האקדמיה לאספרנטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האקדמיה לאספרנטו
Akademio de Esperanto
חברים מהאקדמיה בקונגרס העולמי ה-102, בשנת 2017 בסיאול, דרום קוריאה
חברים מהאקדמיה בקונגרס העולמי ה-102, בשנת 2017 בסיאול, דרום קוריאה
אקדמיה
תקופת הפעילות 1905–הווה (כ־119 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
בעלי תפקידים
יו"ר ג'ון כ. וולס עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מיקום 117 Dukes Avenue, London, N10 2QD, UK עריכת הנתון בוויקינתונים
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

האקדמיה לאספרנטואספרנטו: Akademio de Esperanto או AdE) היא גוף עצמאי, הפועל בתוך קהילת דוברי השפה במטרה לפקח על התפתחותה כך שתהלום את העקרונות שהותוו בפונדמנטו דה אספרנטו ובעקבותיו בהצהרת בולון. האקדמיה שואבת השראה מהאקדמיה הצרפתית והאקדמיה המלכותית הספרדית. דומה לה באופי פעולתה גם האקדמיה ללשון העברית.

הקמת המוסד הוצעה כבר על ידי לודוויג זמנהוף יוצר השפה, בקונגרס האספרנטו הראשון, והיא הוקמה מעט לאחריה בשם 'הוועידה הלשונית' (Lingva Komitato) שהמוסד העליון שלה כונה 'האקדמיה'. ב-1948 נעשה ארגון מחדש והגוף בכללו שינה את שמו לאקדמיה לאספרנטו. היא ממומנת על ידי אגודת האספרנטו העולמית ובאמצעות תרומות.

חברי האקדמיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקדמיה כוללת 45 חברים שנבחרים לתקופה של 9 שנים, ובהם נשיא, סגן נשיא, ומזכיר. מדי שלוש שנים נבחרים שליש מחברי האקדמיה על ידי עמיתיהם חברי האקדמיה המכהנים. על מנת להיות מוצג כמועמד לחברות באקדמיה, יש לזכות להמלצתם של לפחות חמישה חברים מכהנים המייצגים לפחות דוברי שלוש שפות (מלבד אספרנטו). חברי האקדמיה הם על פי רוב חוקרי השפה והתרבות, אנשי חינוך ומורים וותיקים לאספרנטו, וכותבים ויוצרים בולטים בשפה. הנשיא הנוכחי הוא פרובל דסגופטה מהודו (מאז 2016).

בין חברי האקדמיה נמנים פרופ' עמרי ונדל מישראל, וכן בוריס קולקר, שכתב מספר ספרים ללימוד השפה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקדמיה כוללת מדורים המטפלים בתחומי שפה שונים בעבודה האקדמית. המדורים אינם קבועים, אלא נוצרים לפי הצורך, וכל חבר אקדמיה יכול לבחור להשתייך למספר מדורים בהתאם לתחומי העניין והמומחיות שלו. בין המדורים ניתן למנות: דקדוק, מילון כללי, הגייה, בקרת ספרי לימוד, ייעוץ לשוני, ספרות ושפה מקצועית. לצד זאת פועלות באקדמיה גם וועדות שעוסקות בסוגיות שאינן לשוניות. מאז אוקטובר 2013 היו שתי ועדות: ועדה שעסקה בהיסטוריה של האקדמיה לאספרנטו וועדה בנושא שמות אנשים. לכל מדור ולכל ועדה ישנו מנהל מקרב חבריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האקדמיה לאספרנטו בוויקישיתוף