דן סגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב דן סגל
הרב דן זאב סגל
הרב דן זאב סגל
לידה 1938 (בן 85 בערך)
ה'תרצ"ח
ירושלים, פלשתינה (א"י) המנדט הבריטיהמנדט הבריטי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראלישראל ישראל
השכלה ישיבת פוניבז' עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות ירושלים
ניו יורק
תחומי עיסוק משגיח
רבותיו הרב יחזקאל לוינשטיין
הרב שלמה זלמן אוירבך
הרב שמואל רוזובסקי
הרב אהרן יהודה לייב שטינמן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב דן זאב סגל (נולד ב-1938, ה'תרצ"ח; מכונה: רֶבּ דָּן), הוא בעל מוסר ליטאי בולט.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לר' אשר מרדכי סגל, למשפחה דתית מודרנית, בשכונת שערי חסד שבירושלים. למד בישיבת חורב, בישיבת קול תורה אצל הרב שלמה זלמן אוירבך, ואחר כך בישיבת פוניבז' שבה התקרב למשגיח הרב יחזקאל לוינשטיין ולראש הישיבה הרב שמואל רוזובסקי ובכולל פוניבז' שם היה לתלמידו ומקורבו של ראש הכולל הרב אהרן יהודה לייב שטינמן. כמו כן היה מקורבו של הרב יעקב ישראל קניבסקי, "הסטייפלר".

בשיחותיו מכנה את האדמו"ר משומרי אמונים "מורי ורבי", והשמועה אומרת שהוא תלמידו בנסתר[דרוש מקור].

שימש כר"מ בישיבת תפארת נתניה שבנתניה, בישיבת בית אליהו שבגני תקוה (שמאז עברה לעיר אלעד) ובישיבת תושיה שבתפרח, בה מונה בהמשך למשגיח.

בעבר התגורר לסירוגין בשכונת גבעת משה בירושלים ובשכונת בורו פארק בניו יורק, בשתי השכונות יש בית מדרש בו הוא מכהן כרב, ונוסח התפילה בהם כולל ניגונים רבים שהלחין בעצמו[1]. תפילותיו מצטיינות ברגש ובבכיות והשתפכות הנפש וכיסופין לבורא העולם ולביאת המשיח. כיום לאחר פטירת הרב קנייבסקי והתחזקות כוחו כאחד ממנהיגי הציבור החרדי הוא ממעט לעזוב את הארץ אך מקפיד פעם אחת בשנה לצאת למסע חיזוק בארצות הברית[2] לאור הוראה שקיבל מהסטייפלער לנהוג כך.

נחשב לתלמיד מובהק של המשגיח הרב יחזקאל לוינשטיין וברוב שיחותיו מזכיר דברים בשמו.

נחשב[דרושה הבהרה] כתומך במפלגת דגל התורה, ומורה לתלמידיו ובני ביתו להצביע לה בבחירות, אך הוא עצמו נמנע מלהצביע וזאת על פי היתר מיוחד שקיבל מהרב שך והסטייפלר.

למרות שיוכו לציבור הליטאי והגדרתו כתומך דגל התורה, הוא נחשב שונה משאר המנהיגים הליטאיים בכך שהוא מקובל על כלל הציבור החרדי ורבים מתלמידיו ומעריציו שייכים לציבור החסידי והספרדי ואף לציבור העדה החרדית, הוא מבקר רבות במאה שערים ונואם בבית המדרש של חסידות תולדות אהרון[3], בקבלת קהל אצלו ניתן לראות ציבור חסידי וספרדי וקנאיים לא פחות מאשר ציבור ליטאי. כבר בגיל צעיר נחשב לרב בעל מעמד יוקרתי בציבור החרדי, נהוג לכנותו "המשגיח".[4]

היה חברותא בנגלה ובנסתר של חברו מילדות, הרב שמואל אוירבך. רואה חשיבות רבה בהשכנת שלום בין המחנות במחלוקת בציבור הליטאי, ולשם כך נפגש כמה פעמים עם הרב שטיינמן. הרב שטיינמן הוקיר את מאמציו והיה מלווה אותו לרכב לאות הערכה.

אחיו היה העיתונאי ישראל סגל שנפטר ב-2007. המשפחה החרימה את הלווייתו, ולפי הוראתו של הפוסק החרדי הרב יוסף שלום אלישיב לא ישבה שבעה.

מאז פטירת הרב קנייבסקי גדל כוחו כאחד ממנהיגי הציבור החרדי לצידו של הרב גרשון אדלשטיין, הוא עדיין נמנע מלתמוך פומבית בהצבעה בבחירות אך מעורב בכל הנושאים הציבוריים וראשי ועסקני הציבור החרדי הן הרבנים והן העסקנים עולים אליו להתייעצויות קבועות, אלפים רבים משחרים לפתחו לברכות ועצות ובכל בוקר הוא משמש סנדק במספר בריתות.

ניגונו המפורסם ביותר הוא טאטלע[5].

בשנת 2008 הקים את ארגון מרכז הטהרה[6][7] הפועל לבניית ושיפוץ מקוואות בארץ ישראל, הארגון אינו מגייס כסף מהציבור הרחב, אלא הרב מתרים עשירים ברחבי העולם המעריצים את הרב, נכון לדו"ח לשנת 2021 הארגון הוציא כ-8 מיליון שקלים על בניית ושיפוץ מקוואות[8] ולפי הנתונים המופיעים באתר גיידסטאר הארגון משליש את עצמו בכל שנה.

הרב מחזיק קרן המתקצבת בכל חודש מאות כוללים ברחבי הארץ בסכום המוערך בכ15 מיליון דולר בשנה, נוסף על כך הקרן מחלקת בחגים עשרות מיליוני שקלים למשפחות אברכים[9]. בנוסף הרב משמש נשיא הארגון האמריקאי "Adopt A Kollel"[10] שמטרתו לחבר בין בתי כנסיות בארצות הברית וכוללים בישראל וליצור הסכם לפיו מתפללי בית הכנסת יתקצבו את לומדי הכולל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]