הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית
לוגו הליכודניקים החדשים הקבוצה הדמוקרטית.png
תאריך ייסוד 2019
אידאולוגיות ליברליזם, ליברליזם כלכלי, ממלכתיות
www.newlikud.info

הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטיתראשי תיבות: הלח"ד) הוא שמה של קבוצה פוליטית הפועלת כסיעה פנים-מפלגתית ליברלית בליכוד.

פעילות הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2019 התפצלה הקבוצה מתוך הליכודניקים החדשים, כאשר קבוצת אנשים שהבולט שבהם יניב טוירמן שהורץ מטעם הקבוצה לרשימת הליכוד לכנסת ה-21 הודיעו על הקמת תנועת "הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית". זאת על רקע התנהלות אחד ממייסדיה, ליאור מאירי[1][2][3].

"הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית" הגישו באוקטובר 2019 לבית הדין של הליכוד עתירה להורות על קיום פריימריז לראשות הליכוד[4].

בנובמבר 2019 עתרה הקבוצה כנגד מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד, השופט בדימוס מנחם נאמן, בטענה שכ-1,908 חברי ליכוד הורחקו באופן בלתי חוקי ובניגוד לחוקת הליכוד בין החודשים יולי - אוקטובר.

הקבוצה הגישה בדצמבר 2019 עתירה נגד הרחקת חבריהם ערב הבחירות לראשות המפלגה. לאחר שבימים האחרונים קיבלו 650 חברי הליכודניקים החדשים מכתב המודיע להם כי הוחלט להרחיק אותם מהליכוד בתוך 14 יום - עד יום לפני הבחירות[5][6][7]. חברות הכנסת קרן ברק ושרן השכל הגיעו למשך כל הדיון לתמוך בטענות הקבוצה.

בפריימריז לראשות התנועה 4,550 מתפקדי ליכוד יצאו בדצמבר 2019 והצביעו בהתאם להמלצת הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית[8].

האג'נדה של "הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית" שולבה באופן רשמי בקמפיין הליכוד של מרץ 2020 (לכנסת ה-23) . מספר שרים וח"כים התבקשו להתייחס אל האג'נדה של הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית[9], ולהבליט את הנושאים שעשו לקידומה, ביניהם : אלי כהן[10], צחי הנגבי [11], ישראל כץ[12], קרן ברק[13], גילה גמליאל[14] וניר ברקת[15].

בזמן המשבר החוקתי כאשר יו"ר הכנסת לשעבר, יולי אדלשטיין, סירב לקיים את החלטת בג"ץ ולעלות להצבעה את הדחתו מכס היו"ר. הקבוצה פנתה לשרים ולח"כים בליכוד כדי שיבהירו שאת החלטות בית המשפט יש לקיים. לפחות שליש מהשרים והח"כים של הליכוד נענו לקריאתם ופרסמו אמירות ברורות בנושא באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות[16][17].

הקבוצה מקיימת מעת לעת מפגשים עם ח״כים ושרים מטעם הליכוד, באפריל ומאי של 2020 התקיימו מפגשי מתפקדים בזום עם שר החקלאות צחי הנגבי[18], שר הכלכלה אלי כהן[19], שר האנרגיה יובל שטייניץ[20] וחברות הכנסת שרן השכל וקרן ברק.

מליאת הכנסת אישרה ביוני 2020 בקריאה טרומית את ההצעה בעניין אי הפללת צרכני הקנאביס של חברת הכנסת שרן השכל [21] [22] . לפני כן ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את ההצעה[23]. הקבוצה ביקשה לפני הדיון משרי הליכוד בוועדת השרים לחקיקה - ישראל כ״ץ, אמיר אוחנה ודוד אמסלם שיצביעו בעד חוק אי ההפללה ומהשר זאב אלקין, שלמרות התנגדותו העקרונית לחוק, שימנע בהצבעה [24].

מנכ"ל הליכוד, צורי סיסו, שיגר בתחילת אוגוסט 2020, מכתבים לאלפים מחברי הקבוצה[25], בו נדרשו להתחייב שיצביעו עבור הליכוד בבחירות כתנאי להמשך התפקדותם. "הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית" הגישו ב-16 באוגוסט 2020 לבית הדין של הליכוד עתירה דחופה בדרישה לבטל את מכתבי ההדחה שנשלחו לאלפים ממתפקדי הליכודניקים החדשים, וכן בקשה לצו ביניים המשהה את הליכי ההדחה ומאפס את הזמנים עד לקיום הדיון בעתירה[26]. הקבוצה טוענת בין השאר שמדובר באכיפה בררנית המפלה את מתפקדי הליכודניקים החדשים אל מול מתפקדי כל קבוצה אחרת בליכוד[27].

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה דוגלת[9] בערכים ליברלים-ציוניים בדגש על קידום מעמד הביניים, שמירה על דמוקרטיה ליברלית, התואמת את רוח מגילת העצמאות, חוקת הליכוד ואת דרכם של מנחם בגין וזאב זבוטינסקי ותמיכה בהקמת ממשלת מרכז ליברלית-ציונית.

עמדת הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית היא שחוקת הליכוד הוזנחה על ידי הנהגת המפלגה, בפרט הסעיפים העוסקים בשמירת ערכי המוסר וטוהר המידות, זכויות וחופש האדם, ערך השוויון וביסוס כלכלה ליברלית ומשק חופשי ותחרותי. בנוסף, האג'נדה של הקבוצה שמה דגש על הפרדת דת מהמדינה, הפחתת כוחם של ועדי העובדים במשק, שיטת חינוך שונה בישראל החותרת לערכים דמוקרטיים, כינון חוקה בישראל, שמירה על מעמדו של בית המשפט העליון והתנגדות לכל ניסיון לפגוע בכוחו ובסמכויותיו, תוך שיפור ותיקון תקלות במערכת המשפט. כמו כן מבקשת הקבוצה להילחם בהתנהלות שנתפסת בעיניהם כאנטי-דמוקרטית ופופוליסטית, ולהחליפה בהתנהלות יותר ליברלית וממלכתית. הקבוצה טוענת למונופול של הזרם האורתודוקסי ומבקשת להשוות את מעמדם הרשמי של הרפורמים והקונסרבטיבים ואת התקציבים הכספיים המוענקים להם.

הקבוצה אינה עוסקת בנושאים מדיניים, זאת מתוך אמונה שהעיסוק בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני ונושאים ביטחוניים גורמים לפילוג מיותר, גם כאשר יש הסכמה על נושאים אחרים. הקבוצה מאמינה שיש למצוא את המכנה המשותף בין המפלגות הציוניות ולהתמקד בנושאים חשובים אחרים כמו הכלכלה הישראלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ טל שניידר, הליכודניקים החדשים התפצלו אחרי 8 שנים: "מרירות פוליטית", גלובס, ‏2019-10-28
 2. ^ "הליכודניקים החדשים" מתפצלים, www.israelhayom.co.il
 3. ^ marom, הליכודניקים החדשים לא הצליחו להשפיע מבפנים, והתפצלו, שקוף, ‏2020-09-14
 4. ^ עתירה של הליכודניקים החדשים – הקבוצה הדמוקרטית להורות על קיום פריימריז לראשות הליכוד., www.facebook.com
 5. ^ צעקות וכינויי גנאי: הקלטות הדיון בהדחת "הליכודניקים החדשים", חדשות 13
 6. ^ בימים האחרונים קיבלו 650 חברי הליכודניקים החדשים מכתב המודיע להם כי הוחלט להרחיק אותם מהליכוד בתוך 14 יום - עד יום לפני הבחירות., www.facebook.com
 7. ^ מעלים הילוך: מכתבי הפסקת חברות נשלחו לחברי תנועת "הליכודניקים החדשים", www.maariv.co.il
 8. ^ הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, www.facebook.com
 9. ^ 1 2 אג'נדה | הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, הליכודניקים החדשים (באנגלית)
 10. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - אלי כהן (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 11. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - צחי הנגבי (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 12. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - ישראל כ"ץ (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 13. ^ הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית ב-Facebook Watch (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 14. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - גילה גמליאל (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 15. ^ קידום אג'נדה ליברלית דמוקרטית בליכוד - ניר ברקת (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 16. ^ צבי זרחיה, ענת רואה ותומר גנון, אדלשטיין לבג"ץ: "צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינכם, לכן התפטרתי", כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2020-03-25
 17. ^ שלום ירושלמי, אחרי ההמולה והזעם, אין ספק שאדלשטיין יציית לצו בג"ץ, www.zman.co.il, ‏2020-03-25
 18. ^ הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, מארחים במפגש זום את שר החקלאות - צחי הנגבי (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 19. ^ תקציר מפגש זום עם שר הכלכלה - אלי כהן בנושא עזרה בשגרה לעסקים קטנים ועוד (בעברית), בדיקה אחרונה ב-20 ביוני 2020 
 20. ^ השבוע אירחנו למפגש זום את שר האנרגיה יובל שטייניץ
 21. ^ השרים אישרו הצעת חוק לאי-הפללה של צרכני קנאביס, ynet, ‏2020-06-21
 22. ^ הכנסת אישרה את חוקי הקנאביס בקריאה טרומית, www.maariv.co.il
 23. ^ הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים, main.knesset.gov.il
 24. ^ הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, www.facebook.com
 25. ^ מנקים את השורות: בליכוד דורשים "הצהרת נאמנות" מאלפי ליכודניקים חדשים - וואלה! חדשות, וואלה!News, ‏2020-08-20
 26. ^ הליכודניקים החדשים הקבוצה הדמוקרטית - עתירה דחופה - אוגוסט 2020.pdf, Google Docs
 27. ^ "אכיפה בררנית על סטרואידים" לפי הליכודניקים החדשים - הקבוצה הדמוקרטית, www.facebook.com