הסנדק חלק שלישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הסנדק חלק שלישי
The Godfather Part III
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על הסנדק עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי פרנסיס פורד קופולה עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי פרנסיס פורד קופולה עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט פרנסיס פורד קופולה, מריו פוזו עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה ליסה פרקטמן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים אנדי גרסיה
אל פצ'ינו
דיאן קיטון
טליה שייר
סופיה קופולה
מוזיקה נינו רוטה
קרמיין קופולה
צילום גורדון ויליס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה פרמאונט, American Zoetrope עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה סרטי פרמאונט
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 25 בדצמבר 1990
משך הקרנה 162 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית
איטלקית
גרמנית
לטינית
סוגה גנגסטרים
תקציב 54 מיליון דולר
הכנסות $136,766,062
הכנסות באתר מוג'ו godfather3
פרסים
סרט קודם הסנדק 2
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסנדק חלק שלישי (The Godfather Part III) הוא סרט גנגסטרים אמריקאי משנת 1990 אותו ביים פרנסיס פורד קופולה, בכיכובם של אל פצ'ינו ואנדי גרסיה.

זהו סרט המשך לסרטים "הסנדק" ו"הסנדק חלק שני". עלילת הסרט מספרת על האירועים במשפחת הפשע של קורליאון בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80 וקושרת אותם לאירועים ידועים כגון מותו של האפיפיור יוחנן פאולוס הראשון.

הסרט היה מועמד לשבעה פרסי אוסקר (ביניהם לסרט הטוב ביותר) ולשבעה פרסי גלובוס הזהב, אך לא זכה בשום פרס מהם. הסרט נחשב לפחות איכותי לעומת שני הסרטים הראשונים בטרילוגיה, וקופולה אף העיד כי עשה את הסרט אך ורק ממניעים כספיים[דרוש מקור].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1979, מייקל קורליאונה מתקרב לגיל 60 והוא בשיא כוחו עם עלייה אכזרית לשלטון (רציחת אחיו פרדו בסרט הקודם הוזכרה פעם נוספת בסרט זה). כעת, הוא אינו מתעסק בענייני המאפיה אשר אותם השאיר לאחיינו וינסנט, ומשתמש בעושרו העצום וכוחו הרב במטרה לשחזר את המוניטין שלו באמצעות מספר רב של מעשי צדקה. מייקל וקיי כבר התגרשו בשנת 1960, ומשמורת הילדים (אנתוני ומרי) ניתנה לקיי.

עלילת הסרט מתמקדת בשני תהליכים: התהליך הראשון הוא קשרי הפשע בין משפחת קורליאונה לבין הכנסייה הקתולית ומוסדותיה - קשרים המגיעים עד האפיפיור עצמו. התהליך השני קורה בתוך המשפחה עצמה: מרי, בתו של מייקל קרובה אליו ועוזרת לו רבות לנהל את המשפחה (אך לא מעורבת בעשייה הפלילית של המאפיה). לעומתה, אנתוני עסוק בקריירה המוזיקלית שלו, ואינו רוצה להתקרב לעסקים השחורים של משפחתו. המנהל הפלילי של המשפחה הוא וינסנט, בנו של סאני ואחיינו של מייקל, אשר מנהל רומן עם בת דודתו מרי בניגוד לרצונו של מייקל, אשר מנסה להפריד ביניהם במהלך הסרט.

בסוף הסרט, לאחר שמשפחת קורליאונה יוצאת מקונצרט חשוב של אנתוני בסיציליה (הגעת מייקל לקונצרט מראה את הסכמתו לקריירה המוזיקלית של בנו, והוא מבין בצער כי בנו לא יירש אותו בניהול המשפחה), מגיח מתנקש במטרה לחסל את מייקל. המתנקש פוצע את מייקל ויורה בטעות במרי, והיא מתה. אחרי רציחתה של מרי, הוא נזכר ברגעים שהיו לו עימה.

בסצנה האחרונה בסרט, מייקל הקשיש יושב בודד על כיסא בכפר בסיציליה. הוא אוחז תפוז (מוטיב למוות עוד מהסרט הראשון), שנשמט מידו כאשר הוא מתמוטט ומת, ובכך מסתיימת הטרילוגיה.

לאורך הסרט, מייקל נזכר בכל הנשים שאיבד בחייו - קיי, שהתגרשה ממנו, ואפולוניה, אשתו הראשונה שאיתה התחתן בסיציליה ומתה בחיסול שנועד לו, כמו מרי, בתו. מייקל מכה על חטאיו כמה פעמים בסרט (לפני כומר ולפני אחותו), וכן בעצם הכתרת וינסנט כיורשו, וקבלת הקריירה של בנו.

שחקנים ודמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אל פצ'ינו - מייקל קורליאונה. ראש המשפחה והדמות הראשית בסרט (ואף בטרילוגיה כולה). מת בסוף הסרט.
  • אנדי גרסיה - וינסנט קורליאונה. בנו של סאני קורליאונה שנולד אחרי חיסולו. מדובר רבות בסרט כי וינסנט דומה לאביו באופיו- שניהם חמי מזג. מנהל רומן עם בת דודתו עד שמייקל מפריד ביניהם.
  • דיאן קיטון - קיי אדמס-קורליאונה. גרושתו של מייקל.
  • טליה שייר - קוני קורליאונה. אחותו של מייקל אשר בסרט זה לראשונה מעורבת בתהליכים השחורים שבמשפחה והיא אף מחסלת את דון אלטובלו, אחד מאויביי המשפחה.
  • סופיה קופולה - מרי קורליאונה. בתו של מייקל אשר מנהלת את העניינים הכלכלים החוקיים של המשפחה ואת מפעלי הצדקה הרבים. נרצחת בסוף הסרט.
  • ראף ואלונה - הקרדינל למברטו.

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלא כמו קודמיו, הסנדק החלק השלישי קיבל תגובות מעורבות מהמבקרים. באתר Rotten Tomatoes, הסרט קיבל תגובות מעורבות עם דירוג של 67%, המבוסס על ביקורות של 57 מבקרים. באתר Metacritic אשר מקצה דירוג מתוך 100, הסרט קיבל ציון ממוצע של 60, המבוסס על 19 ביקורות, דבר המצביע על "ביקורות מעורבות או ממוצעות".

אחת הביקורות הנפוצות על הסרט היו על משחקה של סופיה קופולה.

בסקירתו, מבקר הקולנוע רוג'ר איברט, אמר כי "אפילו לא ניתן להבין את הסרט הזה בלי להכיר את שני הראשונים"[דרוש מקור]. עם זאת, איברט כתב ביקורת נלהבת, העניק לסרט שלושה וחצי כוכבים, דירוג טוב יותר ממה שהוא נתן לחלק השני שבסדרה בסקירתו הקודמת. בשנת 2008 חידש את הדירוג שלו, שבו נתן 4 כוכבים לסרט השני בטרילוגיה וכלל אותו ברשימה של הסרטים הגדולים לדעתו, אבל לא כלל את החלק השלישי ברשימה. כמו כן, הגן על הליהוק של סופיה קופולה, וטען כי היא מביאה איכות משלה ופשטות אל משפחת קורליאונה.

עמיתו של איברט, ג'ין סיסקל, שיבח את הסרט וציין אותו ברשימה של עשרת הסרטים הטובים ביותר של 1990 (במקום העשירי). סיסקל הודה כי הסוף היה החלק החלש ביותר של הסרט, וטען כי האיפור של אל פצ'ינו גרוע מאוד. בנוסף, העביר ביקורת על משחקה של קופולה בסרט[דרוש מקור].

לאונרד מלטין, נתן לסרט שלושה מתוך ארבעה כוכבים, וציין כי הסרט "מסופר בצורה וירטואוזית", אבל ליהוק סופיה קופולה היה "פגם כמעט-קטלני"[דרוש מקור].

בעקבות התגובות לפרק השלישי, קופולה ציין כי תוכנן פרק רביעי לסדרה, אך מריו פוזו נפטר לפני שהוא וקופולה הספיקו לכתוב פרק חדש. לפי קופולה, העלילה בסרט הרביעי הייתה אמורה להיות דומה לעלילה בסרט השני: רוברט דה נירו יחזור וישחק את תפקיד ויטו קורליאונה בעליית כוחו בשנות ה-30, יחד עם בנו סנטינו קורליאונה הצעיר. הסיפור השני בסרט היה אמור להתרחש במהלך שנות ה-80 שבו אנדי גרסיה ימשיך את תפקידו כווינסנט קורליאונה, רדוף על ידי מותה של בת דודתו האהובה מרי, אשר מוביל את עסקי המשפחה ומנהל מלחמה הרסנית בת עשר שנים, בה מאבד את כבוד המשפחה ועסקיה. בסוף הסרט הרביעי הייתה אמורה להיות סצנה שבה וינסנט מת כמו מייקל. אנדי גרסיה טען כי סרט שכזה היה קרוב מאוד לכדי הפקה[דרוש מקור].

מועמדויות לפרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שהתגובות לסרט היו מעורבות מאוד, הסרט היה מועמד לשבעה פרסי אוסקר כולל לסרט הטוב ביותר, לבמאי, לשחקן המשנה (עבור משחקו של אנדי גרסיה), לצילום, לעריכה, לשיר המקורי ולעיצוב האומנותי. חלק זה הוא הסרט היחידי בסדרה בו אל פצ'ינו לא היה מועמד לאוסקר על משחקו. זהו הסרט היחידי בטרילוגיה שלא זכה בשום אוסקר. מאידך, הסרט היה מועמד לשני פרסי פטל הזהב - "שחקנית המשנה הגרועה ביותר" ו"הכוכב/ת החדש/ה הגרוע/ה ביותר" שניהם לסופיה קופולה ובשניהם, היא גם "זכתה". כמו כן, הסרט היחידי בסדרה שלא נשמר בספריית הקונגרס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הסנדק חלק שלישי בוויקישיתוף