דריזט דו'אורדן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הספר הראשון בסדרת האלף האפל

דריזט דו'אורדןאנגלית: Drizzt Do'Urden) הוא גיבור ראשי בטרילוגיית "האלף האפל", טרילוגיית "בקעת רוח כפור" ובסדרת "מורשת האלף האפל" שנכתבו על ידי הסופר האמריקאי ר. א. סלבטורה. עלילותיהן של סדרות אלו מתרחשות בעולם ממלכות נשכחות. בעולם זה קיים גזע של אלפים מרושעים הנקראים "אלפים אפלים" ("Drow"), אשר חיים מתחת לאדמה, שם הם עובדים אלת-עכביש נתעבת בשם "ליות'". דריזט הוא אלף אפל השונה משאר בני מינו, בהיותו טוב לב. סדרות הספרים מתארות את תהליך התבגרותו של דריזט בחברת האלפים האפלים, המרי שלו נגד עקרונותיה וחיפושו אחר חברה המשקפת את ערכיו, שדוחף אותו לעלות לעולם החיצון ולהפוך לגיבור המשרת את הטוב. דריזט מופיע גם במספר משחקי מחשב המבוססים על עולם ממלכות נשכחות (never winter, obvilion, forgotten realms), וכן כדמות במשחק המכות soul calibur.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דריזט שייך לגזע האלפים האפלים, גובהו הוא קצת מעל חמש רגל (מטר ושישים) ומשקלו הוא בערך מאה שלושים פאונד. כמו כל האלפים האפלים עורו כהה ושיערו לבן, אך בשונה משאר בני מינו, עיניו בצבע סגול, כשל אביו.

כלי נשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשקו האהוב של דריזט הן זוג חרבות מעוקלות הנקראות סימיטרים בעלות כוחות מאגיים. חרבותיו הראשונות היו זוג חרבות אדמנטיום שקיבל מאביו אך הן נהרסו עם חשיפתן הרבה לאור שמש. לאחר מכן, הוא מצא עם חברו וולפגר חרב כסופה חדשה במערת הדרקון ששמו הוא אינגלוקסטימיזיליאן אך מכנים אותו "כפור מוות". החרב חושלה בקסמי הקרח, היא מכבה אש ותוקפת בכוח רב יצורי אש ושואבת את כוחם. לראשונה היא שאבה את כוחו של דריזט במלחמתו בבאלור ארטו אך אחר כך העבירה אליו כוח חיים מיצורי אש. החרב השנייה של דריזט נקראת בשם טווינקל, והיא שחושלה בקסמי הכוכבים. בימים עברו, בקצה הניצב הייתה אבן ספיר כחולה בצורת כוכב אשר עובר בה רטט בשעת אמירת שמה, והיא זוהרת בתכלת חזק כאשר דריזט כועס. חרב זו קיבל ממאלקור הרפל (בספר "אבן החן של בן-המחצית"). דריזט משתמש בכלי נשקו בדיוק של רב-אמן.

בשנותיו המוקדמות, בעולם התת-קרקעי (Underdark), דריזט לובש את הבגדים הרגילים של בני עמו - גלימה שחורה (הקרויה פיוואפי), שריון טבעות קסום מעשה ידי אומן וביגוד שחור להסוואה.

בשנותיו המאוחרות כגיבור בעולם החיצון, הוא לבש גלימה ירוקה, מגפיים שחורים וזוג צמידי מיתריל אותן לקח מדנטראג באינר, אמן הנשק של בית באינר ("לילה נטול כוכבים"). צמידים אלו קסומים ומאפשרים לזוז במהירות קסומה. בראשונה הוא שם אותם על ידיו ולאחר מכן מעביר לרגליו ("מצור האפלה"). הוא לובש שרשרת אשר בסופה חד-קרן מגולף מדג טרוטה קשת ראש אשר גילף עבורו רג'יס המשויך לאלה מיליקי (אלת היערות והטבע) בה הוא מאמין. מאוחר יותר השרשרת השתדרגה למשרוקית שקוראת לחד קרן קסום מהמישור האסטראלי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרילוגיית האלף האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מולדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דריזט ד'אורדן נולד בעיר מנזונברנזן לאם הבית מאליס, כוהנת גדולה של ליות', ואמן הנשק של הבית זאקנפיין. בליל היוולדו הוא אמור היה להיות מוקרב לאלת העכביש בהיותו בן שלישי, אך ניצל ברגע האחרון שכן אחיו דינין רצח את אחיו הבכור נאלפיין (כדי להתקדם), כך שדריזט נעשה הבן השני.

במשך 5 שנים אומן על ידי אחותו (גם מצד אביו) וירנה. החל מגיל 5 הוא אומן על ידי אמן-הנשק זאקנפיין בתור לוחם המשתמש בסגנון המסובך של שתי חרבות מעוקלות. מזאקנפיין הוא קיבל את מושגי הטוב והמצפון המפרידים אותו משאר בני עמו. במהלך התבגרותו, בגיל 10–20, ולמרות (וכנראה בזכות) הפיכתו ללוחם הטוב ביותר באקדמיה של מנזוברנזן, דריזט אינו נכנע לשטיפת המוח שעוברים שאר הנערים והוא מבצע חטאים כנגד אלת העכביש כדי לשמור על צו מצפונו. בגיל 20–30 ניהל סיורים מחוץ לעיר האלפים. בעימות בינו לשני אלפים אחרים שבו הוא נאלץ להרוג אחד ולגרום למות השני, ובעקבות שחיטת אביו הביולוגי על ידי אמו, דריזט בורח למנהרות התת-קרקעיות (ה- underdark). בת לווייתו היחידה היא פנתרה שחורה קסומה שם גווינביר, אותה לקח מהאלף שהרג והוא מסוגל לזמן באמצעות פסלון לזמן מוגבל מדי יום. (לאחר שאלות מקוראים סלבטורה כתב במפורש באחד מספרי ההרחבה שזו פנתרה נקבה.)

גלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דריזט חי כתשע שנים בבדידות במנהרות, והוא כמעט מאבד את צלם האנוש והופך למכונת הישרדות הקרויה "הצייד" - צד אשר צץ ועולה בו בעתיד בעת מצבים מסוכנים. ידידתו היחידה במנהרות היא גווינביר (או גוויניבאר בטרילוגיות האחרות). ניסיון של בני משפחתו ללכוד ולחסל אותו מעורר בו את ההבנה שהוא חייב למצוא חברה בטרם יאבד את יכולתו לחשוב. הוא מוצא חברה זו בעיר ננסים תת-קרקעית, שם הוא פוגש ננס בשם בלוואר דיסנגלפ ללא ידיים אך עם פטיש ומקוש עשויים מיתריל בעלי כוח קסם אותו כבר הציל בעבר. האידיליה אותה הוא מוצא בעיר הננסים מנותצת כשהוא מגלה שאימו הנפישה את גופת אביו ושלחה אותה לצוד אותו ולהורגו. לאחר שהוא מוודא שזה אכן זאקנפיין (בזכות תרגיל מגננה אותו לימדו אביו בעבר) דריזט שוב נמלט למנהרות, ובתום מסע ארוך הוא מתעמת עם אביו המת, ומצליח לעורר בו מספיק מאישיותו המקורית. זאקנפיין זורק עצמו לבריכת חומצה בהקרבה עצמית כדי להציל את דריזט, ובעקבות כך בית דו'אורדן הושמד על ידי בית באינר. בתום העימות דריזט נפרד מבלוואר ועולה לעולם שבחוץ, כדי להמלט מידה הארוכה של חברת האלפים.

שהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם החיצון דריזט נתקל בשנאה מצד רוב האנשים אותם הוא פוגש. לאחר שנים ארוכות של נדודים, הוא מגיע לחורשתו של סייר עיוור בשם מונטוליו דה ברושי, המקבל אותו למרות גזעו. בהשראת הסייר דריזט מחליט להפוך לסייר בעצמו ולעבוד את האלה מיליאקי. לאחר מות הסייר מזקנה, דריזט ממשיך לנדוד ומגיע למקום היחיד שבו מוכנים לקבל אותו- חברה של העריקים, מנודים ופושעים בעמק רוחות הקרח. שם הוא רוכש את אמון חבריו- קאטי-ברי, בת אנוש, אביה המאמץ הגמד ברונור ושבט גמדי מקבת קרב. שם הוא מוצא לראשונה בית. עם חבר רעים זה הוא יוצא להרפתקאות שונות בעולם, בשירות הצדק והטוב.

תורגמו לעברית בסדרת האלף האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "טרילוגיית האלף האפל" - מולדת, גלות, שהות

טרילוגיית בקעת רוח-כפור (Icewind Dale)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רסיס הקריסטל: הרפתקאה ראשונה משותפת של החבורה. קוסם כושל מקים מגדל קסום ואוסף סביבו יצורים מרושעים. וולפגאר נלחם בדרקון כפור ומאחד את שבטי הברברים.
 • נהרות של כסף: החבורה יוצאת בחיפוש אחר היכל המיתריל, ההר המיתולוגי העשיר של שבטו של ברונור.
 • אבן החן של בן המחצית: רג'יס נחטף לעיר הולדתו והחבורה יוצאת להצילו

רביעיית "מורשת האלף האפל"[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מורשת: אחותו של דריזט מחפשת אותו וארטמיס חוזר במסווה.
 • לילה נטול כוכבים: המשך ישיר לקודם. ארטמיס ודריזט בעולם העמקים, אויבים ומשתפים פעולה נגד האלפים האפלים.
 • מצור האפלה: גבירת באינר מובילה רבבות אלפים אפלים ועבדים למתקפה על היכל המיתריל כשבידה מדריך קסום.
 • מסע אל השחר: דריזט וקטי ברי עובדים כציידי פיראטים, ורסיס הקריסטל חוזר.

חברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החבורה נקראת בהמשך "חבורת ההיכל", על שם היכל המיתריל האבוד שמצאו אחרי כ-200 שנה.

 • ברונור מקבת קרב (battlehammer): נסיך גמדים זעוף, יורש העצר של היכל המיתריל וזמן קצר גם מלכו השמיני. בעל ידע בנפחות. גילו יותר מ-200. נשק- גרזן. עם ההשתלטות מחדש על ההיכל שדרג לגרזן שעשוי ממיתריל. נהרג בגאוטלגרים עם סתימת בור ה"קדמון".
 • רג'יס "בטן-רעם": בן מחצית גנב שמשתמש בתליון אודם כדי לשכנע אנשים בצורה קסומה. נשק- אלת מתכת. נהרג בזמן ה"spellplague" (מילולית: מגפת הכשף).
 • וולפגאר: ברברי שהובס בקרב על ידי ברונור ובתמורה לחייו שירתו למשך 5 שנים. חזר ליישובי הברברים ונתמנה למנהיג השבטים, וכרת ברית עם הגמדים. נשבה במימד אפל למשך 7 שנים ועונה על ידי השד ארטו, ואף צפה במות בנו בן התערובת שנולד לו שם, אבל הוחזר לעולם החיים על ידי החבורה. לאחר שכמעט הרג בטעות את קאטי ברי ברח והפך למאבטח של פאב בלוסקאן, אולם הופלל עם מוריק בהתנקשות בדודרמונט, ידיד החבורה, ואף על פי שזוכו שניהם הוגלו מהעיר. השניים הפכו לשודדי דרכים והציל מגזר דין מוות תינוקת ממזרית מטירה כשוולפגאר טוען שהוא האב ולוקח אותה איתו. נשק- מקבת מיתריל קסומה שברונור חישל, החוזרת למשליך. וולפגאר חזר לחבורה כדי להילחם בחבורת פיראטיות שגנבו את נשקו הקסום.
 • קאטי ברי: בת אנוש שאומצה על ידי ברונור. נשק- חרב מעוקלת וקשת קסומה עם אשפת חיצי כסף המתמלאת מאליה.
קאטי ברי ווולפגאר התאהבו ועמדו להתחתן, אולם בספרים מתקדמים יותר (שלא תורגמו לעברית) וולפגאר נאלץ לברוח כדי שלא יהרוג אותה בטעות, והיא מתחתנת עם דריזט. בזמן מגפת הכשף נלקחה לעולם הבא על ידי מילקי.
 • גווינביר: פנתרה שחורה שיצרה קשר מיוחד עם ג'וזידייה, אלף בהיר, והצילה את חייו בסכנה את חייה. קוסם אנושי שובר מוסכמות בשם אנדרס הפך אותה ליצור קסום במישור אסטרלי וכך הציל את חייה, כשהמפתח הוא פסלון בדמותה. בפשיטות של אלפים אפלים נגנב כנראה הפסלון מג'וזידייה והתגלגל לידי מסוג' האנט ולאחר מכן לידי דריזט.
 • מוריק הנוכל: חבר של וולפגאר בספרים שלא תורגמו לעברית. גנב ומבריח מלוסקאן נשלח על ידי ג'רלקסאל לעקוב אחרי הברברי והשניים התיידדו באמת. לאחר כמה הרפתקאות משותפות נפרדו דרכיהם, אבל הוא עזר לחבורה נגד הפיראטיות של שילה קרי (בספר ים החרבות) והתחתן עם הקוסמת של הפיראטיות, חברת-ילדותו בלאני.
 • דודרמונט: רב חובל צייד פיראטים. דריזט וקאטי ברי עבדו אצלו כשוולפגאר נעלם.
 • משפחת הרפל: משפחת קוסמים טובי לב אבל עורכים קסמים לא צפויים ולפעמים מסוכנים. הרקל למשל בטעות אתה טלפורטציה רק לעיניים שלו לעבר היכל המיתריל.
 • דליה סינפיין: אלפית מתנקשת, לשעבר חברה בכת השטנית "האשמדאים" הסוגדת לאליל-שד. הצטרפה לחבורה והתאהבה בדריזט. משתמשת בנשק מוט קסום שנהפך לכמה נשקים.

אויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'רלקסאל: אלף אפל שמנהיג חבורת שכירי חרב נמלטים (רובם ממינו) במנזברזן, ומאוחר יותר גם בערים אנושיות כמו קלימפורט. אף על פי שהוא ודריזט נלחמו כמה פעמים ג'רלקסאל סירב להרוג אותו בקרב האחרון כשהייתה לו הזדמנות.
 • הפחה פוק: מנהיג גילדת הגנבים של קלימפורט והבוס של רג'יס. נהרג על ידי החבורה אחרי ששבה את רג'יס.
 • ארטמיס אנטררי: גדול המתנקשים אי פעם כנראה. בהתחלה שכיר חרב של פוק, ובהמשך פיתח אובססיה להרוג את דריזט. בזכות ג'רלקסאל כעת הוא משוכנע שהרג את דריזט בקרב לא-הוגן. נשק: פגיון שגונב חיים מהנדקר.
 • אליפאין טוסראיל או ללורינל: אלפית ירח. בילדותה דריזט העמיד פנים שהוא רוצח אותה באחת הפשיטות של פלוגתו אל פני השטח, אך למעשה ריחם עליה והסתיר אותה. אולם היא פיתחה שנאה כלפיו וחברה לשודדות הים של שילה קרי כדי לרצוח אותו, אבל בסוף הקרב מתה מפצעיה אף על פי שדריזט ביקש שיצילו אותה במקום אותו, כשזיהה מיהי.