הנסיך הארי מוויילס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הנסיך הארי מוויילס, 2013

הנסיך הנרי צ'ארלס אלברט דייוויד מאונטבטן-וינדזור מויילס (מכונה בדרך כלל "הנסיך הארי מויילס" או בקיצור "הנסיך הארי"; באנגלית: Henry Charles Albert David; נולד ב-15 בספטמבר 1984 בלונדון) הוא בנם השני של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, והחמישי בסדר הירושה לכתר הבריטי, אחרי אביו, אחיו הבכור, אחיינו ואחייניתו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך הארי למד באיטון קולג' היוקרתי, וסיים את לימודיו בשנת 2003. את השנה שלאחר מכן העביר במסעות לאפריקה, לאוסטרליה ולארגנטינה. במהלך שהייתו באוסטרליה עבד בחווה לגידול בקר, ובמהלך ביקורו בלסוטו התנדב בבית יתומים מקומי. בשנת 2005 היה מעורב בשערורייה, כאשר הגיע למסיבת תחפושות כשהוא מחופש לחייל נאצי. תמונות מאותו אירוע התפרסמו בעיתון הסאן, ועוררו זעם רב. בית המלוכה התנצל על האירוע.

לאחר שובו לבריטניה, הצטרף לצבא הבריטי. הוא למד באקדמיה הצבאית המלכותית בסנדהרסט. באפריל 2006 סיים קורס קצינים ושובץ כמפקד כוח סיור ברגימנט הכחולים והמלכותיים, המשויך לחיל הפרשים של הצבא הבריטי.

שאלת הצבתו של הנסיך באחת מזירות הלחימה של הצבא הבריטי בראשית המאה ה-21, אפגניסטן או עיראק, עוררה דיון ציבורי בבריטניה. החשש שעלה הוא כי הנסיך יהווה מטרה מועדפת, ובכך יסכן את חבריו לגדוד. ב-22 בפברואר 2007 יצאו משרד ההגנה ולשכתו של הנסיך צ'ארלס בהודעה משותפת, ולפיה הגדוד בו משרת הארי יוצב במחוז מיסאן שבעיראק. הנסיך הארי עצמו הודיע כי אם חבריו יישלחו לעיראק בלעדיו, יעזוב את הצבא[1]. עם זאת, ב-16 במאי נסוג משרד ההגנה מהחלטתו, והחליט כי גדודו של הנסיך יישלח לעיראק בלעדיו.

ב-14 בדצמבר הוצב הארי באפגניסטן. משרד ההגנה הגיע להבנות עם אמצעי התקשורת בבריטניה, לפיהן הדבר לא יפורסם. עם זאת, הידיעות דלפו לאמצעי תקשורת באוסטרליה ובגרמניה, וב-28 בפברואר 2008 אישר אותן משרד ההגנה הבריטי. יום למחרת הפרסום הרשמי, שב הנסיך לבריטניה, מחשש לחייו ולחיי החיילים המשרתים עמו.

באוגוסט 2012 פורסמו תמונות עירום של הנסיך הארי שצולמו בחופשתו בלאס וגאס. תמונות אלו גרמו מבוכה לבית המלוכה. הארי ננזף על ידי מפקדיו הצבאיים.

בספטמבר 2012, לאחר סיום קורס טיס והתמחות בהטסת מסוקי קרב, הוצב הנסיך הארי שנית במחוז הלמנד שבאפגניסטן להמשך שירותו הצבאי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ניקולאס ויטשל, Harry Iraq deployment no surprise, אתר ה-BBC,‏ 22 בפברואר 2007