אסגארד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במיתולוגיה הנורדית, אסגארדנורדית עתיקה: Ásgarðr)הוא מקום מושבה של קבוצת האלים הידועה כאסיר, ומנובא שהוא יושמד במהלך הראגנארוק. אסגארד הוא כנראה אחד מתשעת העולמות ונמצא במקום הגבוה ביותר ביקום הנורדי. במקור היה אסגארד שמה של הטירה החשובה ביותר בעולם זה, ואילו העולם עצמו נקרא גודהיים (Godheim), אולם בעקבות בלבול בקרב החוקרים הראשונים, המונח "גודהיים" הוחלף ב"אסגארד" במרבית המקורות.

המקום נשמר על ידי האל היימדאל ועל ידי טירה מרכזית מוקפת בחומות אימתניות. במרכז העולם נמצא מישור אידוול (נקרא גם מישור אידה), שבו נפגשים האלים במטרה לדון בענייניהם. האלים נאספים באולם גלאדסהיים ואילו האלות באולם וינגולף. פגישות נערכות גם ליד הבאר של אורד. בטירה המרכזית נמצא בין היתר גם אולם ולהאלה אליו זכאים להיכנס רק גיבורי מלחמה מתים, שם ישבו עם אודין וימתינו לראגנארוק בו יילחמו לצד האלים. כדי להגיע לאסגארד מעולם בני האדם (מידגארד) חייב הלוחם לחצות את ביפרוסט, גשר הקשת בענן המחבר את שני העולמות.

בניית החומה של אסגארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מלחמה בין שתי קבוצות האלים, האסיר והואניר, נהרסה חומת הטירה והיה צריך לבנות חומה חדשה. האלים, למרות מיומנותם בבנית היכלות מפוארים, לא ששו לבצע מלאכה זו. זר, שהגיע דרך גשר ביפרוסט, הציע לבנות מחדש את החומה תוך שנה וחצי ודרש בתמורה את ידה של פריה, אלת הפריון, את השמש והירח. אודין לא הסכים לתנאים אלה ולוקי הציע פשרה לפיה המלאכה תסתיים תוך שישה חודשים. הזר הסכים בתנאי שסוסו הקסום הקרוי סוודילפרי יוכל לעזור לו והאלים נעתרו לדרישתו. העבודה התקדמה בקצב מהיר, שכן הסוס היה מסוגל להעביר מעמסות גדולים וכבדים מאוד. האלים חששו כי המלאכה תסתיים בזמן והם יהיו חייבים בתשלום שהבטיחו. כדי להיחלץ ממצב זה, שינה לוקי את צורתו לצורת סוסה ופיתה את הסוס הרחק ממקום העבודה. במשך הלילה, רדף הסוס אחר לוקי ובעליו רדף אחריו. הזר, אשר לא עמד בלוח הזמנים, זעם והתגלה כענק כפור והאל ת'ור הרגו. סוסו של הענק סוודילפרי הצליח לבסוף להשיג את לוקי וכך נולד סלייפניר, סוסו בעל שמונה הרגלים של אודין.

ישנו חוסר ודאות לגבי שמו של הענק. יש הטוענים כי שמו היה הרימתורס (Hrimthurs). אולם אחרים מציינים כי השם הרימתורס מציין רק את השתייכותו השבטית לענקי הכפור (זאת משמעות השם - שילוב של h]rim] כפור ו-thurs ענק) ואילו שמו האמיתי לא ידוע.

האלים באסגארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אודין (Odin) - אבי האלים, אל המלחמה, החכמה, הקסם והשירה. בראגנארוק, הוא נבלע על ידי פנריר ומת.
 • פריג (Frigg) - אשתו של אודין. שורדת לאחר הראגנארוק.
 • ת'ור (Thor) - אל הרעם, הברקים והגשם. האל החזק ביותר ומגן האלים והאנושות מפני הענקים. נשקו, המקבת מְיוֹלְניר (Mjollnir), הוא אחד מהחפצים המפורסמים במיתולוגיה וסמלו נענד לעיתים קרובות על הצוואר. בראגנארוק, הוא נלחם בנחש יורמנגרד ושניהם מתים (ת'ור מת מארס הנחש, ויורמונגרד ממכותיו של ת'ור).
 • לוקי (Loki) - דמות התכסיסן במיתולוגיה. בראגנארוק, הוא מוצא להורג על כך שהוביל למותו של בלדר.
 • פריה (Freya) - אלת האהבה והפריון. שורדת לאחר הראגנארוק.
 • בלדר (Balder) - אל האור, האהבה, השמחה, היופי והתום. לפני הראגנארוק, הוא נרצח על ידי לוקי, אך קם לתחייה אחר-כך.
 • טיר (Tyr) - אל הצדק, השוויון, האומץ והמלחמה. נחשב למודל האומץ וההקרבה לאחר שהקריב את ידו על מנת לאפשר לאלים לקשור את הזאב הענק פנריר, מהמסוכנים שבאויביהם.
 • קבסיר (Kvasir) - אל ההשראה והידע.
 • בראגי (Bragi) - אל השירה והספרות.
 • אידון (Iduna)- האלה שמחזיקה בתפוחי העלומים המבטיחים נעורי נצח, אשתו של בראגי.
 • סקאד'י (Skadi/Skathi) - אלת הצייד, הגלישה, החורף וההרים וענקית

אסגארד בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבות הפופולרית מוכרת אסגארד בעיקר דרך חברת מארוול קומיקס. מארוול הוציאה ספרי קומיקס המבוססים על המיתולוגיה הנורדית עוד בשנות

ה-50, ה-60 וה-70, עם דמויותיהם של ת'ור (אל הרעם), לוקי (האל הערמומי), אביהם אודין (האל הבכיר במיתולוגיה) וכן דמויות משניות כמו היימדאל (אחד מאלי האייסיר), המתגוררות באסגארד. עלילותיהם זכו לפרסום נרחב ומחודש החל מהעשור השני של המאה ה-21, במסגרת סרטי היקום הקולנועי של מארוול. אסגארד והדמויות הפועלות בה הוצגו לראשונה בסרט "ת'ור" משנת 2011, ואחר כך הוצגה אסגארד או הוזכרה גם בסרטים האחרים בהם השתתף ת'ור: "הנוקמים" (2012), "ת'ור: העולם האפל" (2013), "הנוקמים: עידן אולטרון" (2015), "ת'ור: ראגנארוק" (2017), המספר את סיפור ראגנארוק מהמיתולוגיה הנורדית ומסתיים בהשמדת אסגארד, "הנוקמים: מלחמת האינסוף" (2018), "הנוקמים: סוף המשחק" (2019), ו"ת'ור: אהבה ורעם" (2022). בעלילות היקום הקולנועי, ת'ור התגורר באסגארד כל חייו עד שנהרסה באירועי ראגנרוק, ואחריהן עבר להתגורר ב"אסגארד החדשה" על "מידגארד" (כדור הארץ, שבו "אסגארד החדשה" אינה אלא הכפר טונסברג שבנורווגיה).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסגארד בוויקישיתוף