שמואל רוזובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב שמואל רוזובסקי
959575325.jpg
תמונה זאת מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב שמואל רוזובסקי
תאריך לידה ה'תרע"ג
תאריך פטירה ה'תשל"ט
השתייכות חרדים ליטאים
נושאים שבהם עסק ראש ישיבה
רבותיו הרב שמעון שקופ, הרב יצחק זאב סולובייצ'יק
חיבוריו "שיעורי רבי שמואל", חידושי רבי שמואל

הרב שמואל רוזובסקי (כ"ב בטבת תרע"ג, 1 בינואר 1913 - כ"ז בתמוז תשל"ט, 17 ביולי 1979) היה ראש ישיבת פוניבז'. שיעוריו בישיבה משכו תלמידים רבים והשפעתו הלמדנית הייתה רבה והיא נפוצה ברחבי עולם הישיבות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בהורדנה שבליטא לרב מיכל דוד רוזובסקי, שהיה אחד ממורי ההוראה בעיר. למד בישיבת שער התורה אצל הרב שמעון שקופ - שממנו הושפעה רבות שיטת לימודו. בשנת ה'תרצ"ו עלה ארצה יחד עם ידידו הרב זלמן רוטברג, לימים ראש ישיבת בית מאיר. השניים למדו בישיבת לומז'ה בפתח תקוה. הוא נשא את אסתר, בתו של הרב צבי פסח פרנק, רבה הראשי האשכנזי של ירושלים.

עם הקמתה של ישיבת פוניבז' על ידי הרב יוסף שלמה כהנמן, בשנת ה'תש"ד, נקרא הרב רוזובסקי על ידו לעמוד בראשות הישיבה ובמשרה זו כיהן עד פטירתו. במשך שנים הוא קבע שיעור קבוע, אחת לשבוע, עם הרב יצחק זאב סולובייצ'יק, שהשפיע על דרך לימודו.

נפטר ממחלת הסרטן בשנת ה'תשל"ט.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחיו הוא הרב יוסף רוזובסקי, מראשי ישיבת אור ישראל הקטנה לשעבר.

בנו הרב מיכל דוד הוא ראש ישיבת וילקומיר באשדוד. בתו גיטה מלכה נשואה לרב יצחק הקר, ראש ישיבת גרודנא-באר יעקב. בתו שרה נשואה בנישואים שניים לרב צבי רוטברג, ראש ישיבת בית מאיר, בנו של הרב זלמן רוטברג. בתו אלה נשואה לפרופסור חיים מיליקובסקי.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פטירתו הוצאו לאור שיעוריו בסדרת הספרים: "שיעורי הגר"ש רוזובסקי" (מהדורות סטנסיל), "חידושי רבי שמואל", "שיעורי רבי שמואל" ובקובץ "זיכרון שמואל".

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.