וסביבה
 • ועדת יחסי חוץ
  • ועדת המשנה לכדור הארץ המערבי

עמדה בנושא הגירה ומקסיקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחוז ה-8 של אריזונה הוא אחד מעשרת המחוזות במדינה הגובלים עם מקסיקו. גיפורדס חייתה זמן מה במקסיקו, במהלך שנות ה-90, במסגרת התוכנית היוקרתית לחילופי סטודנטים, "תוכנית פולברייט". כחברת קונגרס היא שואפת לרפורמה בהגירה. היריבים הפוליטיים שלה האשימו אותה בתמיכה באמנסטי, הנחשב לאמירת "קללה פוליטית" עבור השמרנים באמריקה, האשמה שהיא דחתה אותו נחרצות. היא תומכת בעונשים כבדים יותר כנגד מעסיקים ששוכרים מהגרים בלתי חוקיים והייתה רוצה לראות מערכת שתאפשר לאזרחים לעבוד באישור, לאחר שהגישו בקשה לכך. "אנחנו צריכים לנצל את היתרון של הקרבה שלנו למקסיקו ולקדם פיתוח של יוזמות פרטיות, סחר חופשי ולתמוך במקסיקו ביצירת עבודות. לדוגמה, באוגואה פרטה, סונורה, 17 מתוך מפעלי ה'מקילדורה' [מפעלי גבול המתפקדים כדיוטי פרי ופטורים גם ממכס] עברו לאסיה", גיפורד אמרה‏[11].

עמדה בנושא ויזה לעובדים אורחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס הציגה חקיקה שתעלה את מכסת ויזה H1-B, אשרת עבודה מיוחדת לעובדים "אורחים" ממדינות זרות, מ-65,000 אשרות לשנה ל-130,000 אשרות לשנה. על פי החקיקה שלה, אם זה לא יספיק, המכסה תועלה ל-180,000 לשנה. על פי נתוני המרכז לחקר ההגירה, עובדים זרים עם ויזה H1-B מרוויחים הרבה פחות מעמיתיהם האמריקאים‏[12]. לאשרות העבודה הללו יש התנגדות מצד ארגוני עובדים, כולל איגוד המתכנתים, אשר שם למטרה להלחם בתופעת מיקור החוץ של מתכנתים כגורם שמוריד את השכר למתכנתים המקומיים ומרתיע העסקת עובדים אמריקאים‏[13].

עמדה בנושא חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס מדגישה כי האמריקאים מתחרים ברמה העולמית ושתחרות זו מתחילה בבית ספר. היא מבקרת של התוכנית "שום ילד לא נשאר מאחור", אשר מסמיך תוכניות פדרליות ארציות שמטרתם לשפר את ביצועי התלמידים ביסודי ובתיכון, כשהיא טוענת כי זה "מנדט ללא מימון". גיפורדס עצמה בוגרת של בתי הספר הציבוריים, אך תומכת בהם בהצעות אלטרנטיביות לייעול.

עמדתה בנושא החזקת נשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

היא תמכה בזכות האזרח להחזיק נשק, והייתה חברה באיגוד הרובאים הלאומי של ארצות הברית, ארגון המקדם את זכותם של אזרחים לשאת נשק.

עמדה בנושא ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס ביקרה פעמיים בישראל במהלך תפקידה בקונגרס, כאשר בביקורה הראשון דיווחה כי חשה התקרבות לשורשיה היהודים והדת היהודית. היא מעורבת בחיי הקהילה היהודית באריזונה וארצות הברית, וצוטטה כאומרת כי "ארצות הברית חייבת להישאר מחויבת לישראל בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" וכי "לא יהיה ניתן להשיג שלום לפני שההנהגה הפלסטינית והארגונים העוינים האחרים יסכימו לקבל את זכותה של ישראל להתקיים."‏[1]

רקע אישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיפורדס נישאה לאסטרונאוט מרק קלי, עם ותק של שתי משימות של מעבורות חלל.

גבריאל גיפורדס היא בת דודה מדרגה שנייה של שחקנית הקולנוע האמריקאית גווינת' פלטרו[1].

גיפורדס הייתה קוראת אובססיבית ורואיינה על כך במדור סוף השבוע של "נשיונל פאבליק רדיו" (NPR), שידורי הרדיו הציבוריים בענייני פוליטיקה ואקטואליה, ב-9 ביולי 2006.

התנדבות באסון קתרינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מכת הוריקן קתרינה בסוף הקיץ של 2005, גיפורדס בילתה זמן כמתנדבת ביוסטון שבטקסס, כשהיא מסייעת לאלו שאיבדו את בתיהם בסופה. על ניסיונה זה אף כתבה מאמר בעיתון היומי של טוסון, שבאריזונה, "טוסון סיטיזן"‏[14].

ניסיון ההתנקשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 בינואר 2011 נורתה בראשה ונפצעה אנושות בעת מפגש שגרתי עם הציבור מחוץ לסופרמרקט בעיר טוסון, אריזונה. המתנקש ירה בה מטווח קצר ולאחר מכן המשיך לירות בעוברים ושבים עד שנלכד. באירוע נהרגו שישה בני אדם, ולפחות 12 בני אדם נפצעו, מהם חמישה באורח אנוש‏[15]. החשוד העיקרי בניסיון הרצח של גיפורדס הוא ג'ארד לי לאפנר, סטודנט בן 22, שנעצר בזירת האירוע לאחר שניסה להימלט. נגד לאפנר הוגש כתב אישום באשמת שישה מעשי רצח וניסיון לרצח של גיפורדס.

בעקבות הפציעה הקשה בראשה הוכנסה גיפורדס לתרדמת מלאכותית על מנת לתת מנוחה למוח שלה. תוך ימים אחדים מתקרית הירי היא החלה לבצע פעולות מוטוריות בסיסיות ולנשום בכוחות עצמה. זמן קצר לאחר מכן שוחררה מבית החולים והועברה למוסד שיקומי. בפברואר 2011 חלה התקדמות בתהליך השיקום שלה, והיא החלה לדבר עם קרוביה. במאי 2011 השתתפה בטקס שיגור מעבורת החלל אנדוור, משימת חלל עליה פיקד בעלה מרק קלי‏[16].

ב-25 במאי, קבע בית המשפט כי המתנקש ג'ארד לאפנר אינו כשיר לעמוד לדין וישלח להסתכלות למשך ארבעה חודשים‏[17]. באוגוסט 2012 הודה לאפנר בביצוע הירי, ולאור הודאתו, אושר הסדר טיעון, שבמסגרתו יוטל עליו מאסר עולם ולא עונש מוות.

ב-1 באוגוסט חזרה לראשונה לקונגרס, על מנת להצביע בעד העלאת תקרת החוב של ארצות הברית, והתקבלה בתשואות על ידי כל חברי בית הנבחרים. ב-22 בינואר 2012 הודיעה כי תפרוש מכהונתה בבית הנבחרים על מנת שתוכל להתרכז בהליך השיקום שעליה לעבור‏[18].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 חברת הקונגרס שנורתה: התקרבה לדת בישראל, באתר ynet
 2. ^ טייה ויטו, גיפורדס, לאמבארדי נבחרים למנהיגים הצעירים הנבחרים, עיתון טוסון סיטיזן, העתק כתבה באתר הבחירות של גיפורדס, 12 ביוני 2005
 3. ^ גבריאל גיפורדס, טור אורח: האג'נדה של האגף הימני יוריד את חשיבותם של נושאינו הדחופים ביותר, עיתון טוסון סיטיזן, העתק כתבה באתר הבחירות של גיפורדס, 10 בינואר 2006
 4. ^ גבריאל גיפורדס, מועדון סיירה מדרג את המחוקקת מאריזונה, אתר הבחירות של גיפורדס, 12 ביוני 2006
 5. ^ "רקורד", אתר הבחירות של גיפורדס, 12 ביוני 2006
 6. ^ רשימת אמילי מכריזה על תמיכה בגבריאל גיפורדס במחוז הקונגרס ה-8 של אריזונה, ארגון רשימת אמילי, 14 ביוני 2006
 7. ^ "המתמודדת הדמוקרטית זוכה לתמיכה במרוץ לבית הנבחרים", פניקס ביזנס ג'ורנל, 12 בנובמבר 2006
 8. ^ ת'ומאס, חוק בית הנבחרים 1441, ספריית הקונגרס
 9. ^ בית הנבחרים מצביע שוב על איסור מכירת חלקי F-14 לאיראן, Aero-News.net, מוסף השבת, 13 ביוני 2007
 10. ^ הדמוקרטים נידונים לכף חובה בהצבעת מלחמת עיראק, עיתון טוסון סיטיזן, 5 ביוני 2007
 11. ^ "גיפורדס נראת כיורשת של קולב", לה ווז, 15 ביוני 2006
 12. ^ ג'ון מיאנו, תחתית סולם השכר, המרכז לחקר ההגירה, 1 בדצמבר 2005
 13. ^ הנציגה האמריקאית גבריאל גיפורדס שמה למטרה את עובדי הטכנולוגיה לדחיקתם מן התפקיד, מדריך המתכנת, 23 במרץ 2008
 14. ^ גבריאל גיפורדס, טור אורח: המפלט הצנוע של יוסטון; אם לא שום דבר אחר, עלינו ללמוד מהטרגדיה, טוסון סיטיזן, העתק כתבה באתר הבחירות של גיפורדס, 19 בספטמבר 2005
 15. ^ נטשה מוזגוביהחברת הקונגרס הדמוקרטית גבריאל גיפורדס נורתה באריזונה, באתר הארץ, 8 בינואר 2011
  ארצות הברית: חברת קונגרס יהודייה נורתה בראשה, באתר ynet‏, 8 בינואר 2011
 16. ^ סוכנויות הידיעות, אנדוור המריאה לחלל בפעם האחרונה, באתר nrg‏, 16 במאי 2011
 17. ^ סוכנויות הידיעות, ארה"ב: היורה בגיפורדס - לא כשיר לעמוד לדין, באתר nana10‏, 25 במאי 2011
 18. ^ יצחק בן-חורין, גיפורדס פורשת מהקונגרס: צריכה לשקם את עצמי, באתר ynet‏, 23 בינואר 2012