הרמולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
איור של הרמולד משנת 1867.

הרמולדלעז: Hermóðr; בנורדית עתיקה: רוח מלחמה) הוא אל במיתולוגיה הנורדית, בנו של אודין. הוא לרוב נחשב כשליח האלים.

אדה פרוזאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרמולד מופיע בבהירות באדה הפרוזאית בקטע 49 בספר "תרמיתו של גילפי" (Gylfaginning). בקטע זה, מתואר שהאלים היו הרוסים ממותו של בלדר והם לא יכלו להגיב למעשה עקב צערם. אחרי שהאלים צברו תושיה מההלם העצום וצערם על מותו של בלדר, פריג שאלה את האייסיר מי ביניהם רוצה "לקבל את כל אהבתה וחסדה" על ידי רכיבה להלהיים. מי שהסכים, היה עליו להציע להל כופר בתמורה לחזרתו של בלדר לאסגארד. הרמולד הסכים ללכת והוא יצא לדרך עם סלייפניר להלהיים.

הרמולד רכב על הסוס של אודין במשך 9 לילות דרך החושך המוחלט בעמקים עד שהוא הגיע לגשר המוזהב של נהר Gjöll שנשמר על ידי מודגוד. מודגוד סיפרה להרמולד שבלדר כבר עבר את הגשר. אחרי שהרמולד הגיע לשער הלהיים, הוא ירד מגב סלייפניר, הידק את חגורתו של סלייפניר וכשהוא רוכב שוב, הוא זירז את סוסו כדי שסלייפניר יוכל לקפוץ מעל השער של הלהיים. בסוף הרמולד הגיע להיכלה של הל והוא ראה את בלדר יושב בכיסא המכובד ביותר. הרמולד התחנן להל שתשחרר את בלדר, כהוא מזכיר את הצער הגדול בקרב האייסיר על אובדן בלדר. עקב דבריו, הל הודיעה כי בלדר ישוחרר רק אם כל הדברים, החיים והמתים, בכו על אובדן בלדר.

בלדר נתן להרמולד את הטבעת דראופניר שנשרפה איתו במדורה, כדי להחזירה לאודין. ננה, אשתו של בלדר שנמצאת איתו בהלהיים, נתנה להרמולד חלוק פשתן שימסר לפריג עם מתנות נוספות ולפולה טבעת. הרמולד חזר לאסגארד עם המסר שניתן לו והחפצים לאלים.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרמולד בוויקישיתוף
Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.