הוביט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הוביטיםאנגלית: Hobbit) הם גזע דמיוני של דמויי אדם זעירים המופיע בספרי הפנטזיה של ג'.ר.ר. טולקין. הם מכונים Halfling, מילה שמתורגמת לעברית כ"בני-מחצית" (בתרגום הראשון של "שר הטבעות", מאת רות לבנית) או כ"זוטונים" (במהדורה המאוחרת, בעריכת עמנואל לוטם).

באינדונזיה נמצאו שלדים בני עשרים אלף שנים של בני אדם שהתפתחו בצורה שונה וכבוגרים הגיעו לחצי מגובה בני האדם, גזע זה כונה הוביט בשל גודלם של חבריו, על שמה של הדמות הבדיונית - שמו המדעי הוא הומו פלורסיינסיס על שם האי פלורס בו התגלה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גובהם של ההוביטים נע בין שישים סנטימטר למטר ועשרים סנטימטר, להם אוזניים מחודדות מעט ורגליים גדולות ושעירות במיוחד, שמשמשות להן תחליף לנעליים. הם חיים מעט יותר מבני אדם, בממוצע 100 שנים (כשהשיא נע בסביבות 130 שנים). הוביט מגיע לפרקו בגיל 33, ועל כן הוביט כבן 50 יחשב בגיל המעבר. ההוביטים נוהגים להסתגר בכפרים שלהם ולהתעלם מהעולם (וגם העולם מתעלם מהם). הוביטים בעלי נטיות הרפתקניות ונטייה לצאת למסעות הם נדירים ולרוב זוכים לביקורת מחברת ההוביטים. התרומה הגדולה של ההוביטים לעולם הייתה בגילוי עשבי העישון. הם אוהבים אורח חיים רגוע ולא הרפתקני של חקלאות, אכילה והתרועעות. בחגיגת יום הולדת של הוביט מקובל המנהג לפיו מחלק ההוביט מתנות לחבריו, ולא ההפך. כמו כן ההוביטים עוסקים בגנאלוגיה. תחביביהם הגדולים של ההוביטים הם עישון, ארוחות גדולות ומרובות, ושתייה בפונדק. את ההשראה להוביטים שאב טולקין מבני הכפר האנגלים. אזור ההתיישבות המרכזי של ההוביטים נקרא "הפלך" (The Shire) ובכך מזכיר בשמו אזורים כפריים באנגליה.

עם הזמן, מפתחי משחק מבוכים ודרקונים - חברת TSR ומאוחר יותר חברת מכשפי החוף, יצרו להוביט אופי משלו, אופי המתאים יותר לדמויות שחקן במשחקי תפקידים קלאסיים (יצר הרפתקנות ורצון להתעשר).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]