גוף מארח (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גוף מארח
The Host
מידע כללי
מאת סטפני מאייר
שפת המקור אנגלית
תורגם לשפות איטלקית, ספרדית, שוודית, צרפתית, עברית, סינית, גרמנית, פורטוגזית ורומנית.
סוגה מדע בדיוני
מקום התרחשות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה מהדורה מקורית: Little, Brown & Company
מהדורה עברית: אופוס
תאריך הוצאה 6 במאי 2008
מספר עמודים 603
הוצאה בעברית
תרגום ורד טוכטרמן
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-607-11-0164-8
הספרייה הלאומית 002648444
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

"גוף מארח" (באנגלית: The Host) הוא רומן מדע בדיוני שכתבה הסופרת סטפני מאייר. הספר מציג גזע של חייזרים המכונים בספר "נפשות", המשתלט על כדור הארץ במטרה לאכלסו. החייזרים לא רואים את ההשתלטות על גזע בני האדם כפגיעה בהם ואף רואים את ההשתלטות כטובה, כיוון שהם מחזיקים באמונה כי בני האדם הם גזע אלים, רווי מלחמות שהורס את כדור הארץ בשיטתיות. הספר מתמקד בסיפורה של נפש אחת המכונה בספר 'נוודת', ועל מאבקה העיקש במחשבותיה של הדיירת הקודמת בגוף המארח הניתן לה, המסרבת לשתף פעולה. בארצות הברית ראה הספר אור לראשונה ב-6 במאי 2008 ומספר העותקים שהודפסו במהדורה הראשונה עומד על 750,000 ספרים. כחודש לפני כן שוחררה גרסה בינלאומית של הספר במדינות רבות כגון בריטניה, אירלנד, אינדונזיה, הפיליפינים, אוסטרליה והונג קונג. הספר תורגם לשפות רבות, ביניהן איטלקית, ספרדית, צרפתית, שוודית ועברית, בתרגומה של ורד טוכטרמן, בהוצאת "אופוס".

הפרולוג והפרק הרביעי של הספר ניתנים לקריאה חופשית באתרה הרשמי של מאייר, בשפה האנגלית. הפרק הראשון ניתן לקריאה חופשית באתר ההוצאה, אופוס, בשפה העברית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי הסופרת, הרעיון לספר "גוף מארח" התחיל בזמן נסיעה מהעיר פיניקס לעיר סולט לייק סיטי. בהיותה משועממת, החלה מאייר לטוות לעצמה סיפורים על מנת לשעשע עצמה והיה זה רק כשהייתה כבר באמצע עלילת "גוף מארח" כאשר הבינה הסופרת שיש בידה עלילה טובה. בראיונות, אמרה הסופרת כי העלילה משכה את תשומת לבה והיא יכלה לדעת ש"יש משהו קוסם במשולש אוהבים מסובך". "גוף מארח", שנועד להיות פרויקט לשם השעשוע בזמן שערכה את הספר ליקוי חמה מסדרת דמדומים, הפך להיות במהרה בראש סדר העדיפויות.

דמותו של איאן הייתה אמורה להיות בתחילה קטנה מאוד ולמאייר לא היו בתחילה תוכניות לפתח את משולש האוהבים למרובע אך כפי שהיא ניסחה זאת, דמותו של ג'ארד "עלתה לי על העצבים" ודמותו של איאן "סירבה שאתעלם ממנה".

כותרת הספר "גוף מארח" מראה על נקודת המבט של הדמות הראשית, נוודת, וזאת כיוון שהגוף המארח שלה, מלאני, שינתה את חייה ואת הדרך בה היא רואה את העולם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה"נפשות" הם גזע חייזרי עתיק החי לנצח. בשלב מוקדם בהיסטוריה שלהם, הם גילו שביכולתם להשתלט על גופי יצורים אחרים, מכוכבי לכת רבים בחלל. לפני כעשור, החלו הנפשות בהשתלטות על אנשי כדור הארץ. לאחר החדרתם לגוף האנושי, דרך ניתוח בצוואר, הם משתלטים על האדם ולמעשה מותירים אותו כלוא בגופו שלו, כאשר הם משתמשים בזכרונותיו וגופו הפיזי כרצונם. במצב זה, זהותם העצמאית של רבים מהאנשים פשוט אובדת ונעלמת, אנשים אלו "נמחקים".

מלאני סטריידר היא אחת מהאנושיים ה"פראיים", מורדים אשר סירבו להיכנע לגזע החייזרי שפלש לכדור הארץ. יחד עם אחיה הצעיר, ג'יימי ואהבת חייה, ג'ארד, מלאני עוסקת בבריחה מתמדת והסתתרות מה"נפשות". מלאני נתפסת על ידי החייזרים ומובאת לניתוח בו מוחדרת אליה הנפש "נוודת". כדור הארץ הוא הכוכב התשיעי עליו נוודת חיה ומלאני היא הגוף המארח התשיעי שלה. עם התעוררותה בגוף החדש, נוודת נדהמת לא רק מהרגשות החזקים והזיכרונות העזים אלא גם מכך שמלאני, הדיירת הקודמת של הגוף, עדיין נמצאת בגוף ומסרבת לעזוב אותו. על נוודת מוטלת החובה לנבור בזיכרונותיה של מלאני ולגלות לחייזרים מידע אודות הפראיים, אולם היא מצליחה לעשות זאת באופן חלקי בלבד, כיוון שמלאני חוסמת אותה.

מלאני מתקיפה את נוודת בזיכרונותיה אודות ג'יימי אחיה וג'ארד אהובה, ונוודת מוצאת עצמה מרגישה רגשות עזים כלפי בני האנוש אשר מוטל עליה לתפוס ולהסגיר. מלאני מספרת לנוודת על מקום מסתור שדודה, ג'ב, הקים ויחד הן יוצאות למצוא את אותו המקום. לאחר הליכה ארוכה במדבר והתייבשות מסוכנת, נוודת משלימה עם מותה הקרב, ואז כשהיא על סף מוות, היא נמצאת על ידי ג'ב. היא נלקחת למערות, שם ג'ב ועוד קבוצה של אנושיים "פראיים", חיים. נערך וויכוח על עתידה כאשר בני אדם רבים מאמינים כי היא "טפילה" שנשלחה להסגיר את כולם וזועמים על ג'ב אשר הביא אותה למחבואם. הם תומכים בהבאתה ל"דוק", הרופא, כדי שינסה להפריד בכוח בניתוח את גופה החייזרי של נוודת מגופה של מלאני. ניתוחים דומים אשר נעשו בעבר נכשלו, והגופות האנושים והחייזרים נהרגו במהלכם ולכן ג'ארד מתנגד. נוודת נכלאת במערה כאשר ג'ארד שומר עליה לילות כימים. הוא מתעב את נוודת אבל קשה לו לפגוע בגופה של אהובתו מלאני. לאחר מספר ימים מתוחים נאלץ ג'ארד לצאת לפשיטה על מנת להשיג לתושבי המערות מזון.

ג'ב מוציא בהדרגתיות את נוודת המפוחדת מהמערה, נותן לה שם חדש "וואנדה" (Wanda מהמילה Wanderer באנגלית, ובעברית זה נע ונד) ומשלב אותה בחברת בני האדם. תחילה היחס אליה מצד רוב בני אדם הוא עוין אולם לאחר זמן מה, כאשר הם מתרגלים אליה, היא הופכת לאדם פעיל ויצרני במערות. וואנדה לא רק עובדת יחד עם האנושיים אלא גם מלמדת אותם אודות ההיסטוריה של הנפשות. היא מפתחת קשר מיוחד עם ג'יימי ומתיידדת עד מהרה עם איאן ואנושיים אחרים, כולם מתחילים להשתמש בשמה אנושי - וואנדה. לאחר שג'יימי מתחנן אליה, וואנדה מתוודה שמלאני עדיין קיימת. ג'ב, איאן ואנושיים נוספים מבינים כי מלאני עדיין נמצאת בגופה של וואנדה. ג'ארד חוזר מהפשיטה וכשרואה איך וואנדה הסתדרה, החליט להרוג אותה, אבל נדהם לגלות את יחס החיבה אליו היא זוכה מאנשים רבים וג'יימי מסרב לתת לו להרוג את מלאני ווואנדה. ג'ארד נחוש בדעתו להוכיח שוואנדה משקרת ומנסה לנשק אותה, אבל מלאני, בסערת רגשות כתוצאה מנשיקתו לוואנדה, מצליחה להשתלט לשניות בודדות על גופה ומחטיפה לו אגרוף. ג'ארד מתחיל להבין שמלאני עדיין קיימת.

קייל אושיי, אחיו של איאן, מנסה לתקוף אותה ולזרוק אותה לנהר המוביל מי תהום אך כאשר הוא בעצמו נופל למים ומאבד את ההכרה, וואנדה מצילה את חייו ואף משקרת בנוגע למה שניסה לעשות כדי שלא יסולק. קבוצת האנשים החיה במערות עורכת משפט בו קייל נאשם בניסיון לרצוח את וואנדה והם דנים בשאלה אם יותר לו להישאר במערות או שהוא יסולק. לבסוף נקבע שיותר לקייל להישאר בתנאי, אבל אחיו איאן רוגז על כך וטוען שיש להורגו לאחר שתקף את וואנדה. באותו הזמן, איאן מתחיל להתאהב בוואנדה, אבל קשה לה לממש זאת כיוון שזיכרונותיה של מלאני גרמו לה לאהוב את ג'ארד וגופה של מלאני מגיב בעוצמה לג'ארד.

כאשר ג'יימי, אשר הצטרף לג'ארד ולשאר הבחורים לפשיטה נוספת במהלכה הם גנבו אוכל ומצרכים חיוניים הוא חוזר עם פצע מזוהם ברגלו, ג'ארד מסכים להוציא את וואנדה מהמערות על מנת שתוכל לגנוב תרופות שיוכלו להצילו. לאחר שהצליחו במשימתם, שאר האנושיים מסכימים לצרף את וואנדה לפשיטות. לאחר שהם לוכדים מחפשת, מסכימה וואנדה לחלוק עם דוק, הרופא של הקבוצה, את סודה הגדול ביותר: איך להסיר את הנפש מהגוף מבלי לפגוע בנפש או בגוף, הליך שדוק ניסה לבצע מספר פעמים אך נכשל. היא מבטיחה ללמדו תחת שני תנאים: האחד, שכל הנפשות שיוצאו יישלחו לכוכבים אחרים מבלי לפגוע בהם והשני, שהוא יסיר את וואנדה מגופה של מלאני, יהרוג אותה ויקבור אותה לצד וולטר ווור, אדם אשר מתו במערות מסרטן, וזאת מפני שהיא אינה רוצה להיות טפילה יותר. איאן מגלה את כוונתה של וואנדה להיות מופרדת ממלאני ומנסה לערוך לוואנדה מיני-משפט, בו יכריחו אותה להישאר. ג'ארד חושב שוואנדה צריכה לתת למלאני את גופה בחזרה, ג'ד ודוק מהססים ווואנדה מסכימה "לחשוב על זה" במשך זמן מה, אולם מתכוונת לעשות זאת בהיחבא עוד באותו הלילה.

ברגע שאיאן ישן, חומקת וואנדה לחדרו של דוק על מנת להתחיל בהליך. היא מבינה שגם היא אוהבת את איאן ומצטערת על כך שתיאלץ לנטוש אותו. בדרכה לחדרו של דוק, היא נתפסת על ידי ג'ארד. הוא רוצה להודות לה, ווואנדה מבקשת שישקר לה ויאמר שהוא רוצה שהיא תישאר. הוא עושה זאת ואף מנשק אותה והיא הולכת לדוק ונפרדת ממלאני בראשה. היא בטוחה שדוק הולך להרוג אותה, כבקשתה.

בסוף הספר, וואנדה מתעוררת בגוף חדש, גופה של ללי. ללי היא אדם אשר השתלטו עליו בגיל כה צעיר שרוב הסיכויים שאישיותה העצמאית לא תחזור יותר. מלאני, איאן וג'יימי מסבירים לוואנדה ההמומה שלא יכלו להיפרד ממנה ודוק הסביר שלא היה יכול להיכנע ל"סחיטה שלה". הספר מסתיים במפגש של קבוצת ה"פראיים" של וואנדה ומלאני עם קבוצה אנושית, במסגרת פשיטה. הם מבינים שהם לא בני האדם האנושיים היחידים שנשארו וכן מגלים שבקבוצה האחרת גם כן חי נפש. גילוי זה מעיד על כך שאולי יש תקווה לחיים משותפים בעתיד בין הנפשות והאנושיים.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות המרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נוודת/ וואנדה - וואנדה היא נפש פולשת אשר נבחרה לאכלס את גופה של מלאני סטריידר. היא קיבלה את שמה כתוצאה מהמספר הרב של הכוכבים בהם חיה (9 עולמות), מבלי אי פעם למצוא כוכב בו תרצה לחיות תמיד. לאחר מכן היא נקראת וואנדה על ידי דודה של מל, ג'ב. כמו כל הנפשות, היא נוטה למעשים טובים בלבד ואלימות מגעילה אותה. אי הנוחות שנוכחותה מפגינה על דיירי המערות גורמת לה שוב ושוב, במהלך הספר, לדאוג להם לפני שתדאג לעצמה. היא מרגישה אהבה חזקה לג'ארד, אהובה של מלאני ולג'יימי, אחיה הקטן של מל, כתוצאה מהזיכרונות שהוראו לה על ידי מל, ומפתחת מערכת יחסים משל עצמה עם שתיהן. ברגע שהיא מתאהבת באיאן אושיי, היא מרגישה אשמה על כך שלא העריכה את רגשותיו כאשר הוא חשף אותן בפניה לראשונה.
 • מלאני סטריידר - מלאני היא אנושית "פראית" בשנות ה-20 לחייה אשר הצליחה לברוח מהנפשות הפולשות. כאשר היא נתפסת, מוכנסת לתוכה נוודת אך מלאני מסרבת להיכנע לה והיא נלחמת בנוכחותה של נוודת בתוך גופה. היא ללא הפסקה מדברת אל נוודת ומראה לה את זכרונותיה שלה. מלאני אוהבת את העובדה שהיא חזקה פיזית ומקניטה את נוודת שהיא מזניחה את גופה. יש לה מזג חם המנוגד לוואנדה התמימה. מלאני מאוהבת בג'ארד ומקיימת יחסי אם ובן על אחיה הצעיר, ג'יימי. מלאני מתוארת כיפה, גבוהה ואתלטית. עורה שחום והיא בעלת שיער חום ועיניים בצבע חום דבש.
 • ג'ארד האו - מאהבה של מלאני. כמתואר, הדברים תמיד השתפרו עבור המורדים מאז שהצטרף למקום המסתור שלהם, הודות ליכולתו המדהימה להסתדר בכל מצב. בזיכרונותיה של מלאני הוא מתואר כאדם חם ואוהב, אך האובדן הפך אותו למריר מאוד, ולכן הוא נוטר טינה לוואנדה על הפלישה לגופה של מלאני ולא להתיידד עמה בחלק נכבד מן הספר. הוא מתואר כיפה מאוד בעל עור שחום, עיניים חומות ושיער המובהר מהשמש.
 • ג'יימי סטריידר - אחיה הקטן של מלאני. הוא בן 14 כאשר וואנדה נכנסת לראשונה למערות. הוא מפתח מערכת יחסים עם וואנדה בגלל קרבתה לאחותו ולבסוף מתפתח ביניהם קשר אחים חזק. הוא רואה בוואנדה כ"מלאכית" ונהנה מסיפוריה על כוכבים אחרים. הוא מאוד קרוב לג'ארד אף על פי שיחסיהם התדרדרו עקב רצונו של ג'ארד להרוג את וואנדה ובאופן כללי על יחסו כלפיה. ג'יימי מתייחס לוואנדה ולמלאני כשתי ישויות נפרדות, אף פעם רואה בהן כאחת. הוא מתואר כבעל תלתלים שחורים ועיניים חומות.
 • איאן אושיי - אחד המורדים האנושיים. דעתו הקדומה כלפי הנפשות גרמה לו כמעט להרוג את וואנדה בתחילת הסיפור. בזמן שיחה עם ג'ארד על המחפשת, שתפקידה "לצוד" בני אנוש, הוא רואה כיצד נוודת נרתעת ממנה והוא למעשה אחד מבני האנוש הראשונים המשנים את דעתם כלפיה ומתיידדים עימה. בסופו של דבר הוא מראה מסירות גדולה כלפי וואנדה ואף מתאהב בה. והוא במין חיכוך עם ג'ארד מפני שוואנדה מאוהבת בו ללא שליטה. איאן מתואר על ידי וואנדה כ"נחמד מספיק כדי להיות נפש אבל חזק בצורה שרק בן אנוש יכול להיות". הוא מתואר כיפיפה, בעל עור בהיר, שיער כהה ועיניים כחולות.
 • הדוד ג'ב - ג'בדיה "ג'ב" הוא דודה של מלאני. היה אחד מהראשונים שחשדו בפלישה חייזרית, ולכן הקים את מסתור המערות במדבר אריזונה. הוא מאמין שוואנדה יכולה לחיות בשלום עם האנושיים ואף על פי שנוצר מתח בינה לבין שאר בני האדם, הוא בטוח שאף אחד לא יפגע בה משום נטייתו להסתובב עם רובה בידו ולהכריז "הבית שלי, החוקים שלי". הוא מתואר כאדם מבוגר בעל זקן.
 • המחפשת - אחת הנפשות הפולשות. מערכת היחסים בין וואנדה ומלאני התבססה בתחילתה בעיקר על שנאתן ההדדית למחפשת. וואנדה רואה בה כנפש מעצבנת. המחפשת לועגת רבות ליכולתה של וואנדה לגרש את נוכחות מלאני בגופה אך כפי שמתואר בהמשך, הדבר נובע מחוסר יכולתה לגרש את נוכחותה של בעלת הגוף שלה עצמה. כאשר המחפשת מוסרת מגופה המארח, בעלת הגוף זוכרת את שמה - לייסי.
 • דוק - מורד בעל הכשרה רפואית המשמש רופא לאנושיים במסתור. הוא בעל חמלה ורגשני אף על פי שהוא מעורר בתחילה אי נוחות אצל וואנדה משום שהוא רואה בה כניסוי מדעי ולא יצור אנושי. דוק הוא בעל בעיית אלכוהול והוא נוטה להשתכר לאחר שניסויו המדעיים בנפשות נכשלים. כמו כן, יש לו מערכת יחסים מעורערת עם בת דודתה של מל, שרון. שם משפחתו הוא יוסטס.
 • קייל אושיי - אחיו הגדול והעקשן של איאן. במהלך רוב הספר הוא שונא את וואנדה ואף מנסה להרוג אותה. הוא מתואר כדומה מאוד לאיאן ואף נשמע כמוהו כאשר הוא רגוע. יש לו חברה בשם ג'ודי, הנתפסה על ידי הנפשות. הוא מנסה להצילה בכך שיסיר את הנפש הפולשת מן הגוף, אך ג'ודי לא חוזרת ולכן הוא משאיר בגוף את אור, הנפש אשר למדה לאהוב אותו דרך זיכרונותיה של ג'ודי.

הדמויות המשניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מגי - (מגנוליה) היא דודתה של מלאני, אחותו של ג'ב ואימה של שרון. היא מראה שנאה עזה כלפי וואנדה. גם לאחר העברתה של וואנדה לגוף אחר היא לא מקבלת אותה אף על פי שיחסה כלפיה משתפר במעט.
 • שרון - אחייניתו של ג'ב, בתה של מגי ובת דודתה של מלאני. משמשת כמורה למורדים המסתתרים, בדומה לאימה היא מראה שנאה עזה כלפי וואנדה. יחסה כלפי וואנדה מתרכך במעט בהמשך העלילה שגופה החדש של וואנדה עדין ותמים וקשה שלא לחבב אותו. לשרון מערכת יחסים מעורערת עם דוק אשר שודך לה על ידי אימה.
 • ג'ודי - חברתו של קייל שנתפסה על ידי הפולשים והושתלה בה נפש הנקראת סאני (בעברית אור).
 • סאני (בעברית אור) - נפש עדינה שהושתלה בתוך גופה של ג'ודי. קייל הולך במטרה לחטוף את גופה של ג'ודי ולהוציא את סאני, אך הוא מופתע לגלות שסאני מוכנה ללכת איתו מרצונה החופשי. סאני אכן מוסרת מגופה של ג'ודי אך ג'ודי אינה חוזרת להכרה ולכן סאני מוכנסת בחזרה אל גופה של ג'ודי ונשארת לחיות עם האנושיים. היא מצטיירת כבחורה תוססת ומתוקה אך היא מאוד ביישנית.
 • קאתי - המנחמת של וואנדה לפני עזיבתה למסעה במדבר. תפקידה של המנחמת הוא לעזור לנפש החדשה להסתגל לעולם החדש ולגוף החדש שבתוכו הוצבה.
 • צולח מים עמוקים - המרפא של וואנדה לפני עזיבתה למסעה במדבר. תפקידו של המרפא הוא כשל רופא והוא זה ששם את וואנדה בתוך גופה של מלאני.
 • בארנס - בארנס (פירוש שמו: שורף פרחים) הוא הנפש אותה פוגשים האנושיים בסוף הספר. הוא חלק מקבוצת אנושיים אחרת באזור אריזונה.

נושאים מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריאיון למגזין Vogue ציינה מאייר כי תדמית הגוף היא נושא מרכזי בספר. היא ציינה כי היא "מאוד ביקורתית" כלפי גופה שלה אך לא לגבי גופם של אחרים. בספר היא ניסתה להמחיש "כמה טוב זה שיש לך גוף ושאתה יכול לאהוב אותו באמת". זהו דבר אותו האנושיים בספר לקחו כמובן מאליו לפני שנתפסו ודבר אליו נהייתה מלאני מודעת מדי ברגע שאיבדה אותו.

אזכורים ליצירות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילתו, מכיל הספר "גוף מארח" פואמה הנכתבה על ידי מאי סוואנסון ונקרא "שאלה" הבוחן את רעיון הקשר בין הגוף למחשבה. רעיון זה נבחן גם בספר.

הצלחת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גוף מארח" נבחר לאחד "הספרים הטובים ביותר של מאי 2009" על ידי אתר הקניות האינטרנטי אמזון וכמו כן קיבל הערכה לגבי סיומו כאשר נכתב "קוראים ישמחו לקרוא סוף המשאיר דלת פתוחה להמשך, או סדרה נוספת". "גוף מארח" הפך גם לרב המכר מספר 1 ברשימת רבי המכר של עיתון הניו יורק טיימס ונשאר ברשימה זו 26 שבועות. הספר הפך לרב המכר מס' 12 של מגזין מקלין בקנדה.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – גוף מארח (סרט)

בספטמבר 2009, השתמשו המפיקים ניק ווצ'לר, סטיב שוורץ ופאולה מיי שוורץ במימון עצמאי על מנת לקנות את הזכויות ל"גוף מארח" ולהפוך אותו לסרט קולנוע. אנדרו ניקל כתב את התסריט וביים. הסרט יצא לאקרנים במרץ 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]