לדלג לתוכן

נאופלפה דונלדטראמפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןנאופלפה דונלדטראמפי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי-רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: פרפראים
תת־סדרה: Glossata
משפחה: Gelechiidae
סוג: נאופלפה
מין: נאופלפה דונלדטראמפי
שם מדעי
Neopalpa donaldtrumpi
נזארי, 2017
תחום תפוצה
  תפוצת המין נאופלפה דונלדטראמפי
  תפוצת המין נאופלפה נאונאטה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נאופלפה דונלדטראמפי (שם מדעי: Neopalpa donaldtrumpi) הוא מין של עש מהמשפחה Gelechiidae שהתגלה בשנת 2016, ותואר למדע לראשונה בתחילת שנת 2017. מגלה העש, האנטומולוג הקנדי וזריק נזארי (Vazrick Nazari), בחר לקרוא לעש על שמו של נשיא ארצות הברית ה-45 דונלד טראמפ, עקב הדמיון בין ראשו של העש לתסרוקת האופיינית לנשיא. נזארי גילה את העש תוך בחינת דגימות עשים באוסף של המוזיאון לאנטומולוגיה באוניברסיטת קליפורניה בדייוויס, וכשראה את העש הבין שמדובר במין שטרם מוכר למדע. האנטמולוג גם ציין שהוא מקווה שמתן השם יביא מודעות ציבורית מוגברת למיני בעלי חיים זעירים ונדירים.

הכנפיים הקדמיות של העש בצבע חום חולי עם כתם חום כהה בחצי העליון של הכנף, והן בעלות מספר נקודות בהירות; בחצי התחתון של הכנף שולט צבע צהבהב מלבד הקצוות שבעלות צבע חום אוכרה. הכנפיים האחוריות הן מצויצות בכבדות וצבען לבנבן. הראש של העש מתאפיין בקשקשים ושערות חלקות בצבע צהבהב קרמי המזכירים בלורית גדולה שהעניקה למין את שמו. אורך הגוף של הזכרים 4.6-3.0 מילימטרים, ושל הנקבות 4.3 מילימטרים. למין יש עיניים שחורות גדולות.

תפוצה וביולוגיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עש זה מצוי בכיסים קטנים בדרום-מערב ארצות הברית (קליפורניה) וצפון מערב מקסיקו (באחה קליפורניה), והוא התגלה על מקורות אור מלאכותיים בשנת 2016. הוא מאכלס מרחבי חולות יבשים במדבר סונורה.

למין טווח מצומצם יחסית המוקף בטווח התפוצה הנרחב של המין הנפוץ יותר נאופלפה נאונאטה הנמצא אף הוא באותו סוג ומאכלס את מרבית קליפורניה ובאחה קליפורניה יחד עם סונורה ואריזונה. ניתוח DNA חשף שההבדל בין שני המינים באחוזים הוא 5.1-4.9% בערך. מבחינה חיצונית, המינים די דומים, להוציא את הראש הבהיר של נאופלפה דונלדטראמפי שאינו משולב בכתמים שחרחרים וחומים, כמו גם מחושים קדמיים קטנים יותר שפונים לאחור והבדלים נוספים. המין הוא פעיל לילה כרוב העשים, ומלבד זאת פרטים נוספים אודות אורח החיים של המין אינם זמינים כעת.

על פי וזריק נזארי שגילה את המין, יש צורך במאמצי שימור מיידיים בבית הגידול השברירי של המין, והוא מעריך שהמין בסכנת הכחדה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
מימין: נאופלפה דונלדטראמפי. משמאל: נאופלפה נאונאטנה.