הנקרופוליס בצ'רווטרי

הנקרופוליס בצ'רווטרי
Necropoli della Banditaccia
אתר מורשת עולמית
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותיים בשנת 2004, לפי קריטריונים 1, 3, 4
שטח האתר 197.57 הקטאר (אתר מורשת עולמית) עריכת הנתון בוויקינתונים
חלק מתוך הנקרופולי האטרוסקיים בצ'רווטרי ובטרקוויניה
מידות
שטח 197.57 הקטאר עריכת הנתון בוויקינתונים
היסטוריה
תרבויות אטרוסקים עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מדינה איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 41°59′57″N 12°05′48″E / 41.999083°N 12.096765°E / 41.999083; 12.096765
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סקרופג מצ'רווטרי המוצג בלובר

הנקרופוליס בצ'רווטרי, המכונה גם נקרופוליס בנדיטאקיה (איטלקית Necropoli della Banditaccia), שוכן בסמוך לעיירה האיטלקית צ'רווטרי. הנקרופוליס היה בשימוש בין המאה ה-9 לפנה"ס ועד המאה ה-1 לפנה"ס בקירוב, והוא הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 2004, ביחד עם הנקרופוליס בטרקוויניה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנקרופוליס משתרע על פני שטח של 4000 דונם, וכולל כ-1,000 קברים שלעיתים קרובות מהווים חלק מתילי קבורה. הנקרופוליס הוא הגדול ביותר באזור הים התיכון. שמו של הנקרופוליס נובע מהחכרת (bando) הקרקעות לתושבי צ'רווטרי על ידי בעלי האדמה המקומיים.

הקברים בנקרופוליס מאורגנים במתאר דמוי עיר, והם מחולקים לסוגים שונים לפי תקופת בנייתם, מעמד המשפחה וקריטריונים נוספים. צורתם של הקברים העתיקים (מהתקופה של תרבות וילנובה) ביותר בנקרופוליס היא של בור, שבו נטמן אפר המתים. מלבד הבורות המסודרים יש גם גומות פשוטות יותר. סוג נוסף של קברים הוא הטומולי, שהם קברים המכילים יותר מקבר אחד באותו מבנה. בתקופה האטרוסקית היו שני סוגי קברים: תילי קבורה ו"קוביות", שהיו למעשה קברים ריבועיים פשוטים שנבנו בשורות לאורך "דרכים". באזור שניתן לבקר בו (המשתרע על פני 100 דונם) ניתן לצפות בשתי "דרכים" כאלה, המתוארכות למאה ה-6 לפנה"ס.

התילים הם מבנים עגולים שנבנו מטוף, וחלקם הפנימי שנחצב בתוך סלע מכיל שחזור של בית המת הכולל מסדרון, אולם ראשי ומספר חדרים. בקברים הללו נמצאו מספר ממצאים שלפיהם הוסקו מסקנות באשר לחיי היומיום של האטרוסקים. הקברים החדשים ביותר מתוארכים למאה ה-3 לפנה"ס, והם היו מסומנים על ידי כן חיצוני קטן שהיה בצורת גליל עבור גברים ובצורת בית קטן עבור נשים.

אחד הקברים המפורסמים ביותר בנקרופוליס הוא "קבר התבליטים" (Tomba dei Rilievi), המתוארך למאה ה-4 לפנה"ס, שזוהה על סמך כתב יד כשייך לאדם בשם מטונאס. הגישה אל הקבר היא דרך גרם מדרגות חצוב בסלע המוביל להיכל גדול שמידותיו 6.5 על 7.8 מטרים, המכוסה על ידי תקרה הנתמכת על ידי שני עמודים עם כותרות איוליות. בקבר יש 13 שקעי קבורה עבור שני אנשים, ומקום עבור 34 גופות נוספות שנחצב על מדף סלע. הקבר כולל גם מספר פרסקואים, תבליטים ופסלים שבהם מתוארים כלי בית רבים.

רוב הממצאים שנחפרו בנקרופוליס נמצאים במוזיאון האטרוסקי הלאומי שברומא. חלק מהממצאים האחרים נמצאים במוזיאון הארכאולוגי של צ'רוורטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]