ארוס (לוויין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארוס A
הלוויין ארוס A
הלוויין ארוס A
מידע כללי
מפעיל אימאג'סאט אינטרנשיונל
יצרן התעשייה האווירית לישראל
תאריך שיגור 5 בדצמבר 2000
משגר Start-1
אתר אימג'סאט
משימה
סוג משימה לוויין תצפית
לוויין של כדור הארץ
מסלול LEO
נטייה 97.3 מעלות
אפואפסיד 505 ק"מ
פריאפסיד 490 ק"מ
זמן הקפה 94.6 דקות
משך המשימה 10 שנים
מידע טכני
משקל בשיגור 250 קילוגרם

ארוס הוא שמה של סדרת לווייני צילום מסחריים אשר תוכננו על ידי התעשייה האווירית, נבנו במפעל מב"ת ומופעלים ונמצעים בבעלות החברה "אימאג'סאט אינטרנשיונל". פירוש השם EROS הוא Earth Resources Observation Satellite.

פירוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

EROS A, הלוויין הראשון בסדרה, שוגר ב-5 בדצמבר 2000. השיגור התבצע על גבי המשגר הרוסי Start-1 באתר השיגור קוסמודרום סבובודני שבסיביר. הלוויין ארוס A1 נע במסלול הקפי נמוך (LEO) בגובה של 480 ק"מ. מסלול ההקפה שלו הוא מסלול מסונכרן לשמש (מסלול פולרי) הנע בין הקטבים, וזאת כדי שהצילום יתבצע תמיד באור יום. ארוס A נבנה על בסיס הלוויין אופק 3 ומידותיו הן: גובה-2.3 מ'. קוטר-1.2 מ' גוף, 0.7 מ' ראש. מסה בשיגור-250 ק"ג .

ארוס A חוצה את קו המשווה ב-09.45 בבוקר שעה מקומית, לווייני ארוס שישוגרו בעתיד ירחיבו את ממד הזמן, דהיינו זמני החצייה שלהם מעל כל נקודה ינועו בין אמצע הבוקר לאמצע הצהרים. באופן זה ניתן יהיה לפצות על תנאי ראות לקויים שינבעו מעננים בגבהים שונים. מערך הלוויינים של אימאג'סאט אינטרנשיונל, מאפשר ללקוחות החברה לצלם כל נקודה על פני כדור הארץ מספר פעמים ביום.

הלוויין נועד לשמש צרכים מודיענים לחברות מסחריות, מהנדסי חקלאות, מתכנני ערים ובעלי מקצועות נוספים הזקוקים לתמונות מפורטות של מקומות שונים בעולם, כל זאת, עם רזולוציה אופטית של 1.2 מטר.

השיטה שבה עובדים הלוויינים המסחריים מאפשרת צילום אזורים נבחרים לפי הזמנת הלקוח, או במקרים שהדבר נדרש, הלקוח מקבל את השליטה על הלוויין כשזה עובר מעל אזורים המעניינים אותו. בהתאם להסכם באו"ם, לא יתאפשר צילום מעל מדינת ישראל לשום גורם בעולם למעט מדינת ישראל (באישורים מיוחדים).

ארוס B, הלוויין השני בסדרה, שוגר ב-25 באפריל 2006, על טיל "סטארט 1" מקוסמודרום סבובודני בסיביר, רוסיה למסלול בגובה של כ-500 ק"מ. ב־28 באפריל 2006 הודיעה חברת "ISI" שהתקבלו צילומים ראשונים מהלוויין ארוס B.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – EROS B

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]