לדלג לתוכן

הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית
תקופת הפעילות 2019–הווה (כ־5 שנים)
אידאולוגיות ליברליזם, ליברליזם כלכלי, ממלכתיות
www.newlikud.info

הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטיתראשי תיבות: הלח"ד) הוא שמה של קבוצה פוליטית הפועלת כסיעה פנים-מפלגתית ליברלית בליכוד.

פעילות הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2019 התפצלה הקבוצה מתוך הליכודניקים החדשים, כאשר קבוצת אנשים שהבולט שבהם יניב טוירמן שהורץ מטעם הקבוצה לרשימת הליכוד לכנסת ה-21 הודיעו על הקמת תנועת "הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית". זאת על רקע התנהלות אחד ממייסדיה, ליאור מאירי[1].

"הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית" הגישו באוקטובר 2019 לבית הדין של הליכוד עתירה להורות על קיום פריימריז לראשות הליכוד[2].

בנובמבר 2019 עתרה הקבוצה כנגד מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד, השופט בדימוס מנחם נאמן, בטענה שכ-1,908 חברי ליכוד הורחקו באופן בלתי חוקי ובניגוד לחוקת הליכוד בין החודשים יולי - אוקטובר.

הקבוצה הגישה בדצמבר 2019 עתירה נגד הרחקת חבריהם ערב הבחירות לראשות המפלגה. לאחר שבימים האחרונים קיבלו 650 חברי הליכודניקים החדשים מכתב המודיע להם כי הוחלט להרחיק אותם מהליכוד בתוך 14 יום - עד יום לפני הבחירות[3][4][5].

לטענת הקבוצה, בפריימריז לראשות הליכוד בדצמבר 2019 4,550 מתפקדים הצביעו בהתאם להמלצתם[6].

האג'נדה של "הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית" שולבה באופן רשמי בקמפיין הליכוד של מרץ 2020 (לכנסת ה-23) . מספר שרים וח"כים התבקשו להתייחס אל האג'נדה של הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית[7], ולהבליט את הנושאים שעשו לקידומה, ביניהם: אלי כהן[8], צחי הנגבי[9], ישראל כ"ץ[10], קרן ברק[11], גילה גמליאל[12] וניר ברקת[13].

בזמן המשבר החוקתי כאשר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, סירב לקיים את החלטת בג"ץ ולקיים הצבעה לבחירת יושב ראש חדש לכנסת, פנתה הקבוצה לשרים ולח"כים בליכוד כדי שיבהירו שאת החלטות בית המשפט יש לקיים. לפחות שליש מהשרים והח"כים של הליכוד נענו לקריאתם ופרסמו אמירות ברורות בנושא באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות[14][15].

מליאת הכנסת אישרה ביוני 2020 בקריאה טרומית את ההצעה בעניין אי הפללת צרכני הקנאביס של חברת הכנסת שרן השכל[16][17], בתמיכת הקבוצה.

מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, שיגר בתחילת אוגוסט 2020, מכתבים לאלפים מחברי הקבוצה[18], בו נדרשו להתחייב שיצביעו עבור הליכוד בבחירות כתנאי להמשך התפקדותם. "הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית" הגישו ב-16 באוגוסט 2020 לבית הדין של הליכוד עתירה דחופה בדרישה לבטל את מכתבי ההדחה שנשלחו לאלפים ממתפקדי הליכודניקים החדשים, וכן בקשה לצו ביניים המשהה את הליכי ההדחה ומאפס את הזמנים עד לקיום הדיון בעתירה[19]. הקבוצה טענה שמדובר באכיפה בררנית המפלה את מתפקדי הקבוצה לעומת מתפקדי כל קבוצה אחרת בליכוד[20].

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה דוגלת[7] בערכים ליברלים-ציוניים בדגש על קידום מעמד הביניים, שמירה על דמוקרטיה ליברלית, התואמת את רוח מגילת העצמאות, חוקת הליכוד ואת דרכם של מנחם בגין וזאב זבוטינסקי ותמיכה בהקמת ממשלת מרכז ליברלית-ציונית.

עמדת הקבוצה היא שחוקת הליכוד הוזנחה על ידי הנהגת המפלגה, בפרט הסעיפים העוסקים בשמירת ערכי המוסר וטוהר המידות, זכויות וחופש האדם, ערך השוויון וביסוס כלכלה ליברלית ומשק חופשי ותחרותי. בנוסף, האג'נדה של הקבוצה שמה דגש על הפרדת דת מהמדינה, הפחתת כוחם של ועדי העובדים במשק, שיטת חינוך שונה בישראל החותרת לערכים דמוקרטיים, כינון חוקה בישראל, שמירה על מעמדו של בית המשפט העליון והתנגדות לכל ניסיון לפגוע בכוחו ובסמכויותיו, תוך שיפור ותיקון תקלות במערכת המשפט. כמו כן מבקשת הקבוצה להילחם בהתנהלות שנתפסת בעיניהם כאנטי-דמוקרטית ופופוליסטית, ולהחליפה בהתנהלות יותר ליברלית וממלכתית. הקבוצה טוענת למונופול של הזרם האורתודוקסי ומבקשת להשוות את מעמדם הרשמי של הרפורמים והקונסרבטיבים ואת התקציבים הכספיים המוענקים להם.

הקבוצה אינה עוסקת בנושאים מדיניים, זאת מתוך אמונה שהעיסוק בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני ונושאים ביטחוניים גורמים לפילוג מיותר, גם כאשר יש הסכמה על נושאים אחרים. הקבוצה מאמינה שיש למצוא את המכנה המשותף בין המפלגות הציוניות ולהתמקד בנושאים חשובים אחרים כמו הכלכלה הישראלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ טל שניידר, ‏הליכודניקים החדשים התפצלו אחרי 8 שנים: "מרירות פוליטית", באתר גלובס, 28 באוקטובר 2019
  "הליכודניקים החדשים" מתפצלים, באתר ישראל היום, 28 באוקטובר 2019
  כרמל שטרן, הליכודניקים החדשים לא הצליחו להשפיע מבפנים, והתפצלו, באתר "שקוף", 14 בספטמבר 2020
 2. ^ עתירה של הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית להורות על קיום פריימריז לראשות הליכוד., באתר www.facebook.com
 3. ^ צעקות וכינויי גנאי: הקלטות הדיון בהדחת "הליכודניקים החדשים", באתר חדשות 13
 4. ^ בימים האחרונים קיבלו 650 חברי הליכודניקים החדשים מכתב המודיע להם כי הוחלט להרחיק אותם מהליכוד בתוך 14 יום - עד יום לפני הבחירות., באתר www.facebook.com
 5. ^ אנה רייבה ברסקי, ‏מעלים הילוך: מכתבי הפסקת חברות נשלחו לחברי תנועת "הליכודניקים החדשים", באתר מעריב אונליין, 15 בדצמבר 2019
 6. ^ הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, באתר www.facebook.com
 7. ^ 1 2 אג'נדה | הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, באתר הליכודניקים החדשים (באנגלית)
 8. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - אלי כהן, נבדק ב-2020-06-20
 9. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - צחי הנגבי, נבדק ב-2020-06-20
 10. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - ישראל כ"ץ, נבדק ב-2020-06-20
 11. ^ הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית ב-Facebook Watch, נבדק ב-2020-06-20
 12. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - גילה גמליאל, נבדק ב-2020-06-20
 13. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - ניר ברקת, נבדק ב-2020-06-20
 14. ^ צבי זרחיה, ענת רואה ותומר גנון, אדלשטיין לבג"ץ: "צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינכם, לכן התפטרתי", באתר כלכליסט, 25 במרץ 2020
 15. ^ שלום ירושלמי, אחרי ההמולה והזעם, אין ספק שאדלשטיין יציית לצו בג"ץ, באתר זמן ישראל, 25 במרץ 2020
 16. ^ השרים אישרו הצעת חוק לאי-הפללה של צרכני קנאביס, באתר ynet, 21 ביוני 2020
 17. ^ אריק בנדר, ‏הכנסת אישרה את חוקי הקנאביס בקריאה טרומית, באתר מעריב אונליין, 24 ביוני 2020
 18. ^ טל שלו‏, מנקים את השורות: בליכוד דורשים "הצהרת נאמנות" מאלפי ליכודניקים חדשים, באתר וואלה‏, 20 באוגוסט 2020
 19. ^ הליכודניקים החדשים הקבוצה הדמוקרטית - עתירה דחופה - אוגוסט 2020.pdf, באתר Google Docs
 20. ^ "אכיפה בררנית על סטרואידים" לפי הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, באתר www.facebook.com