הוביט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הוביטיםאנגלית: Hobbit) הם גזע בדיוני של דמויי אדם זעירים המופיע בספרי הפנטזיה של ג'.ר.ר. טולקין. הם מכונים Halfling, מילה שמתורגמת לעברית כ"בני-מחצית" (בתרגום הראשון של "שר הטבעות", מאת רות לבנית) או כ"זוטונים" (במהדורה המאוחרת, בעריכת עמנואל לוטם).

באינדונזיה נמצאו שלדים בני עשרים אלף שנים של בני אדם שהתפתחו בצורה שונה וכבוגרים הגיעו לחצי מגובה בני האדם, גזע זה כונה הוביט בשל גודלם של חבריו, על שמה של הדמות הבדיונית - שמו המדעי הוא הומו פלורסיינסיס על שם האי פלורס בו התגלה.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

גובהם של ההוביטים נע בין שישים סנטימטר למטר ועשרים סנטימטר, להם אוזניים מחודדות מעט ורגליים גדולות ושעירות במיוחד, שמשמשות להן תחליף לנעליים, הם שמנים מכיוון שאוכלים 7 ארוחות ביום רגיל(2 ארוחות בוקר, 2 ארוחות צהריים, הפסקת תה ו-2 ארוחות ערב), ומתלבשים בצבעים ירוק וצהוב. הם חיים מעט יותר מבני אדם, בממוצע 100 שנים (כשהשיא נע בסביבות 130 שנים). הוביט מגיע לפרקו בגיל 33, ועל כן הוביט כבן 50 יחשב בגיל המעבר. ההוביטים נוהגים להסתגר בכפרים שלהם ולהתעלם מהעולם (וגם העולם מתעלם מהם). הוביטים בעלי נטיות הרפתקניות ונטייה לצאת למסעות הם נדירים ולרוב זוכים לביקורת מחברת ההוביטים. התרומה הגדולה של ההוביטים לעולם הייתה בגילוי עשבי העישון. הם אוהבים אורח חיים רגוע ולא הרפתקני של חקלאות, אכילה והתרועעות.

חברת ההוביט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההוביטים אוהבים אירוח חברים בבתים, אך שונאים אורחים בהפתעה ובלגן של אורחים. בחגיגת יום הולדת של הוביט מקובל המנהג לפיו מחלק ההוביט מתנות לחבריו, ולא ההפך. כמו כן ההוביטים עוסקים בגנאלוגיה. תחביביהם הגדולים של ההוביטים הם עישון, ארוחות גדולות ומרובות, ושתייה בפונדק. את ההשראה להוביטים שאב טולקין מבני הכפר האנגלים.


התיישבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההוביטים גרים בהוביטון בביווטר בישובים אחרים ובבתים מבודדים. בדרך כלל הם מוצאים לעצמם מקום מחיה אוורירי ליד שדות, אגמים או יערות עם פרחים. הם גרים בבקתות או חורים נקיים באדמה. כמו לקיחת ההשראה מהאנגלים, טולקין לקח השראה לכפרי ההוביטים מכפרי האנגלים.

הוביטים אצל חברות ומשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הזמן, מפתחי משחק מבוכים ודרקונים - חברת TSR ומאוחר יותר חברת מכשפי החוף, יצרו להוביט אופי משלו, אופי המתאים יותר לדמויות שחקן במשחקי תפקידים קלאסיים (יצר הרפתקנות ורצון להתעשר).


הוביטים ידועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בילבו בגינס, ההוביט, שר הטבעות-

פרודו בגינס, שר הטבעות-

סמאגול (גולום), שר הטבעות, ההוביט-

סאם גמג'י, שר הטבעות-

מרי, שר הטבעות-

פיפין, שר הטבעות-

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]