המתמחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת המדינות בהם מופיעה גרסה מקומית של התוכנית המתמחה

המתמחה היא תוכנית מציאות אמריקנית המשודרת ברשת NBC החל משנת 2004. מנחה ומפיק התוכנית, נכון לספטמבר 2015, הוא ארנולד שוורצנגר. במשך שנים רבות הנחה את התוכנית דונלד טראמפ, יזם בנייה ומיליארדר. בתוכנית מתמודדים המתחרים זה בזה במשימות שונות הקשורות למהלכים כלכליים כאשר הזוכה יקבל משרה באחת מחברותיו הרבות של טראמפ במשכורת נדיבה.

במהלך הסדרה מתחלקים ביניהם המתחרים לשתי קבוצות המתחרות זו בזו בפרויקט שונה. בכל פרק הקבוצה המפסידה בתחרות צריכה להגיש את המלצותיה לטראמפ בדבר מי מחבריה יש להדיח עקב הכישלון. טראמפ, בשילוב עם יועציו, "מפטר" את המתמודדים הכושלים לפי ראות עיניו עד אשר נותר רק אחד - הזוכה.

הסדרה ספגה ביקורת עקב הדגש הרב שהיא שמה על קפיטליזם, המניפולציות אליהן היא דוחפת את המתחרים הנאבקים להשאיר את עצמם על חשבון חבריהם לקבוצה ועוד.

לסדרה צולמו עד כה 11 עונות והיא אף הולידה ספין אוף, בו מחליפה מרתה סטיוארט את מקומו של טארמפ. כמו כן נוצרו מספר רב של גרסאות זרות לסדרה, בארצות כמו בריטניה, בלגיה, ברזיל, קולומביה, דנמרק ועוד. סדרות ושעשעונים אחרים שאפו את השראתם מהתוכנית, כך לדוגמה הקומיקאי אנדי דיק יצר את התוכנית שלו - העוזר (The Assitant), בו מתחרים מתמודדים על ההזדמנות להפוך להיות העוזר האישי של דיק תוך כדי השפלות רבות.

בעונה השביעית השתנה מעט פורמט התוכנית, כאשר המתחרים הם מפורסמים שונים המנסים לגייס כספים עבור צדקה. כך גם בעונה השמינית, התשיעית והאחת-עשרה.

העונה העשירית עלתה לשידור בספטמבר 2010, ובה שבה התוכנית לפורמט הרגיל של מתחרים אלמוניים לראשונה מאז העונה השישית. עונת סלבס נוספת עלתה לשידור במרץ 2011.

לא פעם האשימו יוצרי הסדרה את זכיינית ערוץ 2, קשת, על העתקה של הפורמט ושידורו תחת התוכנית השגריר.

בישראל התוכנית שודרה תחילה בערוץ 10, מאוחר יותר בערוץ אקסטרה הוט וכיום בערוץ הוט 3.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]