המתמחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המתמחהאנגלית: The Apprentice) היא תוכנית מציאות אמריקנית המשודרת ברשת NBC החל משנת 2004. מנחה ומפיק התוכנית, החל מ-2017, הוא מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר. לפניו, ובמשך שנים רבות, מי שהיה הכי מזוהה עם הובלת התוכנית היה דונלד טראמפ, יזם בנייה, מיליארדר, ומאוחר יותר גם נשיא ארצות הברית.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוכנית מתמודדים המתחרים זה בזה במשימות שונות הקשורות למהלכים כלכליים כאשר הזוכה יקבל משרה באחת מחברותיו הרבות של טראמפ במשכורת נדיבה.

במהלך הסדרה מתחלקים ביניהם המתחרים לשתי קבוצות המתחרות זו בזו בפרויקט שונה. בכל פרק הקבוצה המפסידה בתחרות צריכה להגיש את המלצותיה לטראמפ בדבר מי מחבריה יש להדיח עקב הכישלון. טראמפ, בשילוב עם יועציו, "מפטר" את המתמודדים הכושלים לפי ראות עיניו עד אשר נותר רק אחד - הזוכה.

מפת המדינות בהם מופיעה גרסה מקומית של התוכנית המתמחה

הסדרה ספגה ביקורת עקב הדגש הרב שהיא שמה על קפיטליזם, המניפולציות אליהן היא דוחפת את המתחרים הנאבקים להשאיר את עצמם על חשבון חבריהם לקבוצה ועוד.

לסדרה צולמו עד כה 11 עונות והיא אף הולידה ספין אוף, בו מחליפה מרתה סטיוארט את מקומו של טראמפ. כמו כן נוצרו מספר רב של גרסאות זרות לסדרה, בארצות כמו בריטניה, בלגיה, ברזיל, קולומביה, דנמרק ועוד. סדרות ושעשעונים אחרים שאפו את השראתם מהתוכנית, כך לדוגמה הקומיקאי אנדי דיק יצר את התוכנית שלו - העוזר (The Assitant), בו מתחרים מתמודדים על ההזדמנות להפוך להיות העוזר האישי של דיק תוך כדי השפלות רבות.

בעונה השביעית השתנה מעט פורמט התוכנית, כאשר המתחרים הם מפורסמים שונים המנסים לגייס כספים עבור צדקה. כך גם בעונה השמינית, התשיעית והאחת-עשרה.

העונה העשירית עלתה לשידור בספטמבר 2010, ובה שבה התוכנית לפורמט הרגיל של מתחרים אלמוניים לראשונה מאז העונה השישית. עונת סלבס נוספת עלתה לשידור במרץ 2011.

לא פעם האשימו יוצרי הסדרה את זכיינית ערוץ 2, קשת, על העתקה של הפורמט ושידורו בתוכנית "השגריר".

בישראל התוכנית שודרה תחילה בערוץ 10, מאוחר יותר בערוץ אקסטרה הוט וכיום בערוץ הוט 3.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]