תמד השירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
נרדף על ידי סאטונגר, אודין יורק את תמד השירה לתוך כמה קערות. חלק מזה בטעות יוצא מהקצה השני. איור מאת יעקב סיגורסון, אמן איסלנדי מהמאה ה -18.

במיתולוגיה הנורדית, תמד השירהנורדית עתיקה: skáldskapar mjaðar) או התמד הפואטי (בנורדית עתיקה: Suttungmjaðar), הוא משקה מיתולוגי אשר מקנה לשותה ממנו את היכולת "להיות חוקר או מלומד", לדקלם כל מידע ולפתור כל שאלה. מיתוס זה סופר על ידי סנורי סטורלוסון. המשקה הוא מטאפורה חיה להשראה פואטית, המזוהה לעיתים קרובות עם אודין אל ה"רכוש", באמצעות זעם ברסרקר או בהשראה פואטית.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירת תמד השירה ורצח קבסיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמת האסיר-ואניר, האלים חתמו הסכם שביתת אש על ידי יריקה של כל אחד מהאלים לבור. כדי לשמור על סמל הפוגה זו, הם יצרו מן הרוק שלהם אדם בשם קבסיר. הוא היה כל כך חכם שלא היו לו שאלות שלא יכול היה לענות עליהן. הוא נסע ברחבי העולם כדי לתת ידע לאנושות. יום אחד הוא ביקר אצל הגמדים פג'אלאר וגאלאר. הם הרגו אותו ושפכו את דמו לשני בורות וסיר. הם ערבבו את דמו עם דבש, ובכך נוצר תמד אשר גרם לכל מי שתה אותו להיות "משורר או מלומד". הגמדים הסבירו לאלים שקבסיר נחנק מרצונו.

מהגמדים לסאוטונגר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פג'אלאר וגאלאר רצחו ענק בשם ג'ילינג, יחד עם אשתו. בנם, סאטונגר, חיפש את הוריו ואיים על האחים הגמדים, שהציעו לו את התמד הקסום בתמורה שלא יפגע בהם. סאטונגר לקח את התמד והחביא אותו במרכז ההר, עם בתו, גונלו, שעמדה על המשמר.

גנבתו של אודין[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודין החליט בסופו של דבר להשיג את התמד. הוא עבד עבור באוגי, אחיו של סאוטונגר, במשך כל הקיץ, ואחר כך ביקש לגימה קטנה מהתמד. באוגי קדח לתוך ההר, אבל אודין השתנה לתוך נחש והחליק פנימה. בפנים, גונלו שמרה על התמד, אבל הוא פיתה אותה ושכנע אותה לתת לו שלוש לגימות; אודין המשיך לשתות את כל התמד, הוא שינה את צורתו לנשר ונמלט. בזמן מעופו חזרה לאסגארד שפך אודין בטעות מעט מהתמד על עולם בני האדם והעניק להם את היכולת להלחין שירים.