לדלג לתוכן

החתולים הסמוראים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החתולים הסמוראים
キャッ党忍伝てやんでえ

מימין לשמאל: אנשובי, זריזי ופולי אסתר
חתולי נינג'ה אגדיים
סוגה אנימה, קודומו, מכה
אנימה
אורך פרק 30 דקות.
אולפני אנימציה Tatsunoko Productions
Sotsu Agency
Saban
רשת שידור TV Tokyo (יפן)
ערוץ 2 הניסיוני (ישראל)
ערוץ הילדים (ישראל)
ערוץ ג'טיקס (ישראל)
ערוץ ג'וניור (ישראל)
מדבבים בשפה העברית

עונות 1–2 : תומר שרון, יעל קרוון, שי זורניצר, יהויכין פרידלנדר, מוטי דיכנה

עונה 3: אורי כהן, אסף אבידן, לירז ברגמן, תרזה אליה זיטמן, ניר רון, שאולי הלוי, אמיר איבגי, אריאל ברזני, אריק עשת, גיתית שובל, תמר גרוס, גדי לוי, טל ברוש, נטע שחר, עדי הלוי, חן אופיר, שי הלפמן, דן שצברג, זהר סדן
תקופת שידור מקורית 1 בפברואר 199012 בפברואר 1991
מספר העונות 3
מספר הפרקים 54

החתולים הסמוראיםאנגלית: Samurai Pizza Cats - חתולי הפיצה הסמוראים) היא סדרת אנימה יפנית בת 52 פרקים ששודרה בישראל בתחילה בערוץ הראשון בתחילת שנות ה-90. בהמשך שודרה גם בערוץ הילדים, פוקס קידס-ג'טיקס, ג'וניור. הסדרה הופצה בעולם המערבי בגרסאות מדובבות על ידי חברת סבן. הפסקול האמריקאי של הסדרה הופק על ידי חיים סבן ושוקי לוי, והוא שונה בתכלית מהתסריט היפני המקורי. בפרט, נוספו לו אלמנטים פארודים, פארסה ושבירת הקיר הרביעי.

היסטוריה וגרסאות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקור היפני הופק על ידי טאצונוקו הפקות. 54 פרקים שודרו בערוץ TV Tokyo ב-1990.

בשל מידע חסר עבור הגרסה האנגלית, נכתב לה דיאלוג מקורי, המוזיקה הוחלפה ושני פרקי לקט הושמטו. עיבוד זה שודר לראשונה ב-1993 בערוץ YTV הקנדי.

מפרקים 1 עד 26, הגרסה האמריקאית דובבה לעברית על ידי אולפני זאונד בבימויו של רביב שנקר, אך החל 27 ועד האחרון, הדיבוב הוחלף על ידי אולפני תומיתות עם שחקנים אחרים ובבימוי רון דרויאן וגיתית שובל, בעלי האולפן. לפי תומר שרון מרבית הדיבוב היה מאולתר בשל חוסר מידע על עלילת הסדרה. את שיר הפתיח של הגרסה העברית הראשונה ביצע מוטי דיכנה למילים של רביב שנקר וזיו סידי, וללחן של סידי ואבנר חודורוב. בגרסת 2000, ביצע רון דרויאן את שירי הפתיח והסיום, שהיו תואמים לגרסה האמריקאית, בליווי אשתו גיתית שובל.

הסדרה שודרה בערוץ 2 הניסיוני ובערוץ הילדים בשנות התשעים, ובערוץ ג'טיקס במהלך שנות האלפיים (בטרם ערוץ זה נמכר לדיסני והפך לערוץ דיסני). כיום משודרת בשידורים חוזרים בערוץ ג'וניור.

תקציר העלילה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מתרחשת בעיירה בדיונית בשם "טוקיו הקטנה", עיירה המשלבת אלמנטים יפניים מודרניים וכמו כן את העיר טוקיו במציאות עם אלמנטים עתידניים. בעיירה חיים בעלי חיים מואנשים ולרבים מהם גפיים קיברנטיים.

שליט העיר הוא המלך פרד, אשר איבד את דעתו לאחר שעבר ניתוח להסרת שיני הבינה שלו. בעקבות הניתוח הנוראי, בתו וקונסוליי העיר ממלאים את תפקידו באופן זמני עד אשר תחזור אליו שפיותו (דבר שלוקח זמן רב בשל אותה תחושה נוראית וקשה עד להתפקע שאיתה יצא המלך פרד אחרי הניתוח). ראש הקונסוליה הוא גבון, דמות רשע הזומם להשתלט על טוקיו הקטנה.

אל דנטה, מפקד המשמר המלכותי, מגלה במקרה את כוונותיו האמיתיות והזדוניות של גבון להשתלט על העיר. משום שאין בידיו מספיק ראיות להפליל אותו, הוא מחליט לסכל את מזימותיו. לשם כך, הוא מגייס שלושה חתולים לוחמים המכונים "החתולים הסמוראים". כל אחד מהם ניחן במיומנויות לחימה ייחודיות ובעל כלי נשק ייחודי. כמו כמעט כל גיבורי-העל, החתולים חיים בזהות כפולה ושומרים על אורח חיים צנוע ובלתי מתבלט שלא יחשוף את עובדת היותם לוחמים. בזמני השגרה החופשיים הם מועסקים במסעדת החתול כשליחי פיצה, ובזמני חירום, לאחר שהם מקבלים את הפקודות הישירות שלהם מדנטה ופרנסין, הם משוגרים על ידי פרנסין ליעד בו נחוצה התערבות מצדם באמצעות תותח ענק דמוי אקדח שמוצב על גג המסעדה. התותח מאפשר להם להגיע אל היעד במהירות גבוהה יחסית. הנטייה של החתולים להתנהג באופן ילדותי ואף לריב האחד עם השני לעיתים קרובות כמו בחיים רגילים, אינה מונעת מבעדם מלהציל את תושבי טוקיו הקטנה שוב ושוב מפני מזימותיהם הזדוניות של גבון והמפקד ציפורע אשר זוממים להשתלט עליה.

החתולים הסמוראיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • זריזי (תומר שרון (בשני הפרקים הראשונים), שי זורניצר / אורי כהן) - מנהיג החבורה המחזיק בחרב הגינזו הקסומה. זריזי הוא בחור ילדותי, אשר יחד עם אנשובי לרוב מצליח לעלות על העצבים של פולי אסתר ולהרגיזה. בקרבות הוא מראה פן יותר רציני באישיותו, פחות ילדותי ויותר בוגר. לרוב הוא משתמש בחרב הגינזו כדי לחסל את אויביו במכה קסומה אחת. לבוש בשריון לבן.
 • אנשובי (שי זורניצר (בפרק הראשון), תומר שרון / אסף אבידן) - אנשובי מעדיף לחזר אחרי לוסיל ושאר הבנות באופן קבוע יותר מאשר לעסוק בעבודתו כשליח פיצה במסעדת החתול. בדומה לזריזי, גם אנשובי ניחן בהתנהגות ילדותית. הנשק העיקרי שלו, בנוסף לחרבו, הוא השמשייה הקסומה שלו שאיתה הוא מייצר מערבולות אוויר וקסמים כדי להיפטר מעורבי הנינג'ה של ציפורע. לבוש בשריון כחול.
 • פוליאסתר אודי-שוי (יעל קרוון / לירז ברגמן) - שמה של פוליאסתר הוא פרפרזה ופרודיה לקבוצת הפולימרים פוליאסטר. פוליאסתר היא המוח האמיתי בחבורה, והתנהגותה המיוחדת משאירה את החתולים הסמוראים מלוכדים ביחד. לפוליאסתר יש לא מעט אובססיות ובשל כך די בהפרעה אחת קטנה, אפילו התמימה ביותר, בשביל שהיא תתעצבן על זריזי ואנשובי ותכה אותם. הנשק העיקרי שלה, בנוסף לחרבה, הוא החליל שלה, שבאמצעותו היא מכניסה את אויביה לטראנס היפנוטי שמסיח אותם מדעתם, וכך היא מנצלת את המצב כדי לתקוף אותם עם ציפורניה החדות. לבושה בשריון אדום-ורוד.

חתולי העזר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים החתולים נקלעים לצרה ובמקרים רבים כבר אין ביכולתם לעשות מעבר למה שהם יכולים - דבר שבעקבותיו פרנסין שולחת אחד מהחתולים האחרים, כל אחד בעל מומחיות משלו, בתחום אחד מיסודות הטבע, כדי לסייע להם:

הדמויות הרעות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • גבון (מוטי דיכנה / שאולי הלוי) - ראש העיר של טוקיו הקטנה. גבון, ברוב היום, נמצא על ראש מגדלו במרכז טוקיו הקטנה וזומם להשתלט על העיר. כמעט בכל פעם הוא משתמש בציפורע כדי לבצע את זממו וכן שולח רובוטים ענקיים להילחם בחתולים הסמוראים. בכל פרק, גבון נוהג "להתפוצץ" כשהוא מתאכזב מכישלונותיו. בגרסה היפנית, גבון מתואר כשועל.
 • גרי תכסיסי (יהויכין פרידלנדר / אמיר איבגי) - עורב קשיש ויועצו הנאמן של גבון, וכמו כן גם מנהיגם של עורבי הנינג'ה. קולו של גרי תכסיסי הוא קול ההגיון המאזן את טבעו האימפולסיבי של גבון. מקור שמו של גרי תכסיסי הוא ממשחק מילים ביחס למילה גריאטריה ("Geri a-trick", במקור משחק מילים אחר: Jerry Atric).
 • ציפורע (מוטי דיכנה / אריאל ברזני) - המפקד של עורבי הנינג'ה והכוח מאחורי התוכניות של גבון להשתלטות על טוקיו הקטנה.

"רעש גס" הם בעצם להקת הבי מטאל של ארבעה עורבים שלפעמים נשכרת על ידי גבון. "רעש גס" (החל מפרק 28, השם השתנה ל"רעש קטלני") היא יריבה שקולה לחתולי העזר וההבדל היחיד בינם לבין חתולי העזר הוא ש"כלי הלחימה" של רעש גס הם שירתם וכלי הנגינה שלהם.

 • מד מקס (יהויכין פרידלנדר, תומר שרון (פרק 15) / ניר רון, גדי לוי (פרקים 50,51)): סולן ומנהיג הלהקה.
 • קנונבול בטרי (יהויכין פרידלנדר / רון דרויאן (פרקים 28,29,32), אריאל ברזני (פרק 33), דן שצברג (פרקים 50,51)).
 • מוג'ו רוג'ו (יהויכין פרידלנדר / שאולי הלוי).
 • רוני גייסמולר (מוטי דיכנה / רון דרויאן (פרקים 28,29,32), שאולי הלוי (פרק 33), אסף אבידן (פרקים 50,51)).

דמויות נוספות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • פרמזנה (יעל קרוון / תרזה אליה זיטמן) - המנהלת של מסעדת החתול. כאשר טוקיו הקטנה בסכנה, היא האחראית לשיגור החתולים למקום האירוע. דבר זה למעשה מעיד שהיא אשת סודם של החתולים הסמוראים ושהיא בין הבודדים שיודעים על הזהות הכפולה שלהם.
 • לוסיל (יעל קרוון / תרזה אליה זיטמן) - נערה יפה, ביישנית ורגישה המנהלת בית תה בטוקיו הקטנה. לוסיל היא מושא המריבה העיקרי בין זריזי לאנשובי, ודבר זה לרוב גורם לה לבכי ולחץ, שבתורו גורם, בדרך כלשהי, לשיגור תריסרי רקטות מתוך ראשה שלרוב פוגעים בזריזי ואנשובי.
 • המספר (תומר שרון / אריק עשת) - המספר הוא הקריין של התוכנית והוא זה שמספר על האירועים בעלילה, לרוב בצורה סרקסטית ושנונה במכוון. המספר לרוב צוחק על החתולים ומסביר חורי עלילה וקלישאות על החתולים ומצבם, דבר המביא את החתולים להתווכח איתו. בגרסה ששודרה בתחילת שנות התשעים, הקריין (תומר שרון) ביצע את הקריינות במבטא מזרחי, אולם בדיבוב בתחילת שנות האלפיים הוא נשמע שונה ויותר תואם לגרסה האמריקאית.
 • אל דנטה (יהויכין פרידלנדר / ניר רון) - ראש המשמר המלכותי, הוא המוח הצבאי העומד מאחורי החתולים הסמוראים וניסיונם להיפטר מכל המפלצות שגבון משלח על טוקיו הקטנה. אף על פי שבדומה לגבון הוא גם שייך לקונסוליי העיר ונופל תחת פיקודו של המלך פרד, הוא אינו משתף פעולה עם גבון.
 • הקיסר פרד - השליט הבלתי מעורער של העיר שהתחיל את העלילה. למרות היותו חולה נפש גמור שאיבד את השפיות לאחר שעבר ניתוח להסרת שיני הבינה שלו וגם הפך לחסר יכולת דיבור (חוץ מלומר את שמו הפרטי), דבר זה משום מה לא מפריע לאף אחד מקונסוליי העיר האחרים, שלרוב מטילים את אחריות קבלת ההחלטות בידיו.
 • גורו לו (יהויכין פרידלנדר / גדי לוי) - חתול זקן שחי לבדו בהרים מחוץ לטוקיו הקטנה. כשהחתולים הסמוראים מסתבכים בצרה, הם פונים לבקש ממנו עצה, אך גורו לו אינו מתלהב מלתת אותה. למרות היותו עיקש, הוא עוזר לחתולים לשחרר את כוחו של "החתול המוזהב", שבעת צורך החתולים יצטרכו אותו בקרב לאספקה של רובוט ענק משלהם וחליפות שריון נוספות שנותנות לחליפות שלהם גם יכולת תעופה.
 • אמא האט (יעל קרוון / גיתית שובל) וג'וניור האט (תומר שרון, יעל קרוון (פרק 3) / תמר גרוס) - חתולה ובנה, שהם חלק קטן וקבוע בסדרה. בכל פעם שהחתולים הסמוראים יוצאים למשימה, אמא וג'וניור מעירים הערה מגוחכת. לעיתים הם חדי לשון במפתיע, ועושים השוואה בין העולם שלהם לבין העולם האמיתי שהם רואים למול עיניהם. בגרסה היפנית, השניים הם דביבונים ולא חתולים. לפי פרק בו החתולים שוגרו לעבר, לג'וניור הייתה סבתא שנראתה כמותו. באחד הפרקים, ציפורע אומר שהוא חושד שאמא וג'וניור הם בעצם סוכנים חשאיים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]