לדלג לתוכן

ורגלמיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במיתולוגיה הנורדית, ורגלמירנורדית עתיקה: Hvergelmir; "מעין חם ומבעבע"[1], "הקדרה השואגת"[2] בנורדית עתיקה) היא באר, הממוקמת במרכז היקום. הבאר היא אחת משלוש הבארות הנובעות משורשיו של יגדראסיל, עץ העולם.

עדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדה הפואטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסטנזה 26 ב"בלדה של גרימניר", אחת הפואמות המיתיות באדה הפואטית, מסופר שמקורה של הבאר הוא במים הזולגים מקרניו של האייל איקת'ירניר (Eikþyrnir) השוכן בולהאלה. האייל ניזון מעלוותו של העץ לאיראד (Lærad), שמו הנוסף (על פי העמדה הרווחת במחקר) לעץ העולם יגדראסיל[3].

האדה הפרוזאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ורגלמיר מוזכרת מספר פעמים ב"הטעיה של גילבי", החלק השני באדה הפרוזאית. ה"הפחות קמעא במעלתו" ו"הנעלה" ממקמים את הבאר בניפלהיים ומונים את הנהרות היוצאים מן המעין ומגיעים עד למקום משכנם של האלים האסירים. לדברים, בבאר שוכנים נחשים רבים מספור ורובץ בו הדרקון נידהוג, המכרסם את אחד משורשי יגדראסיל. "הנעלה" חוזר על הסיפור אודות האייל איקת'ירניר על מנת להסביר את מקור המעיין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סתיו א' (2008). שירת הצפון - מבחר מן האדה הנורדית. תל אביב: הוצאת אריה ניר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Lindow, John (2001). Norse Mythology: A Guide to the Gods, Heroes, Rituals, and Beliefs. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-515382-8. pp. 188-189.
  2. ^ לפי התרגום לעברית ב"שירת הצפון", עמ' 40.
  3. ^ Albert Morey Sturtevant, “Etymological Comments upon Certain Old Norse Proper Names in the Eddas,” Publications of the Modern Language Association 67 (1952): 1145–1162.