לדלג לתוכן

Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto
המהדורות השונות של PIV
המהדורות השונות של PIV
מידע כללי
מאת גסטון ורינגהיין, מחברים שונים עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אספרנטו עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מילון אספרנטו עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Sennacieca Asocio Tutmonda עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1970 עריכת הנתון בוויקינתונים
עורך גסטון ורינגהיין עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-9502432-8-7
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto (המוכר גם בראשי התיבות PIV, עברית: מילון האספרנטו המאוייר השלם) הוא מילון חד-שפתי לאספרנטו, שפורסם לראשונה בשנת 1970 על ידי קבוצה גדולה של מומחים לשפה וחוקריה. זהו המילון החד-שפתי הרחב והמקיף ביותר בשפה (על אף שישנם מילונים דו-שפתיים רחבים ממנו), ונחשב לאחד המקורות ברי הסמכא ביותר באשר לפירושן של מילים. הוא יוצא לאור על ידי הארגון העולמי Sennacieca Asocio Tutmonda, בעל הנטיות הסוציאליסטיות והוא זמין לעיון ברשת בחינם.

על אף המוניטין שהמילון זכה לו, נמתחה עליו לאורך השנים גם ביקורת בטענה שיש בו השפעה גבוהה מדי של השפה הצרפתית ושישנה בו הטיה פוליטית.

המילון הרחב ביותר שקדם לפרסום PIV, היה Plena Vortaro (המוכר גם כ-PV, 'המילון השלם') שפורסם בשנת 1930 ונערך על ידי אמיל גרוסיאן-מאופיין, ושיצא אף הוא לאור על ידי SAT (מהדורת 1934 של PV כללה 6,900 שורשים).

מבנה המילון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח 'מאוייר' (Ilustrita) בשם המילון עשוי להתייחס לכך שערכי המילון מקוטלגים לקטגוריות המצוינות לצד שם הערך באמצעות סמלים קטנים וגם בשל שילובם של איורים ורישומים לצד חלק קטן מערכי המיון לשם הבהרה (בעיקר שמות בעלי חיים, צמחים וכלים).

מבנה שפת האספרנטו כולל מילים רבות המורכבות משורש עם קידומת, דוגמת הקידומת mal ההופכת את משמעות השורש (כך - juna משמעו צעיר, ואילו maljuna משמעו זקן). מילון PIV מסודר על פי הסדר האלפביתי של השורשים, כך שהמילה maljuna תופיע בהמשך למילה juna ולא בין אלפי המילין המתחילות בפתיחית mal.

עורך המהדורה הראשונה של PIV גסטון וורינגהיין לצד ערמת כתבי היד של המהדורה

המילון מציין גם את מקורם של שורשים רבים, דוגמת שורשים שמקורם במילון שצורף לפונדמנטו דה אספרנטו או לאחד מתשע, הפרסומים הרשמיים שלאחריו או חידושים של סופרים מרכזיים בשפה. הוא מביא גם דוגמאות לשימוש במילים השונות.

מהדורות 2005 של PIV

ההוצאה הראשונה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההוצאה הראשונה של PIV ב-1970 כללה 15,200 שורשים המרכיבים 39,400 ערכים לשוניים. היא נכתבה על ידי קבוצה גדולה של מומחים לשפה בהדרכתו של גסטון וורינגהיין (תלמידו של גרוסיאן-מאופיין). ב-1987 יצאה מהדורת מילואים שלוותה על ידי גסטון וורינגהיין ורולנד לברווד, וכיסתה 1000 שורשים נוספים ו-1,300 ערכים לשוניים. האיורים במהדורות אלו צורבו בדפיו האחרונים של המילון.

וורינגהיין אסף לצורך הכנת המילון צוות בן 59 משתתפים מומחים לאספרנטו, ללקסוגרפיה ולטרמינולוגיה. רובם היו אקדמאים וכמעט כולם כתבו קודם לעבודה על PIV מילוני מונחים בתחומי דעת ספציפיים, או שהיו שותפים בעריכה ובדיון על מילונים מוקדמים יותר בשנות החמישים והשישים.

הוצאות מאוחרות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002 יצא המילון במהדורה חדשה, תחת הכותרת La Nova Plena Ilustrita Vortaro de Esperanto (מילון האספרנטו המאוייר השלם החדש). העורך הראשי של המהדורה היה מישל דוק-גונינז, והיא כללה 16,780 שורשים ו-46,890 ערכים לשוניים. במהדורה זו, שולבו האיורים לאורך המילון כולו בערכים הרלוונטיים. המהדורה החדשה הושקה בקונגרס SAT ב-Alicante שבספרד ביולי 2002. עד שנת 2004 נרכשו כל 2000 העותקים המודפסים של המילון והוא יצא במהדורה נוספת תוך תיקון מספר טעויות שנפלו בו במרץ 2005.

באוגוסט 2010 הודיעה SAT כי הגיעה להסכמות עם הארגון החינוכי E@I ליצור מהדורה דיגיטלית של PIV שתעפשר גם מנגנון חיפוש נוח. ה-SAT שבעבר חששה להעלות גרסה וירטואלית של הספר מחשש לצמצם את הביקוש למהדורה המודפסת שלו תרמה את הזכויות לשימוש בטקסט לטובת המיזם הווירטואלי בלא חיוב. E@I העריכו כי העלות המשוערת של הפרויקט תעמוד על 10,000 יורו. ב-14 באפריל הצליחו לאסוף 13,540 יורו לפרויקט ו-E@I הודיעו כי הם מתחילים את העבודה על הפרויקט. ב-4 באפריל 2012 עלתה גרסת הבטא של האתר ונפתחה לציבור.

ב-2020 פורסמה מהדורה מודפסת נוספת של המילון, לציון יובל לפרסום המהדורה הראשונה. בהמשך מתוכנן לעדכן רק את אתר האינטרנט של המילון ולהוציא מהדורות מודפסות חדשות רק לפי דרישה, בהתאם לגרסה המעודכנת ביותר באתר.

שלושה מילונים דו-לשוניים התבססו את PIV ותרגמו את הגדרותיו - מילון אספרנטו-סינית שיצא ב-1987, מילון אספרנטו-איטלקית משנת 1984 ומילון אספרנטו-פרסית משנת 2000.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]